• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki MeisterSinger

Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim


Powrót do kategorii

Polpora – to pierwsza we współczesnej historii naszego krajowego zegarmistrzostwa polska marka zegarkowa, szczycąca się nazwą Polpora Manufaktura.  Wiadomo, że Ty – jako Jubiler Tomasz Cerbiński stałeś się właścicielem tejże marki nie tak dawno temu, a nabyłeś ją w drodze kupna od jej założyciela Krzysztofa Jańczaka.
 
Władysław Meller – Zegarki i Pasja (ZiP): Czy możesz powiedzieć, co skłoniło Cię do podjęcia decyzji o zakupie marki?
 
Tomasz Cerbiński – Polpora Manufaktura (Polpora):
 
W tym roku mija 30 lat odkąd założyłem firmę jubilerską, która zajmowała się luksusową biżuterią złotą – zarówno jej wytwarzaniem, jak i handlem detalicznym. Po 10 latach od rozpoczęcia działalności zaczęliśmy rozważać poszerzenie oferty o zegarki.

Zanim jednak podjęliśmy tę decyzję sporo się uczyliśmy, jak umiejętnie oglądać, prezentować i oceniać zegarki. Uczestniczyliśmy w licznych szkoleniach, prezentacjach i premierach zdobywając niezbędną wiedzę. Kolejnym etapem było umiejętne wprowadzenie zegarków do oferty naszych salonów.
 
Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim
 
Do dnia dzisiejszego mieliśmy do czynienia z prawie 50 markami zegarków, część z nich pozostaje w naszej ofercie przez długie lata. W trakcie tych lat przez nasze salony przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy różnego typu czasomierzy, które szczegółowo oglądaliśmy, prezentowaliśmy klientom i z sukcesem sprzedawaliśmy.

Ostatnie lata zaowocowały znacznym rozwojem zegarkowej gałęzi naszej działalności, z tego względu zdecydowałem się na uruchomienie profesjonalnego i nowoczesnego serwisu zegarmistrzowskiego. Od momentu powstania marki Polpora, współpracowaliśmy z nią, znaliśmy jej produkty i były one w naszej ofercie handlowej.
 
Posiadając doświadczenie w handlu, który niejako pozwala orientować się w trendach i gustach klientów zaczęliśmy myśleć o stworzeniu czegoś własnego. Mniej więcej w roku 2014 rozpoczęliśmy negocjacje związane z zakupem marki Polpora.
 
Oficjalna zmiana właściciela marki Polpora nastąpiła w marcu 2016.

 
ZiP: Wiadomo, że w Polsce w dniu dzisiejszym chyba nie ma żadnej firmy produkcyjnej, mającej jakiekolwiek doświadczenie, czy związki z produkcją zegarków, czy ich elementów.
O... przepraszam! Wyjątkiem są paski – te elementy mogą być i dla niektórych marek są produkowane w Polsce. Czy Wy jakiekolwiek elementy wykonujecie w naszym kraju?
 
Polpora:
 
Staramy się, na tyle na ile to możliwe, zachować proces tworzenia zegarków w kraju. Niestety historia naszego kraju ułożyła się tak, a nie inaczej i brakuje odpowiednio wyspecjalizowanych firm, które byłyby w stanie zapewnić oczekiwany przez nas poziom perfekcji wykończenia w produkcji kopert czy tarcz. Najważniejszym kryterium stawianym przez nas, przy tworzeniu naszych zegarków jest ich jakość. Dlatego kooperujemy wyłącznie z podwykonawcami z terenu Europy, nie korzystamy z żadnych dalekowschodnich dostawców, zarówno jeśli chodzi o mechanizmy, koperty, jak i tarcze, wskazówki oraz pozostałe podzespoły.
 
Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim
 
Każdy element naszego zegarka, którego nie jesteśmy w stanie wyprodukować w Polsce jest projektowany specjalnie dla nas w ścisłej kooperacji z naszymi zaufanymi współpracownikami z Niemiec czy Szwajcarii. Każdorazowo wszystkie podzespoły są poddawane dokładnej kontroli przez naszych doświadczonych zegarmistrzów.
 
Dodatkowo poddajemy każdy wychodzący czasomierz specjalistycznym testom, dzięki którym mamy pewność, iż precyzja chodu naszych mechanizmów nie odbiega od najwyższych standardów. Warto podkreślić, iż dostarczane naszym Klientom zegarki szczycą się naprawdę wysoką dokładnością chodu (ok. 2-5 s/dobę).
 
Całkowicie innym elementem przez nas realizowanym jest wykonywanie emaliownych srebrnych tarcz. Powinniśmy być dumni, iż jedna z naszych rodaczek – Ewak Buksa-Klimowska jest światowym specjalistą w miniaturze emalierskiej, i to właśnie we współpracy z nią udało nam się osiągnąć mistrzowski poziom precyzji wykonania w damskiej tarczy zegarka Irysy. Tą współpracę będziemy na pewno kontynuować przy naszych kolejnych modelach.

 
ZiP: Polpora w swoich wyrobach używa szwajcarskich mechanizmów i wskazówek, koperty, tarcze i paski wykonywane są w firmach niemieckich. Co możesz powiedzieć o współpracy z dostawcami, jakości elementów i procesu rozpatrywania ewentualnych, zgłaszanych  reklamacji co do jakości ich zamawianych elementów?
 
Polpora:
 
Co do stosowanych mechanizmów w modelach zaprezentowanych w roku 2016 używaliśmy mechanizmów Sellita Sw-200 z regulacją elabore (premium). Co do werków, szczególnie ważny jest dla nas poziom spersonalizowania i dopasowania szczegółów – jak szlif, kolor śrubek, kamieni czy użyty szlif. Dlatego mechanizm widoczny w naszych czasomierzach, oprócz wysokiej jakości, jest też przyjemny dla oka. Co więcej, każdy element jest przez nas najpierw zamawiany, a następnie wykonywany zgodnie z naszymi wskazaniami (tyczy się to zarówno koperty, tarczy, wskazówek, koronki, paska, zapięcia, jak i opakowania).

W naszych zegarkach każdy detal jest zindywidualizowany i perfekcyjnie dopracowany.

Poziom współpracy z naszymi podwykonawcami jest wzorowy – nie korzystamy z pewnością z najtańszych dostawców, dlatego każdy dostarczony element dla naszego gotowego zegarka musi być idealny. Proces projektowania i testowania naszych nowych modeli trwa długo, ale w to właśnie na tym etapie eliminujemy ewentualne problemy z jakością.

 
Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim
 
ZiP: Wiadomo, że Twój świat zawodowy to jubilerstwo, a w zakresie zegarków zajmowałeś się tylko ich sprzedażą. Jak zorganizowałeś zegarmistrzowską firmę projektowo-montażowo-produkcyjną? Jak znalazłeś osoby do współpracy?
 
Polpora: Ceny zegarków wskazują, iż są to towary luksusowe. Podobną charakterystyką jest biżuteria, z tą różnicą, iż główną klientelą wyrobów złotniczych są kobiety, natomiast zegarmistrzowskich mężczyźni. Można więc powiedzieć, iż chciałem posiadać ofertę satysfakcjonującą dla obu płci.
 
Co do organizacji firmy, to jesteśmy firmą rodzinną, więc poszukiwania nie były konieczne. Polpora to raczej rozwój zarówno firmowy jak i rodzinny. A firma funkcjonuje jak typowa polska rodzina – na jej czele stoi głowa rodziny – w tej roli ojciec i mąż – Tomek Cerbiński. Jak wiemy głowa nie może funkcjonować bez szyi, czyli głównym wykonawcą i zastępcą szefa jest małżonka - Beata. Za rozwój i aspekt projektowy odpowiada córka, Aleksandra. Posiadamy także świetnych sprzedawców, doświadczonych w swoim fachu, którzy także biorą udział w procesie projektowania, ponieważ mają szczególnie przydatną wiedzę w zakresie tego, co podoba się Klientom końcowym. Tak jak rodzina ma wielu przyjaciół, tak w naszej firmie osobami odpowiedzialnymi za prace zegarmistrzowskie są osoby sprawdzone, rzetelne i blisko współpracujące z nami od kilku lat.

 
ZiP: No właśnie. Produkcja zegarków to nie tylko: projektowanie,  zamawianie, montaż i sprzedaż, czy jeszcze marketing. Producent musi także zapewnić serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Do tego potrzeba zapasu części zamiennych i co najmniej jednego doskonale wyszkolonego zegarmistrza. Wiadomo, że Milan Konecki – współtwórca Polpory nie żyje. Jak sobie „zegarmistrzowsko” poradziłeś?.
 
Polpora: Tak jak wcześniej mówiłem, zegarmistrzostwo i rozwój biznesu nastawionego na branżę zegarkową jest efektem długoterminowej strategii rozwoju firmy. Od dobrych kilkunastu lat nakierowaliśmy się na zegarki. Wtedy też zaczęliśmy inwestować zarówno w rozwój wiedzy dot. tego tematu, jak i zaplecza technologicznego i niezbędnej infrastruktury. Odpowiadając alegorycznie – czas rozwiązuje wszelkie problemy.
 
Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim
 
ZiP: My jako portal branżowy pisaliśmy już kilkukrotnie o braku edukacji zawodowej w Polsce i niemożności pozyskania młodych zdolnych, dobrze wyedukowanych zegarmistrzów. Co dla zapewnienia sobie wysokiej jakości „siły zegarmistrzowskiej” zamierzasz robić w przyszłości?
 
Polpora: Moje plany zegarmistrzowskie ograniczają się do działania lokalnego i realnego wpływu na osoby z bliskiego otoczenia. Dlatego też, w trakcie prac związanych z zegarmistrzostwem, jak powiedziałem już wcześniej inwestujemy w osoby już u nas pracujące i ich wiedzę. Tu przytoczę dewizę, iż jesteśmy kowalami swego losu, dlatego staram się działać w sposób, w który zabezpieczy stabilność pracy Polpory.
 
ZiP: Wiadomo, że firmę prowadzisz Ty, ale wspiera Cię córka – Aleksandra oraz zięć. Kto wyznacza kierunki działania? Sugeruje nowe wzory zegarków? Jak wygląda proces decyzyjny w Waszej (bo chyba jednak tak trzeba mówić) firmie?
 
Polpora: Pytanie to wydaje się nieco źle sprecyzowane. Działalność rodzinna i międzypokoleniowa, którą mamy możliwość realizować jest działaniem bardzo pozytywnym i należy to mocno podkreślić.

Istnieje w Polsce wiele firm, które ze względu na brak kontynuacji działań założycieli zostają sprzedane bądź upadają. Dlatego też jesteśmy w pełni świadomi wartości zarówno społecznej, jak i biznesowej, jaką daje pozycja bazująca na współpracy rodzinnej. Odpowiadając jeszcze na to pytanie od strony bardziej ludzkiej – zegarki Polpory tworzymy rodzinnie – co wydaje się być warte zaznaczenia, iż nie jesteśmy firmą zrzeszającą obce osoby skoncentrowane na wysokim zarobku, ale bliskimi sobie osobami, które chcą stworzyć czasomierze, które będą powodem do dumy zarówno dla osób je noszących, jak i pracujących przy ich powstawaniu.
 
Co do szczegółów, możemy zażartować iż proces decyzyjny nie wymaga wysyłania zapytań i oczekiwania na pisemne zgody szefa.

 
ZiP: Pierwsze dwa modele w nowej odsłonie Polpory, to Aqua Duo i Misico. Pojawił się także wzór Irysy z emaliowaną tarczą. Czy i w jaki sposób te nowe modele nawiązują do dotychczasowych koncepcji i stylistyki Polpory? Dla wyrobów firmy Polpora wysoka jakość była zawsze priorytetem. Jak w tym aspekcie prezentują się nowe modele?
 
Polpora: Koncepcyjnie pierwszym tropem było wznowienie topowego modelu – Aqua, stąd też Aqua Duo jako pierwszy model Polpory stworzony w kolorze złota. W kontekście produkowania zegarków bardzo ważne jest rozróżnienie prac koncepcyjnych i ich realizacji. O ile prace koncepcyjne rozpoczęliśmy znacznie wcześniej, o tyle realizację i produkcję rozpoczęliśmy w kwietniu 2016 roku. Dlatego też uważam, iż założenie zaprezentowania nowych modeli już po 7 miesiącach od daty przejęcia firmy było nie lada wyzwaniem, a osiągnięcie tego rezultatu powodem do zadowolenia.
 
Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim
 
Wysoka jakość wykonania, jak i stosowanych podzespołów jest stale charakterystycznym tropem dla Polpory, dlatego też grono naszych dostawców ograniczamy do producentów z Niemiec, Szwajcarii i Polski, co determinuje ceny. W tej kwestii nigdy nie idziemy „na skróty” i to odróżnia nas od innych rodzimych marek.
 
ZiP: Każdy z dotychczasowych modeli zegarków „nowej” Polpory jest unikatowy. Pewnie dla każdego z nich proces koncepcyjny przebiegał w inny sposób. Z tego powodu o każdy z nich musimy pytać i rozmawiać oddzielnie. Zaczynamy od Misico! Tak jak wspomniałeś Misico należy do  nowej kolekcji - Dziedzictwo, nawiązującej w swoim wzornictwie do historii Polski. Dla modelu Misico wyróżniającym i rzucającym się w oczy już przy pierwszym spojrzeniu na zegarek elementem jest Denar Mieszka. Jak doszło do kreacji tego wzoru zegarka i co chcieliście dzięki niemu przekazać nabywcom zegarków?
 
Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim
 
Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim
 
Polpora: Misico to nie tylko nawiązanie do postaci pierwszego księcia Polski – Mieszka I, ale również do korzeni Polpory. Widniejące w naszym logotypie elementy krzyża i czterech okręgów pochodzą właśnie z denara Mieszka, dlatego też uznaliśmy, iż ta droga doskonale odzwierciedla nasz szacunek do historii i naszego dziedzictwa.

Wracając jednak do wątku dbałości o jakość, szczególnie zachęcamy do bacznego przyjrzenia się tarczy tego czasomierza – wnikliwe oko widza również stale mogło odkrywać coraz to ciekawsze detale.

 
ZiP: Model Aqua Duo – to pierwszy i jedyny jak do tej pory w ofercie polskich producentów zegarek ze złoconą – wykonaną w technice PVD kopertą. Dla mnie taki wybór, to ewidentny wpływ Twojego zawodowego pochodzenia – złotnictwa, ale ciekaw jestem jak Ty uzasadnisz wybór takiej koperty i tarczy dla zegarka Polpory?
 
Polpora: Władku, znamy się nie od dziś i oboje mamy zawodowe doświadczenie w handlu zegarkami. Rozglądając się po zegarkowych półkach widać pewne trendy, i jednym z nim jest koperta złocona techniką PVD.

Czy pytanie o uzasadnienie wykonania tej koperty wystąpiłoby również w konwersacjach z właścicielami innych marek nie mających doświadczenia w złotnictwie?

 
Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim
 
Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim
 
Zbierając doświadczenie poprzez sprzedaż zegarków, rok rocznie widzimy się na targach BasselWorld – tam też podpatrujemy kierunki podejmowane przez topowe firmy zegarkowe. Dodatkowo uważamy, iż jest to rozwiązanie eleganckie, w których zastosowaliśmy kopertę 42mm i zaokrąglony bezel ukazujący maksymalnie detali zaokrąglone tarczy.

Co najważniejsze, w przypadku modelu Aqua Duo, szafirowe szkło, które ukazuje wygiętą tarcze, również jest zaokrąglone. Tarcza w modelu Aqua Duo to wyjątkowy szlif słoneczny, naniesiony na granatowej tarczy, która jest delikatnie zaokrąglona na brzegach, a godziny wskazują rzymskie indeksy w kolorze różowego złota.

 
ZiP: Ostatnim z dotychczas wprowadzonych i cały czas sukcesywnie (w zależności od dostaw tarcz) produkowany jest model Irysy. Trochę słyszałem o liczbie prób i doświadczeń, oraz o trudnościach uzyskania satysfakcjonującej jakości produkowanych tarcz. Powiem krótko – czy  nie masz już tego wszystkiego dość?
 
Polpora: Odpowiemy zwięźle, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Natomiast najlepiej jest uczyć się na błędach, dlatego w tym roku planujemy kolejny emaliowany zegarek!
 
Pora, by przedstawić współczesną Manufakturę Polpora – wywiad z Tomaszem Cerbińskim
 
ZiP: Z premedytacją nie poruszałem tematu nowości, które pewnie już kołaczą się w Waszych głowach. Wydaje się jednak, że nawet co do obecnych modeli w powyższym wywiadzie tematu nie udało się wyczerpać. Bardzo dziękuję za dzisiejszą rozmowę i liczę, że o nowościach porozmawiamy przy kolejnej, nieodległej okazji.

Jako redakcja branżowego portalu życzymy Wam sukcesów w produkcji i sprzedaży, równocześnie obiecujemy pisać o Waszych zegarkach i marce na naszym portalu.
 
Polpora: O zegarkach możemy naprawdę długo opowiadać, także podsumowując - z całą pewnością możemy stwierdzić, że zegarki powstają wizjonersko w Polsce, a realizacyjnie bazujemy na wielopokoleniowych doświadczeniach sąsiadów z Europy, a wszystko to składamy w Zielonej Górze tworząc nowe Polpory.
 
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Manufaktury Polpora znajdują się na indywidualnej podstronie marki tu - Polpora.

Redakcja Zegarki i Pasja


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN ZIP NR 19 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Zegarkowa Noc Muzeów 2017. Czy wart...
Zegarkowa Noc Muzeów 2017. Czy wart...
21.04.2017
„Zagubiony w kosmosie” Omega świętu...
„Zagubiony w kosmosie” Omega świętu...
04.05.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco