2012 - Stoper zegarka wskazujący pomiar z dokładnością do 5/10 000


Powrót do: Kalendarium
2012 - Stoper zegarka wskazujący pomiar z dokładnością do 5/10 000

2012 rok – firma Tag Heuer zaprezentowała w Genewie koncepcyjne rozwiązanie MIKROGIRDER. Mechaniczny zegarek ze stoperem odmierzającym czas z dokładnością do 1/2000 sekundy. 

Wyprodukowany w zakładach La Chaux-de-Fonds MIKROGIRDER łączący funkcję odmierzania czasu z pomiarem odcinków czasu (stoperem) stanowi całkowite odejście od konwencjonalnego systemu, obowiązującego w branży zegarków mechanicznych. Zamiast klasycznego balansu (koło balansowe i spiralny włos sprężyny), MIKROGIRDER wykorzystuje oscylujące belki, które poruszają się w linii prostej, co redukuje straty energii wynikające z oscylacji rotacyjnych. W typowych zegarkach balans wykonuje ruchy kołowe, ale TAG Heuer postawił na liniowy ruch sprężystego elementu – "girder" – który jest bardziej efektywny.

Regulacja konwencjonalnego zegarka mechanicznego odbywa się za pomocą koła balansowego i spiralnej sprężyny skrętnej, systemu wynalezionego przez Christiana Huygensa w 1675 roku. Na przestrzeni wieków każdy aspekt tego systemu regulacji był modyfikowany i ulepszany, lecz zasadniczo się nie zmienił.
System Huygensa, choć niezawodny posiada ograniczenia związane z niedokładnością chodu, wrażliwością na grawitację i rozszerzalnością cieplną oraz praktycznie niemożnością osiągnięcia częstotliwości wyższej niż 500 Hz.

Takich ograniczeń pozbawiony jest MIKROGIRDER, który wykorzystuje dualny układ regulacyjny, z oddzielnym systemem oscylacyjnym do wyższych częstotliwości (dla stopera) i niższych częstotliwości (dla wskazania godzin), co pozwala na precyzyjne odmierzanie zarówno długiego, jak i krótkich odcinków czasu.
MIKROGIRDER jest całkowicie nowym systemem regulatora do obsługi stopera. Wykorzystuje dwie belki: sprzęgającą i wzbudzającą połączone szeregowo. Współdziałają one z liniowym oscylatorem, wibrując pod bardzo małym kątem, ok 5 st. w przeciwieństwie do tradycyjnego regulatora (wyposażonego w klasyczną spiralną sprężynę włosową), który wibruje pod kątem do ok. 320 stopni.



W efekcie MIKROGIRDER oscyluje z ultrawysoką częstotliwością 1000 Hz (ok 250 razy szybciej niż przeciętny zegarek), co odpowiada aż 7,2 miliona wahnięciom na godzinę. Dla porównania, standardowy zegarek mechaniczny oscyluje z częstotliwością około 4-5 Hz (standardowo 28 800 wahnięć na godzinę). Taka szybkość pozwala na pomiar czasu z niewiarygodną precyzją – aż do 1/2000 sekundy (5/10,000 sek.).

Korzyści technologiczne.

Wysoka precyzja pomiaru, odporność na czynniki zewnętrzne i energooszczędność.
Dzięki eliminacji ruchu kołowego i zastosowaniu oscylatora w formie drgających belek, znacznie zredukowano tarcie, co pozwoliło na wyższą efektywność energetyczną i stabilne działanie mechanizmu. Nowatorski system oscylacyjny jest mniej podatny na czynniki zewnętrzne takie jak grawitacja i wstrząsy. Wyeliminowano bowiem problem masy włosa spiralnego i wpływu ciążenia powszechnego. Ograniczono straty amplitudy a regulacja częstotliwości pracy odbywa się w szerokim zakresie przy poborze minimalnej energii pozwalając mechanizmowi działać z wysoką efektywnością pomimo ekstremalnych prędkości oscylacji. Zegarek potrafi mierzyć odcinki czasu z dokładnością do tysięcznych części sekundy.

Tag Heuer MIKROGIRDER Concept, który został objęty 10 patentami, demonstruje możliwości przyszłych mechanizmów zegarkowych, wykraczając daleko poza tradycyjne rozwiązania stosowane w klasycznej horologii.

Obsesja firmy TAG Heuer na punkcie mechanicznej dokładności pomiaru czasu może wydawać się irracjonalna i mało użyteczna w obecnej cyfrowej rzeczywistości, jednak biorąc pod uwagę historię firmy i rozwój marki jest w pełni uzasadniona. Umieszczenie koronki na godzinie 12 MIKROGIRDERa inspirowane stoperami Heuer 1/100 sek. z lat dwudziestych XX wieku nawiązuje do DNA firmy „Technology and Design”. TAG Heuer od wielu lat konsekwentnie podąża za tradycją ciągłego rozwoju mechaniki. Jest zaangażowany w pomiar czasu wydarzeń sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie i Formuła 1, które determinują dążenia firmy do awangardy (w stylu) i precyzji (w budowie i działaniu) zegarków mechanicznych.


Specyfikacja techniczna mechanizmu MIKROGIRDER:

339 elementów
46 kamieni
Średnica całkowita: 35,8 mm (15 3/4’’’)
Wysokość całkowita: 7,96 mm
Funkcja stopera 5/10 000 sekundy
1 koło balansowe dla funkcji zegarka - wskazanie czasu
1 oscylator liniowy dla funkcji stopera
Naciąg automatyczny dwukierunkowy
Częstotliwość pracy zegarka: 28 800 wahnięć/h (4 Hz)
Częstotliwość pracy stopera: 7 200 000 wahnięć/h (1000 Hz)
Rezerwa chodu zegarka: 42 godziny
Rezerwa chodu stopera: 3 minuty

Zgłaszający: Tomasz Jakubas
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów


KALENDARIUM baner

REKLAMA

MASZ SUGESTIE? NAPISZ

1510 - Zegarek noszony z małogabary...
1510 - Zegarek noszony z małogabary...
13.09.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco