• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Mudita

Oris Big Crown Father Time Limited Edition. Mityczny Ojciec Czasu


Nie bez powodu na naszych łamach marka Oris gości często. Mimo tego, że firma swoją ofertę opiera cały czas na kilku kolekcjach, to stale pokazuje nowe zegarki. To niekoniecznie są całkowicie nowe modele. Często to zegarki powstałe w wyniku kooperacji. A taka „zdolność” do ich zawierania, także w wielu szczytnych celach związanych z kulturą, sportem, zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska, to już wręcz znak rozpoznawczy firmy Oris.

Jeden z najbardziej charakterystycznych projektów Oris

Tym razem pokażemy nowy zegarek tak dobrze znany, że już ikoniczny.

Sam doskonale wspominam, kiedy posiadałem jeden z modeli z tej linii. Chodzi o Orisa Big Crown Pointer Date. To był świetny zegarek, o ponadprzeciętnej urodzie. To, że go nie mam, jest pokłosiem mojej fascynacji zegarkami dużymi, a wtedy, uchodzący za mały, bo 40 mm zegarek spowodował, że znalazł innego właściciela. Czego nieco żałuję. Dziś to zegarek doskonale wpisujący się w trendy, cały czas otoczony urokiem stylu zegarków przedwojennych.

Big Crown to zegarek typu pilot. Oris zaczął produkować zegarki dla pilotów w 1910 roku, w zasadzie u zarania lotnictwa, i od tego czasu jest pionierem w tej dziedzinie. A „piloty” są mocnym filarem oferty tej szwajcarskiej marki. Przy czym warto wspomnieć, że dzisiejsza kolekcja pilotów Oris, poza tym, że jest dość zróżnicowana, to nie bazuje na najczęściej spotykanym, klasycznym wzorze B-uhr. To własne, bardzo udane interpretacje stylu lotniczego.

Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition

Big Crown to jeden z najbardziej charakterystycznych projektów Oris, bardzo rozpoznawany i w mojej ocenie ponadprzeciętnie atrakcyjny. Został on po raz pierwszy wprowadzony na rynek w 1938 roku i nadal inspiruje kolekcję. Nadal powstają zegarki wzorowane na nim, bardzo podobne, choć nowoczesne.

Oris jest niezależną firmą zegarmistrzowską, co oznacza, że ma pełna swobodę w podejmowaniu decyzji, co jest szczególnie ważne w zakresie tego, jakie projekty i pomysły związane ze stylem zegarków ostatecznie trafiają na rynek. Temu zapewne zawdzięczamy sytuację, w której linii dla pilotów Big Crown i ProPilot są tak charakterystyczne. Podobnie modele nurkowe nie do pomylenia z innymi, czy zegarki sportowe.

Mityczny Ojciec Czasu

Prezentowany dziś zegarek jest owocem współpracy z Marylebone Cricket Club (MCC), który powstał w 1787 roku. Owocem kontynuacji tego partnerstwa jest limitowana edycja Father Time. Zegarek Oris Big Crown Father Time to najnowsza odsłona modelu o którym wspominałem, który cieszył mnie osobiście.

Wygląda pod względem stylistycznym tak samo. Jest również wyposażony w komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci specyficznego datownika pointer date.

Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition

Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition

Model ten ma kopertę wykonaną z brązu. Jej średnica to 40 mm, grubość 12 mm. Być może zastanawiacie się, do czego odnosi się jego nazwa. Otóż został nazwany na cześć kultowego wiatrowskazu Ojca Czasu znajdującego się w siedzibie MCC na stadionie Lord`s Cricket Ground w Londynie.

Wiatrowskaz Ojca Czasu, który stał się tak dobrze znanym symbolem Stadionu Lord`s, był prezentem dla MCC od sir Herberta Bakera, architekta drugiej trybuny wielkiej, która została ukończona w 1926 roku (rok ten określił limitację zegarka do 1926 sztuk).

Była to niespodzianka dla klubu, mająca być rekompensatą za niepokój, jaki klub odczuwał w związku z kosztami tej trybuny i jej późnym ukończeniem. Przedstawiona na wiatrowskazie postać to mityczny Ojciec Czasu, który czuwa nad upływem czasu.

Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition
Zdjęcie: Wikipedia


Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition

Wiatrowskaz ma w sumie około 6 stóp i 6 cali wysokości, a sama postać Ojca Czasu mierzy około 5 stóp i 4 cale. Wykonany jest z żeliwa, które jest pomalowane na czarno, ze złoceniami na czubku strzały wskazującej kierunek wiatru i końcu kosy Ojca Czasu. Ojciec Czasu był jedyną „ofiarą” II Wojny Światowej w Lord's. Liny dryfującego balonu zaporowego zaplątały się w wiatrowskaz, który został wyrwany i osadzony na siedzeniach poniżej. Pozostałą część wojny spędził bezpiecznie w Sali MCC. Zdarzały się później szkody związane z warunkami atmosferycznymi, i konieczne były renowacje. Kiedy Trybuna Sir Herberta Bakera została zburzona, Ojciec Czasu został przeniesiony na swoje nowe miejsce, które znajduje się na szczycie szybu windy, między trybunami.

Z tej nowej pozycji Ojciec Czasu nadal czuwa nad Lord`s w 21 stuleciu.

Wariacja na temat Big Crown Pointer Date

Wróćmy jednak do zegarka.

Model  Father Time to wariacja na temat Big Crown Pointer Date w kopercie z brązu, który ma tak dobrany skład stopu, by nie brudzić nadgarstka na zielono.

Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition

Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition

W zestawie otrzymujemy bransoletę z litego brązu, jak i pasek wykonany przez partnera Oris, szwajcarskiego producenta Cervo Volante. Pasek jest wykonany ze skóry jelenia, pozyskiwanej w sposób zrównoważony.

Wspomniany stop ma kapitalne znaczenie w odniesieniu do bransolety. Koperta z brązu to świetny widok. Nobliwa, ciemno złocista, gdy nie ma utlenionej powierzchni, a później pokazująca historię danego zegarka w miarę upływu czasu i nabywania patyny.

Bardzo klasyczny, okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone, mięsiste uszy to piękna klasyka, podkreślona mocno wypukłym szkłem. W moim zegarku było ono hesalitowe, tutaj mamy do czynienia z nowoczesnym szkłem szafirowym, które otacza charakterystyczna luneta z karbowaną krawędzią. Jasna tarcza ma nadrukowane indeksy godzinowe w postaci cyfr arabskich. Otacza je skala minutowa nadrukowana na wzór torowiska, z małymi punkcikami luminescencyjnymi co 5 minut, mającymi kształt trapezów. Jeszcze bliżej krawędzi lekko wypukłej tarczy jest nadrukowana skala do 31. To skala datownika, gdzie data jest wskazywana przez centralną wskazówkę z czerwoną końcówką w kształcie półksiężyca.

Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition

Wskazówki główne to piękny zestaw w stylu „cathedral”, obficie wypełnione masą świecącą. Widoczność, łatwość odczytu czasu poprawia ich złocisty kolor.

Duża koronka z logo marki na czole jest w tradycyjnym miejscu, na godzinie 3. Od spodu zegarek zamyka dekiel, który jest stalowy i wkręcany. Na jego krawędzi powtórzony jest karbowany motyw z lunety. Na centralnej części jest widoczna postać Ojca Czasu, oraz numer egzemplarza zegarka w limitowanej serii. Całość jest wodoszczelna do 50 m.

Pod deklem pracuje mechanizm Oris 754, bazujący na znanym zegarkowym sercu Sellita SW200-1.

Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition – dostępność i cena

W efekcie otrzymujemy świetny, codzienny zegarek mechaniczny, powstały w wyniku ciekawej współpracy z organizacją zajmująca się nieco egzotycznym dla nas sportem, co dla wielu czyni ten czasomierz jeszcze atrakcyjniejszym.

Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition

Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition

Cena Oris Big Crown Pointer Date Father Time Limited Edition to 13 690 złotych.

Zegarki z tej serii są już dostępne w Polsce.

Szukasz informacji o nowościach marki Oris i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Oris.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Herbelin Cap Camarat Automatic Chro...
Herbelin Cap Camarat Automatic Chro...
30.01.2024
Zenith Defy Extreme Mirror. Skompli...
Zenith Defy Extreme Mirror. Skompli...
31.01.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco