00:54 17.10.2015Kalendarium
2012 - Stoper zegarka wskazujący pomiar z dokładnością do 5/10 000
Powrót do: Kalendarium
2012 rok – firma Tag Heuer zaprezentowała w Genewie koncepcyjne rozwiązanie MIKROGIRDER. Mechaniczny zegarek ze stoperem odmierzającym czas z dokładnością do 1/2000 sekundy.
Wyprodukowany w zakładach La Chaux-de-Fonds MIKROGIRDER łączący funkcję odmierzania czasu z pomiarem odcinków czasu (stoperem) stanowi całkowite odejście od konwencjonalnego systemu, obowiązującego w branży zegarków mechanicznych. Zamiast klasycznego balansu (koło balansowe i spiralny włos sprężyny), MIKROGIRDER wykorzystuje oscylujące belki, które poruszają się w linii prostej, co redukuje straty energii wynikające z oscylacji rotacyjnych. W typowych zegarkach balans wykonuje ruchy kołowe, ale TAG Heuer postawił na liniowy ruch sprężystego elementu – "girder" – który jest bardziej efektywny.
Regulacja konwencjonalnego zegarka mechanicznego odbywa się za pomocą koła balansowego i spiralnej sprężyny skrętnej, systemu wynalezionego przez Christiana Huygensa w 1675 roku. Na przestrzeni wieków każdy aspekt tego systemu regulacji był modyfikowany i ulepszany, lecz zasadniczo się nie zmienił.
System Huygensa, choć niezawodny posiada ograniczenia związane z niedokładnością chodu, wrażliwością na grawitację i rozszerzalnością cieplną oraz praktycznie niemożnością osiągnięcia częstotliwości wyższej niż 500 Hz.
Takich ograniczeń pozbawiony jest MIKROGIRDER, który wykorzystuje dualny układ regulacyjny, z oddzielnym systemem oscylacyjnym do wyższych częstotliwości (dla stopera) i niższych częstotliwości (dla wskazania godzin), co pozwala na precyzyjne odmierzanie zarówno długiego, jak i krótkich odcinków czasu.
MIKROGIRDER jest całkowicie nowym systemem regulatora do obsługi stopera. Wykorzystuje dwie belki: sprzęgającą i wzbudzającą połączone szeregowo. Współdziałają one z liniowym oscylatorem, wibrując pod bardzo małym kątem, ok 5 st. w przeciwieństwie do tradycyjnego regulatora (wyposażonego w klasyczną spiralną sprężynę włosową), który wibruje pod kątem do ok. 320 stopni.
W efekcie MIKROGIRDER oscyluje z ultrawysoką częstotliwością 1000 Hz (ok 250 razy szybciej niż przeciętny zegarek), co odpowiada aż 7,2 miliona wahnięciom na godzinę. Dla porównania, standardowy zegarek mechaniczny oscyluje z częstotliwością około 4-5 Hz (standardowo 28 800 wahnięć na godzinę). Taka szybkość pozwala na pomiar czasu z niewiarygodną precyzją – aż do 1/2000 sekundy (5/10,000 sek.).
Korzyści technologiczne.
Wysoka precyzja pomiaru, odporność na czynniki zewnętrzne i energooszczędność.
Dzięki eliminacji ruchu kołowego i zastosowaniu oscylatora w formie drgających belek, znacznie zredukowano tarcie, co pozwoliło na wyższą efektywność energetyczną i stabilne działanie mechanizmu. Nowatorski system oscylacyjny jest mniej podatny na czynniki zewnętrzne takie jak grawitacja i wstrząsy. Wyeliminowano bowiem problem masy włosa spiralnego i wpływu ciążenia powszechnego. Ograniczono straty amplitudy a regulacja częstotliwości pracy odbywa się w szerokim zakresie przy poborze minimalnej energii pozwalając mechanizmowi działać z wysoką efektywnością pomimo ekstremalnych prędkości oscylacji. Zegarek potrafi mierzyć odcinki czasu z dokładnością do tysięcznych części sekundy.
Tag Heuer MIKROGIRDER Concept, który został objęty 10 patentami, demonstruje możliwości przyszłych mechanizmów zegarkowych, wykraczając daleko poza tradycyjne rozwiązania stosowane w klasycznej horologii.
Obsesja firmy TAG Heuer na punkcie mechanicznej dokładności pomiaru czasu może wydawać się irracjonalna i mało użyteczna w obecnej cyfrowej rzeczywistości, jednak biorąc pod uwagę historię firmy i rozwój marki jest w pełni uzasadniona. Umieszczenie koronki na godzinie 12 MIKROGIRDERa inspirowane stoperami Heuer 1/100 sek. z lat dwudziestych XX wieku nawiązuje do DNA firmy „Technology and Design”. TAG Heuer od wielu lat konsekwentnie podąża za tradycją ciągłego rozwoju mechaniki. Jest zaangażowany w pomiar czasu wydarzeń sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie i Formuła 1, które determinują dążenia firmy do awangardy (w stylu) i precyzji (w budowie i działaniu) zegarków mechanicznych.
Specyfikacja techniczna mechanizmu MIKROGIRDER:
339 elementów
46 kamieni
Średnica całkowita: 35,8 mm (15 3/4’’’)
Wysokość całkowita: 7,96 mm
Funkcja stopera 5/10 000 sekundy
1 koło balansowe dla funkcji zegarka - wskazanie czasu
1 oscylator liniowy dla funkcji stopera
Naciąg automatyczny dwukierunkowy
Częstotliwość pracy zegarka: 28 800 wahnięć/h (4 Hz)
Częstotliwość pracy stopera: 7 200 000 wahnięć/h (1000 Hz)
Rezerwa chodu zegarka: 42 godziny
Rezerwa chodu stopera: 3 minuty
Zgłaszający: Tomasz Jakubas
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów