• Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Epos

Zegarki G. Gerlach – Dywizjon 303. Wzlecą w przestworza na rękach naszych pilotów


To nie jest pierwszy raz w historii naszego kraju, kiedy polscy piloci wojskowi są wyposażani w polskie zegarki. Takim ważnym i pamiętnym czasomierzem był model Blonex Antymagnetyczny wyprodukowany w Zakładach Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu, w limitowanej serii 1700 sztuk w roku 1969. Dzisiaj zegarki tematycznie związane z lotnictwem, w które są także wyposażani nasi piloci robi firma G. Gerlach. Zegarek model Dywizjon 303 z jego drugiej edycji został wybrany i będzie używany przez pilotów z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego Wojska Polskiego, która kontynuuje tradycje Dywizjonu 303.

Historia lotnictwa niezmiennie związana była z rozwojem przyrządów do precyzyjnej kontroli czasu. Bez pewnego czasomierza i przyrządów do obserwacji nieba niemożliwa była nawigacja. Co za tym idzie, bez informacji o aktualnym czasie, oraz możliwości mierzenia jego krótkich odcinków, pod znakiem zapytania stała możliwość wypełniania każdej z misji. Do dzisiaj, pomimo wielokanałowych systemów kontroli lotu, zegary odmierzające czas są podstawowym elementem większości urządzeń znajdujących się na deskach rozdzielczych kokpitów maszyn latających.

Zegary pokładowe i zegarki naręczne towarzyszyły lotnikom od zarania historii podboju nieba. To właśnie z tego powodu wiele krajów o bogatych tradycjach lotniczych dorobiło się także modeli zegarków, które są dziś traktowane jako ikony lotniczej stylistyki i nieodłączni towarzysze podniebnej przygody.

Wymogi stawiane zegarkom, a co za tym idzie także wzornictwo zapisały się w świadomości ludzi i to z tego powodu niektóre modele do dzisiaj uważa się za wzorce zegarków określanych popularnie jako "lotnicze" lub "piloty".

G.Gerlach i zegarki lotnicze – 23. BLT WP

Polski przemysł lotniczy i nasi piloci nie mają się tutaj wcale czego wstydzić.

Już w latach 30. poprzedniego wieku do kokpitów polskich samolotów trafiały zegary pokładowe  oraz inne instrumenty pomiarowe z logiem firmy G. Gerlach.

Od kilku lat logo G. Gerlach ponownie znajduje się na wielu modelach zegarków naręcznych produkowanych w Polsce. W galerii wyrobów o lotniczych konotacjach wyprodukowanych przez  tę firmę wspomnieć wypada choćby kultowy już dzisiaj model nawiązujący do samolotu myśliwskiego i oznaczony symbolem PZL P.11c.

Ten wyprodukowany w zaledwie 70 sztukach czasomierz, jest już oczywiście niedostępny na rynku pierwotnym, a sporadyczne pojawianie się pojedynczych egzemplarzy na rynku wtórnym wywołuje spore zainteresowanie wśród kolekcjonerów.

G.Gerlach i zegarki lotnicze – 23. BLT WP

Kreując polskie wzornictwo przemysłowe, współczesna firma G. Gerlach odchodzi często od typowej stylistyki, pozwalając sobie na eksperymenty takie jak model RWD-6, w którym żaden element nie jest oczywistym "lotnikiem", lecz całość tworzy spójny wzór o jasnym przesłaniu.

G.Gerlach i zegarki lotnicze – 23. BLT WP

Podobnie jak model PZL P.24, w którym zachowano wprawdzie klasyczne elementy zegara pokładowego, ale uzupełniono go o nowatorskie i specjalnie dla firmy G. Gerlach opracowane masy świecące.

Dzięki temu, zegarek ten jest jednym z niewielu czasomierzy na światowym rynku, który posiada ażurowane - puste w środku wskazówki, przy zachowaniu doskonałych walorów fluorescencyjnych.

G.Gerlach i zegarki lotnicze – 23. BLT WP

Czy zegarki G. Gerlach dobrze "odnajdują się" we grupie zegarków o wzorach klasycznych?

Najlepszą odpowiedzią niech będzie choćby model zegarka oznaczony symbolem PZL P50 Jastrząb, który z jednej strony jest kwintesencją czytelności i prostoty lotniczych zegarów pokładowych, a z drugiej może stanowić doskonałą dekorację nadgarstka osoby ubranej w klasyczny, oficjalny stój.

G.Gerlach i zegarki lotnicze – 23. BLT WP

Nie inaczej jest z modelem Dywizjon 303. Obecnie w produkcji znajduje się II jego edycja, która jest  też swego rodzaju odpowiedzią producenta na olbrzymie zainteresowanie pierwszą - limitowaną serią 99 sztuk takiego zegarka. Był on wykonany w oparciu o zmodyfikowany przez firmę G. Gerlach mechanizm z ręcznym naciągiem i zgodnie z wymogami specyfikacji 6B/159 RAF.

Pomysł stworzenia zegarka upamiętniającego zasługi pilotów z 303 Dywizjonu Myśliwskiego, zrodził się w gronie grupy miłośników zegarków skupionych na forum dyskusyjnym Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. Te zarażone wizją kreacji unikatowego zegarka osoby, często po 20 godzin na dobę spędzały przed monitorem komputera by pierwsze swoje przemyślenia ubrać w realne projekty. Dzięki firmie G.Gerlach udało się je zrealizować i w ten sposób powstał pierwszy zegarek z tej wyjątkowej i niezwykłej serii.

Druga seria tego modelu jest bardzo podobna do czasomierzy jakie nosili nasi polscy lotnicy w czasie II Wojny Światowej, aczkolwiek ze względu na zmianę mody są oczywiście znacznie większe.  

G.Gerlach i zegarki lotnicze – 23. BLT WP

Ta historyczna zgodność nie pozostała bez echa – model  Dywizjon 303 drugiej edycji został wybrany przez pilotów z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Trzeba tutaj zaznaczyć, że sformowana rozkazem Dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrzne w roku 2001 jednostka, jest bezpośrednim kontynuatorem tradycji  Kościuszkowskiego Dywizjonu 303.

Już wkrótce, kilkadziesiąt spersonalizowanych zegarków zostanie przekazanych w ręce naszych pilotów, by wraz z nimi móc wznieść się w przestworza. Po raz pierwszy we współczesnej historii naszego kraju, wyprodukowane w Polsce zegarki znajdą się na ręku polskich załóg lotniczych.

Jest to na pewno powód do dumy tak dla producenta czasomierzy, sympatyków firmy jak i wszystkich miłośników zegarków.

G.Gerlach i zegarki lotnicze – 23. BLT WP
Warto też zaznaczyć, że producent zegarków G.Gerlach jest jednym z mecenasów nowo powstałego filmu dokumentalnego "303" w reżyserii, nominowanego do Oscara Tomasza Magierskiego. Firma brała udział w pokazie premierowym filmu w ramach pokazów Festiwalu Filmowego w Gdyni, a także sponsorowała zorganizowaną na tę okoliczność specjalną wystawę tematyczną.

O tym niezwykłym filmie na łamach TVP.Info można znaleźć następującą notkę:

Film „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego opowiada historię pilotów Dywizjonu 303 – Witolda Urbanowicza, Mirosława Fericia i Johna Kenta. Bohaterami są ich dzieci, które podążając śladami ojców, odkrywają fakty z kariery i życia osobistego asów bitwy o Wielką Brytanię. W filmie pojawiają się też relacje naocznych świadków - Stanisława Sochy i Franciszka Kornickiego, którzy osobiście znali bohaterów eskadry.”

Czyż zaangażowanie w taki projekt nie jest godne pochwały?

G.Gerlach i zegarki lotnicze – 23. BLT WP

Zgodnie z przekazem producenta, w opracowaniu znajdują się już kolejne zegarki o podobnej, związanej z lotnictwem  tematyce. Są nimi: PZL P23B Karaś i PZL P.37B Łoś.

Jak można przewidywać, na pewno nie są to ostatnie z „lotniczych” pomysłów projektantów i konstruktorów z firmy.

G.Gerlach i zegarki lotnicze – 23. BLT WP

Model zegarka dla pilotów wykonany w latach sześćdziesiątych – Blonex Antymagnetyczny cieszy się bardzo dużą estymą w kręgach miłośników i zbieraczy zegarków. Można tylko życzyć firmie G.Gerlach, by jej czasomierze zachwycały wszystkich zegarkomaniaków, a modele w które zaopatruje ona polskich lotników już teraz cieszyły się uznaniem tak ich wojskowych jak i cywilnych użytkowników.

Władysław Meller

na podstawie materiałów prasowych marki G.Gerlach, oraz strony https://23blt.wp.mil.pl/pl/2.html


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Wywiad z Peterem Speake-Marin – twó...
Wywiad z Peterem Speake-Marin – twó...
06.10.2016
Atlantic – transformacja logotypu m...
Atlantic – transformacja logotypu m...
13.10.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco