• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Perrelet

Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo


Kuba jako kraj, kojarzy nam się przede wszystkim z tytoniem, cygarami, oraz zmysłowym tańcem. Mało kto wie jednak, że zanim zmiany polityczne dotknęły ten środkowoamerykański kraj, ta wyspa znana była z produkcji najwyższej jakości zegarków. Warto więc zgłębić się w tę tematykę i do tego ogólnego postrzegania Kuby włączyć również aspekt zegarkowy - markę Cuervo y Sobrinos. Była ona w specyficzny sposób powiązana z produktami wykonywanymi przez największe manufaktury zegarkowe w branży.
 


Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo

Cuervo y Sobrinos - Cuervo i bratankowie 

W 1882 roku Ramon Cuervo otworzył butik zegarmistrzowski noszący nazwę La Casa - na najbardziej prestiżowej ulicy w Hawanie - San Rafael Avenue. Sprzedawał w nim prestiżowe zegarki kieszonkowe szwajcarskie, oraz tańsze amerykańskie. Pracujący w tymże butiku Armando Rio Cuervo, odziedziczył po wujku firmę, a ciężko pracując i z pomocą rodziny starał się, aby rozwijała się ona i zyskiwała rozpoznawalność nie tylko na rynku rodzimym, ale i na całym świecie. Prowadzona przez dwóch braci firma przyjęła nazwę Cuervo y Sobrinos, co w tłumaczeniu oznacza Cuervo i bratankowie. 

Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo

Turystyka nakręca popyt


Na przełomie wieku XIX i XX Kuba była bardzo chętnie odwiedzana przyz obywateli amerykańskich. Napływ turystów zwiększał popyt na zegarki i dzięki temu firma Armanda mogła się szybko rozwijać. Z biegiem lat rozpoznawalność marki rosła, a prestiż oferowanych produktów zwiększał się. Portfolio czasomierzy z jakiego klienci mogli wybierać poszerzało się o najbardziej znane manufaktury zegarmistrzowskie świata. Wśród nich były między innymi: Rolex, Longines, czy też obecnie najwyżej klasyfikowana firma zegarkowa, czyli Patek Philippe.


Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo


Rosnąca renoma butiku sięgała szerszych kręgów, a firma była do tego stopnia dobrze postrzegana, że wspomniane szwajcarskie manufaktury zegarkowe dostarczając zegarki w to miejsce, umieszczały na tarczach napis Cuervo y Sobrinos. 


Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo


Z czasem Armando zaczął produkować zegarki pod swoim szyldem. Sukces i rozpoznawalność marki pozwoliła na otworzenie  placówek na kontynencie europejskim. Punkty te znajdowały się w Pforzheim w Niemczech oraz na Rue Meslay, w Paryżu, we Fancji.
 

Szwajcarska siedziba marki


W 1930 roku firma Cuervo y Sobrinos otworzyła swój oddział w La Chaux-de-Fonds - w samym sercu szwajcarskiej Jury, który to obszar jest określany jako centrum szwajcarskiej branży zegarkowej. Do lat 40. XX wieku marka wyrosła na jedną z najważniejszych firm w obu Amerykach, a równocześnie stała się istotnym graczem w kręgu producentów czasomierzy.
 

Sławni klienci

Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo

Lata świetności Kuby owocowały bardzo dużą liczbą odwiedzających ją bogatych turystów. Renoma jaką posiadała firma Cuervo y Sobrinos, uczyniła La Casę miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić podczas pobytu na wyspie. Z takich wizyt klienci bardzo często wracali wraz z nowym czasomierzem. Siedzibę firmy odwiedzali, również najbardziej znani ludzie tamtych czasów. Byli nimi m. in.: Ernest Hemingway, Albert Einstein, Clark Gable, Winston Churchill, Enrico Caruso, Clark Gable, Eleanora Duse, Pablo Neruda.  

Każdy z nich zostawił swój podpis w księdze gości, która wraz ze zdjęciami przedstawiającymi ich wizytę została odnaleziona w siedzibie firmy po wielu latach od jej czasowego zamknięcia.


Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo
 

Rewolucja kubańska i ponowne wskrzeszenie marki

Koniec lat 50. XX wieku był dla marki bardzo tragiczny, ponieważ z powodu rewolucji kubańskiej, która wpłynęła na każdą dziedzinę życia mieszkańców tej wyspy, firma Cuervo y Sobrinos przestała istnieć. Rodzina Cuervo w trakcie rewolucji została zmuszona do opuszczenia firmy. Zabrali ze sobą  tylko to co byli w stanie unieść w rękach, a pozostałe rzeczy zostały zamknięte w stalowej krypcie w podziemiach budynku.

Nowa era marki

Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo

Jak się okazuje  Cuervo y Sobrinos przestała istnieć na 40 lat! 

W 1997 roku włoski przedsiębiorca i miłośnik zegarków Luca Mussumeci odkupił prawa do nazwy Cuervo y Sobrinos. Uzyskał on dostęp do zamkniętej dawnej siedziby La Casa przy ulicy San Rafael. Odnalezione w piwnicy budynku dokumenty i mechanizmy pozwoliły odrodzić tą historyczną markę i po raz kolejny przywrócić jej świetność. W 2002 roku, wspólnik Luci, Marzio Villa wskrzesił markę ustanawiając jej nową siedzibę w Szwajcarii, na brzegu jeziora Lugano w XIX-wiecznej willi. Nadano jej nazwę La Casa, na cześć dawnych twórców marki i budynku w jakim rozpoczęła się ta historia. Wystrój wnętrza został wykończony w taki sposób, aby przypominał lata świetności budynku z kubańskiej ulicy San Rafael.

Okna pracowni montażowej wychodzą bezpośrednio na piękny krajobraz jeziora Lugano.

Kolejny przełom w branży

Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo

Powodzenie marki Cuervo y Sobrinos na corocznych targach zegarkowych odbywających się w Bazylei, są dowodem na siłę marki. Już rok po wskrzeszeniu, w 2003 roku  Cuervo y Sobrnos po raz pierwszy wystawiła się na Baselworld, przyciągając niemałą uwagę zbudowaną wewnątrz hali targowej willą w stylu kubańskim. Można powiedzieć, że tym wydarzeniem marka po raz kolejny wstąpiła do grona prominentnych graczy w branży zegarmistrzowskiej. 
 

Podkreślenie zegarmistrzowskiej spuścizny

Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo

Marka Cuervo y Sobrinos w 2005 roku wprowadziła do swoich zegarków specjalnie przygotowany mechanizm z komplikacją chronografu o oznaczeniu CYS 2450, który nadal jest używany w obecnych kolekcjach zegarków.

Dwa lata później na uczczenie 125. rocznicy stworzenia firmy przygotowany został model wyposażony w manufakturowy mechanizm CYS 2854 z komplikacją Tourbillonu. Zostałon zastosowany w modelu Robusto w różowym złocie. Te i inne modele marki czerpią bardzo dużo z historycznej spuścizny i w każdym detalu możemy odnaleźć inspiracje płynące z produktów jakie opuszczały warsztaty La Casy, gdy właścicielami była rodzina Cuervo.
 

Powrót do korzeni

Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo


Pamiętając o tym, od czego zaczęła się historia dzisiejszej szwajcarskiej manufaktury - o dziedzictwie latynoskim, Marzio wraz z marką powrócił w miejsce, z którego to wszystko się zaczęło.

W 2009 roku w samym sercu kubańskiej stolicy otworzył Boutique Museum, który jest jednocześnie muzeum i sklepem, w którym sprzedawane są produkty z logiem Cuervo y Sobrinos.

W miejscu tym goście mogą podziwiać wystrój sprzed ponad wieku, zanim rewolucja kubańska zmieniła oblicze całej wyspy. W budynku można zobaczyć oryginalny sejf, w którym rodzina trzymała swoje produkty.  

Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo
 

Docenienie latynoskiego dziedzictwa

Firma Cuervo y Sobrinos w tym samym roku ustanowiła nagrodę Latino International Award, która jest wręczana sławnym osobom o latynoskim pochodzeniu, które zdobyły sławę na arenie międzynarodowej. Od początku istnienia tej nagrody wręczono ją osobowościom ze świata filmu, muzyki i literatury. Jej laureatami są; Pedro Almodovar, Andy Garcia, Antonio Banderas, Chucho Valdes, Miguel Bose, Mario Vargas Llosa, Chucho Valdes. Każdy z laureatów oprócz nagrody otrzymuje również zegarek marki, której dziedzictwo jest ściśle związane z historią ameryki łacińskiej.
 

Pasja nie tylko do zegarków

Od jakiegoś czasu firma Cuervo y Sobrinos bierze czynny udział w sponsoringu wielu istotnych wydarzeń motoryzacyjnych. Wśród imprez wyścigowych, w których miała swój udział można wymienić samochodowy Tour de Espana, wyścig Mille Miglia, czy też organizowany przez Cuervo y Sobrinos Classic Car Race. 
 

Zegarek dla papieża

Wśród znanych osobistości, które otrzymały zegarek z logiem Cuervo y Sobrinos jest jedna istotna, którą z pewnością zna cały świat. Jest nią Papież Fraciszek, który otrzymał zegarek wykonany z czystego złota podczas swojej oficjalnej wizyty na Kubie.


Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo

 
Prestiż marki ukazany w zegarkach

Wszystkie obecne produkty marki nawiązują w dużym stopniu do dziedzictwa, jakie zostawiła po sobie rodzina Cuervo. Dzięki zachowanym dokumentom i materiałom, które odnależli Luca Mussumeci i Marzio Villa, obecne produkty stanowiące port folio marki, w bardzo dużym stopniu przypominają te, które firma oferowała swoim klientom ponad pół wieku temu. W każdym detalu czasomierzy można odnaleźć nawiązanie do starych modeli, które wychodziły z warsztatów zegarmistrzów z początku XX wieku. Są wśród nich również te, w charakterystycznych prostokątnych kopertach, z których dawniej znana była marka. Produkty, które nawiązują do dawnych kolekcji noszą nazwy 4 najbardziej znanych rodzajów cygar produkowanych na Kubie: Esplendidos, Prominente, Torpedo i Robusto. Każda z tych linii jest unikalna i każda na swój własny sposób pokazuje styl prezentowany w zegarkach silnie związanych z kubańska historią. Tak jak miało to miejsce w latach świetności przedrewolucyjnej marki, czasomierze sprzedawane klientom są umieszczone w charakterystycznych pudełkach, które później dalej są używane. Każdy zegarek jest oferowany w pudełku humidor, które po wyjęciu zegarka jest niczym innym jak opakowaniem do przechowywania cygar. 
 

Kontynuacja pięknej historii

W obecnych czasach bardzo często można znaleźć firmy, która z określonych podwodów nie przetrwały próby czasu. Bywało tak na skutek zawirowań historycznych, tak tych, które dotyczyły  całego świata, jak i tych obecnych tylko w branży zegarkowej. Są jednak firmy, które dzięki inwestorom odradzają się na nowo. Niektóre z nich najprościej mówiąc przejmują nazwę i tworzą coś od nowa, czyli zegarki, które w żadnym stopniu nie są związane z historycznym dorobkiem. Są jednak firmy, które po raz kolejny zachwycają świat przypominając kunszt historycznych modeli. Firma Cuervo y Sobrinos w zręczny sposób stworzyła dalszy ciąg niezwykłej historii zapoczątkowanej w 1882 i z każdym rokiem dopisuje nowy rozdział pięknej kubańskiej zegarmistrzowskiej tradycji.

Historie innych marek zegarkowych znajdziecie zawsze tu - historia marek zegarkowych.


Jakub Wojdat


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Historia marek zegarkowych: manufak...
Historia marek zegarkowych: manufak...
15.12.2017
TAG Heuer – powstanie i dzieje mark...
TAG Heuer – powstanie i dzieje mark...
29.01.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco