• Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Maurice Lacroix
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Eterna
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Emile Chouriet
 • Zegarki marki Tag Hauer

Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!


Powrót do kategorii

“Gdy coś jest dobre, to po co to zmieniać”. Hasło to każdy z nas zna, ale w przypadku branży zegarmistrzowskiej nie jestem jego zwolennikiem. Każdy z nas, zegarkomaniaków, jest z pewnością zdania, że zmiany w zegarkach zawsze są pożyteczne, potrzebne i wyczekiwane. To prawda, natomiast biorąc pod uwagę zegarki z logiem GP warto parafrazować to powiedzenie pisząc “Gdy coś jest doskonałe, to zawsze warto to powielać”.

Myślę, że ten kto zainteresował się marką Girard-Perregaux zgodzi się ze mną, iż wynalazek sprzed 150 lat powinien być powielany w dzisiejszych zegarkach i okrągła rocznica jest idealnym momentem na stworzenie nowej wersji tego arcydzieła.

Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!

Zacznijmy od początku…

W 1858 roku powołano do życia obserwatorium w Neuchatel, które organizowało doroczne konkursy chronometrażystów, podczas których każdy zegarmistrz mógł zaprezentować i pokazać światu swojego dzieła. Constant Girard od połowy lat 50-tych XIX wieku pracował nad konstrukcją mechanizmu z komplikacją konstrukcji w postaci tourbillonu, który w trakcie prac otrzymał doskonale znany dzisiaj wygląd.

Posiadał on trzy równolegle ułożone wobec siebie mostki.

Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!

Proces tworzenia tego typu mechanizmu doprowadził do skonstruowania pierwszego zegarka, w którym zastosowane zostało to rozwiązanie. Model ten został uhonorowany nagrodą Obserwatorium Neuchatel w roku 1867. Pierwsza odsłona tego mechanizmu posiadała niklowane mostki, następnie firma - ze względu na dodatkowe podniesienie prestiżu stosowanego rozwiązania - wprowadziła do produkcji tych konstrukcji znacznie bardziej luksusowy materiał - złoto.

Patent na dzieło sztuki

Rozwiązanie strzelistych mostków było tak istotnym kamieniem milowym marki, że jej właściciel postanowił je opatentować, i z tego powodu zgłosił się do Urzędu Patentowego Stanów Zjednoczonych. Nie zrobił tego w Szwajcarii, ponieważ nie istniał tam jeszcze tego typu organ.

Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!

Od 1884 roku trzy strzeliste mostki ustawione wobec siebie równolegle to zastrzeżony znak charakterystyczny marki Girarg Perregaux. W ten sposób mechanizm tourbillonu stał się nie tylko elementem funkcjonalnym w zegarku, ale również nadany został mu aspekt estetyczny, dotychczas nie towarzyszący zegarkom z tą komplikacją konstrukcji.

Rok 1889 był kolejnym, w którym znacznie uatrakcyjniono te czasomierze, ponieważ właśnie wtedy zaprezentowano model z 3 mostkami wykonanymi ze złota. Model ten nosił nazwę La Esmeralda. Zdobył on złoty medal oraz zwyciężył w pozakonkursowym rankingu podczas targów w Paryżu. Kolejnym wielkim wyróżnieniem, jakie otrzymał twórca tego modelu, było stałe miejsce w jury konkursu Światowych Targów od 1901 roku. Od tego czasu marka wypuściła na rynek kilkadziesiąt modeli charakteryzujących się równoległymi mostkami tourbillonu.

Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!

Po przeszło 220 latach od początku działalności marki Girard-Perregaux, po wielu problemach, jakie miały firmy zegarkowe na przełomie ponad dwóch wieków, marka przypomina o najważniejszym – o swoim dziedzictwie. O najbardziej zaszczytnych momentach w swojej historii.

W 150 rocznicę otrzymania nagrody od Obserwatorium Neuchatel marka stworzyła  nową odsłonę trójmostkowego tourbillonu. Nowa wersja kultowego rozwiązania z jakiego słynie marka z La-Cheux-De-Fonds została umieszczona w kopercie o średnicy 40 mm. Nowa odsłona zachowała elegancki styl jakim na przestrzeni lat szczyci się marka.

Tourbillon with Three Bridges 150 Anniversary to połączenie niezwykłego zaawansowania technicznego z klasyczną stylistyką, która firma GP doskonale podkreśla w swoich zegarkach.

Przed przejściem do opisu tego niezwykłego modelu, warto przyjrzeć mu się bliżej na filmie:
 


Nowy członek kolekcji Three Bridges charakteryzuje się okrągłą kopertą o średnicy 40 mm, która została wykonana z jednego z najpopularniejszych obecnie i najbardziej efektownych materiałów - 18-karatowego różowego złota.

Różowe złoto jest materiałem, który od jakiegoś czasu wypiera żółte złoto, natomiast jako element wykończeniowy kopert zegarków wygląda wyśmienicie i dodaje wiele uroku do klasycznych zegarków, które nadal są typem zegarków najchętniej poszukiwanych przez klientów.

Taki materiał jest nie tylko doskonałym rozwiązaniem estetycznym, ale również jest idealnym dopełnieniem do stricte wartości zegarmistrzowskiej, jaką prezentuje sobą marka Girard-Perregaux oraz mechanizm przez nich stworzony.

Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!

Mosty ponad tarczą

W zegarku Three Bridges tarcza nie jest istotnym elementem, dlatego - jak to miało miejsce w innych modelach tej kolekcji - zrezygnowano z typowego cyferblatu, a zamiast niej ukazano płytę główną mechanizmu z pionowym zdobieniem. Do tego elementu przymocowano opatentowane przez Constanta Girarda rozwiązanie jakim są 3 równolegle ułożone do siebie mostki w kształcie strzał. Każda ze strzał odpowiada za podtrzymywanie oddzielnego elementu mechanizmu.

Mostek od strony 12 podtrzymuje bęben sprężyny mechanizmu, na którego kole zębatym umieszczono napis Girard-Perregaux 1791. Kolejny element wspiera zębatkę odpowiadającą za wskazanie upływu czasu.

Wskazanie czasu realizowane jest za pomocą eleganckich i stonowanych wskazówek typu Dauphine, w kolorze różowego złota. Ostatnia z podpórek odpowiada za podtrzymywanie najważniejszego elementu tego skomplikowanego mechanizmu. Częścią tą jest tourbillon, który w tym modelu został bardzo ładnie wyeksponowany i posiada kształt liry.

Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!

Całości efektu dopełnia wskazówka sekundowa, którą na pierwszy rzut oka można nie dostrzec, natomiast jest ona umieszczona razem z tourbillonem. Poniżej każdego z elementów można dostrzec perłowanie kontrastujące z prążkami na płycie głównej mechanizmu.

Zegarek stworzony w kolorystyce stalowej i różowego złota został wzbogacony o kolorystykę niebieską na wskazówce sekundowej i fioletowe łożyska tourbillonu oraz bębna sprężyny, które znacznie wzbogacają jego wygląd.

Piękno tkwi w szczegółach

Nowy model Girard-Perregaux, który został stworzony na 150-lecie wyprodukowania jednego z najbardziej charakterystycznych produktów marki, wyposażono w manufakturowy mechanizm GP09600-0030.

Jest to werk z automatycznym naciągiem, który oferuje rezerwę chodu na poziomie około 50 godzin i posiada częstotliwość pracy balansu wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę.

Manufakturowy mechanizm składa się z 257 elementów i jest łożyskowany na 31 kamieniach.

Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!

Elementy klatki tourbillonu składają się z 79 części i ważą jedynie 0,278 grama.

Wahnik mechanizmu został zminiaturyzowany i umieszczony pod bębnem głównym zegarka. Jest to nie tylko niezwykle skomplikowany pod względem technicznym mechanizm, ale jego przygotowanie na potrzeby 40 mm koperty było czasochłonne, ponieważ poprzednie modele posiadały większą kopertę, a z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę, że miniaturyzacja elementów, które i tak są już dość małe, jest niezwykle trudnym procesem.

Model ten posiada szkło szafirowe od strony tarczy i dekla zegarka. Złota koperta została zestawiona z czarnym paskiem wykonanym ze skóry aligatora oraz zapięciem motylkowym.  

Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!

Po zapoznaniu się z powyższym opisem i cechami rocznicowego modelu, cena wynosząca około 600 000 złotych (161 000 CHF) jest zupełnie zrozumiała, biorąc pod uwagę prestiż mechanizmu, zaawansowanie techniczne oraz materiały użyte do jego wyprodukowania.
 
Girard-Perregaux każdym modelem pokazuje, że określenie Haute Horologerie jest adekwatnym do tego, co manufaktura ta reprezentuje swoimi zegarkami. Jest wiele firm, które doskonale pokazują czym jest piękno arcydzieł sztuki zegarmistrzowskiej i świat najbardziej prestiżowych wyrobów mechaniki precyzyjnej, a marka z La Cheux-De-Fonds od ponad 150 lat tworzy z sukcesami takie właśnie dzieła.

Polecamy także inne publikacje prezentujące wyjątkowe modele Haute Horlogerie tu - Prestiżowe zegarmistrzostwo.
 
Autor: Jakub Wojdat

Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 8

MAGAZYN ZIP NR 8 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Glycine 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Partner Wydarzenie Matura Czasocholicy

WYDARZENIE

Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

TAG Heuer 420

REKLAMA

Frederique Constant - Manufacture P...
Frederique Constant - Manufacture P...
22.08.2017
De Bethune DB25L Milky Way - galakt...
De Bethune DB25L Milky Way - galakt...
01.09.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco