Kuba jako kraj, kojarzy nam się przede wszystkim z tytoniem, cygarami, oraz zmysłowym tańcem. Mało kto wie jednak, że zanim zmiany polityczne dotknęły ten środkowoamerykański kraj, ta wyspa znana była z produkcji najwyższej jakości zegarków. Warto więc zgłębić się w tę tematykę i do tego ogólnego postrzegania Kuby włączyć również aspekt zegarkowy - markę Cuervo y Sobrinos. Była ona w specyficzny sposób powiązana z produktami wykonywanymi przez największe manufaktury zegarkowe w branży.
Cuervo y Sobrinos - Cuervo i bratankowie
W 1882 roku Ramon Cuervo otworzył butik zegarmistrzowski noszący nazwę La Casa - na najbardziej prestiżowej ulicy w Hawanie - San Rafael Avenue. Sprzedawał w nim prestiżowe zegarki kieszonkowe szwajcarskie, oraz tańsze amerykańskie. Pracujący w tymże butiku Armando Rio Cuervo, odziedziczył po wujku firmę, a ciężko pracując i z pomocą rodziny starał się, aby rozwijała się ona i zyskiwała rozpoznawalność nie tylko na rynku rodzimym, ale i na całym świecie. Prowadzona przez dwóch braci firma przyjęła nazwę Cuervo y Sobrinos, co w tłumaczeniu oznacza Cuervo i bratankowie.
Turystyka nakręca popyt
Na przełomie wieku XIX i XX Kuba była bardzo chętnie odwiedzana przyz obywateli amerykańskich. Napływ turystów zwiększał popyt na zegarki i dzięki temu firma Armanda mogła się szybko rozwijać. Z biegiem lat rozpoznawalność marki rosła, a prestiż oferowanych produktów zwiększał się. Portfolio czasomierzy z jakiego klienci mogli wybierać poszerzało się o najbardziej znane manufaktury zegarmistrzowskie świata. Wśród nich były między innymi: Rolex, Longines, czy też obecnie najwyżej klasyfikowana firma zegarkowa, czyli Patek Philippe.
Rosnąca renoma butiku sięgała szerszych kręgów, a firma była do tego stopnia dobrze postrzegana, że wspomniane szwajcarskie manufaktury zegarkowe dostarczając zegarki w to miejsce, umieszczały na tarczach napis Cuervo y Sobrinos.
Z czasem Armando zaczął produkować zegarki pod swoim szyldem. Sukces i rozpoznawalność marki pozwoliła na otworzenie placówek na kontynencie europejskim. Punkty te znajdowały się w Pforzheim w Niemczech oraz na Rue Meslay, w Paryżu, we Fancji.
Szwajcarska siedziba marki
W 1930 roku firma Cuervo y Sobrinos otworzyła swój oddział w La Chaux-de-Fonds - w samym sercu szwajcarskiej Jury, który to obszar jest określany jako centrum szwajcarskiej branży zegarkowej. Do lat 40. XX wieku marka wyrosła na jedną z najważniejszych firm w obu Amerykach, a równocześnie stała się istotnym graczem w kręgu producentów czasomierzy.
Sławni klienci
Lata świetności Kuby owocowały bardzo dużą liczbą odwiedzających ją bogatych turystów. Renoma jaką posiadała firma Cuervo y Sobrinos, uczyniła La Casę miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić podczas pobytu na wyspie. Z takich wizyt klienci bardzo często wracali wraz z nowym czasomierzem. Siedzibę firmy odwiedzali, również najbardziej znani ludzie tamtych czasów. Byli nimi m. in.: Ernest Hemingway, Albert Einstein, Clark Gable, Winston Churchill, Enrico Caruso, Clark Gable, Eleanora Duse, Pablo Neruda.
Każdy z nich zostawił swój podpis w księdze gości, która wraz ze zdjęciami przedstawiającymi ich wizytę została odnaleziona w siedzibie firmy po wielu latach od jej czasowego zamknięcia.
Rewolucja kubańska i ponowne wskrzeszenie marki
Koniec lat 50. XX wieku był dla marki bardzo tragiczny, ponieważ z powodu rewolucji kubańskiej, która wpłynęła na każdą dziedzinę życia mieszkańców tej wyspy, firma Cuervo y Sobrinos przestała istnieć. Rodzina Cuervo w trakcie rewolucji została zmuszona do opuszczenia firmy. Zabrali ze sobą tylko to co byli w stanie unieść w rękach, a pozostałe rzeczy zostały zamknięte w stalowej krypcie w podziemiach budynku.
Nowa era marki
Jak się okazuje Cuervo y Sobrinos przestała istnieć na 40 lat!
W 1997 roku włoski przedsiębiorca i miłośnik zegarków Luca Mussumeci odkupił prawa do nazwy Cuervo y Sobrinos. Uzyskał on dostęp do zamkniętej dawnej siedziby La Casa przy ulicy San Rafael. Odnalezione w piwnicy budynku dokumenty i mechanizmy pozwoliły odrodzić tą historyczną markę i po raz kolejny przywrócić jej świetność. W 2002 roku, wspólnik Luci, Marzio Villa wskrzesił markę ustanawiając jej nową siedzibę w Szwajcarii, na brzegu jeziora Lugano w XIX-wiecznej willi. Nadano jej nazwę La Casa, na cześć dawnych twórców marki i budynku w jakim rozpoczęła się ta historia. Wystrój wnętrza został wykończony w taki sposób, aby przypominał lata świetności budynku z kubańskiej ulicy San Rafael.
Okna pracowni montażowej wychodzą bezpośrednio na piękny krajobraz jeziora Lugano.
Kolejny przełom w branży
Powodzenie marki Cuervo y Sobrinos na corocznych targach zegarkowych odbywających się w Bazylei, są dowodem na siłę marki. Już rok po wskrzeszeniu, w 2003 roku Cuervo y Sobrnos po raz pierwszy wystawiła się na Baselworld, przyciągając niemałą uwagę zbudowaną wewnątrz hali targowej willą w stylu kubańskim. Można powiedzieć, że tym wydarzeniem marka po raz kolejny wstąpiła do grona prominentnych graczy w branży zegarmistrzowskiej.
Podkreślenie zegarmistrzowskiej spuścizny
Marka Cuervo y Sobrinos w 2005 roku wprowadziła do swoich zegarków specjalnie przygotowany mechanizm z komplikacją chronografu o oznaczeniu CYS 2450, który nadal jest używany w obecnych kolekcjach zegarków.
Dwa lata później na uczczenie 125. rocznicy stworzenia firmy przygotowany został model wyposażony w manufakturowy mechanizm CYS 2854 z komplikacją Tourbillonu. Zostałon zastosowany w modelu Robusto w różowym złocie. Te i inne modele marki czerpią bardzo dużo z historycznej spuścizny i w każdym detalu możemy odnaleźć inspiracje płynące z produktów jakie opuszczały warsztaty La Casy, gdy właścicielami była rodzina Cuervo.
Powrót do korzeni
Pamiętając o tym, od czego zaczęła się historia dzisiejszej szwajcarskiej manufaktury - o dziedzictwie latynoskim, Marzio wraz z marką powrócił w miejsce, z którego to wszystko się zaczęło.
W 2009 roku w samym sercu kubańskiej stolicy otworzył Boutique Museum, który jest jednocześnie muzeum i sklepem, w którym sprzedawane są produkty z logiem Cuervo y Sobrinos.
W miejscu tym goście mogą podziwiać wystrój sprzed ponad wieku, zanim rewolucja kubańska zmieniła oblicze całej wyspy. W budynku można zobaczyć oryginalny sejf, w którym rodzina trzymała swoje produkty.
Docenienie latynoskiego dziedzictwa
Firma Cuervo y Sobrinos w tym samym roku ustanowiła nagrodę Latino International Award, która jest wręczana sławnym osobom o latynoskim pochodzeniu, które zdobyły sławę na arenie międzynarodowej. Od początku istnienia tej nagrody wręczono ją osobowościom ze świata filmu, muzyki i literatury. Jej laureatami są; Pedro Almodovar, Andy Garcia, Antonio Banderas, Chucho Valdes, Miguel Bose, Mario Vargas Llosa, Chucho Valdes. Każdy z laureatów oprócz nagrody otrzymuje również zegarek marki, której dziedzictwo jest ściśle związane z historią ameryki łacińskiej.
Pasja nie tylko do zegarków
Od jakiegoś czasu firma Cuervo y Sobrinos bierze czynny udział w sponsoringu wielu istotnych wydarzeń motoryzacyjnych. Wśród imprez wyścigowych, w których miała swój udział można wymienić samochodowy Tour de Espana, wyścig Mille Miglia, czy też organizowany przez Cuervo y Sobrinos Classic Car Race.
Zegarek dla papieża
Wśród znanych osobistości, które otrzymały zegarek z logiem Cuervo y Sobrinos jest jedna istotna, którą z pewnością zna cały świat. Jest nią Papież Fraciszek, który otrzymał zegarek wykonany z czystego złota podczas swojej oficjalnej wizyty na Kubie.
Prestiż marki ukazany w zegarkach
Wszystkie obecne produkty marki nawiązują w dużym stopniu do dziedzictwa, jakie zostawiła po sobie rodzina Cuervo. Dzięki zachowanym dokumentom i materiałom, które odnależli Luca Mussumeci i Marzio Villa, obecne produkty stanowiące port folio marki, w bardzo dużym stopniu przypominają te, które firma oferowała swoim klientom ponad pół wieku temu. W każdym detalu czasomierzy można odnaleźć nawiązanie do starych modeli, które wychodziły z warsztatów zegarmistrzów z początku XX wieku. Są wśród nich również te, w charakterystycznych prostokątnych kopertach, z których dawniej znana była marka. Produkty, które nawiązują do dawnych kolekcji noszą nazwy 4 najbardziej znanych rodzajów cygar produkowanych na Kubie: Esplendidos, Prominente, Torpedo i Robusto. Każda z tych linii jest unikalna i każda na swój własny sposób pokazuje styl prezentowany w zegarkach silnie związanych z kubańska historią. Tak jak miało to miejsce w latach świetności przedrewolucyjnej marki, czasomierze sprzedawane klientom są umieszczone w charakterystycznych pudełkach, które później dalej są używane. Każdy zegarek jest oferowany w pudełku humidor, które po wyjęciu zegarka jest niczym innym jak opakowaniem do przechowywania cygar.
Kontynuacja pięknej historii
W obecnych czasach bardzo często można znaleźć firmy, która z określonych podwodów nie przetrwały próby czasu. Bywało tak na skutek zawirowań historycznych, tak tych, które dotyczyły całego świata, jak i tych obecnych tylko w branży zegarkowej. Są jednak firmy, które dzięki inwestorom odradzają się na nowo. Niektóre z nich najprościej mówiąc przejmują nazwę i tworzą coś od nowa, czyli zegarki, które w żadnym stopniu nie są związane z historycznym dorobkiem. Są jednak firmy, które po raz kolejny zachwycają świat przypominając kunszt historycznych modeli. Firma Cuervo y Sobrinos w zręczny sposób stworzyła dalszy ciąg niezwykłej historii zapoczątkowanej w 1882 i z każdym rokiem dopisuje nowy rozdział pięknej kubańskiej zegarmistrzowskiej tradycji.
Historie innych marek zegarkowych znajdziecie zawsze tu - historia marek zegarkowych.
Jakub Wojdat