Co ciekawego można powiedzieć o tych targach i co ważnego trzeba zauważyć w aspekcie obecności zegarków na tej imprezie?
Wobec dużych zmian i zapowiedzi jeszcze większych roszad na największych targach zegarkowych w kolebce prestiżowych zegarków – w Szwajcarii, warto zobaczyć co dzieje się na naszym lokalnym rynku.
Oczywiście nie można tych naszych zmian łączyć ze zmianami w Szwajcarii, bo my mamy swoje targowe zaszłości, a nasz rynek zegarkowy cały czas nie jest jeszcze ustabilizowany. Nie tak dawno, bo jeszcze dwa lata temu w Warszawie odbyły się dwie konkurencyjne imprezy targowe, więc trudno mówić o jakiejkolwiek systematyce.
Z drugiej strony pewne ogólne tendencje i wpływ nowoczesnych technologii, a w szczególności transmisji danych, na pewno mają wpływ także na nasz krajowy rynek i imprezy targowe.
Przed GOLDEXPO 2018
Można odnieść wrażenie, że te coroczne jubilerskie targi nie mają żadnego rozgłosu i niewiele osób wie o ich organizacji. Biorąc jednak pod uwagę wskazane zaszłości, a przede wszystkim fakt, że targi są kierowane do branżystów nie dziwi brak rozgłosu w mediach ogólnych.
Właściciele sklepów na targi są zapraszani przez producentów i dystrybutorów z którymi współpracują, czy z którymi kiedykolwiek mieli jakiś zawodowy kontakt. Biorąc pod uwagę wielkość rynku i doświadczenie organizatorów, można założyć, że wszyscy potencjalnie zainteresowani, czy to wzięciem udziału w targach jako wystawca, czy jako zwiedzający, doskonale o planowanych targach wiedzieli.
Uroczyste otwarcie
W pierwszy dzień, o godzinie dwunastej miało miejsce uroczyste otwarcie GOLDEXPO 2018. Jako, że targi odbywają się w roku stulecia Niepodległości Polski, to organizatorzy zadbali także o narodowo – patriotyczny wydźwięk tego spotkania.
Przygotowując specjalną oprawę imprezy, a także okolicznościową wystawę organizatorzy wpisali targi w kalendarz oficjalnych obchodów odzyskania niepodległości Polski, dzięki czemu na banerach i oficjalnych dokumentach mogło być prezentowane godło „Niepodległa”.
To narodowe przesłanie można było zauważyć już w trakcie uroczystości otwarcia, jako, że przy podium obecne były ubrane w stroje historyczne osoby z Grupy Rekonstrukcyjnej.
Obok części oficjalnych - przemówień powitalnych organizatorów i zaproszonych przedstawicieli organizacji branżowych (zaproszony był także Prezes Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków), oraz przecięcia wstęgi było także przemówienie przedstawiciela Towarzystwa Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.
Następnie kilka pieśni patriotycznych wykonał zaproszony na GOLDEXPO 2018 śpiewak operowy – pan Jacek Laszczkowski, któremu na pianinie akompaniowała jego córka.
Na zakończenie części oficjalnej specjalny pokaz przeprowadziła grupa za szkoły sztuki walki Aikido, którą kierował Marcin Velinov.
Targi w Polsce i obecność zegarków
Przez ostatnie lata, także z powodu podziałów i zmian w imprezach targowych w Warszawie, trudno było uświadczyć stałej, stabilnej reprezentacji zegarkowej branży na imprezach targowych .
Z drugiej strony biorąc pod uwagę, że nie tylko najbardziej prestiżowe marki limitują liczbę sklepów z którymi współpracują, a do tego mają doskonałe rozeznanie co do wszystkich istniejących na rynku sklepów, trudno byłoby oczekiwać obecności takich firm na lokalnych targach, które zawsze były i także dzisiaj są organizowane praktycznie tylko z "ukierunkowaniem na branżystów”.
Takie nastawienie organizatorów potwierdza także źródło skąd zaproszenie otrzymała nasza redakcja – było nim współpracująca z nami firma Poljot Euro.
Zegarki na GOLDEXPO 2018
Na targach przeważały firmy jubilerskie i jednostki współpracujące z tą częścią branży.
Jako, że my skupiamy się tylko na zegarkach, to poniżej przestawiamy te firmy i stoiska, które reprezentowały konkretne marki zegarkowe i związane z zegarkami. Wskazując wszystkie takie jednostki, które brały udział w tegorocznych targach doceniamy równocześnie ich wkład w promocje branży.
W przypadkowej kolejności przedstawienia obecne były następujące firmy i marki zegarkowe:
Na oddzielnym stoisku firma Vostok Europe prezentowała paski z firmy Morellato.
2. Hashtag i marki: AVI-8, Cluse, Lipp i Spinnaker
3. Victorinox – firma i dystrybutor zegarków i akcesoriów Victorinox
4. Ray Center Trading i marki: Continantal i Esprit
5. Alkor i marki: Adriatica i Pierre Ricaud
6. Volantis – hurtownia zegarów, zegarków, części i akcesoriów zegarmistrzowskich, a także dystrybutor marki Jordan Kerr
7. Pacific – firma i dystrybutor zegarków Pacific
8. Bitronik i marka Omax
9. Bisset Group i marki: Bisset, Robikon i Albatros
10. Awert i paski do zegarków Tekla
11. Noblea i marki: Anne Klein, Delbana i Sekonda
12. W Strefie Artystów, zgodnie z informacją z katalogu targów, swoje stoisko posiadał pan Marcin Ładziński oferujący wykonywane przez siebie zegarki srebrne Helios.
Tradycyjnie swoje stoisko na targach miał Związek Rzemiosła Polskiego, gdzie między innymi można było zobaczyć wybrane tematycznie eksponaty – polonica z muzeum cechowego - Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych w Warszawie.
W rocznicę odzyskania niepodległości
Wspomniana na wstępie specjalna wystawa niepodległościowa była prezentowana w wydzielonej części hali wystawowej targów.
Wystawa pokonkursowa
W tej samej części hali prezentowano wystawę pokonkursową prezentującą prace uczniów Zespołu Szkół Fototechnicznych z poprzednich targów GOLDEXPO.
Możemy mieć tylko nadzieję, że w kolejnych latach na naszych lokalnych targach pojawi się jeszcze więcej firm, a sukcesem byłoby na pewno także wyjątkowe podkreślenie obecności zegarków na tychże wydarzeniach.
Redakcja portalu Zegarki i Pasja