• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball

Glashütte Original - The Sixties Iconic Collection


Czasomierze niemieckiej marki Glashütte traktowane są w naszym kraju przez wielu miłośników zegarmistrzostwa ze szczególną estymą oraz sentymentem. Wynika to m.in. z faktu, iż zegarki te były w latach 60’, 70’ i 80’ ubiegłego wieku łatwiej dostępne w Polsce, niż chociażby produkty szwajcarskich przedsiębiorstw, oraz – a może przede wszystkim – były o wiele tańsze, przez co osiągalne dla znacznie szerszej klienteli.

Firma Glashutte Original, która powstała po zjednoczeniu się Niemiec w 1990, kontynuuje bogate dziedzictwo oraz tradycję niemieckiego zegarmistrzostwa, którego kolebką była i jest do dziś niemiecka miejscowość Glashütte. Miejscowość ta stanowi obecnie siedzibę dla wielu znanych, prestiżowych firm produkujących luksusowe czasomierze, ponadto mieści się tam również Muzeum zegarków Niemieckich - fotorelacja, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Czerpiąc ze swojej bogatej historii, Glashütte Original zaprezentowało właśnie nową kolekcję zegarków Sixties Iconic Collection, która nawiązuje do modeli produkowanych przez tę firmę w latach 60’ XX wieku. Pięć różnych modeli stanowi hołd dla czasomierzy tworzonych niemalże 50 lat temu, a ich współczesna interpretacja z pewnością przypadnie do gustu amatorom zaskakujących, nieszablonowych czasomierzy, jak i osobom takim jak ja, czyli miłośnikom zegarków vintage.

Aby lepiej zrozumieć genezę powstania tej kolekcji, jej stylu i powodu zastosowania tak żywych kolorów tarcz, należy cofnąć się do 1960 roku, kiedy to niemalże na całym świecie rozkwitał nowy sposób patrzenia na życie.

Muzyka, sztuka, projektowanie i technologia były wypełnione inspirującą energią i innowacyjnością, otwierając erę, której niepowtarzalny styl miał mieć decydujący wpływ na ówczesne życie.

Także we wschodnich Niemczech - Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD / GDR ) – można było wyczuć echa nadchodzących zmian oraz nowej postawy wobec życia. Właśnie wtedy, w połowie 1960 roku, państwowe zakłady VEB GlashütterUhrenbetriebe rozpoczęły produkcję zegarka, który miał stać się prawdziwą ikoną marki: model Spezimatic.

Wprowadzony w 1964 roku Spezimatic jest jedną z najbardziej znanych kreacji firmy, szczególnie darzoną sentymentem przez miłośników zegarków vintage. Seria modeli wyposażonych w autorskie mechanizmy z automatycznym naciągiem - kaliber 74 lub 75 - produkowane były od 1964 do 1979 roku, w wielu różnych wersjach. Łączyło je jedno: wszystkie były bardzo niezawodne i posiadały elegancki, nowatorski design, dzięki czemu szybko stały się ikoną stylu tamtych lat.

(Czytelników zainteresowanych informacjami o modelu vintage Glashutte Spezimatic polecamy opracowanie: Glashutte SPEZIMATIC - żelazny kanclerz ).

Dziś Glashütte Original pragnie oddać hołd dla tego kultowego okresu historii przedsiębiorstwa poprzez prezentowaną, szczególną kolekcję inspirowaną modelami z tamtego czasu. The Sixties Iconic Collection składa się z pięciu eleganckich, kolorowych czasomierzy, które łączy charakterystyczny wygląd z lat sześćdziesiątych.

Wspaniała niespodzianka na tarczy

Wyjątkowe tarcze w unikalnych barwach, korespondują z nazwami poszczególnych wersji: Sixties Red, Sixties, Golden, Sixties Aqua, Sixties Brown oraz Sixties Grey.

Każdy z pięciu modeli oferuje wspaniałą niespodziankę na swej tarczy w postaci niezwykłego efektu dégradé, które uzyskuje się przy zastosowaniu skomplikowanego i czasochłonnego procesu, jaki przeprowadzany jest w zakładzie produkującym tarcze do zegarków Glashutte w Pforzheim.

W tym procesie tarcze są wpierw ocynkowane z dużą starannością, następnie nakładane są ręcznie kolejne warstwy lakieru. Podczas kolejnych powtórzeń, proces ten jest zatrzymywany, aby umożliwić doświadczonemu rzemieślnikowi ocenę efektów swojej pracy i wykonanie ewentualnych korekt.

Na końcowym etapie umieszczony jest bardzo dokładnie barwnik, z zastosowaniem specjalnego pistoletu natryskowego - technika ta powoduje, w zależności od kąta ustawienia pistoletu, iż każda tarcza ma inny gradient koloru, nazywany efektem dégradé, co czyni każdy egzemplarz zegarka wyjątkowym.

Trzy z pięciu eleganckich modeli z kolekcji Sixties Iconic Collection łączą te unikalne odcienie barw z eleganckim wykończeniem szlifu słonecznego.

Natomiast subtelne cieniowanie koloru w modelu Brown i Grey jest wzmocnione dodatkowo przez skomplikowany nadruk.

Złożona technika wykorzystuje giloszowanie w formie stempla, które uzyskiwane jest za pomocą 60-cio tonowej prasy odciskającej filigranowy wzór na cienkiej jak papier tarczy. Ta forma zdobienia jest kolejnym przykładem indywidualności i autentyczności każdego egzemplarza.

Narzędzia mają około 40 lat

Co ciekawe, do stworzenia tych niecodziennych tarcz użyto narzędzi niemalże tak starych jak czasomierze z lat sześćdziesiątych, które stanowiły inspirację dla kolekcji Sixties Iconic Collection. Narzędzia mają bowiem około 40 lat i pochodzą z archiwum manufaktury Glashütte Original, z departamentu odpowiedzialnego za produkcję tarcz wiele lat temu.
 


Zegarki wyposażono w typowe tarcze w kształcie kopuły, z lekko łukowatymi ramionami wskazówek, które pokryte są pasemkami masy fluorescencyjnej Super-LumiNova. Cyfry arabskie znajdujące się na godzinach 3, 6, 9 i 12 wykonane są za pomocą czcionki, która wyraża charakterystyczny styl modeli z połowy 1960 roku.
 

Sercem nowych zegarków z kolekcji Sixties Iconic Collection jest manufakturowy mechanizm Glashutte kaliber 39-52 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Mechanizm pracuje z częstotliwością balansu równą 28 800 wahnięć na godzinę, posiada 25 kamieni łożyskujących oraz rezerwę chodu na poziomie 40 godzin.

Ponadto jest on precyzyjnie wykończony, posiada szkieletyzowany rotor z elementem wyważającym wykonanym z 21-karatowego złota i prezentuje charakterystyczne cechy tradycyjnego zegarmistrzostwa w wykonaniu Glashütte Original.

Wszystkie 5 modeli posiada koperty ze stali nierdzewnej o średnicy 39 mm i wyposażone są w dopasowany pasek ze skóry Alligatora.

Czasomierze z kolekcji Sixties Iconic Collection dostępne będą na całym świecie w butikach Glashutte Original w Dreźnie, Paryżu, Genewie, Dubaju, Pekinie, Szanghaju, Hong Kongu, Makao i Tokio.

Autor: Maciej Kopyto


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Jakość, funkcjonalność i ozdoba – z...
Jakość, funkcjonalność i ozdoba – z...
01.10.2015
IWC Portofino - Hand-Wound Day & Da...
IWC Portofino - Hand-Wound Day & Da...
05.10.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco