„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów” - prawdopodobnie każdy mężczyzna się zgodzi z tym twierdzeniem. Przenosząc to porównanie na naszą branżę można powiedzieć, że świat mechaniki precyzyjnej bez kobiecych zegarków nie byłby tak piękny jak jest. Nie mielibyśmy okazji podziwiać połączenia sztuki zegarmistrzowskiej z arcydziełami jubilerskimi, które tak owocnie są łączone w produktach największych firm, takich jak Cartier, Tiffany, Chopard czy firma Jacquez Droz.
Oczywiście o gustach się nie dyskutuje i wielu osobom może nie spodobać się zegarek wysadzany w całości diamentami, czy też czasomierz, na którego tarczy znajdziemy umieszczone różnokolorowe trójwymiarowe ptaki, obok których wskazanie czasu jest aspektem dodatkowym. Bez wątpienia jednak, podkreślenia wymaga fakt, że takie podejście do sztuki zegarmistrzowskiej jest nie zawsze dobrze przyjmowane w męskim świecie, o tyle w zegarkach dla Pań jest niezwykłym wzbogaceniem i poszerzaniem horyzontów urządzeń odmierzających czas.
W damskim modelu marki Czapek Geneve nie znajdziemy aż tak dużej ekstrawagancji, ale z pewnością dostrzeżemy kilka aspektów charakterystycznych dla kobiecych czasomierzy ze świata Haute Horlogerie.
Przedstawiciel płci pięknej
Czapek Geneve obecnie oferuje dwie główne kolekcje zegarków, to Czapek Place Vendome oraz Czapek Quai De Bergues.
W ramach tej drugiej można wyróżnić pod kolekcje, m.in. znany na naszym rodzimym rynku model Warszawianka (relację z z premiery tego modelu prezentowaliśmy tu: Czapek Geneve Warszawianka - premiera). Choć portfolio marki jest ograniczone, to już w kilka lat od utworzenia firmy przygotowano modele dedykowane dla Pań.
Analogia męska w zegarku damskim
Porównując wygląd zegarków z najnowszej odsłony zauważymy wiele wspólnych cech, ale mimo wszystko dominują te, zarezerwowane przede wszystkim dla kobiecych czasomierzy.
Damski model posiada taki sam układ tarczy jak jej odpowiedni męski, czyli centralnie umieszczone wskazówki godzin i minut. W dolnej części cyferblatu po lewej stronie umieszczono subtarcze z sekundnikiem, a drugą po prawej ze wskazaniem rezerwy chodu.
Na tym kończy się podobieństwo damskich i męskich modeli Quai de Bergues.
Kobiecy wkład w zegarmistrzostwo
Głównym aspektem odróżniającym od siebie modele męskie i damskie jest wykończenie tarczy.
Egzemplarze dedykowane kobietom zostały wykonane w kilku wersjach. Elementem wspólnym każdej wersji jest materiał z jakiego została ona wyprodukowana. Jest nim masa perłowa, która w niezwykły sposób mieni się. Dzięki niej cyferblaty, nawet w tych samych modelach, różnią się od siebie wyglądem. Istotnym aspektem, każdej z wersji wykończeniowych jest wielopłaszczyznowość o różnych fakturach, która jest bardzo dobrze wyeksponowana.
Pierwszą z nich stanowi okrąg peryferyjny, na którym nałożono indeksy godzinowe.
W zależności od upodobań istnieje możliwość wyboru rodzaju oznaczenia godzin. Do wyboru są indeksy oznaczone cyframi rzymskimi lub za pomocą wysokiej jakości diamentów.
Kolejną, wyniesioną nieco ponad pozostałe powierzchnie warstwą są subtarcze odpowiedzialne za ukazanie upływu sekund w okolicach godziny 7.30 oraz wskazanie rezerwy chodu w miejscu godziny 4.30. Na obracających się, perłowych dyskach oprócz ciekawego geometrycznego wzoru za pomocą delikatnej błękitnej kropki zaznaczono punkt wskazujący, do którego obręcze skal zostały wykonane w kolorze koperty.
Kolejną "taflą" widoczną na tarczy zegarka jest jej centralna część.
W tym miejscu najłatwiej zaobserwować piękno macicy perłowej. Ponad tym miejscem przesuwają się wskazówki w stylu Fleur de Lys, które dopasujemy w zależności od upodobań.
Mamy tu do dyspozycji wskazówki wykonane z różowego złota lub w kolorze niebieskim, który bez względu na wersję kolorystyczną koperty nadają się do każdej z nich.
Bez względu na wybraną opcję zegarki te zostały wyposażone w szkła szafirowe z powłoką antyrefleksyjną po wewnętrznej stronie szkła.
Prezencja wieczorowa
Quai de Bergues Lady to kolekcja, która powstała jako żeńska linia znanych już modeli męskich. Koperta dedykowana dla Pań została zapożyczona z poprzednich modeli i pomniejszona do rozmiaru, który jest bardziej odpowiedni dla delikatniejszych nadgarstków. Każda kobieca odsłona posiada średnicę koperty wynoszącą 38.5 mm.
Spośród kolekcji można wybrać następujące rodzaje kopert: wykonane z różowego lub białego złota oraz ze stali szlachetnej. To nie koniec możliwości wyboru, bowiem koperty wykonane ze szlachetnych kruszców mają również możliwość być przyozdobione przez wysokiej klasy diamenty o czystości VVS, które umieszczane są w lunecie szkła zegarka.
Cytując Marylin Monroe - Diamenty to najlepszy przyjaciel kobiety, tak więc nie mogło ich zabraknąć w damskiej wersji marki Czapek.
Indywidualność w kobiecym świecie
Firma Czapek tworząc produkty dla swoich klientów oferuje im możliwość spersonalizowania zegarka.
Konfigurując według własnych upodobań mamy do wyboru pasek biały, różowy lub niebieski. Każdy z nich został wykonany ze skóry aligatora.
Nie jest to jedyna możliwość wyboru, bowiem zegarki te zostały wykonane w limitowanej edycji. Podczas składania zamówienia poprzez stronę internetową klientka może dokonać wyboru, który numer limitacji spośród dostępnych sztuk chce nosić na nadgarstku.
Jest to edycja ograniczona do 25 sztuk każdej z pięciu wersji na cały świat.
Damski krok w zegarmistrzostwo
Modele firmy Czapek zostały wyposażone w znany już kaliber SXH1.
Jest to ręcznie nakręcany mechanizm przygotowany specjalnie dla marki Czapek, który oferuje rezerwę chodu na poziomie 7 dni dzięki zastosowaniu dwóch sprężyn naciągu. Pracuje on z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 3Hz, czyli 21 600 wahnięć na godzinę.
Ten sam mechanizm sprawdza się do tej pory w męskiej części Quai de Bergues.
Zegarki z kolekcji damskiej są wyceniane w przedziale pomiędzy 46 tysięcy złotych (11 000 EUR), a 116 tysięcy złotych (27 000 EUR). Najtańszą z nich jest wersja wyposażona w kopertę wykonaną ze stali szlachetnej, z tarczą posiadającą rzymskie indeksy, natomiast najdroższa jest opcja wyposażona w kopertę wykonaną z różowego złota, z diamentami osadzonymi na pierścieniu wokół szkła oraz diamentami w indeksach.
„Piękna kobieta jest rajem dla oczu, piekłem dla duszy i czyśćcem dla kieszeni.”
Zdanie to możemy sparafrazować mówiąc również o pięknym, damskim zegarku, jakim jest model Quai de Bergues Lady, zaprezentowany przez szwajcarską manufakturę o polskich korzeniach.
Początek końca męskiej dominacji w świecie Haute Horologerie?
Mnogość zegarków męskich obecnych na rynku jest tak duża, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Ilość kobiecych modeli prawdopodobnie jest znacznie mniejsza. Dlatego, gdy firma z grona Haute Horologerie, którą bez wątpienia jest Czapek Geneve, przygotowuje kolekcję dla Pań, to jest to ważne wydarzenie, warte opisania i odnotowania.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Czapek Geneve znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Czapek Geneve.
Jakub Wojdat
13:11 10.01.2018Zegarki
Czapek Geneve kolekcja Quai des Bergues Lady - równouprawnienie także w świecie zegarków
Tagi:
Fossil prezentuje: Smartwatch Q
Smartwatch'e, czyli w dosłownym tłumaczenu „mądre-zegarki”, stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej kupowane. Trudno powiedzieć, czy jest to chwilowa moda, cz ...
Krótka historia zegarmistrzostwa od II Wojny Światowej. „Dobry” socjalizm
Abstrahując od przedstawionego w poprzednim odcinku pod zaczerpniętym z historii Polski tytułem „Bitwa o handel”, nastawienia władz państwowych do rzemiosła po zakończeni ...
Zegarek sportowy - zegarki ze stoperem
Jako, że przez sport niejako automatycznie rozumiemy aktywne spędzanie czasu, nawet jeśli jest to aktywna gra… w szachy, to praktycznie w każdym zegarku sportowym powinna ...
Oris Great Barrier Reef Limited Edition IV. Koralowce i lazurowa woda oceanu
Marka Oris prezentuje kolejne wcielenie bestsellerowego modelu Aquis. Przedstawiamy więc limitowaną edycję (2000 sztuk) stworzoną dla wsparcia australijskiej organizacji ...
Orient Star M Collections M34 F8 Date. Noc spadających gwiazd
Orient Star to japońska marka zegarków założona w 1951 roku, która może być rozpatrywana jako alternatywa dla bardziej znanej marki z kraju Kwitnącej Wiśni - Seiko. Zapre ...
Cały na biało. Zenith DEFY Skyline Skeleton White Ceramic
Pisząc o zegarkach bardzo często nachodzi mnie refleksja, jak szybko mija czas. Pamiętam, jak dwa lata temu opisywaliśmy pierwszy model ze zintegrowaną bransoletą szwajca ...
Maison Alcée. Zegar zgodny z filozofią IKEA, czyli złóż go sam!
W obecnych czasach przyzwyczailiśmy się bardzo mocno do składania wielu przedmiotów, które są niezbędne w codziennym życiu. Chyba każdy z nas wielokrotnie zajmował się mo ...
Recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
W październiku Nomos zaprezentował zupełnie nowy, ręcznie nakręcany mechanizm DUW 4601, wraz z dwoma wariantami nowego i niezwykle interesującego modelu: Tangente 2date. ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...
Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...
Le Régulateur Louis Erard x Vianney Halter II. Wspólna kreacja zegarków typu régulateur
Zegarki typu régulateur, mimo prezentowania wskazań w nieco odmienny sposób niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić, hołdują klasycznemu zegarmistrzostwu, stając ...
Video recenzja: Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton. Ceramika w kolorze Blue
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton marki Rado. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00