Firma Czapek & Cie wraca do Polski z wyjątkową kolekcją zegarków. Wczoraj, tj. 31 maja 2017, miało miejsce niecodzienne wydarzenie - szwajcarska manufaktura zegarków Czapek & Cie oficjalnie powróciła na polski rynek po ponad 100 latach nieobecności. Z tej okazji Czapek & Cie, firma Wealth Solutions oraz Jubiler Pluciński zaprosili grono gości na specjalny wieczór poświęcony szwajcarskiej sztuce zegarmistrzowskiej oraz premierę limitowanej edycji zegarków Warszawianka.
O reaktywowanej marce Czapek & Cie pisaliśmy już kilkukrotnie, po raz pierwszy w grudniu 2015 roku, tuż po tym jak nowopowstała marka zaprezentowała swój pierwszy model zegarka w ramach kolekcji Quai des Bergues - czasomierz inspirowany zegarkiem kieszonkowym stworzonym przez Franciszka Czapka około 1850 roku.
Model Quai des Bergues spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony branży, ale także – a może przede wszystkim – ze strony klientów i miłośników zegarków, czego dowodem było zdobycie raptem po roku działalności prestiżowej nagrody publiczności na Grand Prix d'Horlogerie de Genève, o czym pisaliśmy tutaj: CZAPEK & Cie – rocznica działalności i nagroda publiczności na Grand Prix d'Horlogerie de Genève.
Pomimo, iż nie zdążyły opaść jeszcze emocje po pierwszym modelu marki Czapek, mikrobrand zaskoczył wszystkich ponownie podczas tegorocznych targów w Bazylei bardzo wysublimowanym oraz technicznie imponującym modelem Place Vendôme, wyposażonym w komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci dwóch tourbillonów.
Czasomierze Czapek Geneve są dostępne także w Polsce w salonie Jubiler Pluciński, rodzinnej firmie z ponad 60-letnią historią. Firma ta oferuje biżuterię z platyny i złota, z brylantami i innymi szlachetnymi kamieniami z własnego atelier i według autorskich wzorów, jest także oficjalnym partnerem marek, które od lat uznawane są za najwyższą klasę w swojej kategorii. Jednakże pomimo, iż fani nietuzinkowych czasomierzy mieli okazję stać się posiadaczem zegarka z logo Czapek Geneve na tarczy, szwajcarska manufaktura z polskim rodowodem do tej pory nie zaprezentowała się na naszym rodzimym rynku oficjalnie.
Właśnie w tym celu zostało zorganizowane wczorajsze spotkanie w hotelu Bellotto w Warszawie, gdyż firma postanowiła powrócić nad Wisłę.
Czapek & Cie we współpracy z firmą Wealth Solutions przygotowała specjalną edycję czasomierzy poświęconą polskiemu założycielowi manufaktury oraz historii jego rodzimego kraju. Premiera tego niezwykłego zegarka odbyła się 31 maja 2017 r., a w wydarzeniu tym brał udział m.in. Xavier de Roquemaurel (Dyrektor Generalny Czapek & Cie), Harry Guhl (Prezes Czapek & Cie) oraz Sebastien Follonier (Zegarmistrz) – zarządzający firmą.
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż założycielem manufaktury był Franciszek Czapek, zegarmistrz i weteran powstania listopadowego, który po upadku zbrojnego zrywu wyemigrował do Szwajcarii, gdzie oddał się bez reszty budowie zegarków. Współpracował tam z Antonim Patkiem, a jego własne przedsiębiorstwo poza zakładem produkcyjnym w Genewie, posiadało salony w centrum Paryża i Warszawy, a także zaopatrywało dwór cesarza Napoleona III.
Marka przez lata była nieco zapomniana, raptem 2 lata temu została reaktywowana, a dziś Czapek & Cie wraca na polski rynek i prezentuje limitowaną edycję czasomierza Warszawianka, stanowiącą hołd dla założyciela przedsiębiorstwa oraz historii jego rodzimego kraju.
Model Warszawianka (org. La Varsovienne) swą nazwę wziął od pieśni napisanej przez francuskiego poetę Casimira François Delavigne'a, który postanowił stworzyć ją pod wpływem wieści o powstańczym zrywie Polaków i zagrzać ich tym samym do walki. Szybko zyskała popularność w walczącym o niepodległość Królestwie Polskim, a jej prapremiera odbyła się w Teatrze Narodowym, w wyzwolonej od Rosjan Warszawie. Jej pierwotna wersja powstała w języku francuskim, ale prawdziwą popularność zyskała dzięki polskim przekładom. Autorem najbardziej znanego jest Karol Sienkiewicz, brat dziadka Henryka Sienkiewicza. W czasie zaborów była jedną z ważniejszych pieści patriotycznych, a po odzyskaniu niepodległości jedną z kandydatek do miana hymnu państwowego.
Powstanie tego zegarka było możliwe dzięki współpracy manufaktury Czapek & Cie z polską firmą Wealth Solutions, będącą ekspertem w budowaniu kolekcji rzadkich trunków, dzieł sztuki, zegarków oraz – co warte podkreślenia - pomysłodawcą stworzenia tej niezwykłej edycji.
Mimo że Franciszek Czapek swoje największe dzieła tworzył na emigracji, to w wielu wykonanych przez siebie modelach umieszczał patriotyczne motywy. Do tych właśnie tradycji odwołuje się model Warszawianka. – powiedział Xavier de Roquemaurel.
Na tarczy tego czasomierza, na godzinie 12 umieszczone zostało godło Królestwa Polskiego z okresu powstania listopadowego. To oczywiście odwołanie do żołnierskiej karty w życiorysie Czapka, który służył w Gwardii Narodowej i walczył w Warszawie. Z kolei szóstka w odróżnieniu od pozostałych cyfr na tarczy nie jest czarna, lecz czerwona.
W ten sposób zdecydowano się zaznaczyć godzinę, w której doszło do wybuchu powstania listopadowego. Wers „Żyj swobodo, Polsko żyj” wymalowany na tarczy jest fragmentem Warszawianki, patriotycznej pieśni od której wziął nazwę cały projekt.
Ponadto w kaboszonie zegarka odnajdziemy bursztyn, będący jednym ze znaków rozpoznawczych Polski na świecie. W rezultacie powstał wyjątkowy zegarek, łączący szwajcarską precyzję z polską duszą.
Historia i tradycja dla nas Polaków są niezmiernie ważne. W związku z tym, jako polska firma specjalizująca się w tworzeniu i sprzedaży luksusowych, kolekcjonerskich zegarków, postanowiliśmy przygotować z okazji 10 urodzin Wealth Solutions edycję, która byłaby hołdem dla naszej przeszłości i która pokazałby część naszego dziedzictwa w ciekawy sposób. Z tego również powodu postanowiliśmy zaprosić do współpracy przy tym projekcie szwajcarską manufakturę, która ma polskie korzenie i założyciela o chlubnej powstańczej karcie w życiorysie – powiedział Michał Kowalski, Wiceprezes Wealth Solutions.
Limitowana edycja zegarka Warszawianka liczy zaledwie 15 egzemplarzy (5 w kopercie wykonanej z różowego złota 5N i 10 w wykonanej ze stali XO) i jest dostępna wyłącznie za pośrednictwem firmy Wealth Solutions.
Podczas wieczoru goście mieli możliwość obserwować na żywo pracę utalentowanej artystki z firmy Czapek & Cie, która odpowiedzialna jest za ręczne malowanie tarcz zegarków z serii Warszawianka. Artystka pracując przy biurku, z wykorzystaniem mikroskopu, bardzo precyzyjnie nanosiła na tarczę kolejne wzory i detale, a goście mogli śledzić każdy jej ruch na znajdującym się niedaleko telewizorze.
Warto wspomnieć w tym miejscu, iż wszystkie zegarki manufaktury Czapek Geneve – których do tej pory stworzono ok. 250 sztuk – są ręcznie składane, w te sam sposób wykonywane są także ich poszczególne elementy.
Oprócz tej edycji, jak wspomniałem wcześniej, w Polsce dostępna będzie również regularna kolekcja: zegarki z linii Quai des Bergues w wersji dla mężczyzn i kobiet oraz zegarki z linii Place Vendôme, które są nowością w ofercie przedsiębiorstwa.
Franciszek Czapek był jednym z najważniejszych i najbardziej utalentowanych zegarmistrzów XIX wieku. Wprawdzie to w Szwajcarii znalazł miejsce, w którym nadać mógł kształt swoim niezwykłym projektom, ale nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie, o Polsce.
Dziś jego dziedzictwo jest przywracane do życia, a spadkobiercy wracają do jego domu.
Wczorajsze wydarzenie zgromadziło wiele osób zainteresowanych prestiżowym zegarmistrzostwem oraz marką, która posiada polskie korzenie. Niewątpliwie na uznanie zasługuje fakt, iż młoda, ale już utytułowana marka pamięta o naszym kraju.
Cieszymy się, iż jako portal zostaliśmy zaproszeni do uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz mamy nadzieję, iż Czapek & Cie znajdzie wielu fanów wśród miłośników zegarków mechanicznych w Polsce.
Warto także zaznaczyć, iż manufaktura Czapek & Cie będzie obecna również na tegorocznym spotkaniu Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, które obędzie się 3 czerwca w Warszawie.
Wszelkie informacje oraz nowości dotyczące Czapek Geneve znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - Czapek & Cie.
Maciej Kopyto
Redakcja portalu Zegarki i Pasja
19:04 01.06.2017Wiadomości
Firma Czapek & Cie wraca do Polski! Wyjątkowy wieczór z Czapek Geneve oraz premiera modelu „Warszawianka” – relacja i zdjęcia
Powrót do kategorii

REKLAMA

Bulova Watch Company – powstanie, historia i dokonania marki
Utworzone w II poł. XVIII wieku państwo jakim były Stany Zjednoczone Ameryki przejawiało duże ambicje gospodarcze. Znajdowało się ono z dala od Europy, na w większości dz ...

„Historia zegara na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie…”
Poprzez regularne publikacje, pewnie trochę nas przyzwyczaił Profesor Mrugalski do swoich kolejno pojawiających się na rynku, związanych z zegarkami i zegarmistrzostwem k ...

Raport z naprawy zegara wieżowego na budynku Gołębnika
O historii powstania i opiekunach zegara zlokalizowanego na ścianie mokotowskiego Gołębnika, przy ulicy Puławskiej 59, przy wejściu do parku Morskie Oko na portalu Zegark ...

Zegarek inspirowany legendarnym samolotem. Luminox Air Series Constellation Automatic 9600
Pod koniec września 2022 premierę miała jedna z nowości marki Luminox, opisywany przez nas model Luminox Air Pilot P-38 Lightning 9520 Series. Dziś prezentujemy kolejny, ...

Orient Star Diver 1964 1st Series - od teraz także w wersji ze srebrną tarczą
Orient to japońska marka zegarmistrzowska, która ma bogate tradycje związane z zegarkami typu diver. Najstarsze sięgają modelu Olympia Calendar Diver z 1964 roku, co czyn ...

Video recenzja: Cyberpunk T-2077 by Błonie
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Cyberpunk T-2077 marki Błonie. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycz ...

Cedric Bellon CB01 GMT. Przykład zrównoważonego rozwoju zegarków typu „tool watch”
Cedric Bellon urodził się w Nantes. Dorastał w tradycyjnej rodzinie, a od najmłodszych lat fascynowała go nauka, ze szczególnym uwzględnieniem geologii, ekologii i antrop ...

Inwestorów przybywa, a luksusowe zegarki tanieją. Dlaczego?
Rynek zegarków używanych od kilku lat systematycznie rośnie. Jeszcze niedawno, bo w czerwcu 2023, pisaliśmy w artykule analizującym raport firmy doradczej Boston Consulti ...

Polska marka Xicorr na World Time UK - The London Watch Event 2023
Firma Xicorr w tym roku po raz pierwszy podjęła decyzję, aby wystawić się na zagranicznych targach zegarkowych. Wybór padł na World Time UK - The London Watch Event 2023, ...

Zegarki Alpina z serii Alpiner Extreme pierwszy raz ze zintegrowaną bransoletą!
Założona w 1883 roku firma zegarmistrzowska Alpina w 2023 roku obchodzi 140-lecie swojego istnienia. W tym roku, po raz pierwszy, ten szwajcarski producent pojawił się na ...

Recenzja: Davosa Newton Pilot Automatic
Davosa to szwajcarska marka zegarmistrzowska, która w swojej całkiem bogatej ofercie proponuje zegarki dobrze wykonane i często sporo oferujące, a dostępne w niewygórowan ...

Frederique Constant Highlife Ladies Automatic Heart Beat. Zegarek w najmodniejszym dziś stylu
Frederique Constant, ambitna szwajcarska marka która oferuje to, co jest w zegarmistrzostwie najlepsze w relatywnie rozsądnych cenach, pamięta także o paniach. Nowy model ...