• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Vostok Europe

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały


Powrót do kategorii

Nürburgring, Silver Arrow, Rosemeyer, Grand Prix, Mercedes-Benz, Caracciola – gdybyśmy posługiwali się popularnymi w ostatnim czasie hashtagami, te słowa stworzyłyby zestaw obowiązkowy dla każdego pasjonata sportów motorowych w wydaniu vintage. Niektóre elementy, jak słynący ze swojej trudności tor  Nürburgring, nie zmieniły się po dziś dzień. Właśnie na nim w latach 30. XX wieku swoją karierę rozpoczynał Rudolf Caracciola, jeden z dwóch bohaterów tego artykułu.

Wyjątkowo utalentowany Niemiec włoskiego pochodzenia, jak większość młodych talentów w tym czasie, nie miał łatwej ścieżki na szczyt kariery. Sporty motorowe były bardzo ekskluzywnym zajęciem i na pasję tego rodzaju mogli sobie pozwolić wyłącznie przedstawiciele klasy wyższej. Kilka na pozór błahych faktów z życia Caraccioli pozwala myśleć, że mimo braku przynależności do elit finansowych, stanie się kierowcą rajdowym miał zapisane w gwiazdach.

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały

Jako bardzo młody człowiek był kierowcą podczas I wojny światowej, uzyskując prawo jazdy o wiele wcześniej niż przed ukończeniem wymaganych 18 lat. Wstęp do świata wyścigów zagwarantowała mu przede wszystkim ciężka praca w fabrykach samochodowych na różnych stanowiskach, gdzie jego pasja i talent zostały dostrzeżone.

Mimo wcześniejszego użytkowania aut Mercedesa, oficjalna współpraca została nawiązana w 1926 roku, kiedy temperamentny Caracciola poszedł osobiście do biura firmy by po prostu zapytać czy dostanie auto. Tak też się stało.

W 1931 roku wygrał Mille Miglia modelem SSKL, który mimo pieszczotliwej nazwy Biały Słoń zapoczątkował jedną z najpiękniejszych i najbardziej uznanych serii aut wyścigowych na świecie – Silver Arrow. Jednym z jego największych osiągnięć było zdeklasowanie ówczesnej gwiazdy wyścigów, Bernda Rosemeyera oraz szereg spektakularnych wygranych, w tym 3 Grand Prix,  często w bardzo trudnych warunkach pogodowych (stąd przydomek Rainmaster).

Drugim bohaterem dzisiejszej publikacji jest zegarek IWC Schaffhausen, stworzony w dwóch edycjach, w celu upamiętnienia niezwykłej postaci, jaką był Rudolf Caracciola. 

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały

Cała linia nosi jego imię. Produkt firmowany jest jako hołd złożony gwiazdom i pasjonatom rally przez rodzinną firmę inżynierów zegarmistrzostwa, jaką IWC niewątpliwie jest.

Chronograf ma nawiązywać formą do wspomnianych wyżej pojazdów Silver Arror, w szczególności do legendarnego modelu W125. Obydwa modele podlegają limitacji do 750 sztuk i są wyposażone w nowy mechanizm IWC kaliber 69370.

Idea jaka przyświeca autorom tego projektu to stworzenie zegarka, który połączy w sobie zarówno niewyobrażalną moc i potężny charakter z klasyką i ponadczasową elegancją cechującą czasomierze mechaniczne.

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały

Tym samym jest on kierowany do pasjonatów motoryzacji w najlepszym wydaniu, miłośników i znawców wyścigów samochodowych, zarówno z początku bieżącego stulecia, jak i współczesnych oraz kolekcjonerów motoryzacyjnych dóbr luksusowych, nie tylko spod znaku srebrnej gwiazdy.

Nieprzypadkowo premiera nowego dziecka IWC zbiega się ze spotkaniem członków ekskluzywnego, angielskiego klubu Goodwood, który w swojej działalności hołduje najlepszym sportowym tradycjom, również tym związanym z motoryzacją (więcej o Goodwood pod www.goodwood.com).

Model IWC Ingenieur Chronograph dedykowany spotkaniu, wyposażony w kopertę wykonaną z różowego złota, limitowany jest do 74 egzemplarzy i nosi nazwę "74th Member's Meeting at Goodwood".

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały

Pierwsza odsłona czasomierza, poświęcona człowiekowi, stawia na prostotę i elegancję, prawdziwy atut kryjąc we wnętrzu. To mechanizm kaliber 69370, najnowsze dzieło inżynierów manufaktury, użyte po raz pierwszy właśnie w tej serii.

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały

Model wyposażony w komplikację konstrukcji w postaci chronografu o numerze referencyjnym IW380702 ma być tak niezawodny i mistrzowski jak legenda, dla której jest hołdem.

Mechanizm z automatycznym naciągiem łożyskowany jest na 33 kamieniach, a jego balans oscyluje z częstotliwością 28 800 A/h | 4 Hz, i zapewnia aż 46 godzin rezerwy chodu.

Do wykonania koperty użyto stali nierdzewnej a cały zegarek jest utrzymany w szarościach, głównie ciemnych odcieniach. Średnica koperty wynosi 42 milimetry, co pozwala na swobodne rozmieszczenie na tarczy skali tachometru, wskazania godzinowego, minutowego oraz sekundnika na osobnych sub-tarcz. Nie zabrakło również wskazania daty.  

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały

Rodowane wskazówki i indeksy pokryte masą luminescencyjną nadają całości lekko technicznego charakteru, podobnie jak koronka przypominająca formą śrubę, ale dominować ma klasyka i proste formy.

Przyciski stopera rozmieszczone są klasycznie, nad i pod koronką.

Brązowy pasek z cielęcej skóry nawiązuje do materiałów i stylistyki, jaką wykańczano siedziska w dawnych wyścigowych bolidach dzięki efektowi pikowania. Pracę kalibru można podziwiać przez pokryte podwójną antyrefleksową powłoką szafirowe szkło zaś wodoodporność jest na poziomie 6 barów.

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały

Druga odsłona to ukłon w stronę maszyny – wspomnianego wcześniej bolidu Mercedes-Benz W125. Fenomenalny talent mógł prowadzić jedynie równie fenomenalne auto.

W 1938 roku Caracciola prowadząc właśnie ten model osiągnął na autostradzie prędkość 432.7 kilometrów na godzinę i ustanowił rekord najszybszej prędkości osiągniętej na drodze publicznej, do dziś aktualny i niepobity.

Obydwie odmiany nowego zegarka IWC są do siebie bardzo zbliżone, różnice polegają głównie na detalach, jak przykładowo sygnowanie dekla.  

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały

Tutaj koperta jest tytanowa, surowa w formie. Srebrna tarcza stanowi kontrast z czarnymi wskazówkami i indeksami. Wskazanie sub-tarcz i skala tachometru nawiązują do kokpitu legendarnej maszyny.  Pasek wykonano z czarnej cielęcej skóry, również pikowanej.

Parametry techniczne są tożsame wersji Rudolf Caracciola.

Nowości od IWC są najlepszym dowodem na ogromną klasę i styl, jaki reprezentuje sobą jedna z najsłynniejszych marek na świecie.

IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Edition - Srebrne strzały

Jej historia sięga 1868 roku i od tego czasu sukcesywnie budowane jest przekonanie o wyjątkowości rozwiązań technologicznych oraz legendarnej jakości wykonania.

Dzięki konsekwentnej polityce IWC zajmuje wysokie miejsce w segmencie producentów dóbr luksusowych i patrząc na to jakie prezentuje czasomierze jeszcze długo nie musi obawiać się o swoją pozycję lidera.

Cena za model IWC Ingeniuer Chronograph Edition "74th Member's Meeting at Goodwood" posiadający kopertę wykonaną ze złota wynosi $17 200, czyli około 70 000 złotych, a model  Ingeniuer Chronograph Edition "Rudolf Caracciola" i "W 125" oferowane są w cenie $7 150, czyli 30 000 złotych każdy.

Autor: Marzena Kondera

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Aerowatch 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

STEINHART "OCEAN 1 Bronze"
STEINHART "OCEAN 1 Bronze"
19.07.2016
ETERNA 1948 For Him Réveil
ETERNA 1948 For Him Réveil
26.07.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco