• Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Vostok Europe

Atlantic Worldmaster Manufacture - wyjątkowe czasomierze z okazji 130-lecia marki


Atlantic to szwajcarska marka założona w 1888 roku. Początkowo firma działała pod nazwą EKB, która pochodziła od inicjałów jej założyciela Eduarda Kummera oraz miejscowości Betelach, która była jej kolebką. Pierwsze modele znakowane logo Atlantic weszły do sprzedaży w 1930 roku, a już 20 lat później producent otworzył sklep firmowy w Polsce i od tego momentu zjednywał sobie sympatię naszych rodaków. Atlantic znany jest również ze skonstruowania w 1960 roku mechanizmu szybkiej korekty daty przy użyciu koronki. Uwolnienie tego patentu umożliwiło wykorzystanie go przez innych producentów i dziś jest ono niezbędnym, powszechnie stosowanym rozwiązaniem we wszystkich zegarkach z kalendarzem.

Jedną z najlepiej rozpoznawalnych kolekcji Atlantica jest Worldmaster. Została ona wprowadzona w latach 50. i od tamtych czasów stała się kluczową linią marki. W trakcie rozwoju branży, dopasowując się do panujących trendów, przeszła liczne transformacje. Nietrudno policzyć, że w 2018 roku Atlantic obchodzi okrągły, 130. jubileusz swojego istnienia.

Z tej okazji, producent przygotował specjalną, limitowaną wersję modelu Worldmaster. Zegarek ten opisywaliśmy już jakiś czas temu na łamach naszego drukowanego Magazynu Zegarki i Pasja, ale nie prezentowaliśmy go dotychczas na portalu. A zdecydowanie warto!

Jubileuszowy czasomierz, wieńczący 130 lat bogatej historii marki Atlantic, został wykonany w dwóch wersjach – z mechanizmem wyposażonym w naciąg manualny o referencji 57950 oraz drugi – z naciągiem automatycznym (ref. 57750).

Atlantic Manufacture - wyjątkowe czasomierze z okazji 130-lecia marki
Modele z naciągiem manualnym stanowią kwintesencję nowej linii i łatwo je odróżnić od modeli Automatic, ponieważ ich tarcze wyglądają inaczej - sekundnik został umieszczony na mniejszej subtarczy usytuowanej na godzinie szóstej.  

Wokół subtarczy sekund znalazły się dane dotyczące samego mechanizmu: rodzaj naciągu, liczba kamieni oraz napis „manufacture”, świadczący o użyciu specjalnej wersji mechanizmu dla tych modeli. Kolejną różnicą jest brak datownika. To wskazanie dla wielu pasjonatów wyrafinowanego zegarmistrzostwa wydaje się być jedynie zbędnym dodatkiem.

Dzięki brakowi datownika udało się uzyskać idealną symetrię rozłożenia wszystkich elementów na tarczy. W wersji zegarka z manualnym naciągiem sprężyny zmieniono również kolor pierścienia zewnętrznego tarczy w zestawieniu z ciemniejszym, centralnym elementem tarczy. Jest on w kolorze czarnym z lekkim grafitowym odcieniem. W wariancie tym dla lepszej czytelności wszystkie indeksy, również cyfry arabskie, wykonano ze stali. Z racji zastosowania małego sekundnika dolny indeks przypisany do godziny szóstej został wyeliminowany.

Atlantic Manufacture - wyjątkowe czasomierze z okazji 130-lecia marki

Wersja z naciągiem ręcznym posiada werk ETA 6497-1 Manufacture. Został on wykończony poprzez zdobienia w formie pasów genewskich specjalnie dla tego wyjątkowego czasomierza.

Dodatkowo wygrawerowano na nim nazwę Atlantic, a wszystko skręcono za pomocą zabarwionych na niebiesko wkrętów. Całość, wraz z „magentowym” kolorem kamieni łożyskujących, których w całym mechanizmie jest 17, robi doskonałe wrażenie.

Werk z naciągiem manualnym pracuje z częstotliwością 18 000 wahnięć na godzinę, a jego rezerwa chodu wynosi 46 godzin.

Atlantic Manufacture - wyjątkowe czasomierze z okazji 130-lecia marki

Atlantic Manufacture - wyjątkowe czasomierze z okazji 130-lecia marki
Zegarek posiada kopertę o średnicy 44 mm wykonaną ze stali chirurgicznej. Jej okrągła i minimalistyczna forma ma bardzo delikatne linie. Duża, głęboko frezowana koronka o owalnym przekroju umożliwia komfortową obsługę podczas nakręcania oraz ustawiania czasomierza.

Delikatne uszy w stylu retro sprawiają wrażenie połączonych, a założony na nie pasek wydaje się być przewinięty przez nie i zabezpieczony nitami. To wyłącznie efekt wizualny, bowiem łączenie paska i koperty zegarka opiera się na standardowych teleskopach. Wodoszczelność jubileuszowego Worldmastera wynosi 50 metrów, co pozwala na jego pełne zanurzenie pod taflą wody.

W modelu z automatycznym naciągiem wszystkie wskazówki zostały osadzone na jednej, centralnej osi. Ponad środkiem tarczy umieszczono logo producenta wykonane w wersji historycznej, stosowanej w latach 50. XX wieku.

Atlantic Manufacture - wyjątkowe czasomierze z okazji 130-lecia marki
Logotyp w tej formie jest stosowany obecnie w wielu nowych kolekcjach, takich jak Super De Luxe, Speedway Royal czy Worldmaster The Original. Poniżej centrum tarczy znalazły się podstawowe informacje dotyczące kolekcji, limitacji oraz rodzaju naciągu mechanizmu. Z prawej strony w klasycznym oknie umieszczono datownik wskazujący dzień miesiąca.

Wszystkie wymienione elementy zostały „zamknięte” w obrębie wewnętrznej tarczy, która występuje w dwóch wersjach: w kolorze piaskowo-brązowym oraz białym z szarymi elementami i wykończona jest szlifem słonecznym – rozszerzającymi się promieniami wychodzącymi z jej środka. Na zewnątrz znalazł się jasny pierścień, na którym umieszczono indeksy. Główne z nich, wskazujące godziny 3, 6, 9 i 12, wykonano ze stali i osadzono na tarczy jako aplikacje. Pozostałe, w postaci stylizowanych cyfr arabskich, naniesiono za pomocą precyzyjnego tampondruku.

Przy krawędzi tarczy umieszczono podziałkę minutową w postaci drabinki. Nieco węższe pola, zlokalizowane na wysokości indeksów, zostały zaakcentowane bladozłotym kolorem. Każdemu modelowi w zależności od rodzaju naciągu przyporządkowano dwie opcje kolorystyczne cyferblatów.

Atlantic Manufacture - wyjątkowe czasomierze z okazji 130-lecia marki

Atlantic Manufacture - wyjątkowe czasomierze z okazji 130-lecia marki
Model z naciągiem automatycznym wyposażono w mechanizm ETA 2824-2. Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę i pozwala na nieprzerwaną pracę zegarka przez około 40 godzin. Użyty mechanizm jest bardzo popularny i często stosowany przez wielu producentów zegarków ze względu na jego prostą konstrukcję, a co za tym idzie – niezawodność.

W modelach zaprojektowanych na 130-lecie firmy Atlantic zastosowano bardzo ciekawe rozwiązanie w postaci otwieranego, dekorowanego dodatkowego dekla zegarka. W jego centralnym punkcie umieszczono archiwalne logo marki pisane stylizowaną czcionką oraz rok założenia firmy. Dookoła tych elementów znalazł się gruby pierścień wypełniony precyzyjnym, giloszowanym wzorem. Pod nim naniesiono indywidualny numer limitacji zegarka.

Od strony wewnętrznej powierzchnię dekla ozdobiono groszkowaniem oraz grawerunkiem informującym o 130-letniej historii marki. Dodatkowy dekiel otwierany jest dzięki zawiasowi umieszczonemu po jego prawej stronie oraz wyprofilowanemu uchwytowi zlokalizowanemu pod koronką. Ten ciekawy dodatek nadaje czasomierzowi wyjątkowej elegancji i przynosi na myśl rozwiązania stosowane w zegarkach kieszonkowych.

Atlantic Manufacture - wyjątkowe czasomierze z okazji 130-lecia marki
Atlantic Manufacture - wyjątkowe czasomierze z okazji 130-lecia marki
Oczywiście tak zacny czasomierz jest ograniczony w liczbie wyprodukowanych egzemplarzy.

Modeli wyposażonych w naciąg automatyczny, w obu wersjach kolorystycznych cyferblatu, dostępnych było w momencie premiery zegarka 888 sztuk. Egzemplarzy z naciągiem ręcznym – wyłącznie 188 sztuk. Obie liczby limitacji nawiązują oczywiście do roku 1888, w którym zaczęła się historia marki Atlantic.

Cena: model mechaniczny 5 995 złotych, a model z naciągiem automatycznym 3 995 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki ATLANTIC znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ATLANTIC.

Paweł Zgiep


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Alliance Sport Chronograph - nowy z...
Alliance Sport Chronograph - nowy z...
12.10.2018
Frederique Constant Perpetual Calen...
Frederique Constant Perpetual Calen...
22.10.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco