• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa

Nowy Epos Sportive 3504 Titanium. Lekki tytan i tarcza w atrakcyjnym kolorze


Nowy Epos, w odróżnieniu od modelu Sportive 3504 COSC w limitowanej edycji, o którym mogliście przeczytać w portalu Zegarki i Pasja jakiś czas temu, jest reprezentantem tego samego, niezwykle popularnego segmentu diverów Eposa, jednak różni się od niego kilkoma znaczącymi elementami. Model o nazwie 3504 Titanium, o nr referencyjnym: 3504.131.80.33.90, został pokazany przez tego producenta całkiem niedawno, wnosząc do oferty szwajcarskiej marki popularną barwę tarczy, jaka z pewnością zostanie doceniona przez osoby lubiące czasomierze o nieco „weselszej”, kolorowej stylistyce. Nie zapomniano oczywiście o bardzo dobrych parametrach technicznych oraz jakości wykonania, jaką otrzymujemy od Epos – można rzec – już „w standardzie”.

Nowy „nurek” 3504 Titanium różni się od ostatniego modelu, jaki miałem przyjemność dla Was opisać, swoim zdecydowanie śmielszym stylem, oraz tarczą, której barwa ma atrakcyjny odcień.

Połączenie fajnego koloru z wytrzymałym tytanem

Bardzo wygodny, sportowy model zegarka przeznaczonego do eksploracji podwodnych głębin sprawdza się w wielu sytuacjach na co dzień, co jest absolutną zaletą prawie wszystkich zegarków tego typu. Miłośnicy kina akcji z pewnością pamiętają, jakiego typu czasomierza używa popularny agent James Bond, niezależnie od wyboru stroju - czy była to luźna koszulka polo, czy też elegancki smoking, jego nadgarstek zawsze zdobił zegarek do nurkowania.

Epos 3504 Titanium

Epos 3504 Titanium

Wracając jednak do bohatera naszego artykułu, nowy Epos 3504 Titanium to zegarek mechaniczny w bardzo nowoczesnym stylu, jednak bazujący na klasycznych, sprawdzonych w branży rozwiązaniach.

To kolejne wcielenie uzupełniające - i tak już rozbudowaną - linię modelową z serii „3504”, jednak w tym przypadku zamiast ciemnej tonacji, cyferblat otrzymał piękny zielony kolor, swoją barwą zbliżony do ciemnego szmaragdu. W centralnej części tarczy z łatwością można dostrzec ciekawy efekt określany gradientem. Przejście intensywności koloru widoczne na powierzchni cyferblatu ciemnieje ku zewnętrznym krawędziom tarczy, co prezentuje się efektownie.

Prosta, czytelna forma w jakiej została ona zaprojektowana i wykonana, podyktowana jest założeniami jakie musi spełniać zegarek typu diver. Tak więc liczba niemal wszystkich widocznych elementów została ograniczona jedynie do tych, jakie spełniają swoją funkcję.

Epos 3504 Titanium

Na tarczy znajdziemy dosyć duże, bardzo czytelne indeksy w postaci cyfr arabskich, z których z łatwością odczytujemy aktualne wskazania czasu. Oczywiście, aby czytelność była na jeszcze wyższym poziomie producent zdecydował o zastosowaniu mocno świecącej substancji SuperLumiNova, którą pokryte zostały znaczniki godzinowe oraz ramiona wskazówek.

Wyznacznik w projektowaniu zegarków nurkowych

W masywnej, wykonanej z tytanu kopercie o średnicy wynoszącej 41,5 mm - zapewniającej wodoszczelność na poziomie aż 500 metrów (50 ATM) - osadzono mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, ale do niego przejdziemy za moment.

Obudowa zegarka zapewnia wysoką wodoszczelność, co wymagało zastosowania automatycznego zaworu helowego, służącego do uwalniania cząstek helu z wnętrza koperty. Usytuowany został on po przeciwległej stronie w stosunku do koronki, w okolicy godz. 9. Pomimo wysokiej klasy wodoszczelności i wspomnianego zaworowi helowemu, odgrywającego istotną rolę podczas pracy nurka na wielkich głębokościach w dzwonie nurkowym, marka Epos zdaje sobie sprawę, że to rozwiązanie nie będzie zbyt często wykorzystywane na co dzień. Ale fajnie przecież, że znalazło się ono “na pokładzie”.

Skupmy się jeszcze na obudowie zegarka - jak na rasowego divera przystało, luneta z wkładką z nierysującej się ceramiki jest obrotowa w jednym kierunku. Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Nie jest to coś niestandardowego w tej klasie zegarków, ale marka Epos - znana ze swojej wyjątkowej dbałości o detale - poszła o krok dalej. Aby czytelność, i tak na wysokim poziomie, była jeszcze bardziej ułatwiona, szwajcarzy zdecydowali się na zastosowanie pięciowarstwowej powłoki antyrefleksyjnej, co nie jest typowe nawet dla producentów z „wyższej półki cenowej”.

Epos 3504 Titanium

Epos 3504 Titanium

Epos 3504 Titanium

Taki zabieg podkreśla piękno detali znajdujących się na zielonej tarczy zegarka.

Dekiel nie jest przeszklony, przez co nie mamy możliwości obserwowania mechanizmu, lecz przy tej klasie wodoszczelności jest to zwyczajnie konieczne. Aby jednak esteci (do których również ja się zaliczam) nie byli zawiedzeni, Epos zadbał o ciekawy wzór umieszczony na pełnym deklu od spodu obudowy. Oprócz opisanych powyżej szczegółów, zegarek oferuje odczyt aktualnej daty na małym okienku zlokalizowanym klasycznie na godzinie 3., ze słynną już lupką, tzw. „okiem cyklopa”.

Bransoleta lub pasek

Ten profesjonalny nurek jest wykonany z lekkiego i wytrzymałego zarazem tytanu.

Po ten materiał bardzo chętnie sięgają producenci zegarków niezależnie od tego, czy wywodzą się z dalekiej Japonii, czy też ze Szwajcarii. Wizerunek Epos 3504 Titanium uzupełnia kilka możliwości w zakresie mocowania go do nadgarstka, więc możemy dopasować go do własnych upodobań.

Standardowo zegarek otrzymujemy w wersji z tytanową, bardzo solidną bransoletą zabezpieczoną dwoma przyciskami na klamrze. Wzbogacono ją o dodatkowe przedłużenie na piankę używaną podczas nurkowania. Szerokość przy uszach wynosi 22 mm, przez co bez problemu możemy zestawić ten model też z dowolnym paskiem, np. typu NATO, świetnie wyglądającym z tym sportowym zegarkiem. Fabryczna bransoleta otrzymała specjalne teleskopy, umożliwiające odpięcie jej w szybki sposób, bez użycia narzędzi.

Epos 3504 Titanium

Epos 3504 Titanium

Mechanicznym sercem modelu 3504 Titanium jest opracowany przez markę Sellita mechanizm noszący oznaczenie SW200, z rezerwą chodu na poziomie 38 godzin. Sellita SW200 jest dobrze znanym, szwajcarskim mechanizmem zapewniającym niezawodną pracę i dokładność wskazań. Doceniło go i stosuje od lat już wielu producentów z branży zegarmistrzowskiej, nie tylko tych z napisem „swiss made” na dole tarczy.

Epos 3504 Titanium – dostępność i cena

Zaprojektowanie profesjonalnego zegarka do nurkowania, wyposażonego w precyzyjny mechanizm i wykonanego  według najwyższych standardów nie jest proste, jeśli patrzymy pod kątem tego, aby był w zasięgu wielu potencjalnych użytkowników, będąc zarazem propozycją dużo tańszą od np. Rolexa Submariner czy też słynnego Blancpain Fifty Fathoms. Bohater niniejszego artykułu jest modelem przykuwającym uwagę. Sądzę, że właściciel tego zegarka z pewnością będzie często pytany przez inne osoby „co to za zegarek?”.

Cóż, jest to stuprocentowy „szwajcar” od marki z długoletnią tradycją, gdzie techniczne osiągnięcia idą w parze ze sztuką projektowania, zestawioną w modnym kolorze. Wielu z Was zadaje sobie pytanie, ile trzeba zapłacić za ten model?

Epos 3504 Titanium

Epos 3504 Titanium

Otóż Epos 3504 Titanium o nr ref. 3504.131.80.33.90 jest w cenie 7 200 złotych.

Czy to dobra cena? Moim zdaniem za tę kwotę jest to jeden z najlepszych wyborów obecnie na rynku, biorąc pod uwagę wiele składających się na całość cech i elementów. Oprócz wspomnianego, szwajcarskiego pochodzenia i jakości wykonania, marka Epos oferuje naprawdę sporo. Masywny, solidny model o ponadprzeciętnej klasie wodoszczelności, do tego fajny design, który możemy dowolnie zmieniać za pomocą doboru pasków, według mnie jest chyba najtrafniejszym wyborem w swojej klasie. Pamiętajmy również o materiale z jakiego jest wykonany, oraz o „ceramice” w obrotowym pierścieniu, jaki widywany jest w zegarkach dużo droższych.

Ten tool-watch w kolorze głębokiej zieleni nie jest kolejnym „oklepanym” zegarkiem, lecz za sprawą swojego poziomy wykonania oferuje naprawdę wiele, za relatywnie przystępną cenę. Zegarki z tej serii są dostępne w Polsce.

Szukasz informacji o nowościach marki Epos i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Epos.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Perrelet LAB Peripheral 3-Hands i D...
Perrelet LAB Peripheral 3-Hands i D...
21.01.2024
Nowa Omega Speedmaster Dark Side Of...
Nowa Omega Speedmaster Dark Side Of...
23.01.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco