O Seiko można by pisać bardzo wiele. Niedawno na łamach naszego portalu opisywałem bardzo ciekawego divera, Seiko Prospex Scuba SBDC003, o potocznej nazwie Sumo. To świetny, dobrze wykonany i niedrogi zegarek. Jednak w recenzji tego czasomierza wspominałem, że Seiko oferuje zegarki dla każdego. Nawet dla kogoś, kto chce mieć wyjątkowo prestiżowy, wysublimowany i niepowtarzalny zegarek. Dla takich osób Seiko ma linię Credor – to w zasadzie odrębna marka.
Credor to zegarki na najwyższym poziomie - jakości wykonania, poziomu technicznego i… ceny.
Jednak do niedawna ten japoński producent nie mógł zaoferować bardzo pożądanej przez zegarkowych koneserów komplikacji konstrukcji mechanizmu - tourbillona. Były zegarki o najwyższym poziomie zaawansowania, był nawet carillon, a tourbillona nie było…..
Ale to się zmieniło.
Na targach Baselworld 2016 Credor zaprezentował limitowaną edycję zegarka z niedostępnym dotychczas tourbillonem. Czasomierz wyposażono w nowy mechanizm Seiko kaliber 6830. Wywodzi się on od super cienkiego mechanizmu kaliber 68xx.
Zegarek Credor Fugaku Tourbillon powstaje dzięki rzemieślniczej pracy trzech wielkich mistrzów techniki oraz mistrza lakierowania. Seiko uważa, że ten zegarek jest uhonorowaniem japońskich ideałów piękna, ukazuje japoński kunszt w postaci zaawansowania mechanizmu, niesamowitej obróbki metalu, zdobień, zastosowanej komplikacji i mistrzowskiego użycia lakieru.
Fugaku Tourbillon to dzieło twórców oficjalnie docenionych nawet przez Japoński rząd.
To postacie uznane za mistrzów rzemiosła współczesnego.
Nowy mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci tourbillonu - kaliber 6830 - ma mniej niż 4 mm grubości i jest wytwarzany przez mistrza Satoshi Hiragę.
Kiyoshi Terui jest grawerem i odpowiada za zdobienia koperty, tarczy, mechanizmu.
Ogólny projekt, łącznie z integracją Tourbillonu to zadanie Nobuhiro Kosugi, projektanta Seiko.
Lakierowaniem w technice Urushi zajmuje się Isshu Tamura.
Razem, ich umiejętności i zaawansowane techniki przyniosły dzieło sztuki, które wyraża istotę japońskiego poczucia piękna. Ukazuje także poziom precyzji i zaawansowania technicznego oraz ogólnych możliwości firmy Seiko w zakresie zegarmistrzostwa na najwyższym poziomie.
Kaliber 6830 posiada ręczny naciąg.
Powstał w oparciu o ultra-cienką rodzinę mechanizmów 68xx. Został stworzony z wykorzystaniem najwyższych standardów produkcji. Część bazowa ma zaledwie 1.98mm grubości a średnica wynosi 25.6mm, co powoduje, że jest to najmniejszy na świecie Tourbillon. Jego masa także została zmniejszona, poprzez wykorzystanie tytanu w pewnych częściach klatki.
Wygląd tarczy jak i tyłu zegarka jest inspirowany serią artysty Katsushika Hokusai, autora serii dzieł - "Trzydzieści sześć widoków na górę Fuji”.
To jedna z ikon kultury japońskiej.
Malowana w XIX wieku w okresie Edo, Seria ta przyniosła Hokusai światową sławę dzięki uderzająco dynamicznej kompozycji i stosowaniu swoistej perspektywy. Te dzieła, a szczególnie „Wielka Fala w Kangawie” stały się inspiracją do powstania i wyglądu opisywanego czasomierza.
Delikatność, precyzja grawerowania robią niesamowite wrażenie.
Kiyoshi Terui pracował na granicy swoich umiejętności technicznych dzięki czemu trójwymiarowa fala, która dominuje scenę przedstawioną na tarczy jest tak zachwycająca, niemal realistyczna.
Motyw wykonany jest z 18k żółtego i białego złota.
Fala ma w najgrubszym miejscu 1.6mm a w najcieńszym tylko 0,5 mm – tworząc niesamowite dzieło ręcznego rzemiosła.
Na odwrocie zegarka mamy także motyw wielkiej fali. Łącząc grawerowanie i wykończenie lakierem stworzono nowoczesną wariację inspirowaną klasycznym dziełem. Ostrą i wyrazistą wersję tematu „Wielka Fala w Kangawie”. Wykończenia przy górnym mocowaniu mostka tourbillona mają kształt obrysu góry Fuji, która ma kluczowe znaczenie dla pracy Hokusai.
Nazwa zegarka, Fugaku, to kolejny sposób, w jaki język japoński opisuje górę Fuji.
Model Fugaku posiada unikalne kolory, które rodzą się z kombinacji grawerowania i lakieru. Poprzez wprowadzenie w świat koloru skomplikowanych wzorów grawerowanych, rzeźbionych, uzyskujemy efekt trójwymiarowości.
Scena w tle, jakby drugim planie tarczy, ukazuje niebo o świcie, z wyrazistym, głębokim kolorem granatowym przechodzącym płynnie do fioletu.
Niezwykle zaawansowane techniki wymagane w tworzeniu odcieni kolorów są efektem godzin żmudnych wysiłków i mozolnej pracy światowej sławy artysty Isshu Tamury, który potrafi wyrazić najbardziej precyzyjne, oczekiwane barwy nakładając lakiery o grubości warstwy w sumie zaledwie 0,1 mm.
Również logo Credor na tarczy wykonał ręcznie pan Tamura złotym lakierem.
Wypełnienie fal stanowi również macica perłowa.
Każdy z indeksów godzinowych jest wykonany z 18K żółtego złota i bogato zdobiony.
Credor Fugaku Tourbillon, seria limitowana: GBCC999
Dane techniczne:
Mechanizm: kaliber 6830
Naciąg: manualny
Częstotliwość pracy: 21 600 wahnięć na godzinę
Dokładność: średnia dzienna odchyłka -10 do +15 sekund
Rezerwa chodu: około 37 godzin
Łożyskowanie: 22 kamienie rubinowe
Ilość części: 153
Wskazanie godzin oraz komplikacja konstrukcji - tourbillon
Koperta:
Średnica: 43,1 mm
Grubość: 8,8mm
Materiał koperty: Platyna 950 / białe złoto 18 karatowe / żółte złoto 18 karatowe, 48 niebieskich szafirów (3.22 karata, w tym szafiry na krawędzi uszu i koronce)
Tarcza: z 18-karatowego białego złota / 18K żółtego złota, lakier Urushi, macica perłowa,
Szkło: Szafirowe z powłoką antyrefleksyjną
Wodoodporność: 3 bar
Ochrona antymagnetyczna: 4800 A / m
Pasek: Skóra krokodyla z zapięciem platynowym zwalnianym przyciskiem.
Najwyższej jakości koperta wykonana jest z platyny i żółtego złota. Na obwodzie koperty umieszczono 43 niebieskie szafiry współgrające kolorem z elementami tarczy.
Pomiędzy szafirami również zastosowano wypełnienie z macicy perłowej.
Całość to dzieło mechaniki precyzyjnej, zegarmistrzostwa ale i sztuki.
Sztuki silnie powiązanej z dziedzictwem kulturowym Japonii.
Zalecana cena detaliczna w Japonii: 50 000 000 jenów plus podatek - to sporo ponad 2 000 000 złotych !
Limitowana edycja do 8 sztuk.
Autor: Adrian Szewczyk