Nowy Epos, w odróżnieniu od modelu Sportive 3504 COSC w limitowanej edycji, o którym mogliście przeczytać w portalu Zegarki i Pasja jakiś czas temu, jest reprezentantem tego samego, niezwykle popularnego segmentu diverów Eposa, jednak różni się od niego kilkoma znaczącymi elementami. Model o nazwie 3504 Titanium, o nr referencyjnym: 3504.131.80.33.90, został pokazany przez tego producenta całkiem niedawno, wnosząc do oferty szwajcarskiej marki popularną barwę tarczy, jaka z pewnością zostanie doceniona przez osoby lubiące czasomierze o nieco „weselszej”, kolorowej stylistyce. Nie zapomniano oczywiście o bardzo dobrych parametrach technicznych oraz jakości wykonania, jaką otrzymujemy od Epos – można rzec – już „w standardzie”.
Nowy „nurek” 3504 Titanium różni się od ostatniego modelu, jaki miałem przyjemność dla Was opisać, swoim zdecydowanie śmielszym stylem, oraz tarczą, której barwa ma atrakcyjny odcień.
Połączenie fajnego koloru z wytrzymałym tytanem
Bardzo wygodny, sportowy model zegarka przeznaczonego do eksploracji podwodnych głębin sprawdza się w wielu sytuacjach na co dzień, co jest absolutną zaletą prawie wszystkich zegarków tego typu. Miłośnicy kina akcji z pewnością pamiętają, jakiego typu czasomierza używa popularny agent James Bond, niezależnie od wyboru stroju - czy była to luźna koszulka polo, czy też elegancki smoking, jego nadgarstek zawsze zdobił zegarek do nurkowania.
Wracając jednak do bohatera naszego artykułu, nowy Epos 3504 Titanium to zegarek mechaniczny w bardzo nowoczesnym stylu, jednak bazujący na klasycznych, sprawdzonych w branży rozwiązaniach.
To kolejne wcielenie uzupełniające - i tak już rozbudowaną - linię modelową z serii „3504”, jednak w tym przypadku zamiast ciemnej tonacji, cyferblat otrzymał piękny zielony kolor, swoją barwą zbliżony do ciemnego szmaragdu. W centralnej części tarczy z łatwością można dostrzec ciekawy efekt określany gradientem. Przejście intensywności koloru widoczne na powierzchni cyferblatu ciemnieje ku zewnętrznym krawędziom tarczy, co prezentuje się efektownie.
Prosta, czytelna forma w jakiej została ona zaprojektowana i wykonana, podyktowana jest założeniami jakie musi spełniać zegarek typu diver. Tak więc liczba niemal wszystkich widocznych elementów została ograniczona jedynie do tych, jakie spełniają swoją funkcję.
Na tarczy znajdziemy dosyć duże, bardzo czytelne indeksy w postaci cyfr arabskich, z których z łatwością odczytujemy aktualne wskazania czasu. Oczywiście, aby czytelność była na jeszcze wyższym poziomie producent zdecydował o zastosowaniu mocno świecącej substancji SuperLumiNova, którą pokryte zostały znaczniki godzinowe oraz ramiona wskazówek.
Wyznacznik w projektowaniu zegarków nurkowych
W masywnej, wykonanej z tytanu kopercie o średnicy wynoszącej 41,5 mm - zapewniającej wodoszczelność na poziomie aż 500 metrów (50 ATM) - osadzono mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, ale do niego przejdziemy za moment.
Obudowa zegarka zapewnia wysoką wodoszczelność, co wymagało zastosowania automatycznego zaworu helowego, służącego do uwalniania cząstek helu z wnętrza koperty. Usytuowany został on po przeciwległej stronie w stosunku do koronki, w okolicy godz. 9. Pomimo wysokiej klasy wodoszczelności i wspomnianego zaworowi helowemu, odgrywającego istotną rolę podczas pracy nurka na wielkich głębokościach w dzwonie nurkowym, marka Epos zdaje sobie sprawę, że to rozwiązanie nie będzie zbyt często wykorzystywane na co dzień. Ale fajnie przecież, że znalazło się ono “na pokładzie”.
Skupmy się jeszcze na obudowie zegarka - jak na rasowego divera przystało, luneta z wkładką z nierysującej się ceramiki jest obrotowa w jednym kierunku. Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Nie jest to coś niestandardowego w tej klasie zegarków, ale marka Epos - znana ze swojej wyjątkowej dbałości o detale - poszła o krok dalej. Aby czytelność, i tak na wysokim poziomie, była jeszcze bardziej ułatwiona, szwajcarzy zdecydowali się na zastosowanie pięciowarstwowej powłoki antyrefleksyjnej, co nie jest typowe nawet dla producentów z „wyższej półki cenowej”.
Taki zabieg podkreśla piękno detali znajdujących się na zielonej tarczy zegarka.
Dekiel nie jest przeszklony, przez co nie mamy możliwości obserwowania mechanizmu, lecz przy tej klasie wodoszczelności jest to zwyczajnie konieczne. Aby jednak esteci (do których również ja się zaliczam) nie byli zawiedzeni, Epos zadbał o ciekawy wzór umieszczony na pełnym deklu od spodu obudowy. Oprócz opisanych powyżej szczegółów, zegarek oferuje odczyt aktualnej daty na małym okienku zlokalizowanym klasycznie na godzinie 3., ze słynną już lupką, tzw. „okiem cyklopa”.
Bransoleta lub pasek
Ten profesjonalny nurek jest wykonany z lekkiego i wytrzymałego zarazem tytanu.
Po ten materiał bardzo chętnie sięgają producenci zegarków niezależnie od tego, czy wywodzą się z dalekiej Japonii, czy też ze Szwajcarii. Wizerunek Epos 3504 Titanium uzupełnia kilka możliwości w zakresie mocowania go do nadgarstka, więc możemy dopasować go do własnych upodobań.
Standardowo zegarek otrzymujemy w wersji z tytanową, bardzo solidną bransoletą zabezpieczoną dwoma przyciskami na klamrze. Wzbogacono ją o dodatkowe przedłużenie na piankę używaną podczas nurkowania. Szerokość przy uszach wynosi 22 mm, przez co bez problemu możemy zestawić ten model też z dowolnym paskiem, np. typu NATO, świetnie wyglądającym z tym sportowym zegarkiem. Fabryczna bransoleta otrzymała specjalne teleskopy, umożliwiające odpięcie jej w szybki sposób, bez użycia narzędzi.
Mechanicznym sercem modelu 3504 Titanium jest opracowany przez markę Sellita mechanizm noszący oznaczenie SW200, z rezerwą chodu na poziomie 38 godzin. Sellita SW200 jest dobrze znanym, szwajcarskim mechanizmem zapewniającym niezawodną pracę i dokładność wskazań. Doceniło go i stosuje od lat już wielu producentów z branży zegarmistrzowskiej, nie tylko tych z napisem „swiss made” na dole tarczy.
Epos 3504 Titanium – dostępność i cena
Zaprojektowanie profesjonalnego zegarka do nurkowania, wyposażonego w precyzyjny mechanizm i wykonanego według najwyższych standardów nie jest proste, jeśli patrzymy pod kątem tego, aby był w zasięgu wielu potencjalnych użytkowników, będąc zarazem propozycją dużo tańszą od np. Rolexa Submariner czy też słynnego Blancpain Fifty Fathoms. Bohater niniejszego artykułu jest modelem przykuwającym uwagę. Sądzę, że właściciel tego zegarka z pewnością będzie często pytany przez inne osoby „co to za zegarek?”.
Cóż, jest to stuprocentowy „szwajcar” od marki z długoletnią tradycją, gdzie techniczne osiągnięcia idą w parze ze sztuką projektowania, zestawioną w modnym kolorze. Wielu z Was zadaje sobie pytanie, ile trzeba zapłacić za ten model?
Otóż Epos 3504 Titanium o nr ref. 3504.131.80.33.90 jest w cenie 7 200 złotych.
Czy to dobra cena? Moim zdaniem za tę kwotę jest to jeden z najlepszych wyborów obecnie na rynku, biorąc pod uwagę wiele składających się na całość cech i elementów. Oprócz wspomnianego, szwajcarskiego pochodzenia i jakości wykonania, marka Epos oferuje naprawdę sporo. Masywny, solidny model o ponadprzeciętnej klasie wodoszczelności, do tego fajny design, który możemy dowolnie zmieniać za pomocą doboru pasków, według mnie jest chyba najtrafniejszym wyborem w swojej klasie. Pamiętajmy również o materiale z jakiego jest wykonany, oraz o „ceramice” w obrotowym pierścieniu, jaki widywany jest w zegarkach dużo droższych.
Ten tool-watch w kolorze głębokiej zieleni nie jest kolejnym „oklepanym” zegarkiem, lecz za sprawą swojego poziomy wykonania oferuje naprawdę wiele, za relatywnie przystępną cenę. Zegarki z tej serii są dostępne w Polsce.
Szukasz informacji o nowościach marki Epos i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Epos.
13:05 22.01.2024Zegarki
Nowy Epos Sportive 3504 Titanium. Lekki tytan i tarcza w atrakcyjnym kolorze
Tagi:
zegarek nurkowyzegarki młodzieżowezegarek do pływaniazegarki szwajcarskiezegarki sportowezegarki automatycznezegarek męski na bransoleciesrebrny zegarekzegarek na prezentzegarek wodoszczelnyzegarek mechanicznyzegarki męskie mechaniczne
REKLAMA
Oris od 120 lat kroczy własną drogą! Przybliżamy tę markę i jej historię
W 2024 roku Oris, niezależna manufaktura z Hölstein, świętuje 120 lat istnienia, kreowania innowacji i podążania własną drogą. Mimo postępującej konsolidacji branży, mark ...
Zegary elektryczne i elektroniczne. Wstęp i recenzja
Zegary Elektryczne i Elektroniczne, to niezwykła książka autorstwa Profesora Zdzisława Mrugalskiego. Powstała ona trochę jako pokłosie zbierania materiałów do innego opra ...
Wakacje, podróże i… zegarki – kilka porad dla każdego urlopowicza!
Naszych rodaków, podróżujących i wypoczywających, można już znaleźć w każdym zakątku świata. Wyraźnie widać, że w celach turystycznych i sportowych podróżujemy coraz częś ...
Zegarki czytelników: recenzja Seiko Prospex Turtle Automatic Diver's 200M SRP775
Uważam, że każdy kolekcjoner zegarków powinien mieć divera. Nawet jeśli – tak jak ja – kompletnie nie potrafi pływać. Nie mówiąc już o nurkowaniu… Tym humorystycznym akce ...
Interview: Hubert Hurkacz on his career, future goals and watches
Maciej Kopyto: First of all, I would like to thank you very much for finding the time and agreeing to answer a few of our questions. Watching your career, I can only gues ...
Omega Constellation Meteorite. Każda tarcza zegarka jest unikatowa!
Constellation to druga najstarsza linia zegarków Omegi, produkowana nieprzerwanie od 1952 roku, starszy jest jedynie Seamaster, wprowadzony na rynek w 1948 roku. Omega Co ...
Eberhard & Co Traversetolo. Klasyczna tarcza i mechanizm z ręcznym naciągiem
Manufaktura Eberhard & Co. została założona w 1887 roku w La Chaux-de-Fonds przez George'a-Emile'a Eberharda, w historycznym miejscu narodzin szwajcarskiego przemysłu zeg ...
IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph AMG i AMG Petronas Formula 1
International Watch Company (w skrócie IWC) robi zegarki dla różnego klienta i o różnym przeznaczeniu: od modeli eleganckich, poprzez egzemplarze z zaawansowanymi komplik ...
Zenith x Porter Pilot Collection. Dwie uznane marki, dwa nietypowe zegarki
Zenith, manufaktura wywodząca się ze Szwajcarskiego Le Locle, nawiązała współpracę z marką Porter, prezentując dwa nowe, ciekawe czasomierze. Wspólna podróż marki Zenith ...
Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto. Minimalistyczny zegarek na 20-lecie kolekcji Patrimony
Rocznice przełomowych wydarzeń są nierozerwalnie połączone ze wzniosłym ich świętowaniem. Jubileusze, zwłaszcza te okrągłe, szczególnie upodobali sobie producenci zegarkó ...
Kolejny etap w powrocie ikony. Universal Geneve prezentuje swoją nową stronę internetową
Niemal rok temu na łamach portalu Zegarki i Pasja mogliście przeczytać o zmianie właściciela marki Universal Geneve, a co za tym idzie niejakim odrodzeniu się jej. “Wybaw ...
Herbelin Newport Carbon Titane Day/Date. Zegarek z materiałów high-tech
Marka Herbelin (dawniej znana pod nazwą Michel Herbelin) od jakiegoś czasu prowadzi dynamiczną politykę ekspansji na różnych rynkach i różnych poziomach cenowych swoich p ...