• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver


Samodzielna, rodzinna firma Epos ma ugruntowaną pozycję na naszym rodzimym rynku. Doskonale radzi sobie również w ujęciu globalnym. Zegarki Epos są dostępne w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Posiadałem swego czasu zegarki tej firmy w mojej kolekcji, ponadto mieliśmy przyjemność zajmować się nimi w redakcji portalu Zegarki i Pasja. Za każdym razem kontakt z nimi mógł być zaliczony do przyjemności, bo każdy z nich miał swój charakter, a jakość wykonania - szczególnie w relacji do ceny - była na bardzo wysokim poziomie. Niewątpliwą zaletą czasomierzy Epos jest fakt, iż nie są to modele masowo spotykane na nadgarstkach wielu osób. Może nie są to zegarki niszowe, ale wciąż nie można ich nazwać kolokwialnie „masówką”, a to moim zdaniem duży atut.

Trzonem oferty marki Epos są eleganckie i casualowe zegarki o rozpoznawalnym stylu. Dostępne są także kolekcje sportowe, oraz - jak w ofercie niemal każdej firmy z branży zegarkowej, oferowane są także modele do nurkowania.

Taki właśnie czasomierz trafił na nasz redakcyjny „warsztat”.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Kiedy prezentowano pierwsze informacje o nim nie udało się uniknąć przytyków związanych z podobieństwem do modeli przeznaczonych do nurkowania oferowanych przez firmę Oris. Mając ten zegarek w ręku ze spokojem mogę powiedzieć, że te uwagi były bezpodstawne.

Na żywo, w rzeczywistości, zegarek ten wygląda inaczej, ma swój własny styl i tylko podejście do mocowania bransolety jest zbieżne, ale występuje przecież także w innych zegarkach różnych producentów. Sposób wykończenia, „linie” tego projektu powodują, że Epos Sportive 3441 ma własny styl. Dodatkowo ten styl jest atrakcyjny, a projekt udany. Nawet bardzo.

Zintegrowana bransoleta jest elementem charakterystycznym tego projektu. Nadaje ton, choć nie definiuje go w całości, zostawiając co nieco innym zabiegom stylistycznym.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Nasz model, jak wspomniałem wyżej, należy do linii Sportive i nosi oznaczenie 3441. Jego stalowa koperta ma okrągły kształt oraz uszy, dość masywne, wypuszczone z odcięciem, będące jednocześnie początkiem bransolety. Tworzy to bardzo spójną całość, ale trzeba mieć na uwadze, iż taki układ utrudnia dobranie paska, ponieważ możemy wybrać jedynie fabryczny gumowo-kauczukowy lub starać się o pasek wykonany na zamówienie. Oczywiście nie stanowi to dziś zbyt dużego problemu, choć wymaga fachowości, by połączenie z kopertą  wyglądało właściwie. Z drugiej strony ta koncepcja pozwala  na świetne układanie się szerokiej bransolety i niemałego zegarka na nadgarstku, a także całkiem atrakcyjny wygląd.

Wygoda użytkowania tego zegarka wynika właśnie z dobrego przylegania do nadgarstka, co określiłbym, iż zostało ustanowione na ponadprzeciętnym poziomie. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że ogólnie bransoleta jest bardzo mocnym punktem tego zestawu, tak z racji cech, o których napisałem, jak i z powodu wyglądu.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Bransoleta jest dobrze wykonana, tak samo dobrze zaprojektowana i bardzo wygodna. Powierzchnie szczotkowane są bardzo precyzyjnie pokryte tym szlifem, a boki i skośne krawędzie zewnętrznych ogniw wypolerowano na wysoki połysk, co sprawia świetne wrażenie. Taką kompozycję trudno mi nazwać inaczej, niż sporo droższą z wyglądu, niż jest w rzeczywistości. Jedynie zapięcie jest, można powiedzieć, zbyt standardowe, choć oczywiście wygodne i pewne podczas użytkowania. To po prostu klasyczna klamra.

Zastosowano oczywiście mechanizm umożliwiający szybkie rozszerzenie na piankę nurkową, choć niezbyt grubą, a sama klamra ma zabezpieczenie, poza zwalniającymi przyciskami, także dodatkową zapadką na której wygrawerowano nazwę firmy.

Opisywana bransoleta jest połączona z kopertą, której uszy, jak wspomniałem, są elementem niejako rozpoczynającym bransoletę, która mocowana jest do zegarka środkowym ogniwem.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Uszy są wyraźnie zagięte ku dołowi od miejsca znajdującego się nawet nieco wcześniej niż kończy się krawędź lunety. Właśnie to powoduje, że także szczupłe nadgarstki będą odpowiednie do tego zegarka, który ma przecież średnicę koperty wynoszącą 43 mm i 14,5 mm grubości. Boki okrągłej, stalowej koperty są pionowe i pokryto je szlifem w postaci szczotkowana w kierunku z góry na dół. Na końcach uszu są otwory z wkrętami mocującymi bransoletę. Po prawej stronie tradycyjnie umieszczono koronkę na godzinie 3-ciej. Jest ona spora i wygodna w użyciu, na górnej części ma wygrawerowaną literę „e”.

Boki pokryte są szerokimi nacięciami, a przy samej krawędzi zamieszczono żółty pierścień komponujący się z akcentami na tarczy, o których wspomnę niżej. Po przeciwnej stronie koperty, na godzinie 9-tej, zainstalowano zawór helowy. To wersja automatyczna. Jego powierzchnię ustawiono tak, by licowała się z powierzchnią koperty. Wyróżnia się polerowanym wykończeniem na tle szczotkowania.

Górna, widoczna cześć koperty, jak i wierzch uszu są szczotkowane, a lekko skośna krawędź  stanowiąca przejście do powierzchni bocznych jest polerowana. W oczy rzuca się bardzo ostre, precyzyjne odcięcie miedzy dwoma rodzajami obróbki. To właśnie ten, z pozoru drobny detal daje to poczucie wysokiej jakości wykonania, która w tym wypadku jest faktem.

Patrząc na ten zegarek, którego katalogowa cena jest niższa niż 5 000 złotych, widzimy divera, który nie przyniesie wstydu w zestawieniu ze sporo droższymi „rywalami”.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Kontynuując opisywanie wątku dotyczącego koperty możemy przejść do dekla. Często w zegarkach przeznaczonych do nurkowania umieszczane są tam wizerunki morskich stworów, stanowiące niejednokrotnie odniesienia do nazw modelu. Epos nie tworzył legend, dlatego centralną cześć dekla zajmuje wytłoczony, wyraźnie trójwymiarowy, napis Epos na tle linii symbolizujących fale. To jakby medalion na deklu.

Dekiel poprzez obłe zagięcie kieruje się ku spodowi koperty. Cała powierzchnia, poza opisywanym emblematem, jest dookólnie szczotkowana. Na okręgu leżącym jeszcze na płaskiej części wygrawerowane zostały podstawowe informacje o zegarku, a na części schodzącej do koperty umieszczono głębokie nacięcia na klucz, ponieważ dekiel jest oczywiście wkręcany.

Podsumowując, obudowa zegarka i bransoleta stanową spójny projekt, łatwo dostosowujący się nawet do szczupłych nadgarstków i jednocześnie sprawiający sporo zadowolenia ze względu na atrakcyjny wygląd i poczucie precyzji wykonania.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Czas więc, abyśmy przyjrzeli się „twarzy” zegarka.

W modelach dla nurków poza oczywiście tarczą, tę „twarz” tworzy także zazwyczaj wyrazista i obrotowa luneta, będąca pod względem technicznym częścią obudowy. W tym wypadku znów mamy do czynienia z elementem podnoszącym poprzeczkę tak w aspekcie wizualnym, jak i jakości wykonania.

Zacznę od tego, że luneta obraca się precyzyjnie, z przyjemnym oporem i wyraźnymi klikami oraz łatwo nią operować, nawet mokrymi rękami czy pod wodą.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Ząbkowana krawędź pierścienia nieco wystaje poza obrys koperty, co ma wpływ właśnie na pewny chwyt. Widoczna cześć stalowa jest polerowana. To, co odpowiada za wizualny aspekt pierścienia to wkładka. W tym wypadku to kolejny mocny punkt zegarka.

Epos w modelu Sportive 3441 postanowił zastosować wkładkę ceramiczną. Dodatkowym jej atutem jest fakt, iż zastosowane znaczniki godzinowe oraz minutowe podkreślające pierwsze 15 minut są mocno wystające, trójwymiarowe, co robi spore pozytywne wrażenie. Podkreśla je to, że powierzchnia wkładki jest matowa, a górne płaszczyzny wystających indeksów są polerowane, co robi wspomniane świetne wrażenie, ale także wpływa korzystnie na czytelność.

Nad godziną 12-tą znajduje się odwrócony trójkąt z kropką wypełnioną masą luminescencyjną co pozwala na określenie pozycji lunety w ciemności. Wkładka poza tym, że wpływa korzystnie na odbiór zegarka pod względem wizualnym, to za sprawą nowoczesnego i odpornego na zarysowania materiału jakim jest ceramika sprawi także, że od frontu zegarek długo będzie wyglądał jak nowy.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Luneta okala szkło szafirowe pokryte wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną, osłaniające tarczę. Tarczę, której nadano barwę odpowiadającą tej z wkładki lunety, czyli w naszym wypadku oba elementy są koloru ciemno niebieskiego, z nutą koloru morskiego. Powierzchnia tarczy jest gładka i przyozdobiona bardzo subtelnym, nie zawsze widocznym szlifem słonecznym.

Na zewnętrznej jej krawędzi umieszczono pierścień dystansujący. Niezbyt szeroki, z nadrukowaną skalą minutową w postaci kresek i cyfr arabskich co 5 minut. Indeksy pierwszych piętnastu minut wyróżniono żółtym kolorem, a pozostałe są białe. Zaraz za pierścieniem nałożono wyraziste indeksy godzinowe. To układ, w którym zamieszczono je w postaci cyfr arabskich 6, 9 i 12 oraz długich dość szerokich kresek.

Indeksy są polerowane i obficie wypełnione masą luminescencyjną w białym kolorze, która świeci w ciemności atrakcyjną niebieska barwą. „Kreskowy” indeks godziny 3-ciej został znacząco skrócony ze względu na umieszczenie tam okienka datownika. Okala je ramka, a dni miesiąca są prezentowane na białym tle.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Poza wyrazistymi indeksami za czytelność wskazań, która w zegarku do nurkowania powinna być doskonała, odpowiadają wskazówki. W modelu Sportive 3441 zastosowano dość szerokie, proste wskazówki ze szpiczastymi zakończeniami. Godzinowa jest polerowana i podzielona tak, że linia oddzielająca zewnętrzną cześć wskazówki przebiega na około 2/3 długości.

Wypełniono ją masą luminescencyjną taką jak indeksy. Wskazówka minutowa, minimalnie węższa od godzinowej, została polakierowana na żółto, będąc kontrastowym akcentem na tarczy. Oczywiście jest także wypełniona masą luminescencyjną, a wydzielono tylko sam szczyt będący niejako grotem wskazówki. Trzecia do pełnego zestawu wskazań, czyli wskazówka sekundowa, jest także koloru żółtego, a jej trapezowe zakończenie również wypełniono substancja świecącą. Uzupełnieniem żółtych akcentów jest informacja pomiędzy osią wskazówek a indeksem godziny 6-tej o odporności na ciśnienie, w tym wypadku do imponujących 50 Bar, czyli 500 metrów. Nadrukowano ją żółtym lakierem.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Nad tym tekstem w kolorze białym naniesiono napis Automatic. Także białym kolorem, pod godziną 12-tą, umieszczono napis Epos Switzerland. Cała szczegółowo opisana kompozycja dała bardzo pozytywną, można powiedzieć, letnią twarz zegarka. Jednocześnie praktyczną oraz czytelną, mimo sporej ilości informacji. Warto wspomnieć, że jest jeszcze wersja nieco bardziej „poważna”, w której zastosowano czarną wkładkę lunety oraz tarcze w matowo czarnym kolorze o powierzchni z ziarnistą strukturą przypominającą asfalt.

We wnętrzu koperty umieszczono mechaniczne serce - w tym wypadku postawiono na pewniaka. Bez eksperymentów. Producent zastosował mechanizm Eta 2824 z automatycznym naciągiem, który sprawdzi się doskonale zapewniając należytą trwałość i precyzję pracy, nie powodując jednocześnie drżenia na samą myśl o ewentualnych kosztach serwisu. Używając zegarek prawie 2 tygodnie odchyłka na końcu testowania wynosiła kilkanaście sekund na plus.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver

Podsumowując: Epos Sportive 3441 Diver to uniwersalny sportowy zegarek. Mimo technicznego charakteru i jasnego przeznaczenia do nurkowania, dzięki stonowanym rozmiarom oraz konstrukcji sprzyjającej dużej wygodzie użytkowania, bez żadnego problemu może pełnić role codziennego towarzysza. Nie skomponuje się zapewne z formalnym strojem, ale biorąc pod uwagę rozluźnienie kanonów obowiązujących w doborze dodatków do stylizacji odzieżowych – sprawdzi się doskonale w każdym innym zestawieniu.

Oczywiście biorąc pod uwagę parametry, wodoodporność do 500 metrów, zawór helowy i doskonałą czytelność, zegarek ten może być profesjonalnym narzędziem wspomagającym zestaw urządzeń pomiarowych podczas nurkowania.

Co ważne, katalogowa cena zegarka wynosi 4 800 złotych, a więc mając na uwadze szczególnie jakość wykonania, kwota ta nie wydaje się być wygórowana.

Recenzja: EPOS Sportive 3441 Diver
 
Plusy (+)  Minusy (-)
 + wysoka jakość wykonania  - nieco odstające jakością i konstrukcją zapięcie od całości bransolety
 + atrakcyjny projekt wizualnie  - sporo napisów na tarczy (co może też stanowić dla wielu "+")
 + ceramiczna i efektowna wkładka lunety  
 + wygoda użytkowania  
 + świetna bransoleta (z uwagą odnośnie zapięcia)  
 + korzystnie skalkulowana cena  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące EPOS znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – EPOS.

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Recenzja: Steinhart Triton Automati...
Recenzja: Steinhart Triton Automati...
07.08.2018
Recenzja: ORIENT Automatic SER1T002...
Recenzja: ORIENT Automatic SER1T002...
21.08.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco