Dla miłośników sportu data 26 lipca bieżącego roku, to bardzo waży, wyczekiwany moment. Wtedy rozpoczynają się XXXIII letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Paryż 2024.
Zmagania sportowców pewnie będą śledzić miliardy miłośników sportu na całym świecie. Aby wszystko pod kątem wyników sportowych odbywało się prawidłowo potrzebny jest ktoś, kto dokona odpowiednich pomiarów wyników poszczególnych dyscyplin.
Oficjalny Chronometrażysta od 1932 roku
Od wielu lat zajmuje się tym najbardziej pod tym względem doświadczona firma zegarmistrzowska na świecie, czyli Omega. Firma ta będzie już po raz 31 pełnić rolę Oficjalnego Chronometrażysty tego wydarzenia, pierwszy raz miało to miejsce w 1932 roku, rejestrując jak spełniają się marzenia w 329 olimpijskich konkurencjach w 32 dyscyplinach sportu.
Ta jedna z najbardziej rozpoznawalnych szwajcarskich marek wnosi na Igrzyska ogromny bagaż ponad 90 lat doświadczeń w chronometrażu sportowym i przybędzie do Paryża z najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem, jaki kiedykolwiek wykorzystywano do pomiaru czasu w sporcie. Nie ma innej firmy zegarmistrzowskiej, która mogłaby pochwalić się takim doświadczeniem olimpijskim i ekspercką wiedzą o chronometrażu, co OMEGA.
Dziedzictwo marki w tej dziedzinie sięga 1932 roku, gdy po raz pierwszy w historii obowiązki Oficjalnego Chronometrażysty każdej konkurencji powierzono jednej firmie. To był moment zwrotny w historii chronometrażu sportowego, który wyznaczył kurs tej niesamowitej podróży.
Dalej, przez wiele lat i podczas kolejnych Igrzysk, Omega udoskonalała sposoby pomiarów.
Wprowadzono różne innowacje, niektóre wręcz rewolucyjne, gromadząc wiedzę, doświadczenie, które dziś pozwalają tej firmie być jedyną o tak wysokim poziomie w tej właśnie dziedzinie. Pisaliśmy już o tym zarówno na łamach naszego pisma oraz portalu, dlatego zachęcam do zapoznania się z artykułami.
Dziś skupimy się na tym, co Omega wymyśliła na kolejne Igrzyska, by bardziej profesjonalnie bezsprzecznie, bez jakichkolwiek wątpliwości dokonywać pomiarów podsumowujących wysiłki najlepszych sportowców na świecie.
Dziś zespół Omega Timming to zespół doświadczonych profesjonalistów pod wodzą CEO Omega Timming, pana Alaina Zobrista. Oto kilka najnowszych rozwiązań technologicznych Omegi, zapewniających najwyższy poziom pomiarów, dających pełne zaufanie do wyników.
Nowe technologie na Paryż 2024
Fotofinisz pozwala na nie budzące wątpliwości rozstrzygnięcia kto wygrał bieg. To istotne, bo rywalizują sportowcy na niesamowicie wysokim poziomie, którzy nie odbiegają jedni od drugich na tyle, by bardzo się różniły się ich wyniki. Decydują ułamki sekund, pojedyncze wręcz klatki rejestrowane na linii mety. Kontury nigdy nie były tak wyraźne.
1. Scan 'O' Vision Ultimate
W Paryżu na Igrzyskach Olimpijskich 2024 Omega zaprezentuje światu kolejną generację swojej kluczowej technologii obrazu - fotofinisz. Urządzenie Scan ‘O’ Vision Ultimate, wyposażone w kamerę o najwyższej rozdzielczości w swojej klasie na rynku.
Niesamowite urządzenie może rejestrować na linii mety nieprawdopodobną liczbę, do 40 000 obrazów cyfrowych na sekundę! Nowa technologia jeszcze szybciej i jeszcze pewniej pomoże sędziom podejmować decyzję o ostatecznych rezultatach, trafnie rozróżniając sylwetki zawodników wbiegających na pełnej prędkości na metę, często niemal w tym samym momencie. To, co zobaczą sędziowie będzie podaniem im informacji z absolutną przejrzystością. Wyraźne obrazy bez nachodzących na siebie pikseli to oprócz większej częstotliwości także zasługa nowych, dedykowanych czujników kolorów.
Poprawiona wersja urządzenia zastąpi używaną dotychczas Scan‘O’Vision Myria, o której wspominaliśmy, a która to kamera rejestrowała także niewyobrażalną liczbę do 10 000 obrazów cyfrowych na sekundę. Teraz, niemal dosłownie, Omega przeszła sama siebie.
Dla urządzenia Scan ‘O’ Vision Ultimate będzie to debiut na Igrzyskach Olimpijskich. Oby udany, choć co do tego nie mam żądnych wątpliwości. Jeśli chodzi o dyscypliny, w których ta technologia i to urządzenie zostaną użyte to uznano, że optymalnie będzie je zastosować by ocenić oficjalne wyniki w konkurencjach lekkoatletycznych i w kolarstwie torowym.
2. Computer vision
Kolejną nowością jaka zostanie wykorzystana jest technologia Computer Vision.
Omega wykonała w tym przypadku kolejny krok naprzód w dziedzinie gromadzenia danych z przebiegu rywalizacji. Marka będzie dokładnie śledzić ruch sportowców biorących udział w Igrzyskach oraz ich wyposażenia, aby dostarczać interesujące i bardzo przydatne zestawienia metryczne pozwalające później na prowadzenie wielu analiz.
Technologia Computer Vision korzysta z kombinacji pojedynczych i współpracujących ze sobą kamer, których zapisy są następnie analizowane przez modele sztucznej inteligencji szkolone specjalnie dla określonych dyscyplin sportu.
Podobnie jak w ubiegłych latach, dane przekazywane na bieżąco będą opowiadać pogłębioną historię każdej konkurencji, ujawniając, które momenty, straty i zyski, były kluczowe dla ostatecznych rezultatów – co będzie bardzo ważne w procesie treningów i dalszego śrubowania wyników sportowych. Informacje gromadzone przez Omegę w ten sposób umożliwią także dokładną analizę danych sportowych po zakończeniu zawodów.
System nie wymaga fizycznego oznaczania zawodników. Możliwości tej technologii wydają się nieograniczone. Wzbogaca ona doświadczenia widzów zgromadzonych przed telewizorami oraz na arenie, a poprzez narzędzia do powtórek wspiera pracę sędziów. Może nawet pomagać w uzgodnieniu oficjalnych wyników. Dzięki niej możemy śledzić Igrzyska Olimpijskie w najdrobniejszych detalach.
W Paryżu 2024 system Computer Vision będzie wykorzystywany w następujących zmaganiach:
Siatkówka plażowa
W siatkówce plażowej. Tutaj zawodnicy nie będą musieli dalej nosić czujników przytroczonych do ich strojów. Zamiast tego, Omega będzie gromadzić wszelkie dane przy pomocy kamer o wysokiej rozdzielczości zainstalowanych wokół pola gry. To wielkie osiągnięcie w świecie sportu i zapowiedź tego, jak występy sportowców będą śledzone i oceniane w przyszłości.
System śledzi nie tylko każdy ruch zawodników na boisku, ale także piłki w powietrzu. Dzięki tym danym zobaczymy dokładniej przebieg każdego meczu.
Poznamy między innymi odległości pokonane przez poszczególnych zawodników, prędkość zawodników i piłki oraz przeanalizujemy technikę graczy, w tym wysokość wyskoku i statystyki w zagrywce, w bloku i w ataku.
Skoki do wody
W skokach do wody. Tu system kamer śledzi zawodników od początku skoku po wskoczenie do wody. W tym momencie kombinacja sztucznej inteligencji i algorytmów matematycznych wygeneruje trójwymiarową reprodukcję skoku, wykresy danych i niezbędne obliczenia (np. czasu w powietrzu i prędkości wskoczenia do wody), które pomogą sędziom ocenić jakość występu zawodnika.
Oprócz pozycji ciała, śledzona będzie także odległość zawodnika od deski podczas wykonywania próby. To tak zwany minimalny „dystans bezpieczeństwa”, który jest wymagany dla każdego skoku.
Jeżeli zawodnik go nie zachowa, może stracić część punktów za swoją próbę.
Tenis
W tenisie śledząc ruch zawodników, rakiet i piłki w czasie rzeczywistym, system Computer Vision będzie zdolny obliczać czas reakcji przy każdym odbiorze serwisu.
Jak szybko zawodnik był zdolny odbić piłkę?
Jaka była dokładna pozycja jego rakiety?
Te dane będą wykorzystane, do odnalezienia korelacji pomiędzy zwycięstwem w meczu, a czasem reakcji zawodnika przy serwisie przeciwnika.
Skok o tyczce
W skoku o tyczce. Po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich przewyższenie zawodnika ponad poprzeczką będzie mierzone automatycznie. To najbardziej precyzyjny jak dotąd sposób, aby ocenić, z jakim zapasem wysokości zawodnik wykonał skuteczną próbę.
Tu ze szczególna uwaga zapewne będziemy śledzić wyczyny niesamowitego Mondo Duplantisa.
Gimnastyka
W gimnastyce. Podczas występów na macie system współpracujących ze sobą kamer Omegi będzie śledził ruchy sportowców i dostarczał użyteczne dane dla sędziów i realizatorów przekazu telewizyjnego. Na przykład, będzie oceniał, czy zawodnik opuścił przestrzeń ograniczoną liniami lub określał wysokość skoków oraz czas spędzony w powietrzu.
Dzięki wspieranemu przez sztuczną inteligencję systemowi śledzenia układu szkieletowego, będzie można oceniać nawet kąt nachylenia stóp sportowca, co pozwoli na pogłębioną analizę obrotów podczas skoków.
3. Vionardo
Kolejna nowatorska technika jaka zostanie wykorzystana podczas nadchodzących Igrzysk to Vionardo - nowa generacja technologii graficznych. Emocje przeżywane przed telewizorami podczas Igrzysk Olimpijskich nie byłyby takie same bez pogłębionych danych i grafik informacyjnych dostarczanych przez Omegę. Od rezultatów na żywo, po ostateczne wyniki i informacje o zawodnikach. Te wyświetlane w sposób ciągły i na bieżąco zestawienia graficzne na ekranie są dziś popularnym i kluczowym elementem przekazu telewizyjnego.
Infografiki telewizyjne OMEGI pojawiły się po raz pierwszy w transmisjach z Innsbrucku 1964, gdy nowa technologia "Omegascope" pozwalała nakładać czasy sportowców na pasku na dole ekranu telewizora. To wtedy narodziła się koncepcja wyników podawanych w czasie rzeczywistym w relacjach sportowych, a precyzja mierzenia czasu czy innych aspektów zmagań dokonywane przez Omegę stały się widoczne i dostępne dla milionów widzów przed telewizorami. Dziś, 60 lat później, OMEGA przedstawia najświeższe wcielenie swoich rozwiązań graficznych dla mediów.
Nowa generacja technologii graficznych na potrzeby przekazu telewizyjnego Vionardo generuje w czasie rzeczywistym atrakcyjne i doskonale wyraźne grafiki w jakości 4K UHD.
System oferuje grafiki telewizyjne w różnych językach, w zależności od potrzeb nadawców dysponujących prawami do transmisji w różnych lokalizacjach. Dzięki interaktywnemu interfejsowi użytkownika może go obsługiwać członek zespołu producenta sygnału olimpijskiego lub nawet wolontariusz. Poza Igrzyskami Olimpijskimi ta sama technologia może zdalnie dostarczać grafiki telewizyjne, minimalizując tym samym ślad węglowy infrastruktury instalowanej w miejscu zawodów i wspierając utrzymanie ich zrównoważonego wpływu środowiskowego.
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, grafiki będą opracowywane przez Omegę dla każdej dyscypliny sportu bezpośrednio na dedykowanych im arenach sportowych, a część systemów zostanie zainstalowana także w IBC (International Broadcast Center) i posłuży do określonych zdalnych produkcji. To tam grafiki będą udostępniane dalej zespołowi OBS (Olympic Broadcasting Services), który przekaże je do właścicieli praw do transmisji Igrzysk na całym świecie.
Niemożliwe do uchwycenia
Wiadomo, że najważniejsze dla widzów są zmagania sportowców, ich emocje, osiągane wyniki, ale to wszystko byłoby dla obserwujących trudniejsze, a czasem niemożliwe do uchwycenia, bez tego wszystkiego, co oferuje nam dziś Omega.
Dlatego na pewno warto przypomnieć, bo to dobra wiadomość, że 15 maja 2017 roku OMEGA przedłużyła globalną umowę o partnerskiej współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOL) do 2032 roku. To ważne porozumienie oznacza, że Igrzyska XXXV Olimpiady w Brisbane 2032 wyznaczą stulecie od początku współpracy Omegi z Ruchem Olimpijskim, która trwa od Igrzysk w Los Angeles w 1932 roku.
Podpisana umowa uczyniła OMEGĘ pierwszym światowym partnerem Igrzysk Olimpijskich związanym z Ruchem Olimpijskim kontraktem obowiązującym do 2032 roku. Igrzyska te będą dla marki 35. w roli Oficjalnego Chronometrażysty i możemy mieć pewność, że technologia, doświadczenie i ekspercka wiedza chronometrażystów będą na absolutnie najwyższym poziomie. Do tego czasu, przed nami jeszcze kilka ekscytujących i historycznych edycji sportowych zmagań, których możemy wyczekiwać z niecierpliwością.
Będą to między innymi najbliższe zimowe Igrzyska Mediolan Cortina 2026, które będą dla Omegi 32. w roli Oficjalnego Chronometrażysty.
Następnie, w 2028 roku, rodzina olimpijska jak i Ekipa Omega Timming przeniesie się do Los Angeles, gdzie rozpoczęła się podróż Omegi, jako chronometrażysty Igrzysk Olimpijskich.
Spektakularny będzie rozdźwięk między sprzętem, jaki używany był prawie 100 lat wcześniej i dziś.
Zegarki Omega “Paris 2024”
Oczywiście, poza tym, że Omega zapewnia na igrzyskach najbardziej profesjonalne jak to możliwe pomiary pozwalające na realizowane dyscyplin sportowych i wyłanianie zwycięzców, przygotowano także specjalny zegarki.
Seamaster Diver 300M “Paris 2024” Special Edition
Pierwszy z nich to Seamaster Diver 300M “Paris 2024” Special Edition.
W odniesieniu do upragnionych medali, o których marzy każdy sportowiec, szczególnie o tych olimpijskich, Omega za zaproponowała specjalny zegarek oparty na bestsellerowym i bardzo uniwersalnym modelu. Seamaster Diver 300 M z kopertą ze stali szlachetnej, ale także użyto 18-karatowego złota Moonshine™. Złoto wykorzystano przede wszystkim na lunecie zegarka.
Złota wkładka ma wykonaną laserowo skalą nurkową w postaci wypukłego reliefu. Laserowo grawerowana tarcza powstała z białej ceramiki. Ma matowe wykończenie, które stanowi tło dla łagodnie wypukłego i polerowanego falistego wzoru kojarzonego z modelem.
W datowniku na godzinie 6. w przemyślny sposób zintegrowano typografię z logotypów Igrzysk Paryż 2024 odwzorowując ją na czarnych cyfrach. Centralny sekundnik zegarka wieńczy niewielki, ale dobrze widoczny znak „Paris 2024”.
Indeksy i wskazówki to kształty znane ze standardowych modeli tej popularnej rodziny zegarków. Od spodu zegarka mamy oczywiście wkręcany dekiel z zatopionym medalionem z 18-karatowego złota Moonshine™, gdzie charakterystyczny element graficzny z emblematu nadchodzących Igrzysk lśni wypolerowany, wyraźnie kontrastując ze skrawanym laserowo tłem. Całość doskonale dopełniają tłoczone słowa "Paris 2024" oraz kultowe koła olimpijskie ze stali szlachetnej, polerowane i otoczone strukturą z efektem szronu.
Zegarek na nadgarstku bezpiecznie trzyma bransoleta ze stali szlachetnej z nowym, patentowanym przez OMEGĘ, systemem szybkiej wymiany. Oznacza to, że użytkownik zegarka może łatwo i szybko zamienić bransoletę zależnie od potrzeb czy nastroju. Na przykład pasek gumowy z systemem Quick Change w kolorze błękitnym, białym lub czerwonym albo na specjalny pasek w stylu NATO przygotowany na Igrzyska Paryż 2024.
Mechanicznym sercem modelu jest mechanizm Omega Co-Axial Master Chronometer 8800.
Omega Speedmaster Chronoscope
Skoro mówimy o zegarkach sportowych i o pomiarze czasu, to wśród zegarków przygotowanych na igrzyska nie mogło zabraknąć Speedmastera. Najnowsze wcielenie Omega Speedmaster Chronoscope to zegarek stworzony z myślą o precyzyjnym chronometrażu.
Stylistykę zegarka utrzymano w złoto-czarno-białej kolorystyce znanej z barw identyfikujących Igrzyska Paryż 2024, w subtelny sposób celebrując najważniejsze dla wielu sportowe wydarzenie tego lata. Zegarek ma kopertę o średnicy 43 mm.
Model wyróżnia się opalizująco srebrzystą tarczą z dwoma nadrukowanymi skalami tworzącymi pomocnicze tarcze, które są zagłębione i mają czarne tło. Dodatkowo mamy nadrukowane w ciemnoszarym kolorze i w "ślimakowym" układzie przywodzącym na myśl stylistykę lat 40. XX wieku dodatkowe skale. To skala pulsometru oraz skala telemetru.
Oczywiście na pierścieniu okalającym szkło, na czarnej wkładce naniesiono skalę tachometru. Wszystkie te udogodnienia umożliwiają przeprowadzenie zróżnicowanych pomiarów przy pomocy czasomierza na ręku. Inne efektowne detale to nakładane indeksy godzinowe w postaci cyfr arabskich z 18-karatowego złota Moonshine™ i centralne wskazówki o odmiennym kształcie od tych znanych ze Spedmastera. Tutaj są one w stylu „leaf”, wydłużonych liści.
Male wskazówki dodatkowych tarcz są powlekane złotem Moonshine™ w technologii PVD. Spód Speedmaster Chronoscope Paris 2024 to pełny i wkręcany dekiel, którego wzór podkreśla więzy modelu z nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi poprzez tłoczony medalion mający strukturę z efektem szronu, stanowiącą tło dla polerowanego logotypu Paryż 2024 o lustrzanej powierzchni oraz dla tłoczonej frazy "Paris 2024" i kół olimpijskich.
Oferta modelu obejmuje dwie wersje:
- wersję ze stali szlachetnej z pierścieniem z anodyzowanego aluminium, na metalowej bransolecie lub perforowanym pasku skórzanym,
- wersję z 18-karatowego złota Moonshine™ z ceramicznym pierścieniem, na metalowej bransolecie lub tradycyjnym pasku skórzanym.
Precyzję pracy zegarka zapewnia mechanizm Omega Co-Axial Master Chronometer kaliber 9908 / 9909, oczywiście z certyfikatem METAS, czyli Master Chronometer.
Sprawdź też nasze pozostałe publikacje o nowościach marki Omega - zegarki Omega.
11:50 26.07.2024Wiadomości
Omega X Paryż 2024. Najnowsze technologie w chronometrażu i olimpijskie zegarki
Tagi:
luksusowe zegarkizegarki męskie mechanicznezegarek na prezentchronografzegarek mechanicznyprestiżowe zegarkizegarki automatycznezegarki szwajcarskiezegarki sportowe
REKLAMA
Eterna – najwyższa jakość produkcji zegarków
Tylko połączenie fachowej wiedzy, umiejętności tworzenia oraz zawodowego kunsztu – niezwykłych zdolności nabytych przez zespoły zegarmistrzów i rzemieślników wyszkolonych ...
Naciąg manualny czy automatyczny – jaki zegarek wybrać?
Zegarki mechaniczne dzielą się na dwie kategorie pod względem sposobu w jaki naciągana jest sprężyna napędowa: zegarki z naciągiem manualnym, oraz zegarki z naciągiem aut ...
Leon Prokop - dokładność i piękno kluczem do sukcesu?
Dopracowane szczegóły elementów zewnętrznych oraz ponadczasowe piękno użytych materiałów to cechy wyróżniające markę Leon Prokop na rynku polskiego zegarmistrzostwa. Pomy ...
Atlantic Seawave. Kolory, zintegrowana bransoleta i styl wprost z lat 70.
Niezawodność, precyzja, solidność. Te trzy określenia przychodzą od razu na myśl w momencie, kiedy spotykamy się z zegarkami od Atlantic. W tym roku marka nie zwalnia tem ...
Frederique Constant Classics Elegance Luna. Więcej, niż tylko dodatek do stroju
Zegarki od zawsze pełniły funkcję nie tylko praktyczną, ale również symboliczną. Są osobistą manifestacją stylu, prestiżu i osobowości, a także precyzyjnym urządzeniem, k ...
Rozmowa z Natalią Kaczmarek o olimpijskiej karierze, pomiarze czasu i zegarkach
Mamy przyjemność przedstawić obszerną i inspirującą rozmowę - Natalia Bukowiecka (Kaczmarek), olimpijska medalistka i jedna z czołowych polskich lekkoatletek, opowiada na ...
Tissot PR 516 Chronograph. Urok i styl słynnej linii 516 powraca!
Marka zegarmistrzowska zajmująca się już od samego początku swojego istnienia pomiarem czasu w sporcie, całkiem niedawno zaprezentowała nowe wydanie swojego kultowego zeg ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...
Gala Mistrzów Sportu 2025 – nominacje, emocje i zegarki zwyciężczyń
W dniu 4 stycznia 2025 roku odbyła się jubileuszowa, 90. Gala Plebiscytu Przeglądu Sportowego. Bal Mistrzów Sportu to tradycyjne wydarzenie, które jest niewątpliwie formą ...
TAG Heuer is back. Formuła 1 ma nowego (starego) chronometrażystę!
W 75-lecie Formuły 1 TAG Heuer powraca jako oficjalny chronometrażysta „Królowej Prędkości”. TAG Heuer był pierwszą luksusową marką zegarków, której logo pojawiło się na ...
Maurice Lacroix Aikon Automatic i Automatic Chronograph. Tytan i dwa nowe kolory
Jest takie powiedzenie: „nie wymienia się zwycięskiego składu.” To motto mocno musieli wziąć sobie do serca managerowie i projektanci ze szwajcarskiej firmy Maurcie Lacro ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...