Gdy na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku pojawiały się pierwsze mechaniczne zegarki ze stoperem, czyli chronografy, rzeczywiście służyły one użytkownikom do pomiaru odcinków czasu. Dziś ta funkcja jest już raczej rzadko wykorzystywana, choć przyznam, że czasem zdarza mi się użyć stopera, zwłaszcza. gdy jestem np. na wodzie i telefon mam schowany w wodoszczelnym worku.
Na co dzień jednak chyba częściej używamy stopera lub minutnika w telefonie, nawet jeśli nasz zegarek ma taką funkcję dodatkową. Nie mówię oczywiście o smartwatchach na treningu.
Forma czy funkcja
Zegarek mechaniczny ze stoperem ma swój niezaprzeczalny urok, nawet jeśli z tej funkcji niezbyt często korzystamy. Na jego tarczy – mówiąc kolokwialnie – „sporo się dzieje”, jest to jedna z najbardziej „widocznych” komplikacji konstrukcji mechanizmu z zegarkowym świecie, bo oprócz totalizatorów mamy przyciski do obsługi stopera. Zegarki te kojarzone są z motorsportem, więc są też chętnie wybierane przez pasjonatów motoryzacji, bo symbolizują ich związek z tym światem.
Na samym szczycie stoperowej drabiny ewolucji stoją oczywiście chronografy z mechanizmem z kołem kolumnowym, możliwością pomiaru dwóch odcinków czasu (rattrapante, czyli split-time) oraz funkcją szybkiego zerowania i rozpoczęcia kolejnego pomiaru (fly-back).
Różne są oczywiście zakresy oferowanych pomiarów i układy tarczy.
Osobiście najbardziej lubię modele typu bi-compax, mimo zwykle mniejszego zakresu pomiaru czasu. Podoba mi się ten układ tarczy, z uwagi na jego symetrię i nieprzeładowanie cyferblatu wskazaniami. Niektórzy producenci sprytnie maskują też układ tri-compax, pozostawiając skalę sekundnik na godzinie 6. w kolorze tarczy i bez wyraźnie zaznaczonego jego pola.
Popłyńmy do Newport
W ubiegłym roku francuska marka Herbelin świętowała 35-lecie kolekcji Newport, inspirowanej motywami nautycznymi i uosabiającej ducha wolności, podróży i przygody. Najnowszym modelem w tej kolekcji jest nowe wcielenie chronografu Newport Heritage, nawiązującego do modelu z 1988 roku.
Zamierzeniem projektantów była możliwie najlepsza wierność pierwowzorowi – stalowa koperta ma 42 mm średnicy i 14 mm wysokości, oraz idealnie okrągły kształt. ma satynowane i polerowane powierzchnie oraz nietypowo, bo centralnie umieszczone ucha.
Nietypowo dla większości zegarków, ale tradycyjnie jeśli chodzi i linie Herbelin Newport, taki sposób mocowania paska pozwolił na podkreślenie perfekcyjnie cylindrycznego kształtu koperty i jest jednocześnie nawiązaniem do marynistycznych korzeni linii Newport.
Klasycznie natomiast umieszczono tak zwane „centrum dowodzenia” – zarówno koronka jak i przyciski uruchamiania i zerowania stopera są w tradycyjnych miejscach – na prawym boku koperty.
W zegarku tym zastosowano szkło szafirowe w kształcie „glassbox”, wkomponowane w ceramiczny, czarny pierścień lunety z wygrawerowaną, białą skalą tachometru. Przyciski obsługi chronografu mają grzybkowy kształt, zaś masywna koronka ozdobiona jest wzorem przypominającym śrubę okrętową.
Monochromatyczna kolorystyka
Cały wizerunek zegarka Herbelin Newport Heritage Chronographe Bi-compax utrzymany jest w monochromatycznej kolorystyce. Srebrno-biała tarcza ozdobiona jest szlifem słonecznym, na jej obrzeżu znajdziemy skalę stopera z dokładnością do ¼ sekundy, która obiega centralna, prosta długa, lakierowana na biało wskazówka z prostokątną przeciwwagą.
Licznik 30-minutowy chronografu został umieszczony na pozycji godziny 3., a mały sekundnik na godzinie 9. Układ dwóch horyzontalnie położonych tarcz pozwolił na przeniesienie okienka datownika na sam dół tarczy – na szóstą. Czarne sub-tarcze mają białe skale i srebrne obwódki, ich wskazówki mają kształt masywnych „ołówków” i są wypełnione Super LumiNova. Również główne wskazówki: godzinowa i minutowa są wypełnione substancja fluorescencyjną i mają kształt „pencil”.
Nakładane indeksy godzinowe są ścięte od strony środka tarczy, a dla zapewnienia maksymalnej czytelności również zostały zaopatrzone wypełnieniem substancją luminescencyjną SuperLumiNova.
Na cyferblacie, nad osią wskazówek, namalowano nazwę producenta oraz napis AUTOMATIQUE, i jest to cecha odróżniająca ten model od pierwowzoru, ponieważ zegarek z 1988 roku miał mechanizm kwarcowy.
W dolnej części tarczy znajduje się nazwa linii, czyli Newport.
Co i czy zmierzymy, czyli nieco o technice
Moduł chronografu realizuje dwie funkcje: jedna to pomiar odcinków czasu do 30 minut z dokładnością do ¼ sekundy (co wynika oczywiście z częstotliwości drgań balansu), zaś druga to pomiar prędkości w zakresie 60 – 400 km/h.
Od spodu zegarek ma przeszklony dekiel, mocowany ośmioma nierównomiernie rozmieszczonymi po obwodzie śrubami, na którym znajdziemy informacje m.in. o klasie wodoszczelności – 100m, kraju pochodzenia zegarka (Made in France), numerze kolejnym limitacji i mechanizmie (Swiss Movement).
Szwajcarski mechanizm, wskazany na deklu, to zaadaptowana przez markę Herbelin Sellita SW510 BHa z naciągiem automatycznym i modułem stopera, pracująca z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę (4Hz) i zapewniająca 62 godziny pracy zegarka po naciągnięciu sprężyny „do oporu”.
Skórzany pasek o wzorze „skóry krokodyla” za pomocą śrub mocowany jest do centralnie umieszczonych uch i wyposażony jest w bezpieczne zapięcie motylkowe.
Herbelin Newport Heritage Chronographe Bi-compax - dostępność i cena
Twn model francuksije marki Herbelin sprawia wrażenie zegarka „vintage” i znakomicie oddaje ducha linii Newport. Newport Heritage Chronographe Bi-compax oznaczony jest numerem referencyjnym 256ACN42, limitowany do 300 sztuk i wyceniony na około 13 000 złotych.
Jeśli nie starczy dla Was zegarków z tej puli, możecie zdecydować się na bliźniaczy model w kolorystyce „reverse panda”, który nie ma limitacji, nosi numer referencyjny 256ACN24 i kosztuje dokładnie tyle samo, co wersja z jasną tarczą.
Zegarki Herbelin powstają w zakładach firmy w Charquemont w regione Haut-Doubs w pobliżu granicy ze Szwajcarią, sama firma zaś nadal jest własnością rodziny Herbelin, mimo, że jej roczna produkcja przekracza 85 tys. egzemplarzy zegarków.
Firma zarządzana jest przez dwóch wnuków założyciela - Maxime i Mathieu Herbelin’ów, oraz dwóch członków “rodziny Herbelin”: Cédrica Gomeza Montiel i Benjamina Theurillat. Jest to jedna z bardziej znanych marek zegarkowych z kraju nad Sekwaną, obok Cartier, Breguet czy Bell&Ross.
O zegarkach tej francuskiej marki oraz jej osiągnięciach więcej piszemy tu: zegarki Herbelin.
05:00 02.09.2024Zegarki
Forma i funkcja. Herbelin Newport Heritage Chronographe Bi-compax
Tagi:

Mała książeczka o wawelskich zegarach przenośnych
Wawel to krakowskie wzgórze, miejsce prastarego osadnictwa, historyczne centrum władzy państwowej, królewska nekropolia, miejsce kultu religijnego i kultywowania tradycji ...

Zegary elektryczne i elektroniczne. Wstęp i recenzja
Zegary Elektryczne i Elektroniczne, to niezwykła książka autorstwa Profesora Zdzisława Mrugalskiego. Powstała ona trochę jako pokłosie zbierania materiałów do innego opra ...

Epizod 10. Zegarek bazowy. Urządzenie wskazujące
Zadaniem urządzenia wskazującego, jest przekazanie informacji o czasie bieżącym. Pierwsze zegary mechaniczne nie posiadały wskazówek, a aktualny czas sygnalizowany był za ...

AMIDA Digitrend. Futurystyczny zegarek lat 70. powraca we współczesnej wersji
Lata siedemdziesiąte XX wieku; zimna wojna, Rolling Stonesi, design - space age i era wszechobecnego, wtedy mocno futurystycznego materiału, jakim było nowe tworzywo sztu ...

Ankieta nr 5 – Pokolenie Alfa. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 5 - Pokolenie Alfa W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki ro ...

Rzemieślnicze zegarmistrzostwo w nowej odsłonie. Greubel Forsey Hand Made 2
Czy w obecnych czasach możliwe jest wytworzenie zegarka jedynie wykorzystując w tym celu tradycyjne, ręczne narzędzia, bez użycia maszyn? Oczywiście, że tak! Manufaktura ...

Recenzja: Oris Divers Sixty-Five Date. 60 lat nurkowania z Orisem
Szwajcarska, niezależna marka Oris zbliża się do obchodów 60. rocznicy wprowadzenia jednego ze swoich najbardziej kultowych zegarków – Super Divera. W związku z tym wprow ...

Doxa SUB 250T GMT. Nowy zegarek nurkowy z praktyczną funkcją dodatkową
Marka Doxa jest w Polsce znana od wielu lat. To jeden z tych nielicznych, szwajcarskich producentów, którego zegarki były dostępne w czasach komunistycznych. Liderem był ...

Zegarki Błonie Zodiak Mechaniczny z tarczami w kolorach białym i granatowym
Współczesna marka Błonie, reaktywowana na bazie Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych Mera Błonie, prężnie działa już 11 lat. Nowe Błonie, powstanie tej firmy, to była w moje ...

Swatch Speedmaster MoonSwatch 1965. Hołd dla zegarka zakwalifikowanego do lotów kosmicznych
W 1965 roku Omega Speedmaster, jako jedyny zegarek przeszedł testy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Skoro chodzi o podróż kosmiczną, to te testy zegarków musiały by ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...

Zenith G.F.J. Zegarek na miarę 160-lecia historii precyzji i dążenia do perfekcji
Zenith to prestiżowa marka, która od ponad półtora wieku wyznacza standardy w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. W 2025 roku, celebrując swoje 160-lecie, Zenith wpr ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00