• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made

Recenzja: DOXA Trofeo TC Advance - tytan i karbon


Powrót do kategorii

Większość producentów ma swojej ofercie modele przełomowe, które są z nim jednoznacznie utożsamiane, stanowiące niemal DNA danej marki. Nie inaczej jest w przypadku szwajcarskiej firmy DOXA, która przez przeszło 125 lat obecności na rynku dorobiła się w swojej historii kilku takich czasomierzy. W tym miejscu obowiązkowo należy wspomnieć chociażby o słynnym diverze wyprodukowanym pod koniec lat sześćdziesiątych, jakim niewątpliwe jest SUB300T.

Ilość innowacji jakie wprowadzono w tym zegarku mogła zawstydzić wiele bardziej znamienitych marek, a wystarczy wspomnieć o zastosowaniu w nim trytowych rurek, specjalnej skali na zewnętrznym, obrotowym pierścieniu czy wyposażenie zegarka w zawór helowy. Przede wszystkim, to zastosowany w nim pomarańczowy kolor tarczy zrewolucjonizował wówczas świat zegarków przeznaczonych do nurkowania i stał się od tamtego momentu znakiem rozpoznawczym tego szwajcarskiego producenta.

Również w swojej nowszej historii marka ma się czym poszczycić. W bogatej ofercie produktowej moim zdaniem jest nawet kilka linii, które w przyszłości mają szansę zyskać miano kultowych. Przede wszystkim należy tu jednak wspomnieć o limitowanych modelach Trofeo, które stanowią swego rodzaju manifest oraz pokaz możliwości tego producenta.

DOXA Trofeo TC Advance

DOXA Trofeo TC Advance

Zastosowanie najwyższej jakości materiałów, a także odważna, wyróżniająca się stylistyka to cechy charakterystyczne dla tej linii. Czy to jednak wystarczy, aby limitowane modele stały się ikoną na miarę wspomnianego na wstępie modelu Sub300T ?

O tym przyszło mi się przekonać osobiście, gdyż do naszej redakcji trafił właśnie na testy najnowszy zegarek z serii Trofeo, czyli TC Advance, który swoją premierę miał na tegorocznych targach w Bazylei.

DOXA Trofeo TC Advance

Już na wstępie, czarne, lakierowane pudło wykonane z drewna zdradza nam, że mamy do czynienia z  niestandardowym modelem marki. Producent wyraźnie dba o to, aby właścicel czuł się wyjątkowo kupując czasomierz pochodzący z limitowanej edycji.

Po uchyleniu górnej części pudełka cała imponująca otoczka przestaje mieć znaczenie, gdyż design testowanego modelu nie pozwala skupić się na niczym innym.

DOXA Trofeo TC Advance

DOXA Trofeo TC Advance

Zegarek robi ogromne wrażenie, i to nie tylko z powodu jego niemałych rozmiarów.

Zresztą koperta o średnicy = 46 mm mówi sama za siebie. Cały projekt łączy w sobie tak wiele „smaczków”, że ciężko początkowo skupić się na pojedynczych detalach. Po złapaniu chwili oddechu i dystansu przyszedł w końcu czas na bliższe oględziny.

Spore rozmiary koperty nie oznaczają jednak, że mamy do czynienia zegarkiem ciężkim i topornym - jest wręcz przeciwnie. Zastosowanie piaskowanego tytanu, poza niekwestionowanymi walorami estetycznymi, spowodowało również, że Trofeo jest po prostu niezwykle lekkie. Także, pomimo sporej średnicy, projektantom udało się zachować bardzo dobre proporcje samej koperty, a to za sprawą niewielkiej, bo 13 mm wysokości oraz rozsądnych wymiarów od ucha do ucha wynoszących 53 mm.

DOXA Trofeo TC Advance

DOXA Trofeo TC Advance

To wszystko jednak byłoby niczym bez odpowiedniego wyprofilowania masywnych uszu, pomiędzy którymi znalazł się genialny 22 mm gumowy pasek.

To właśnie te elementy powodują, że po założeniu Trofeo sprawia wrażenie niemal przyklejonego do nadgarstka, a jego całodzienne noszenie jest bardzo wygodne.

DOXA Trofeo TC Advance

DOXA Trofeo TC Advance

Projektanci dodatkowo urozmaicili ten model stosując wstawki z włókna węglowego, którego użyto do wypełnienia lunety oraz przyozdobienia gumowego paska wraz z wieńczącą go tytanową klamrą. Muszę przyznać, że wygląda to bardzo efektownie i pomimo, iż materiał ten jednoznacznie kojarzy mi się ze sportem, to w tym konkretnym przypadku idealnie sprawdza się w charakterze eleganckiej ozdoby.

DOXA Trofeo TC Advance

DOXA Trofeo TC Advance

Sporo szyku dodaje tu również zastosowanie powłoki PVD w kolorze różowego złota, którym pokryto sporą, zakręcaną koronkę sygnowaną nazwą prodcenta oraz wspomnianą już lunetę. O ile osobiście nie jestem fanem połączeń typu bi-color, to w przypadku tego projektu sprawdza się to wyśmienicie.

Również i tarcza, schowana pod szafirowym szkłem wyposażonym w bardzo mocną wewnętrzną warstwę antyrefleksyjną, pod względem ilości detali nie ustępuje ani na krok zastosowanej kopercie.

Począwszy od nadrukowanych od wewnętrznej strony szkła, wyróżnionych indeksów z godziny szóstej i dwunastej, poprzez polerowane złote indeksy wypełnione masą luminescencyjną, a skończywszy na pół ażurowanych wskazówkach – tu nic nie zostało pozostawione przypadkowi, a każdy element został dopracowany w najmniejszych szczegółach.

DOXA Trofeo TC Advance

Najlepszym tego przykładem są indeksy, wykonane za pomocą małych kryształków, znajdujące się na godzine trzeciej i dziewiątej, które mienią się w słoneczne dni wywołując piękne refleksy świetlne. Projektantom udała się tu jeszcze jedna, wyjątkowo trudna sztuka jaką jest połączenie praktyczności i czytelności wskazań z panującą ostatnio modą na widoczny od strony tarczy mechanizm.

Dyskretne ażurowania, przez które w tle widać pracujący balans, delikatnie zwodzą nasze zmysły zachęcając przy tym do bliższego zapoznania się z pracującym mechanizmem.

DOXA Trofeo TC Advance

DOXA Trofeo TC Advance

W moim odczuciu, w zaproponowanym rozwiązaniu nie ma na szczęście nic nachalnego, jak niestety coraz częściej bywa w innych zegarkach z widocznym mechanizmem od strony tarczy. Doxa pokazuje, jak powinno się wykonywać tego typu zdobienia, idealnie balansując na granicy ekstrawagancji i dobrego smaku.

Napis chronometr na tarczy u większości miłośników zegarków z duszą powinien powodować szybsze bicie serca. Niestety, z informacji prasowych producent nie zdradza wprost skąd pochodzi zastosowany w Trofeo mechanizm.

Analizując jedna dotychczasową współprace należy przypuszczać, że jest to produkt Sellity o symbolu SW-221, w najwyższej z możliwych wersji wykończenia wraz z certyfikatem COSC.

DOXA Trofeo TC Advance

DOXA Trofeo TC Advance

Bazą dla tej konstrukcji jest nadal mechanizm ETA kaliber 2824-2, przez co wszystkie parametry pracy obu są tożsame. Dotyczy to zarówno częstotliwości pracy balansu wynoszącej 28 800 wahnięć na godzinę, jak i 38 godzinnej rezerwy chodu.

W obu konstrukcjach mamy także możliwość ręcznego nakręcenie sprężyny i oczywiście funkcję stop sekundy. Dodatkowo w przypadku testowej Doxy mechanizm został ładnie przyozdobiony ażurowanym rotorem w kolorze czarny, który powielono również na płytach mechanizmu.

DOXA Trofeo TC Advance

Efekty tych zabiegów możemy podziwiać przez spore szklane okienko, które zgodnie z panującą modą znalazło się zakręcanym tytanowym deklu.

Przyznać muszę, że Trofeo jest bardzo interesującym zegarkiem, którego nie da się jednoznacznie zakwalifikować. Jego świetne wykonanie, najwyższej klasy materiały i genialny mechanizm zostały zestawione tu z bardzo ciekawą, odważną i wyrazistą stylistyką.

DOXA Trofeo TC Advance

Niestety, tak mocno wyróżniający się styl na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, tylko czy zamiarem producenta w tym przypadku było stworzenie zegarka dla każdego?

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest bardzo niska limitacja modelu Trofeo TC Advance wynosząca zaledwie 300 sztuk, która dość dosadnie pokazuje, że ma to być zegarek wyjątkowy.

DOXA Trofeo TC Advance

DOXA Trofeo TC Advance

Osoby, które chciałby stać się szczęśliwym posiadaczem testowanego modelu muszą liczyć się z wydatkiem oscylującą w granicach 10 tysięcy złotych. Z jednej strony nie jest to mało, z drugiej zaś na rynku ciężko jest znaleźć dla testowanej Doxy sensowną konkurencję. Tego typu zegarek kupuje się przede wszystkim oczami, a przeszło tygodniowe testy udowodniły mi najlepiej jak mocno zwraca on na siebie uwagę i że na prawdę może się podobać.

Czy Trofeo TC Advance stanie się ikoną marki na miarę modelu SUB300T – to dopiero pokaże czas!

Autor: Jacek SłaninaTissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

BŁONIE – Dywizjon 302
BŁONIE – Dywizjon 302
06.12.2015
SEVENFRIDAY– model V3-01
SEVENFRIDAY– model V3-01
07.12.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco