Noc Muzeów to z jednej strony masowa, a z drugiej unikatowa impreza kulturalna, która już na stałe zapisała się w naszym kalendarzu. Muzea, galerie i instytucje kulturalne, ale także działające na co dzień w zupełnie innych branżach firmy i indywidualne osoby, na wieczór tego dnia przygotowują specjalne wystawy. Szczególnymi atrakcjami może być także choćby zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, czy ciekawe wystawy i prezentacje w ogólno dostępnych miejscach komercyjnych.
Wydarzenie jakim jest Noc Muzeów, w różnych miejscowościach kraju przebiega z różną aktywnością lokalnych jednostek, może też odbywać się w różnych dla każdej miejscowości terminach.
W tym roku w większości miast rozpocznie się ona 20 maja (wieczór z soboty na niedzielę), ale przykładowo w Krakowie odbędzie się ona 19 maja (z piątku na sobotę).
Szczegółowych informacji najlepiej szukać na profilach społecznościowych, których przykładowe linki podajemy poniżej:
Warszawa -- tutaj link
Kraków -- tutaj link
Wrocław -- tutaj link
Łódź -- tutaj link
Poznań -- tutaj link
Lublin -- tutaj link
Noc Muzeów jest świetną okazją, by każdy z nas - miłośników zegarków, czy to samodzielnie, czy przy wsparciu przyjaciół w swoim miejscu zamieszkania, w jej trakcie postarał się o zorganizowanie zegarowej, czy też zegarkowej prezentacji.
Dotyczy to wszystkich, indywidualnych pasjonatów, osób skupionych w formalnych grupach, jak i branżystów.
O doskonały temat można pokusić się bazując na swoich własnych kolekcjach zegarków, wiedzy lokalnych zegarmistrzów, czy choćby na materiałach z naszego portalu Zegarki i Pasja
Noc Muzeów 2017 odbędzie się niezależnie od tego, czy będzie zauważalna aktywność zegarkowo-zegarowa, czy też nie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że udział w niej jest najlepszą okazją do prezentacji innym naszych zainteresowań, naszego hobby.
Dzięki skali tego wydarzenia łatwiej będzie o nagłośnienie naszych aktywności i szerszy o nich przekaz.
Dzięki temu można będzie uzyskać zdecydowanie lepszy odzew – odwiedziny zainteresowanych osób w punktach organizujących prezentacje.
Noc Muzeów jest też doskonałą okazją do zaktywizowania członków Klubu i członków innych zegarkowych organizacji w całej Polsce, do pokazania zbiorów i zainteresowania zegarami i zegarkami innych.
Co każdy z nas może zrobić?
Każdy z nas może prezentować swoje zbiory w swoich miejscach zamieszkania. Może to się odbywać u lokalnego zegarmistrza, w lokalnym sklepie, w miejscowym Domu Kultury.
Yorki_man z Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków pokaże swoje zbiory w jednej z sal Naczelnego Sądu Administracyjnego, kilku klubowiczów zaprezentuje swoje zbiory w Sali edukacyjnej budynku i Muzeum Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy.
Wszystkie zgłoszenia, w alfabetycznej kolejności według miast jako portal będziemy przedstawiać w kolejnym opracowaniu.
Włączając się w tę inicjatywę, każdy z nas może spróbować samodzielnie, wspólnie z lokalnym zegarmistrzem, czy sklepem zorganizować zegarową, czy zegarkową prezentację. Pokazać mechanizmy zegarowe, objaśnić jak one działają, jak się je naprawia. Wesprzeć ich działania kolegów, lub nakłonić ich do wspólnego działania.
Dla firm z branży taka aktywność będzie najlepszą lokalną promocją, więc powinny chcieć się zaangażować, a lokalne media na pewno chętnie będą o tym informować.
Osoby opiekujące się zegarami, jeśli to możliwe, mogą pokazać je szerszej publiczności – umożliwiać dostęp do mechanizmów zegarów i informować o ich historii.
Warto także zachęcić inne jednostki organizacyjne z branży (np. dystrybutorów) do prezentacji historycznych modeli ze swoich firm w lokalach sklepowych, czy u zegarmistrzów.
Co można osiągnąć?
Naszym wspólnym sukcesem będzie zorganizowanie kliku, lub kilkunastu, a może kilkudziesięciu zegarkowych miejsc i szeroki przekaz o ich istnieniu. Najlepiej byłoby, jeśli organizatorzy otrzymają lokalną promocją ich aktywności, zainteresowanie zwiedzających i dużą frekwencję.
Jako portal będziemy informować kto, gdzie i co prezentuje, by zachęcić wszystkich odwiedzających naszą stronę do zwiedzania zegarkowych ekspozycji.
Będziemy to robić poprzez stronę internetową, gdzie znajdą się uszeregowane wszystkie zgłoszone aktywności.
Rozgłaszać będziemy także poprzez nasz kanał Facebook, oraz kanały Facebook zaprzyjaźnionych grup.
Musimy i chcemy wspierać tych, którzy zdecydują się wykazać inicjatywą i podjąć aktywność, by efekty ich zaangażowania były jak największe.
Władysław Meller
ilustracje z filmu prezentującego zbiory członka Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków używającego nicka: Yorki_man
0 Komentarzy
Średnia 0.00