W czerwcu prezentowaliśmy wywiad z organizatorami nowej inicjatywy zegarkowej w Polsce, czyli Międzynarodowego Festiwalu Niezależnych Producentów Zegarków AUROCHRONOS, który odbędzie się w Łodzi (wywiad można przeczytać tutaj – Festiwal Aurochronos). Od tego czasu minęły prawie trzy miesiące, a do startu Festiwalu zostało raptem kilkanaście dni.
Postanowiliśmy dowiedzieć się, na jakim etapie przygotowań są organizatorzy oraz zapytać o szczegóły i istotne kwestie dotyczące tego wydarzenia.
Zegarki i Pasja: (…) Witam ponownie Panowie. Chciałbym dowiedzieć się, jak zapewne także wielu Czytelników, co zmieniło się od naszej ostatniej rozmowy?
Aurochronos Team: Witamy. Wszystko jest jak najbardziej w porządku, dziękujemy za zainteresowanie, a parafrazując klasyka: „pogłoski o naszej śmierci były mocno przesadzone” (śmiech). Natomiast już zupełnie na poważnie, zmieniło się bardzo dużo, jesteśmy w przededniu Festiwalu Aurochronos i pracujemy intensywnie, żeby odwiedzający mieli co zobaczyć, a także mogli miło spędzić czas w trakcie ostatniego weekendu września.
ZiP: Przypomnijmy tym, którzy nie czytali pierwszego wywiadu, czym jest Festiwal Aurochronos, który organizujecie?
AT: Międzynarodowy Festiwal Niezależnych Producentów Zegarków AUROCHRONOS to inicjatywa popularyzująca zamiłowanie do zegarków wśród szerokiej publiczności. To z założenia spotkanie, które skupi nie tylko kolekcjonerów, ale także wszystkich miłośników rzeczy pięknych i wyjątkowych.
Nasz Festiwal to również miejsce dla osób rozpoczynających swoją przygodę z zegarkami.
Podczas spotkań, wykładów i dyskusji panelowych nasi goście przedstawią wiele interesujących faktów oraz informacji z zakresu zegarmistrzostwa, a osoby interesujące się czasomierzami, poszukujące alternatywy dla popularnych marek bądź chcące wyrazić swoją indywidualność i podkreślić dobry gust, będą mogły zobaczyć, a także nabyć wyjątkowe zegarki damskie i męskie.
ZiP: A propos wyjątkowości Waszego spotkania, co ma wyróżniać Was na rodzimym rynku spotkań zegarkowych?
AT: Przede wszystkim formuła spotkania.
Jak od samego początku zaznaczaliśmy, jesteśmy festiwalem, czyli imprezą będącą przeglądem osiągnięć w dziedzinie niezależnego zegarmistrzostwa połączoną z konkursem.
Międzynarodowe Jury (w składzie Jonathan Kopp, Kalle Slaap, Nicholas Kościński, Krzysztof M. Janikowski, Łukasz "Gondi" Grządziela i Artur Cholewski) zaproszone przez nas do współpracy nagrodzi trzy najbardziej oryginalne czasomierze, które miały premierę w 2017 roku, a nasz partner, organizator Whisky Live Warsaw zadba o atrakcyjne nagrody.
ZiP: Jakie nagrody, jeśli można zapytać?
AT: Powiedzmy, że my zadbamy o pamiątkę z naszego Festiwalu, a Whisky Live Warsaw zadba o to, aby zwycięzcy mieli czym celebrować swój sukces. Znając wysoki poziom organizowanych przez WLW imprez możemy spodziewać się równie wysokiej jakości alkoholi.
ZiP: „Międzynarodowy festiwal” w nazwie, międzynarodowe jury – brzmi ambitnie, czy aby na pewno będzie to impreza międzynarodowa?
AT: Zdecydowanie nie silimy się na bycie Bazyleą wschodu.
Przynajmniej nie w pierwszym roku naszego istnienia (śmiech). Skromnie i z pokorą podchodzimy do spraw organizacyjnych, ale nasz entuzjazm i zaangażowanie pozwoliły nam pozyskać partnera głównego w postaci Banku PKO BP, czy też skutecznie zaprosić do współpracy około dwudziestu wystawców z Europy i z Azji.
ZiP: Jakie kraje będą zatem obecne na Festiwalu?
AT: Między innymi Belgia, Holandia, Szwajcaria, Włochy, Hongkong, Tajwan oraz oczywiście Polska, gdyż popularyzacja rodzimych marek w kraju i za granicą jest jednym z naszych głównych celów. Dlatego też pod patronatem honorowym i z uczestnictwem Prezesa Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego zorganizowaliśmy panel dyskusyjny „Przyszłość Polskich Producentów Zegarków Klasy Premium”.
ZiP: To brzmi już bardzo konkretnie i całkiem imponująco. Czy podacie już przykładowe marki, które będzie można zobaczyć na Festiwalu?
AT: Odwiedzający będą mogli obejrzeć, przymierzyć oraz nabyć zegarki m.in. takich marek jak Gavox, Helfer Watches, Brellum Swiss Watchmaking, Ceccacci, Xicorr, Guardo, Havaan Tuvali, Chronos-Art, CreaWatch, Dijkman Watches, Kneijnsberg&VanEijk, Leon Prokop czy Undive.
ZiP: Muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony. Zwłaszcza, że wiele osób zarzucało Wam, że nasza pierwsza rozmowa nie wniosła wiele treści. Czy nie sądzicie, że należało od razu powiedzieć wszystko o Waszym wydarzeniu, aby uniknąć spekulacji i nieprzyjemności?
AT: Zdajemy sobie sprawę, że nasza pierwsza zapowiedź wzbudziła trochę kontrowersji.
Jedni nazwali czytanie wywiadu z nami stratą czasu, inni mówili o „PR-owej papce”, a prawda jest taka, że taką przyjęliśmy strategię. Być może nie jest to standard w świecie zegarkowym, ale musicie nam wybaczyć, gdyż nie jesteśmy z tak zwanej „branży rozrywkowej” i nie żyjemy z organizacji imprez, czy też festiwali. Wszystko co robimy, robimy z pasji do zegarków, a festiwal organizujemy po raz pierwszy.
ZiP: To może rozwiejmy wątpliwości. Kim jesteście i dlaczego zdecydowaliście się porwać na organizację takiego wydarzenia?
AT: Jesteśmy dwoma kolegami, którzy zauważyli, że zegarki dostępne na rynku polskim są tylko drobnym wycinkiem z niesamowicie bogatego świata zegarków naręcznych i postanowiliśmy spróbować to zmienić. Na co dzień mamy swoje życie rodzinne i prace zawodowe, które pochłaniają znaczną część naszego czasu. Organizacja Festiwalu miała być dla nas relaksem i odskocznią od trudów życia codziennego, a okazało się że musieliśmy – pozwolę sobie nawiązać do nazwy Festiwalu – chwycić tura za rogi.
ZiP: Czy teraz, po wielomiesięcznych przygotowaniach i zapewne wielu trudnościach, które niespodziewanie napotkaliście, żałujecie swojej decyzji?
AT: Absolutnie nie!
Mimo, że to ciężka praca, to cieszymy się z tego co robimy i z naszych nowych znajomości w kraju, jak również za granicą. Jednym z efektów przygotowań jest nasza współpraca z największą grupą FB poświęconą zegarkom w Polsce – „Czasoholicy”. Skupia ona entuzjastów zegarkowych, jest skarbnicą wiedzy branżowej, a jej członkowie oraz administratorzy w sposób dowcipny, lecz merytoryczny wtajemniczają polskie społeczeństwo w świat wartościowych zegarków.
Serdecznie zapraszamy także w ich imieniu na Festiwal, gdzie będzie można spotkać się z ludźmi stanowiącymi tę grupę.
ZiP: Jakie jeszcze atrakcje przygotowujecie dla zwiedzających?
AT: Będzie ich całkiem sporo i nie bylibyśmy sobą gdybyśmy odkryli je wszystkie podczas naszej rozmowy. Zapraszamy do odwiedzenia Festiwalu, a dla zaostrzenia apetytu powiemy, że dzięki „Premium Watch Service” – firmie oferującej ekskluzywne usługi serwisu i naprawy zegarków „door-to-door” każdy będzie mógł na miejscu sprawdzić dokładność swojego zegarka. Chętni na profesjonalne fotografie produktowe swoich zegarków będą mogli zapoznać się z ofertą i przykładowymi zdjęciami cenionego fotografa jakim jest Michał Wajsen.
Poszukujący najwyższej jakości pasków do zegarków przeznaczonych dla nurków i sportowych będą mogli zobaczyć uznaną markę „Crafter Blue” z Hongkongu, a osoby zainteresowane personalizacją swoich zegarków podziwiać będą mogli holenderskiego grawera „Sanders Engraver”, a także wyjątkowe realizacje polskiej firmy personalizującej i modyfikującej zegarki "One Second Closer”.
Oczywiście to tylko część przygotowywanych atrakcji, a liczni i wartościowi partnerzy tacy jak Taxi 800 400 400 ułatwią dojazd na Festiwal, za co odwiedzający uzyskają znaczącą zniżkę na bilet.
Partnerzy festiwalu przygotowują dodatkowe atrakcje dla zwiedzających, wykłady i branżowe prezentacje. Będą także napoje dla osób pełnoletnich, punkty gastronomiczne, a także kącik dla dzieci, więc przybywajcie całymi rodzinami.
ZiP: Brzmi to bardzo interesująco! Zapewne Czytelników interesować będą jeszcze kwestie organizacyjne. Czy możecie podać szczegóły?
AT: Oczywiście. Festiwal Aurochronos odbędzie się w Expo-Łódź przy al. Politechniki 4 w Łodzi 30 września w sobotę od 10:00 do 18:00 oraz 1 października w niedzielę od 10:00 do 15:00.
Będzie to wydarzenie biletowane, a szczegóły zakupu biletów oraz rabatów i promocji przygotowanych wraz z partnerami znajdują się na stronie www.aurochronos.pl oraz na naszym oficjalnym profilu Festiwalowym na Facebook-u (@aurochronosfestival).
ZiP: Dziękuję za ponowną rozmowę.
AT: My również serdecznie dziękujemy i zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Festiwalu Aurochronos w Łodzi. Naprawdę warto!
ZiP: Udało się Wam podczas tej rozmowy zdecydowanie zachęcić mnie do odwiedzenia Waszego Festiwalu. Wydawnictwo Zegarki i Pasja wspiera Waszą imprezę medialnie od samego początku, więc moja obecność byłaby sprawą naturalną, jednakże przedstawione szczegółowe informacje wzbudziły mój duży entuzjazm.
Mam nadzieję, że wśród naszych Czytelników i pasjonatów zegarków również.
Do zobaczenia w Łodzi.
Maciej Kopyto
Redakcja portalu Zegarki i Pasja
P. S
Niebawem zaprezentowane zostaną na portalu pokrótce wszystkie marki, które wystąpią na Międzynarodowym Festiwalu Niezależnych Producentów Zegarków AUROCHRONOS w Łodzi!
11:19 14.09.2017Wiadomości
AUROCHRONOS - Międzynarodowy Festiwal Niezależnych Producentów Zegarków w Łodzi już niebawem!
Epizod 1. Wprowadzenie
Zegarek noszony na nadgarstku, nie tylko obecnie, obok wskazywania aktualnego czasu, ma równie istotne znaczenie dekoracyjne. Można wręcz powiedzieć, że przez całą histor ...
Komplikacje konstrukcji modułu napędu zegarka – część 1
Zadania stawiane modułowi napędu, jego wczesne zmiany konstrukcyjne i przyjęte jako bazowe rozwiązanie, są opisane we wprowadzeniu do niniejszych rozważań – „Epizod 5 – N ...
Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna
Porównując różne zegarki pod kątem materiału z którego wykonane zostały ich koperty, dla metali popularnych (czyli bez uwzględniania metali szlachetnych) najczęściej bier ...
CODE41 Moon Inception. Powierzchnia i kratery Księżyca na tarczy zegarka!
Firma CODE41, założona w 2016 roku przez projektanta zegarków Claudio D’Amore, postawiła za cel swojej działalności stworzenie własnej, nowej wersji wysokiej jakości zega ...
Zwycięzca Tour de France 2024, Tadej Pogacar i jego zegarek
Raczej niewiele osób przypuszczało, że Tour de France może aż tak poruszyć zegarkowy świat. A dokładniej, że zegarkowy świat tak mocno wkroczy w tę imprezę i poruszy tych ...
Video recenzja: Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET + porównanie z wersją z 2018 roku
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Navy SEAL Original 3001.H.SET marki Luminox, wzbogaconej o porównanie nowego modelu z 2024 z wersją z 2018 roku. Nasz reda ...
Koniec roku, a marka Błonie... przyspiesza!
Końcówka 2024 roku dla marki Błonie obfituje w premiery – na rynek weszły nowe modele z serii Zodiak Mechaniczny. Po niedawnej, głośnej premierze zegarka limitowanego Smo ...
Zegarki i Pasja X Czasoholicy - „Zegarki przez pokolenia”
Czy pamiętasz, jakie zegarki nosili twoi dziadkowie? A zegarki, które dziś noszą twoi rodzice - czy byłyby dla ciebie szczytem marzeń i chętnie nosiłbyś/nosiłabyś taki mo ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...
Grand Seiko Heritage Collection SBGH349. Lodospady w prefekturze Iwate
Japońska kultura, bardzo bogata i z długą historią, jest atrakcyjna i ciekawa. Szczególnie dla nas, ludzi Zachodu. Funkcjonuje w taki sposób, że jej przesłania i motta z ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00