Czasomierze niemieckiej marki Glashütte traktowane są w naszym kraju przez wielu miłośników zegarmistrzostwa ze szczególną estymą oraz sentymentem. Wynika to m.in. z faktu, iż zegarki te były w latach 60’, 70’ i 80’ ubiegłego wieku łatwiej dostępne w Polsce, niż chociażby produkty szwajcarskich przedsiębiorstw, oraz – a może przede wszystkim – były o wiele tańsze, przez co osiągalne dla znacznie szerszej klienteli.
Firma Glashutte Original, która powstała po zjednoczeniu się Niemiec w 1990, kontynuuje bogate dziedzictwo oraz tradycję niemieckiego zegarmistrzostwa, którego kolebką była i jest do dziś niemiecka miejscowość Glashütte. Miejscowość ta stanowi obecnie siedzibę dla wielu znanych, prestiżowych firm produkujących luksusowe czasomierze, ponadto mieści się tam również Muzeum zegarków Niemieckich - fotorelacja, które zdecydowanie warto odwiedzić.
Czerpiąc ze swojej bogatej historii, Glashütte Original zaprezentowało właśnie nową kolekcję zegarków Sixties Iconic Collection, która nawiązuje do modeli produkowanych przez tę firmę w latach 60’ XX wieku. Pięć różnych modeli stanowi hołd dla czasomierzy tworzonych niemalże 50 lat temu, a ich współczesna interpretacja z pewnością przypadnie do gustu amatorom zaskakujących, nieszablonowych czasomierzy, jak i osobom takim jak ja, czyli miłośnikom zegarków vintage.
Aby lepiej zrozumieć genezę powstania tej kolekcji, jej stylu i powodu zastosowania tak żywych kolorów tarcz, należy cofnąć się do 1960 roku, kiedy to niemalże na całym świecie rozkwitał nowy sposób patrzenia na życie.
Muzyka, sztuka, projektowanie i technologia były wypełnione inspirującą energią i innowacyjnością, otwierając erę, której niepowtarzalny styl miał mieć decydujący wpływ na ówczesne życie.
Także we wschodnich Niemczech - Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD / GDR ) – można było wyczuć echa nadchodzących zmian oraz nowej postawy wobec życia. Właśnie wtedy, w połowie 1960 roku, państwowe zakłady VEB GlashütterUhrenbetriebe rozpoczęły produkcję zegarka, który miał stać się prawdziwą ikoną marki: model Spezimatic.
Wprowadzony w 1964 roku Spezimatic jest jedną z najbardziej znanych kreacji firmy, szczególnie darzoną sentymentem przez miłośników zegarków vintage. Seria modeli wyposażonych w autorskie mechanizmy z automatycznym naciągiem - kaliber 74 lub 75 - produkowane były od 1964 do 1979 roku, w wielu różnych wersjach. Łączyło je jedno: wszystkie były bardzo niezawodne i posiadały elegancki, nowatorski design, dzięki czemu szybko stały się ikoną stylu tamtych lat.
(Czytelników zainteresowanych informacjami o modelu vintage Glashutte Spezimatic polecamy opracowanie: Glashutte SPEZIMATIC - żelazny kanclerz ).
Dziś Glashütte Original pragnie oddać hołd dla tego kultowego okresu historii przedsiębiorstwa poprzez prezentowaną, szczególną kolekcję inspirowaną modelami z tamtego czasu. The Sixties Iconic Collection składa się z pięciu eleganckich, kolorowych czasomierzy, które łączy charakterystyczny wygląd z lat sześćdziesiątych.
Wspaniała niespodzianka na tarczy
Wyjątkowe tarcze w unikalnych barwach, korespondują z nazwami poszczególnych wersji: Sixties Red, Sixties, Golden, Sixties Aqua, Sixties Brown oraz Sixties Grey.
Każdy z pięciu modeli oferuje wspaniałą niespodziankę na swej tarczy w postaci niezwykłego efektu dégradé, które uzyskuje się przy zastosowaniu skomplikowanego i czasochłonnego procesu, jaki przeprowadzany jest w zakładzie produkującym tarcze do zegarków Glashutte w Pforzheim.
W tym procesie tarcze są wpierw ocynkowane z dużą starannością, następnie nakładane są ręcznie kolejne warstwy lakieru. Podczas kolejnych powtórzeń, proces ten jest zatrzymywany, aby umożliwić doświadczonemu rzemieślnikowi ocenę efektów swojej pracy i wykonanie ewentualnych korekt.
Na końcowym etapie umieszczony jest bardzo dokładnie barwnik, z zastosowaniem specjalnego pistoletu natryskowego - technika ta powoduje, w zależności od kąta ustawienia pistoletu, iż każda tarcza ma inny gradient koloru, nazywany efektem dégradé, co czyni każdy egzemplarz zegarka wyjątkowym.
Trzy z pięciu eleganckich modeli z kolekcji Sixties Iconic Collection łączą te unikalne odcienie barw z eleganckim wykończeniem szlifu słonecznego.
Natomiast subtelne cieniowanie koloru w modelu Brown i Grey jest wzmocnione dodatkowo przez skomplikowany nadruk.
Złożona technika wykorzystuje giloszowanie w formie stempla, które uzyskiwane jest za pomocą 60-cio tonowej prasy odciskającej filigranowy wzór na cienkiej jak papier tarczy. Ta forma zdobienia jest kolejnym przykładem indywidualności i autentyczności każdego egzemplarza.
Narzędzia mają około 40 lat
Co ciekawe, do stworzenia tych niecodziennych tarcz użyto narzędzi niemalże tak starych jak czasomierze z lat sześćdziesiątych, które stanowiły inspirację dla kolekcji Sixties Iconic Collection. Narzędzia mają bowiem około 40 lat i pochodzą z archiwum manufaktury Glashütte Original, z departamentu odpowiedzialnego za produkcję tarcz wiele lat temu.
Zegarki wyposażono w typowe tarcze w kształcie kopuły, z lekko łukowatymi ramionami wskazówek, które pokryte są pasemkami masy fluorescencyjnej Super-LumiNova. Cyfry arabskie znajdujące się na godzinach 3, 6, 9 i 12 wykonane są za pomocą czcionki, która wyraża charakterystyczny styl modeli z połowy 1960 roku.
Sercem nowych zegarków z kolekcji Sixties Iconic Collection jest manufakturowy mechanizm Glashutte kaliber 39-52 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Mechanizm pracuje z częstotliwością balansu równą 28 800 wahnięć na godzinę, posiada 25 kamieni łożyskujących oraz rezerwę chodu na poziomie 40 godzin.
Ponadto jest on precyzyjnie wykończony, posiada szkieletyzowany rotor z elementem wyważającym wykonanym z 21-karatowego złota i prezentuje charakterystyczne cechy tradycyjnego zegarmistrzostwa w wykonaniu Glashütte Original.
Wszystkie 5 modeli posiada koperty ze stali nierdzewnej o średnicy 39 mm i wyposażone są w dopasowany pasek ze skóry Alligatora.
Czasomierze z kolekcji Sixties Iconic Collection dostępne będą na całym świecie w butikach Glashutte Original w Dreźnie, Paryżu, Genewie, Dubaju, Pekinie, Szanghaju, Hong Kongu, Makao i Tokio.
Autor: Maciej Kopyto
0 Komentarzy
Średnia 0.00