• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox

The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”


Powrót do kategorii

Piękno pawia – jednego z gatunków dużych ptaków - jest niepodważalne. Ten dumny i bogato upierzony ptak od wieków fascynuje ludzi, będąc niejednokrotnie inspiracją do powstania wielu legend i mitów. Prezentowany w tym artykule zegarek do mitów na pewno nie należy, być może przejdzie do historii jako legenda, natomiast przy jego projektowaniu właśnie paw odegrał bardzo znaczącą rolę.

Poznajmy bliżej limitowaną wersję Grand Seiko Hi-beat 36000 GMT o referencji SBGJ227.

Główną cechą wyróżniającą opisywany model jest bardzo ciekawie ozdobiona, zielona tarcza. Został na nią naniesiony wzór w postaci promieniście rozłożonego kafelkowania, delikatnie rozszerzającego się na kolejnych pierścieniach. Motyw ten to próba odwzorowania rozłożonego pawiego pióropusza.

Dzięki ciekawej grze odbitego pod różnym kątem światła, efekt jest naprawdę bardzo atrakcyjny.

The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”

Układ tarczy opisywanego modelu GS jest niezwykle prosty i czytelny.

Centralnie umieszczone wskazówki wykonane ze stali szlachetnej zostały ręcznie wykończone w postaci polerowania lub szczotkowania. Pod trzema standardowymi wskaźnikami, tj. wskazówce sekundowej, minutowej i godzinowej, umieszczono dodatkową, matowo-złotą wskazówkę zakończoną ostrym grotem.

Jej zadaniem jest wskazywanie godziny w drugiej strefie czasowej – funkcja GMT.
Pracuje ona w trybie 24-godzinnym.

Ponad osią wskazówek znalazło się, “dumne jak paw”, logo Grand Seiko ze znakiem “GS” wykończonym tym samym, blado-złotym kolorem, co wskazówka drugiej strefy czasowej.

The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Seiko odeszło od sygnowania kolekcji GS swoim standardowym logo marki. Po przeciwnej stronie tarczy, producent umieścił informacje dotyczące rodzaju naciągu, częstotliwości pracy mechanizmu oraz dodatkowej komplikacji konstrukcji mechanizmu w postaci funkcji GMT.

Indeksy wykonano w formie klasycznych, ręcznie nakładanych prostokątów. Zdobią one tarczę w miejscu każdej godziny, za wyjątkiem 3, bowiem tam umieszczono standardowy datownik wskazujący dzień miesiąca.

Szczególnie wyróżniony został indeks godziny 12, który podwojono i nieco skrócono, aby zwiększyć nieco dystans pomiędzy nim, a logo. Frezowane krawędzie i wykończenie na wysoki połysk nadały większej głębi oraz stworzyły efekt trójwymiarowości tarczy.

The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”

The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”

Na samym obrzeżu cyferblatu umieszczono oznaczenia skali godzinowej w formacie 24-godzinnym dla komplikacji GMT. W tym wypadku użyto parzystych liczb arabskich. Godziny nieparzyste zostały zaznaczone w postaci szpiczastych trójkątów.

Cyferblat jest bardzo czytelny, a dzięki temu klasyczny i elegancki.

Układ ten nigdy nie wychodzi z mody i powinien spodobać się każdemu.

Koperta prezentowanego modelu została wykonana ze stali chirurgicznej. Jej klasyczny kształt nawiązuje do projektu 44GS z 1967 roku, który nadał charakterystyczny styl kolekcji Grand Seiko. Poszerzenia boków koperty, grubsze uszy oraz koronka do połowy “zatopiona” w kopertę i sygnowana logo “GS”, to jej znaki rozpoznawcze, których nie zmieniono od 50 lat. Wodoszczelność na poziomie 10 atmosfer zabezpiecza zegarek przed wodą nawet w trakcie nurkowania swobodnego, czy skakania do wody.

Całości projektu dopełnia szkło szafirowe o podwyższonej przejrzystości, które zamontowano na froncie, jak i przykręcanym deklu.

The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”

Zegarek został wyposażony w mechanizm z naciągiem automatycznym, kaliber 9S86, wyprodukowany w manufakturze Seiko. Ten sam werk posiada model Grand Seiko SBGJ005, który zdobył w 2014 roku nagrodę w kategorii “Petite Aiguille” na GPHG.

Powstał on na bazie werka 9S85, do którego została dodana komplikacja konstrukcji w postaci wskaźnika drugiej strefy czasowej - GMT. Pracuje on ze zwiększoną częstotliwością, wynoszącą 36 000 wahnięć balansu na godzinie.

Oznacza to, że wskazówka sekundnika taktuje nie 6 (21 600 bph), lub 8 (28 800 bph), a 10 razy na sekundę, co zwiększa efekt wizualny w postaci jej płynnego poruszania się. Stąd właśnie oznaczenie Hi-Beat.

The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”

Mechanizm wyposażono w 37 syntetycznych rubinów łożyskujących jego ruchome elementy. Rezerwa chodu tego werku wynosi 55 godzin, a dokładność pracy mieści się w przedziale od +5 do -3 sekund na dobę.

Warto zwrócić uwagę, na fakt, iż jest to wynik lepszy od tolerancji pracy chronometrów certyfikowanych przez COSC, która waha się od +6 do -4 sekund na dobę. Mechanizmy Grand Seiko są również testowane w bardziej rygorystycznych warunkach przez 17 dni (2 dni dłużej niż chronometry), w sześciu różnych pozycjach (chronometry bada się w 5 pozycjach) oraz trzech różnych temperaturach (tak samo jak w przypadku chronometrów).

Do budowy kalibrów 9S wykorzystywane są również niezwykle innowacyjne materiały opracowane przez Seiko, jak stop kobaltowo-niklowy o nazwie “Spron 610” do wykonania sprężyny naciągowej i włosa balansu, posiadający bardzo wysoką elastyczność i wytrzymałość. Pozostałe innowacje, jak chociażby technologia MEMS, pozwalają na redukcję wagi poszczególnych elementów, dzięki czemu wprawienie ich w ruch wymaga użycia mniejszej siły.

The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”

Mechanizmy 9R stosowane w zegarkach Grand Seiko to prawdziwe dzieła sztuki zegarmistrzowskiej, których ręcznie wykonane komponenty dopracowywane są z iście chirurgiczną precyzją, sięgającą setnych części milimetra.

Dodatkowo, zdobienia w postaci groszkowania płyty głównej lub nanoszenia pasów genewskich na mostki i wahnik sprawiają, że w żadnym stopniu nie ustępują werkom znamienitych szwajcarskich manufaktur, a w niektórych przypadkach wręcz ich przewyższają.

The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”

Doskonały mechanizm umieszczony w kopercie o ponadczasowym designie. Przepiękna i oryginalna tarcza inspirowana naturalnym motywem pawiego pióropusza. Ekstremalna jakość wykonania. Tak w skrócie można scharakteryzować ten model.

Niewątpliwie pozycja godna uwagi i zainteresowania.

Prezentowany Grand Seiko Hi-beat 36000 GMT o referencji SBGJ227 wyprodukowano w limitowanej ilości wynoszącej 700 sztuk. Jego cena na rynku pierwotnym przy obecnym kursie waluty wynosi około 32 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące SEIKO znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki – SEIKO.

Paweł Zgiep


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

ALPINA Alpiner 4 Automatic Antimagn...
ALPINA Alpiner 4 Automatic Antimagn...
02.01.2018
Czapek Geneve kolekcja Quai des Ber...
Czapek Geneve kolekcja Quai des Ber...
10.01.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco