
2012 rok – firma TAG Heuer zaprezentowała w Genewie koncepcyjne rozwiązanie MIKROGIRDER. Mechaniczny zegarek ze stoperem odmierzającym krótkie odcinki czasu i wskazującym je z dokładnością do 1/2000 sekundy.
Wyprodukowany w zakładach La Chaux-de-Fonds, MIKROGIRDER realizuje funkcję odmierzania czasu bieżącego i pomiaru odcinków czasu (stoper) poprzez dwa, niezależne mechanizmy, co stanowi całkowite odejście od konwencjonalnego systemu rozwiązań stosowanych w zegarkach mechanicznych.
W mechanizmie stopera zamiast klasycznego balansu MIKROGIRDER wykorzystuje zupełnie inne elementy. W typowych zegarkach balans wykonuje ruchy kołowe - zwrotne, a TAG Heuer postawił na liniowy ruch belek i drgania poprzecznie do nich usytuowanego, sprężystego pręta – "girder".
W konwencjonalnym zegarku mechanicznym z balansem praktycznie niemożliwe jest osiągnięcie częstotliwości wyższej niż 50 Hz. Oddzielny balans dla stopera oscylujący z częstotliwością 50 Hz pracuje w modelu TAG Heuer CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph.
Takich ograniczeń pozbawiony jest MIKROGIRDER, który wykorzystuje dwa mechanizmy, oddzielne elementy drgające. „Girder” dla wyższych częstotliwości (stoper) i tradycyjny balans dla niższych częstotliwości (wskazania czasu bieżącego), co pozwala na klasyczne odmierzanie czasu bieżącego, jak i pomiar krótkich odcinków czasu ze wskazaniami z dokładnością do 1/2000 sekundy.
MIKROGIRDER ma całkowicie nowe rozwiązanie regulatora mechanizmu stopera. Wykorzystuje ono dwie belki: sprzęgającą i wzbudzającą połączone szeregowo. Współdziałają one z liniowym oscylatorem, wibrującym pod bardzo małym kątem, ok 5 stopni.
W efekcie MIKROGIRDER oscyluje z ultrawysoką częstotliwością 1000 Hz (ok 250 razy szybciej niż przeciętny zegarek), co odpowiada aż 7,2 miliona wahnięć na godzinę. Dla porównania, standardowy zegarek mechaniczny oscyluje z częstotliwością około 4-5 Hz (standardowo 28 800 wahnięć balansu na godzinę). Taka szybkość pozwala na wskazanie mierzonego odcinka czasu z dokładnością do 1/2000 sekundy.
TAG Heuer MIKROGIRDER Concept, który został objęty 10 patentami, demonstruje możliwości innych, niż klasyczne mechanizmów zegarkowych.
Obsesja firmy TAG Heuer na punkcie mechanicznej dokładności pomiaru czasu może wydawać się irracjonalna i mało użyteczna w obecnej cyfrowej rzeczywistości, jednak biorąc pod uwagę historię tej firmy i rozwój marki jest w pełni uzasadniona. Umieszczenie koronki na godzinie 12. MIKROGIRDERa, inspirowane stoperami Heuer 1/100 sek. z lat dwudziestych XX wieku, nawiązuje do DNA firmy „Technology and Design”.
TAG Heuer od wielu lat konsekwentnie podąża za tradycją ciągłego rozwoju mechaniki. Jest zaangażowany w pomiar czasu wydarzeń sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie i Formuła 1, które determinują dążenia firmy do awangardy (w stylu) i precyzji (w budowie i działaniu) zegarków mechanicznych.
Specyfikacja techniczna mechanizmu MIKROGIRDER:
339 elementów
46 kamieni
Średnica całkowita: 35,8 mm (15 3/4’’’)
Wysokość całkowita: 7,96 mm
Funkcja stopera 5/10 000 sekundy
Balans dla pomiaru czasu bieżącego – zegarek
Oscylator liniowy dla realizacji mechanizmu stopera
Naciąg automatyczny dwukierunkowy
Częstotliwość pracy zegarka: 28 800 wahnięć/h (4 Hz)
Częstotliwość pracy stopera: 7 200 000 wahnięć/h (1000 Hz)
Rezerwa chodu zegarka: 42 godziny
Rezerwa chodu stopera: 3 minuty
Zgłaszający: Tomasz Jakubas
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów