Szwajcarska marka Davosa w ostatnim czasie prezentowała sporo nowych, ciekawych zegarków wykonanych z najwyższą starannością, lecz ukierunkowanych nieco bardziej w stronę modeli przeznaczonych do nurkowania. Linie modelowe takie jak: “Argonautic” czy też “Ternos Professional” doczekały się licznych nowych wariantów, zarówno pod kątem kolorystycznym, jak i tych, wykorzystujących nowatorskie materiały wykończeniowe w szerokim wachlarzu dostępności.
No dobrze, ale co z pozostałymi liniami w portfolio tego producenta?
Oczywiście marka ta, w swojej bardzo rozbudowanej ofercie, ma też inne propozycje, a jedną z nich jest linia o nazwie “Newton Pilot”, ściśle odwołująca się do świata przestworzy i szeroko pojętej awiacji. Jedną z ostatnich nowości z tej serii mogliście zapoznać się w recenzji modelu Davosa Newton Pilot Automatic na łamach portalu Zegarki i Pasja. W przypadku dziś opisywanej nowości, a raczej całej ich gamy, zaprezentujemy Wam nowe modele zegarka ze stoperem w trzech opcjach kolorystycznych, dostępnych zarówno na skórzanym pasku jak i na stalowej bransolecie.
Niech Was nie zwiedzie nazwa linii modelowej, bo przedstawione zegarki reprezentują ducha motorsportu, w którym precyzja i surowe wymagania nie znają żadnych ustępstw.
“Kierowca wyścigowy to pilot, który leci zbyt nisko”
Jak mawiał Paul Belmondo - “kierowca wyścigowy to pilot, który leci zbyt nisko” (ang. “A racing driver is a pilot who flies too low”). W przeszłości urządzenie pomiarowe, jakim jest precyzyjny czasomierz z funkcją stopera, był niezwykle ważnym elementem rywalizacji. Od tego kluczowego przyrządu zależało bardzo wiele, a ułamki sekund decydowały o zwycięstwie. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, lecz popularność zegarków odmierzających czas za pomocą wspomnianego stopera wciąż trwa.
Wpływ na to z całą pewnością ma ich ciekawy wygląd oraz ich najistotniejsza funkcja precyzyjnego odmierzania czasu na danym odcinku. Nowości od marki Davosa zawierają w sobie wszystkie te cechy, dokładając do tego świetne mechanizmy z automatycznym naciągiem sprężyny, szwajcarską niezawodność oraz ich bardzo dobre wykończenie.
Sportowa stylistyka z nutką retro
Seria o nazwie “Newton Pilot Rally Chronograph” w aspekcie wyglądu łączy w sobie zamiłowanie do prędkości i do pomiaru czasu w stylu klasycznych, szalonych wyścigów samochodowych. Ten dobrze znany design w zaprezentowanych nowościach Davosy otrzymał obudowę wykonaną ze stali szlachetnej 316L, ozdobioną satynowaniem i polerowaniem jej powierzchni.
Rozmiar koperty, biorąc pod uwagę współczesny trend branżowy na zmniejszanie ich wielkości, wydaje się w tym przypadku lekko wykraczać ponad tę niepisaną normę. Ale mierząca 42 mm średnicy i 15,5 mm grubości koperta, dzięki dobrze zachowanym proporcjom, jest bez wątpienia wyborem na męski nadgarstek. Jej wielkość mierzona “od ucha - do ucha” to równe 50 mm, sprawiając, że model ten nie zginie na szerokim nadgarstku.
We wszystkich wariantach Newton Pilot Rally Chronograph zastosowano szkło szafirowe, co w tej klasie produktów jest pewnym standardem. Podobnie jak pozostała część kolekcji marki Davosa i tutaj “szafir” otrzymał specjalną powłokę antyrefleksyjną.
Po prawej stronie obudowy znalazły się dwa przyciski służące do obsługiwania wspomnianej funkcji stopera. Przyciski o prostym kształcie są pozbawione jakichkolwiek ozdób, ułatwiając korzystanie z nich. Pomiędzy nimi umieszczono sporych rozmiarów koronkę, swoim kształtem przypominając tzw. cebulkę, rozszerzającą się na boki.
Wahnik w kształcie kierownicy
Sportowa stylistyka z nutką retro jest uzupełniona ciekawym elementem mechanizmu, jakim jest wahnik, widziany od strony przeszklonego dekla.
Przykręcony za pomocą 4 śrub, częściowo transparentny dekiel ukazuje mechanizm wraz ze wszystkimi szczegółami, o jakie zadbał producent. Najciekawszym z nich bez wątpienia jest właśnie rotor, który jest ażurowany oraz powleczony specjalną ciemną warstwą, a swoim kształtem stylizowany na kierownicę klasycznej wyścigówki. Pomimo swojego szkieletowanego wyglądu, wahnik jest wyważony w taki sposób, aby wprawiony w ruch generował dobrą ilość energii potrzebnej do nakręcenia sprężyny napędowej.
Nowości od Davosa mają klasę wodoszczelności 70m (7ATM).
Tarcza wprost z kokpitu retro samochodu
Projekt tarczy przypomina instrumenty pomiarowe przeniesione wprost z ciasnego kokpitu retro samochodu wyścigowego, przy którym mocno ściskając kierownicę zasiadał kierowca.
Cyferblaty w nowościach od marki Davosa są jednym z tych elementów, jaki z pewnością przypadnie do gustu nie tylko fanom motoryzacji. Czytelność wskazań jest cechą absolutnie najważniejszą. Wszystkie warianty oferują ją na takim samym, doskonałym poziomie.
A skoro przy wersjach jesteśmy, to “Newton Pilot Rally Chronograph” dostępny jest w trzech kolorach: czarna, chyba najbardziej klasyczna opcja zestawiona z jasnymi subtarczami nosi nr ref: 161.536.55. Drugi wariant, to typowa “panda”, o srebrnej tarczy i nr ref: 161.536.15, oraz barwa ciemnoniebieska o nr ref: 161.536.45. We wszystkich opcjach jest gradient, kolor cyferblatu ciemnieje w stronę zewnętrznych jego krawędzi, a przedziela go pionowa, jasna linia przebiegająca przez sam środek. Tworzy to ciekawy wizualnie efekt.
Dwie subtarcze odmierzające czas stopera otrzymały kontrastujący względem tarczy kolor. Ciekawie zaprojektowane małe tarcze otrzymały małe wskazówki w kolorze czerwieni, co mocno przykuwa uwagę. O mocno sportowym rodowodzie tego modelu przypomina dobrze czytelna skala tachometryczna. Wszystkie, widoczne na pierwszy rzut oka elementy na powierzchni zostały zestawione z prostymi indeksami w postaci pionowych, pogrubionych kresek pokrytych masą świecącą Super-LumiNova BGW9, dającą mocne, niebieskie światło.
Okienko datownika “powędrowało” na dół tarczy, znajdując się na godz. 6. Aktualna data pokazywana jest na dysku w tym samym kolorze, jak barwa cyferblatu, co świadczy o dopracowaniu detali. Tak więc odczyt wszystkich wskazań - niezależnie od koloru, jaki wybierzemy - jest bezproblemowy, nawet w warunkach słabego oświetlenia.
Mechanizm “DAV 3052”
Za „silnik” w modelu Pilot Rally Chronograph służy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, noszący oznaczenie “DAV 3052”. Bazuje on na szwajcarskim werku Sellita SW 510. Jest on łożyskowany na 27 kamieniach, pracuje z częstotliwością 28 800 (4Hz) wahnięć na godzinę. Sama baza, czyli kaliber Sellita SW 510, jest bliźniaczą wersją legendarnego werku marki ETA Valjoux 7750.
DAV 3052 zapewnia rezerwę chodu wynoszącą 62 godziny.
Oprócz wspomnianego wcześniej nietypowego wahnika pracującego wewnątrz, na uwagę zasługują elementy mechanizmu jakie zostały poddane dekoracji takie jak: płyta główna, ozdobiona pasami genewskimi czy też śruby mocujące w kolorze ciemnoszarym.
Pasek czy bransoleta?
Nowe modele od marki Davosa, oprócz możliwości wyboru spośród trzech zestawień kolorystycznych, są oferowane z grubym paskiem ze skóry naturalnej, z widocznymi jasnymi przeszyciami. W tym przypadku waga całego zegarka wynosi 108 gram. Drugą opcją jest stalowa bransoleta z bardzo dobrze spasowanymi ogniwami, których układ jest taki sam dla wszystkich kolorów. Tym razem czasomierz jest nieco cięższy, a jego waga to 180 gram.
Davosa Newton Pilot Rally Chronograph - dostępność i cena
Trzeba przyznać, że szwajcarska Davosa sprytnie połączyła wszystkie motorsportowe i retro detale, tworząc fajny projekt, pozytywnie wyróżniający się na tle pozostałych modeli ze stoperem. Swój charakterystyczny motyw z kontrastującymi detalami nawiązuje do dynamiki wymaganej w świecie sportu, lecz całość jest w raczej stonowanym guście.
Ten czasomierz z pewnością zostanie doceniony przez osoby lubiące chronografy utrzymane w stylistyce vintage. Do tego jakość wykonania łączy się z rozpoznawalnością marki Davosa na rynku. Sama mnogość dostępnych kombinacji umożliwia szeroki wybór, zależnie od preferencji.
Zegarki Davosa Newton Pilot Rally Chronograph są już dostępne w Polsce w cenie 12 000 złotych, niezależnie od wariantu. Na sam koniec trzeba zastrzec, aby osoby chętne nie zwlekały z decyzją, ponieważ model ten jest objęty limitacją do 300 egzemplarzy dla każdego z zaprezentowanych kolorów.
Szukasz informacji o nowościach marki Davosa i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Davosa.