• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Eberhard

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic


Powrót do kategorii

Vostok Europe to litewska marka zegarków, która powstała w 2003 roku, a zadebiutowała oferując pierwsze modele zegarków w 2004 roku. Zegarki produkuje spółka KoLIZ-Vostok w Wilnie. Należy je odróżnić od zegarków marki Vostok. W moim odczuciu Vostok Europe to zdecydowanie lepsza jakość wykonania, szeroka oferta, jak i dużo lepsze mechanizmy. Pierwsze zegarki Vostok Europe miały jednak rosyjskie mechanizmy. Później firma zaczęła używać mechanizmów japońskich firmy TMI, czyli spółki Seiko. W ofercie były także czasomierze wyposażone w szwajcarskie mechanizmy Soprod. Ciekawostką jest to, że początek numeru referencyjnego zegarków Vostok Europe to oznaczenie mechanizmu – dzięki czemu od razu wiadomo z jakim „sercem” mamy do czynienia. Zdecydowana większość na dziś to NH35 Seiko.

W kwietniu 2004 r. pierwsza seria zegarków Vostok-Europe została zaprezentowana na wystawie Baselworld. Kolekcja składała się z 5 modeli, w tym modelu " K3 Submarine ", który stał się pierwszym bestsellerem Vostok-Europe. Do dziś nazwy zegarków, linii,  nawiązują do największych osiągnięć sowieckiej myśli technicznej. W maju 2004 r. rozpoczęto produkcję mechanizmów Vostok 2426 i 2432 opracowanych wyłącznie dla Vostok-Europe. Linia produkcyjna została opracowana przez Runim Co., będącą częścią fabryki w Czystopolu. Latem 2004 r., dokładnie w sierpniu, pierwsze przesyłki z zegarkami zostały wysłane do Niemiec, Polski, Grecji i USA.

W 2009 roku nawiązano współpracę pomiędzy Vostok-Europe a szwajcarską firmą Mb-microtec, co zaowocowało stworzeniem nowej kolekcji zegarków z podświetleniem indeksów za pomocą rurek z trytem. Były to modele Ekranoplan. Dziś wiele modeli marki korzysta z tej technologii, w tym te, którym poświęcony jest niniejszy artykuł.

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic

W 2014 r. Vostok Europe wyprodukował pierwszy na świecie zegarek z mechanizmem NE88 od Seiko, czyli nowoczesnym japońskim mechanizmem z automatycznym naciągiem oraz funkcją stopera.

Po krótkim rysie informacyjnym przejdziemy do naszych dzisiejszych aktorów pierwszoplanowych, a są nimi czasomierze z nowej kolekcji Energia 3.

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic

Modele poświęcone, tak jak do tej pory, kolejnemu z osiągnięć sowieckiej techniki jakim była rakieta Energia, największa rakieta nośna z ZSRR. Rakieta nie odniosła sukcesów, odbyła 2 loty - jeden zakończony spłonięciem wynoszonego wojskowego satelity, a drugi próbny z „pustym” promem Buran, który także nigdy więcej nie został użyty, a został zniszczony po zawaleniu się budynku w wyniku silnego…..wiatru. Należy jednak przyznać, że w obu przypadkach sama rakieta spisała się należycie.

Zegarki inspirowane Energią są bardzo charakterystyczne i mocno wyróżniające się spośród ogromnej przecież liczby zegarków na rynku. Pierwsze, co je wyróżnia, to wymiary.

Koperta ma średnicę aż 48 mm i 16,5 mm grubości.

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic

Mamy więc do czynienia z zawodnikiem wagi ciężkiej. A waga ta to 170 g na skórzanym pasku. Sporo. Sytuację ratuje jednak nieprzesadzony wymiar od ucha do ucha wynoszący 52,3 mm. Dla porównania Eterna Kontiki Date ma ten sam parametr w granicach prawie 51 mm. Daje to więc spore szanse, że Energia 3 na nadgarstku ułoży się całkiem nieźle.

Kolejne, co przyciąga wzrok, to uszy, a w zasadzie składający się z 4 uszek na każdą stronę system mocowania paska. Pasek, jego trzy wycięte części, wsuwane są w przestrzenie tworzone przez elementy w kopercie i mocowane za pomocą śrubek typu torx. Robi to spore wrażenie, nadaje takiego masywnego, jakby siłowego charakteru, choć na pewno przysporzy problemów z wymianą paska. Na szczęście w komplecie są dwa, a dokupienie dedykowanego u dystrybutora nie stanowi problemu.

Konkretne modele, które chcemy zaprezentować, różnią się wersjami kolorystycznymi, ale i materiałem koperty. Zacznę od stalowego.

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic
NH35A-575A279 to czasomierz w tonacji błękitu pruskiego i pomarańczowych akcentów. Stalowa koperta o okrągłym kształcie z opisanym wyżej sposobem mocowania paska jest zwieńczona lunetą, której górna cześć jest nietypowo nachylona do wewnątrz w kierunku osadzonego niżej szkła zegarka.

Boki lunety mają szerokie szczotkowane wypustki schodzące się z podobnymi na kopercie. Pomiędzy nimi mamy zagłębienia z polerowanymi powierzchniami. Wspomniana wkładka lunety ma w większości kolor podobny do tarczy, jednak pierwsze 20 minut oraz indeksy 30 i 45 minut są zaznaczone kontrastowym pomarańczowym kolorem. Koperta po prawej stronie ma zakręcana koronkę, a po lewej automatyczny zawór helowy.

Tarcza ma rozchodzącą się promieniście fakturę w postaci lekkich zagłębień. Nakładane polerowane indeksy mają zamieszczone w swoich zewnętrznych połowach tubki ze świecącym trytem. Także szerokie wyraziste wskazówki o nowoczesnym kształcie zostały wyposażone w trytowe rurki, przy czym godzinowa aż dwie obok siebie.

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic

Długi sekundnik pomalowano na kolor pomarańczowy. Nad indeksem godziny 6-tej mamy okienko datownika z dniami miesiąca. Pomiędzy nim a środkiem tarczy jest nadrukowana informacja o rodzaju naciągu, ilości kamieni łożyskujących i wodoodporności. Po przeciwnej stronie jest nałożone polerowane logo marki i nadrukowana nazwa. Całość przykrywa mineralne szkło z powłoką antyrefleksyjną. Dostarczony pasek dobrany jest kolorystycznie do tarczy i wykonany jest z grubej skóry licowanej od zewnątrz i surowej od wewnątrz.

W komplecie jest także pasek gumowy i odpowiedni wkrętak pomagający przy zmianie. Wszystko w solidnej plastikowej walizeczce. Mechanizm zegarka to znany i sprawdzony NH35, czyli wersja Seiko 4R35 z możliwością dokręcania i funkcją stop-sekundy.

Solidny, przykręcany 4 śrubkami dekiel ma przeszklenie, przez które możemy wspomniany mechanizm obserwować.

Druga z prezentowanych wersji, NH35A-575H284, jest zdecydowanie bardziej stonowana.

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic

Pomarańczowe elementy zastąpione zostały takimi w kolorze, który określiłbym szaro-buro-zielonym. Wbrew mało zachęcającemu opisowi koloru całość wygląda dobrze i świetnie współgra z tytanowo-szarą tarczą i brązowym paskiem z zielonymi przeszyciami.

Ta wersja mimo identycznych przecież gabarytów z poprzednią, zupełnie nie rzuca się w oczy. Zegarek ten jest zapewne wygodniejszy, bo jego wagę zmniejszono poprzez zastosowanie do budowy koperty tytanu.

Trzecia wersja, NH35A-575O286, to czasomierz, który różni się jak poprzednik także materiałem, który posłużył do budowy koperty.

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic

Materiał ten, to ostatnio dość modny, brąz. Z tego samego materiału jest luneta i jej wkładka. Nie mamy na niej kolorystycznych wstawek, a podziałka jest wytłoczona na jej powierzchni. Tarcza ma kolor głęboko błękitno-zielonkawy – co kojarzy się z głębiami ciepłych mórz.

Ciekawostką może okazać się to, że często elementy brązowe w kontakcie ze słoną wodą pokrywają się patyną o kolorze zbliżonym właśnie to koloru tarczy naszego Vostoka Europe.

Podsumowując – większość modeli Vostok Europe to zegarki o odważnej rzucającej się w oczy stylistyce, często także i kolorystyce. Taki styl ma bardzo wielu zwolenników co potwierdza popularność marki. Potęgują ją dość atrakcyjne ceny i dobra jakość wykonania.

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic

Sam miałem w 2006 roku model Mriya. Pamiętam, że jakość wykonania stała na bardzo wysokim poziomie, tarcza była dopieszczona w każdym punkcie. Mechanizm Vostok 2432 nie był najdokładniejszy, ale sprawował się dobrze, choć w jego wypadku przeszklenie dekla było wadą.

Minęło ponad 10 lat i Vostok Europe przeszedł długą drogę.

Ukierunkowano się na odporne i duże zegarki o wyrazistym stylu. Nawet aktualni ambasadorzy marki to ludzie kojarzący się z siła, wytrzymałością, trudami i sportami ekstremalnymi.

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic

Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic

Do tego coraz lepsze mechanizmy, nowoczesne rozwiązania techniczne i mamy przepis na godne polecenia zegarki dla szukających odmiany i nietuzinkowości w zegarkowym świecie.

Prezentowane modele katalogowo wyceniono na 4 030 złotych za brązowy oraz tytanowy i 3 550 złotych za stalowy model. Należy jednak zaznaczyć, że oferta jest bogatsza i mamy inne wersje w tym z kopertami pokrytymi czarną lub złotą powłoką PVD.

Autor: Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

IWC Portugieser Chronograph Classic...
IWC Portugieser Chronograph Classic...
23.05.2017
OMEGA Seamaster Aqua Terra 150M Mas...
OMEGA Seamaster Aqua Terra 150M Mas...
26.05.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco