• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Ball

Recenzja: CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80


Powrót do kategorii

Wspominałem już przy okazji wielu poprzednich artykułów dotyczących zegarków tej marki, że Certina jest jedną z moich ulubionych firm zegarkowych. Niewątpliwie przez wzgląd na historię i osiągnięcia, ale zapewne także dlatego, że Certina DS Podium Chrono wyposażona w mechanizm ETA 7750, z piękną brązową tarczą o czekoladowym odcieniu, to był mój pierwszy „poważny” i  - jak dla mnie - wysokiej klasy zegarek, który sobie świadomie, po długim procesie wyboru kupiłem lata temu. Fakt, iż na tym wyborze się nie zawiodłem zbudował zaufanie oraz sympatię do tej marki, pewnie już na zawsze. Natomiast kolejne pojawiające się modele prezentowane przez tę szwajcarską firmę są na tyle ciekawe i atrakcyjne, że nie mam żadnych powodów, by swoje podejście zmieniać.

Nasza redakcja otrzymała do testów i recenzji zegarek Certina o nr referencyjnym C032.407.11.041.00, który reprezentuje kolekcję Aqua. To model DS Action Diver Powermatic 80. Dla wtajemniczonych nazwa zegarka wnosi już bardzo wiele informacji na jego temat, ale rozwinę je w trakcie dalszej części recenzji.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Początki marki CERTINA sięgają XIX wieku, kiedy to w 1888 roku bracia Adolf i Alfred Kurth założyli przedsiębiorstwo Kurth Freres SA w szwajcarskiej miejscowości Grenchen. Początki jakich wiele. Firma rozrastała się, zdobywała zaufanie i pozycję stając się jako Kurth Freres S.A. podwykonawcą zleceń dla rozwijającej się szwajcarskiej branży zegarmistrzowskiej. Motto, jakie stworzył jeden z braci Kurth, i jakim kierowali się wszyscy pracownicy zakładu, brzmiało: „Jakość za umiarkowaną cenę”

Z upływem czasu firma rozwijała się nadal, zdobywała nagrody: w 1910 w Brukseli oraz 1914 w Bern. Zaledwie 4 lata później, w 1918 roku, fabryka Kurth Freres SA przeistoczyła się w bardzo dużą, niezależną placówkę mogącą produkować wszystkie elementy czasomierzy, w tym tworzyć także modele pod własną marką. Świętując 50-lecie istnienia w 1938 roku, przedsiębiorstwo tworzy także nową markę, wtedy właśnie powstaje doskonale znana nam dziś CERTINA – wcześniej zegarki oparzone były logiem Grana. Powołanie kolejnej marki związane było z nową strategią firmy i planami ekspansji poza granice Szwajcarii. Słowo Certina pochodzi od łacińskiego słowa Certus, oznaczającego „pewność”.

Firma tworzy także własne mechanizmy. W 1951 roku rozpoczęto produkcję kolejnego mechanizmu własnej konstrukcji, kaliber 25-45 z automatycznym naciągiem.

Mechanizm okazał się bardzo solidny i precyzyjny, dzięki czemu zyskał uznanie pośród użytkowników, ale także był bardzo dobrze postrzegany przez firmy z branży, czego potwierdzeniem może być fakt, iż w 1954 Certina rozpoczęła dostarczać mechanizmy z automatycznym naciągiem do amerykańskiego producenta zegarków, firmy Hamilton.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Kolejny etap to stworzenia systemu DS. Zrewolucjonizował on ówczesny świat zegarków, a dwie litery – stanowiące skrót od Double Security / Double Safety – zapisały się na zawsze na kartach historii zegarmistrzostwa. Koncepcja była innowacyjna i unikatowa pod względem konstrukcji mechanizmu oraz osadzenia go w solidnej, wzmocnionej kopercie wykonanej ze stali szlachetnej. Sekret systemu DS polegał na tym, iż trzy główne elementy zegarka: koperta, mechanizm i tarcza nigdy nie stykały się ze sobą. Elementy te były oddzielone od siebie grubą, gumową uszczelką, a pomiędzy nimi pozostawiono pustą przestrzeń. Nowy model Double Security posiadał elastyczny system absorpcji wstrząsów, co umożliwiało przetrwanie mechanizmowi nawet silnych uderzeń.

Konstrukcja ta z dużo grubszym niż standard szkłem zapewniała tez wysoki poziom szczelności. Dziś DS to wizytówka firmy. Także naszego bohatera recenzji. Jak napisał w artykule na jego temat nasz redakcyjny kolega Jakub: nasza planeta ma powierzchnię 510 mln km2 z czego obszar wody zajmuje 369,1 mln km2. Nic więc dziwnego, że odkrywanie świata wodnego stało się pasją człowieka, który do dyspozycji posiada tylko 140,9 mln km2 lądu. Zamiłowanie do podwodnych eksploracji widać nie tylko w coraz bardziej zaawansowanym technicznie sprzęcie nurkowym, ale również w zegarmistrzostwie.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Także materiały promocyjne firmy Certina do których zajrzałem, odnoszą się do tego życiodajnego, ale i niebezpiecznego żywiołu. Woda jest źródłem wszelkiego życia. Być może jest to powód, dla którego ludzie zawsze byli nią tak zafascynowani. Certina także dawno temu uległa magii oceanów, poświęcając szereg zegarków nad i podwodnej eksploracji mórz i oceanów.  Pasja Certiny do świata oceanów sięga lat sześćdziesiątych, kiedy to marka wyposażyła w zegarki dwa podwodne projekty, które wzbudziły międzynarodową uwagę. Zegarki Certina diver zyskały sobie markę niezawodności i funkcjonalności zarówno w projekcie Sealab II marynarki USA, jak i długoterminowym studium programu badawczego Tektite. Sporo słów podziwu i szacunku dla marki.

Czy prezentowany zegarek jest godzien takiej spuścizny?

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Jak zawsze liczy się pierwsze wrażenie, które można zrobić przecież tylko jeden raz.

Kiedy zegarek trafił w moje ręce była piękna pogoda - otworzyłem pudełko w blasku światła słonecznego i ukazał się zegarek z wyjątkowo przyciągającym oko niebieskim odcieniem tarczy, mieniącym się dzięki wyraźnemu szlifowi słonecznemu. Zegarek był gotowy do testów, bo został wcześniej przygotowany już do mojego nadgarstka.

Trafił wiec na niego błyskawicznie, bo szybki przegląd poszczególnych elementów tylko potwierdził pierwsze odczucia z momentu rozpakowania. Wspomniana tarcza jest kluczowym elementem w odbiorze DS Action Diver. Ten niebieski kolor ukazujący się od intensywnie atramentowej barwy po odcienie błękitu tworzy wakacyjny klimat, choć w świetle sztucznym, w pomieszczeniach staje się on bardziej stonowany, niemal elegancki.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Piękne, ciepłe i słoneczne kwietniowe dni jakimi ostatnio obdarzyła nas wiosna skłaniają dużo bardziej ku tym pierwszym, wakacyjnym odczuciom.

Sam kolor tarczy i jej promienisty szlif to oczywiście nie wszystko. Jak przystało na typowego „nurka” zapewniono mu doskonałą czytelność. Indeksy godzinowe są wyraziste - to nakładane, spore okrągłe punkty wypełnione masą Superluminova. Cztery główne, czyli 3,6,9 i 12 są w kształcie wydłużonych rombów, przy czym 12 jest podwójnej wielkości, a 3 jest częściowo „pożarty” przez okienko datownika.

Czas odczytujemy za pomocą wskazówek, charakterystycznych dla diverów linii DS Action, czyli minutowa w stylu pen, dość szeroka, ostro zakończona i wypełniona masą luminescencyjną. Odpowiednio dobrano także jej długość.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Godzinową za to zakończono wyrazistym trójkątnym grotem – oczywiście także jest wypełniona masą świecącą. Tak przy dobrym  świetle jak i w ciemności odczytanie czasu nie powinno stanowić problemu.

Na tarczy jest oczywiście jeszcze nadrukowane logo i nazwa firmy pomiędzy środkiem tarczy a godziną 12-tą, a po drugiej stronie, drobnym drukiem nazwa modelu, informacja o mechanizmie i na czerwono zaznaczono informacje dotyczące przeznaczenia oraz wodoodporności. Z tym czerwonym napisem koresponduje sekundnik w tym samym kolorze, z okrągłym punktem luminescencyjnym.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Cóż to byłby za nurek bez obrotowej lunety. Ten, jako, że zrobiono cały projekt należycie, włącznie ze spełnieniem normy ISO 6425, taką lunetę oczywiście ma. Pracuje ona bardzo dobrze dając poczucie precyzji i wysokiej jakości. Łagodne i nie rzucające się w oczy zagłębienia na krawędzi ułatwiają operowanie nią. Zastosowano aluminiową wkładkę zabarwioną na kolor taki jak tarcza. Naniesiono podziałkę minutową i zaznaczono dłuższymi znacznikami pierwsze 15 minut. Nad godziną 12-tą jest trójkącik z punktem wypełnionym masą świecącą. Można było pokusić się o wkładkę ceramiczną – zapewniłaby ona doskonały wygląd na dłużej. Z drugiej strony jest wielu miłośników klasycznych rozwiązań i tego, że zegarek do trudnych zadań powinien z czasem nabierać śladów ich wykonywania.

Niezależnie od tego, co kto woli – zastosowane rozwiązanie wygląda dobrze i komponuje się z całością.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

DS Action Diver Powermatic 80 jako zegarek dla prawdziwego nurka, poza wspomnianym spełnieniem rygorów normy ISO 6425, jest wodoodporny do 300 metrów. To wynik dający pewność i bezpieczeństwo jeśli chodzi o używanie go podczas uprawiania sportów, także w trudnych warunkach, a także oczywiście podczas nurkowania, nawet z akwalungiem. Poczucie bezpieczeństwa poza parametrami technicznymi zapewnia wygląd i budowa koperty. Nie jest ona wprawdzie zbyt „rozrośnięta”, a wręcz jak na możliwości zegarka nawet dość filigranowa, jednak techniczny styl z wyraźnymi krawędziami wraz z dokładnym szczotkowaniem, solidnymi, skośnie zakończonymi uszami i osłonami koronki daje obraz „toolwatcha”, któremu żadne traktowanie nie straszne.

Dla dodania charakteru, widoczna stalowa cześć lunety jest polerowana, co na tle matowych elementów wygląda dobrze. Duża zakręcana koronka jest wygodna w użyciu, dodatkowo znajdziemy na niej logo systemu DS.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Koperta ma 43 mm średnicy, co w tego rodzaju zegarkach wydaje się być rozmiarem uniwersalnym. Natomiast 13,1 mm grubości to niewiele jak na tak odporny zegarek. 51 mm wysokości od ucha do ucha to także rozmiar szeroko akceptowalny. Tę zgrabną kopertę od góry wieńczy płaskie szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną naniesioną od wewnątrz, a z drugiej strony od spodu zastosowano wkręcany pełny dekiel.

Jego obła zewnętrzna część jest polerowana i zagospodarowano ją dla wygrawerowanych laserowo informacji na temat zegarka. Część centralna ma matowe tło, jest lekko zagłębiona i wytłoczono na niej wizerunek żółwia morskiego będącego od dawna symbolem systemu DS. i diverów od Certiny.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

W zegarku do nurkowania integralną częścią i ważnym elementem zdaje się być sposób mocowania na nadgarstku. W testowanym modelu to solidna stalowa bransoleta wykonana z pełnych ogniw. Jest ona w całość szczotkowana. Przy mocowaniu do koperty zastosowano pełne, dobrze dopasowane i solidnie zakotwiczone maskownice.

Bransoleta jest trójrzędowa: pierwsze ogniwa są wysokie, dopasowane o stylu i kształtu nadgarstka, bliżej zapięcia zdecydowano się na ogniwa dużo mniejsze i niższe, co pozwala na zdecydowanie łatwiejsze dopasowanie do obwodu ręki użytkownika. Samo zapięcie zaś, jest masywne, ale również wygodne. Zwalniane jest przyciskami po obu bokach.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Po drugiej stronie jest jeszcze jeden zestaw przycisków, który służy do uruchomienia mechanizmu szybkiego rozszerzenia bransolety. Sprytnie zaprojektowany mechanizm dodaje dodatkowych możliwości do składanej klamry tego modelu. Możemy rozszerzyć zapięcie tak, by można było założyć zegarek na piankę lub po prostu, choćby ze względu na naturalne poszerzenia nadgarstka, które zdarza się niektórym w gorące dni, lekko zluzować ucisk, bo możliwość poszerzania jest wielostopniowa.

Zadbano o estetykę rozwiązania, bo wysuwający się stalowy element jest szczotkowany tak jak całość, jest również pełny i solidny, przez co niezbyt odróżnia się od powierzchni właściwej klamry. Kto nie lubi bransolet może wybrać wersję na pasku gumowym. Ze względu na standardowe mocowanie mm można zastosować każdy uniwersalny pasek w odpowiednim rozmiarze, choć 21 mm nie jest najczęstszym standardem.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

No i doszliśmy do momentu, w którym poznaliśmy niemal cały zegarek, poza jego sercem.

Serce jest nowoczesne - to jeden z najnowszych mechanizmów oferowanych przez firmę ETA należącą, tak jak Certina, do grupy Swatch. Jest to mechanizm 80.111 oparty na kalibrze C07.111 w rozmiarze 11 ½ linii. Łożyskowany jest na 23 kamieniach i pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę. Jego eksponowaną cechą jest autonomia chodu wynosząca przy pełnym naciągu sprężyny co najmniej 80 godzin.

W materiałach promocyjnych Certiny napisano: „Możesz więc zostawić zegarek na trzy dni, zanim będziesz musiał go ustawić na nowo - jeśli możesz bez niego wytrzymać tak długo” – to oczywiście slogan reklamowy, ale nie tylko, bo rzeczywiście możliwość odłożenia zegarka na dłuższy czas bez obawy o zatrzymanie jest cecha użytkową.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Podsumowując, absolutnie nie jestem zawiedziony dzisiejszymi propozycjami marki Certina.

To cały czas marka proponująca nam zegarki na relatywnie przystępnym i dostępnym pułapie cenowym, gdzie jednak nie widać specjalnie kompromisów na jakie zwykle trzeba się godzić kalkulując cenę na niewysokim poziomie.

W przypadku modelu CERTINA DS Action Diver Powermatic 80 katalogowo to 3 290 złotych.

Jakość jest bez zarzutu. Koperta, bransoleta, tarcza – to elementy do jakich trudno mieć pod tym względem uwagi. Docenienie wzorniczej strony zegarka zależy oczywiście od gustu – jak dla mnie DS Action Diver wygląda świetnie, ma uniwersalny rozmiar i bardzo harmonijne proporcje. Tarcza jest świetna i całość mocno cieszy przy każdym spojrzeniu.

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80

Typowo „nurkowy” styl połączono z nowoczesnymi trendami i technicznym charakterem. Zastosowany mechanizm, jak pisałem, jest dość nowy, ale funkcjonuje już na rynku dobrych kilka lat i nie słychać o jakiś problemach z nim związanych.

Duży poziom rezerwy chodu oraz dokładność w testowanym egzemplarzu na poziomie kilku sekund dobowej odchyłki nastrajają pozytywnie. To może być sportowy, codzienny zegarek właściwy niemal do każdej okazji. Pewnie poza całkiem formalnymi. Ale dziś i do tego podejście jest dużo luźniejsze.

Recenzja: CERTINA DS Action Diver’s Watch Powermatic 80
 
Plusy (+) Minusy (-)
 + typowo "nurkowy", ale jednak własny rozpoznawalny styl  - aluminiowa wkładka lunety
 + wysoka wodoodporność, certyfikat ISO  - 21 mm rozstawu uszu. Nieco ogranicza to wybór pasków
 + ponadprzeciętna rezerwa chodu  
 + łatwa i szybka regulacja bransolety  
 + atrakcyjna cena  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Certina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CERTINA.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Doxa 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Recenzja: MOVADO 1881 Automatic
Recenzja: MOVADO 1881 Automatic
23.04.2018
Recenzja: Emile Chouriet - Soleos A...
Recenzja: Emile Chouriet - Soleos A...
08.05.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco