BELL & ROSS – dwa modele z kolekcji BR 03 AeroGT

POWRÓT 17.08.2016 Zegarki
BELL & ROSS – dwa modele z kolekcji BR 03 AeroGT

W otaczającym nas świecie, wypełnionym niezliczoną ilością przedmiotów, które wymyślone zostały niejednokrotnie dziesiątki, a nawet setki lat temu, coraz trudniej o świeże pomysły oraz nowe źródła inspiracji. Inspiracja, natchnienie, wena – wiele jest określeń na stan, w którym znajdujący się ludzie skłonni są do tworzenia „rzeczy” wielkich i pięknych. Inspiracja potrzeba jest każdemu artyście, pisarzowi, odkrywcy, podróżnikowi… a także, twórcom zegarków!

Droga i czas - AeroGT

„Każdego roku, w celu stworzenia nowych modeli, potrzebuję nowych źródeł inspiracji” - przyznaje Bruno Belamich, Dyrektor kreatywny marki Bell & Ross.

„Po sukcesie naszego motocyklu B-Rocket w 2014 roku, chciałem pójść dalej i zaprojektować samochód Bell & Ross. Celem było stworzenie samochodu, który będzie miał własny, unikatowy styl, nawet w porównaniu do pojazdów tworzonych przez specjalistów z branży motoryzacyjnej. Jednakże to prawdziwe i trudne wyzwanie było przede wszystkim wielką radością” - przypomina projektant.

„Samochód koncepcyjny AeroGT był punktem wyjścia do stworzenia pary nowych zegarków inspirowanych światem motoryzacji – modeli BR 03 AeroGT”

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

Pojazd Bell & Ross AeroGT czerpie inspirację z samochodów typu grand tourer (gran turismo - w języku włoskim). Ta kategoria samochodów wyścigowych, po raz pierwszy wyprodukowanych w ojczyźnie Pasoliniego w latach 50 XX wieku, obejmuje najznakomitsze samochody sportowe w historii motoryzacji, w szczególności wspaniałe Ferrari 250 GTO, który to modelu stworzono w ilości tylko 36 sztuk w latach '60. W tym czasie, te wszechstronne samochody sportowe zostały zaprojektowane tak, aby służyć jako auta codziennego użytku oraz podczas jazdy przy dużych prędkościach i na torze wyścigowym.

Faktycznie, niektórzy „kierowcy gentlemeni " podróżowali bezpośrednio z drogi na zawody, w których brali udział.

Bell & Ross AeroGT oddaje hołd tym „legendom na kółkach” w bardzo współczesny sposób.

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

AeroGT to super samochód inspirowany również lotnictwem.

Podczas jego tworzenia, marka Bell & Ross chciała także wyraźnie podkreślić i zachować kontakt ze swoimi korzeniami - czyli aeronautyką. Wyjątkowo niski (1,10 m) i posiadający aerodynamiczne kształty, mierzący 4,7-metra długości samochód wydaje się przecinać powietrze jak strzała. Jego zaostrzona bryła z ostrymi kątami i zaokrągleniami przypominają niektóre samoloty.

Wydaje się, jakby wszystko czego potrzebował do startu, to para skrzydeł.

Gdy spojrzymy na pojazd z góry, szklany dach w kształcie kropli przypomina szklaną pokrywę kokpitu samolotu. Zastosowane lusterka inspirowane są przez małe skrzydła zwane «CANARDS», umieszczone na dziobie myśliwca. Dwie niezwykłej wielkości rury wydechowe przypominają silniki wydechowe turbo odrzutowca, natomiast felgi naśladują stylem łopatki silników samolotów naddźwiękowych.

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

Jednak najbardziej imponującym elementem jest tylna lotka, która przypomina stabilizator pionowy samolotu. Zadaniem tego elementu jest stabilizacja samochodu wyścigowego podczas wykonywania ostrych i szybkich zakrętów. Ostatecznie, samochód koncepcyjny Bell & Ross AeroGT doskonale łączy elementy motoryzacji i lotnictwa, w największym możliwym stopniu.

Przekonajmy się zatem, jak powyższy super samochód przełożył się na wygląd dwóch nowych modeli Bell & Ross BR 03 AeroGT – czyli modelu BR 03-94 AEROGT i BR 03-92 AEROGT.

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

Oba czasomierze to oczywiście zegarki mechaniczne, i oba mają bardzo nowoczesny, wyraźny styl.

Tarcze obu modeli są w dużej mierze lub całkowicie transparentne, dzięki czemu mamy możliwość stale obserwować oraz podziwiać mechanizm i jego pracę. Indeksy oraz ramiona wskazówek wykonane są ze stali, a wskazówki wypełnione masą Superluminova.

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

Model BR 03-94 AEROGT wyposażony został w mechanizm BR-CAL.319 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Zegarek oferuje wskazanie czasu oraz daty, a także wyposażony został w funkcję stopera.

Czerwona, centralnie umieszczona wskazówka odpowiada za pomiar sekund przy uruchomionym odliczaniu stopera – uruchamia się go za pomocą czerwonego przycisku umieszczonego po prawej stronie koperty. Bieżący pomiar i wskazanie upływu sekund prezentowane jest natomiast za pomocą trójramiennego śmigła, widocznego na subtarczy umieszczonej na godz. 12.

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

Subtarcze prezentujące wskazania stopera rozmieszczone są w standardowy sposób, natomiast warto zwrócić uwagę na okienko daty, które znajduje się na godz. 3.00 – jest bardzo duże, i bardzo czytelne. Widać w nim fragment dysku z cyframi odpowiadającymi za poszczególne dni tygodnia.

Mechanizm z automatycznym naciągiem osadzono w kwadratowej kopercie – charakterystycznej kształtem dla produktów tej marki – o wymiarach 42 mm. Koperta jest częściowo satynowa, ale ma także fragmenty polerowane.

Czasomierz oferuje klasę wodoszczelności do poziomu 100 metrów i wyposażony jest w pasek wykonany z czarnej cielęcej skóry, posiada przeszycia, czerwoną lamówkę i elementy wykonane z ultra odpornej, czarnej tkaniny syntetycznej.

W zegarku zastosowano oczywiście szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGTModel BR 03-92 AEROGT jest nieco bardziej skromny, i nieco bardziej „surowy”.

Nie posiada żadnych dodatkowych funkcji, nie wyposażono go nawet w okienko daty.

Widać wyraźnie, że w przypadku tego czasomierza intencją projektanta była prostota, funkcjonalność oraz uchwycenie piękna zegarków mechanicznych, co uzyskujemy oczywiście dzięki tarczy typu skeleton.

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

Czasomierz ten ma niemalże takie same parametry techniczne, co jego poprzednik.

Także wyposażono go w stalową kopertę o średnicy 42 mm, ramiona wskazówek wykonane są ze stali i wypełnione masą luminescencyjną, wodoszczelność na poziomie 100 metrów oraz szafirowe szkło.

Zasadnicza różnica kryje się we wnętrzu koperty, gdzie umieszczono mechanizm BR-CAL.318 z automatycznym naciągiem, który – tak jak wspomniałem wcześniej – nie posiada żadnych dodatkowych komplikacji konstrukcji.

BELL & ROSS – dwa nowe modele BR 03 AeroGT

Oba modele mają niewątpliwie ciekawy, przykuwający wzrok wygląd.

Sam fakt, że oba w bardzo atrakcyjny sposób prezentują mechanizmy – czyli to, za co kochamy przecież tradycyjne zegarki - jest zdecydowanie dużym autem.

Poniżej krótki film przedstawiający zegarki oraz super samochód AeroGT:

Oba prezentowane modele wyprodukowano w ilości ograniczonej do 500 sztuk .

Bell & Ross BR 03-92 AeroGT oferowany jest w cenie 4 900 Euro, czyli około 20 000 złotych, a model wyposażony w komplikację konstrukcji w postaci chronografu, czyli Bell & Ross BR 03-94 AeroGT, oferowany jest w cenie 7 900 Euro, około 32 000 złotych.

Autor: Maciej Kopyto

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Glycine

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner Czasocholicy

PARTNER

Doxa

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Bryan Ferry i specjalny zegarek H.M...
Bryan Ferry i specjalny zegarek H.M...
15.08.2016
ATLANTIC Worldmaster Art Deco Autom...
ATLANTIC Worldmaster Art Deco Autom...
23.08.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco