• Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant

BLANCPAIN Fifty Fathoms Bathyscaphe


Powrót do kategorii

Blancpain postanowił na nowo zdefiniować jeden z modeli kultowej, i chyba najbardziej charakterystycznej, linii spośród oferowanych. Fifty Fathoms Bathyscaphe – to taki troszkę skromniejszy kuzyn słynnego Fifty Fathoms. Ale i on może pochwalić się długą historią. Pierwsze zegarki tak nazwane pojawiły się już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Teraz model ten został wyposażony w ceramiczną kopertę. To szara ceramiczna koperta wykonana w technologii Plasma Ceramic.

Fifty Fathoms to jedna z ikon zegarków nurkowych. Nowy Bathyscaphe – jest w tej rodzinie. Trzeba jednak przyznać, że poza nazwą niewiele jest nawiązań do klasycznego FF.

To inny zegarek.

Wydaje się, że firma widzi w nim produkt bardziej nowoczesny, skierowany do młodszych miłośników - ceniących nowocześniejszą linię, materiały i większą uniwersalność.

Model Bathyscaphe jest subtelniejszy, zdecydowanie bardziej uniwersalny. To, moim zdaniem, zegarek sportowy o dużych możliwościach, a nie typowe narzędzie nurkowe – jakim był pierwotnie Blanpain Fifty Fathoms. Ciekawostką jest, że dawniej nie był on sprzedawany, jak inne zegarki, w sklepach jubilerskich.

Oferowano go w sklepach z wyposażeniem dla nurków. To specjaliści i wojsko byli „targetem” na ten czasomierz.

BLANCPAIN Fifty Fathoms Bathyscaphe

Dzisiejszy Bathyscaphe – nie razi z koszulą, z formalnym strojem. Może jedynie w takim przypadku pomóc zamanifestować styl życia użytkownika. Taki jaki jest, albo taki jaki użytkownik chciałby prowadzić.

Koperta nowego modelu wykonana jest z ceramiki w kolorze szarym. Blancpain jest w Swatch Group, ma więc dostęp do różnych technologii. W tym tych najlepszych związanych z ceramiką. W tej samej rodzinie jest przecież pionier ceramicznych zegarków – Rado, ale i Omegę, od jakiegoś czasu oferująca koperty z ceramiki Hi-tech czy detale Liquidmetal.

Koperta prezentowanego Blancpaina jest w całości szczotkowana.

Wykonano ją za pomocą technologii Plasma Ceramic. Niektóre procesy przeprowadzane są w temperaturze aż 20 000 stopni Celsjusza. Efekt to szary metaliczny kolor – który robi ogromne wrażenie. Widoczne są trzy podstawowe płaszczyzny na których jest to szczotkowanie naniesione w różnych kierunkach.

Daje to wspaniały efekt.

BLANCPAIN Fifty Fathoms Bathyscaphe

Wygląda elegancko, ale i bardzo „technicznie”, pokazując kunszt i precyzję wykonania koperty. Koronka, klasycznie po prawej stronie na godzinie 3-ciej. Jest dużą i wygodna w użyciu. Jest na niej logo. W przeciwieństwie do klasycznego FF nie ma ona żądnych osłon.

Obrotowy pierścień jest zdecydowanie bardziej subtelny i elegancki niż w wersji klasycznej Fifty Fathoms. Tak naprawdę delikatniejsza koperta i właśnie luneta nadają temu zegarkowi większy poziom elegancji i uniwersalności. Zegarek nie ma już takiego „narzędziowego” charakteru. Wkład lunety wykonany jest również z ceramiki, a indeksy na nim zamieszczone wykonano w technologii Liquidmetal – znanej już z zegarków Omega.

Także tarcza jest dopasowana do stylu zegarka.

BLANCPAIN Fifty Fathoms Bathyscaphe

Jest ona niebieska z świetnie wykonanym, dającym efekta opalizowania szlifem słonecznym. Indeksy są nakładane. Cztery główne 12, 3, 6, 9 są prostokątne, pozostałe okrągłe.

Wskazówki są wyraźne, ale nie przesadzone w wymiarach. Wypełnione, podobnie jak indeksy masa luminescencyjną. Zapewnia to nieodłączną dla divera czytelność – jednak dopasowanie wielkości powoduje, że całość wygląda dostojnie, nie krzykliwie – nie burzy spokoju panującego na tarczy.

Na godzinie 4.30 jest okienko daty. Bez żadnych ramek. Pełen minimalizm.

Dzień miesiąca widoczny jest na niebieskim tle. Indeksy minutowe, są nadrukowywane i niemal ukryte. Bardzo króciutkie i na samej krawędzi tarczy. Czasem prawie ich nie widać.

Pod godziną 12-tą znajduje się logo Blancpain oraz nazwa linii – Fifty Fathoms – nadrukowane charakterystyczną czcionką. Po drugiej stronie środka tarczy jest delikatny napis Bathyscaphe.

BLANCPAIN Fifty Fathoms Bathyscaphe

Sekundnik – tylko on ma element kontrastowy – nad kropką z masą luminescencyjną jest grot w kolorze czerwonym, w zasadzie nie jest to typowy grot, a przedłużenie wskazówki. To jedyny element ożywiający tarczę – i to w niewielkim stopniu. Ale zapewne taki był zamysł. To nie krzykliwy zegarek. Ma duże możliwości – ale nie demonstruje ich agresywnym wyglądem.

Dekiel jest zakręcany. Jest także przeszklony – to nie typowo nurkowe rozwiązanie, świadczące jako kolejna cecha o bardziej uniwersalnym przeznaczeniu tego zegarka. Na deklu jest tylko logo firmy, informacja o wodoodporności – tu jednak w pełni „nurkowe” 300m - oraz napis Swiss Made i Antimagnetic.

Przez przeszklenie widać mechanizm. Dzisiejsze nowoczesne mechanizmy bardzo często są mniej zdobione. Widać mniej. Bardzo często są to pełne płyty, mostki – tylko z delikatnymi szlifami. Możemy zaobserwować takie podejście w wielu nowych mechanizmach różnych producentów.

Ja wolę klasykę, dużo zdobień – jednak ten styl jak w mechanizmie Blancpaina, dość obecnie powszechny zapewne podkreśla nowoczesność, bardziej techniczny i surowy charakter.

BLANCPAIN Fifty Fathoms Bathyscaphe

I tak jest w tym przypadku.

Zastosowany mechanizm Blancpain kaliber 1315 tak właśnie wygląda. Duże powierzchnie płyt ze szlifem, jakby słonecznym, ale zakręconym, imitującym ruch obrotowy. Do tego surowy, ciemnoszary wahnik z logo firmy. Dość skromnie i rzeczowo.

Jednak fazowane, świetnie wykończone krawędzie, kontrastujące z płaszczyznami duże kamienie – świadczą o zamierzonym podejściu do wyglądu. Jednak nie zmienia to faktu, że mechanizm ma inne główne zadanie.

Ma on zapewnić sprawne, dokładne i bezawaryjne funkcjonowanie zegarka, a ten zastosowany w Bathyscaphe jest oczywiście najwyższej klasy.

BLANCPAIN Fifty Fathoms Bathyscaphe

Jest to spory mechanizm. Ma 30,6 mm średnicy i 5,65 mm wysokości.

Składa się z 227 części. Ma trzy bębny ze sprężynami. Pozwala to uzyskać stałą siłę napędową w długim okresie i aż 120 godzin rezerwy chodu. Łożyskowany jest na 35 kamieniach.

Regulacja odbywa się za pomocą złotych śrub na kole balansowym. To bardziej współgra ze sportowym charakterem zegarka minimalizując możliwość deregulacji przez wstrząsy.

BLANCPAIN Fifty Fathoms Bathyscaphe

Dane techniczne Fifty Fathoms Bathyscaphe:

Średnica koperty: 43,6 mm

Grubość: 13,83 mm

Materiał: ceramika

Luneta: obrotowa, wkładka ceramiczna

Rozstaw uszu: 23 mm

Mechanizm: in-house Blancpain kaliber 1315

Funkcje: Godziny, minuty, sekundy, data

Rezerwa chodu: 120 godzin

Łożyskowanie: 35 kamieni

Pasek: Nato lub canavas

Zegarek oferowany jest na pasku z płótna żaglowego lub na pasku typu NATO.

Cena: ok. 12 800 dolarów, czyli ok. 52 000 zł.

Autor: Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

DAVOSA Titanium Automatic – nowa ed...
DAVOSA Titanium Automatic – nowa ed...
13.07.2016
STEINHART "OCEAN 1 Bronze"
STEINHART "OCEAN 1 Bronze"
19.07.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco