• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball

Bremont MB Viper. Koncepcyjny zegarek testowy wkracza w prawdziwe życie


To, że podział świata na strefy czasowe wyznacza się według “czasu Greenwich “, a nie Genewy jest rzeczą oczywistą. Oczywiste jest również to, że producenci z Genewy oraz z innych części Szwajcarii zdominowali większą część świata luksusowych zegarków, lecz czy było tak od zawsze? Otóż nie! Na początku XIX wieku połowa zegarków była produkowana przez brytyjskich zegarmistrzów, co jest dosyć ciekawą statystyką. Z Wielkiej Brytanii wywodzi się według szacunków od około 60 do 70% innowacji jakie znamy obecnie, w tym prawdopodobnie ta najważniejsza, jakim było opracowanie wychwytu w mechanizmie.

Marka Bremont, bo o niej będzie ten artykuł, pokazała światu nowy projekt nietuzinkowego zegarka o nazwie “MB Viper”. Misją firmy Bremont w zasadzie od początków jej funkcjonowania, czyli od 2002 roku, było przywrócenie prawdziwego, brytyjskiego zegarmistrzostwa. Przedsiębiorstwo to, znane w branży z nieco odmiennego, niestandardowego podejścia, zdecydowało się o podjęciu dość nietypowej współpracy z firmą noszącą nazwę “Martin - Baker”, które specjalizuje się w produkcji foteli. Lecz nie takich, jakie przychodzą nam na myśl, czyli wygodnych i kojarzonych z naszym salonem w domu, ale foteli… katapultowych, przeznaczonych do myśliwców bojowych.

Brytyjska firma lotnicza “Martin - Baker” jest dostawcą foteli katapultowych dla tego typu samolotów, zaopatrując ponad 70% sił powietrznych w krajach zachodnich. Pomysł na współpracę zakładał połączenie sił oraz zdobytego doświadczenia przede wszystkim w zakresie przeprowadzania surowych testów.

Bremont MB Viper

Bremont MB Viper

Bremont postawił sobie za cel, aby opracować takie zegarki mechaniczne, które są zdolne przejść trudny proces potwierdzający ich odporność na wstrząsy, wibracje i ogromne przeciążenia towarzyszące procesowi wystrzeliwania pilota wraz z fotelem katapultowym, zachowując przy tym dokładność na poziomie chronometrów.

Zegarek wystrzelony z katapulty

Aby powyższe wymagania mogły realnie zostać wprowadzone wymagane było opracowanie specjalnej konstrukcji koperty, lecz takiej, która by zmniejszyła wpływ powstałych wibracji przenoszonych z obudowy na wahnik.

Koperta “TRIP - TICK” skrywa opracowany przez markę Bremont specjalny żelowy pierścień absorbujący powstałe wstrząsy. Koncept jest bardzo podobny do tego, jak z pochłanianiem wibracji poradziło sobie Casio w swoich kultowych zegarkach G-SHOCK. To właśnie ten charakterystyczny element jest w czerwonym kolorze, patrząc na zegarek od strony dekla.

Projekt zegarka Bremont MB Viper nie jest pierwszym wspólnym przedsięwzięciem realizowanym przez tych dwóch producentów, ich współpraca trwa już od kilku lat.

Warto zobaczyć w tym miejscu krótkie wideo prezentujące testy:
 


Dzięki temu Bremont ma możliwość nietypowego, aczkolwiek niezwykle wymagającego testowania mechanizmów i pozostałych elementów swoich zegarków, takich jak koperty.

Po pomyślnym przejściu testów zegarki są składane ręcznie w pracowniach tej marki w Wielkiej Brytanii. Co więcej, Bremont wprowadził nowy, wewnętrzny proces rygorystycznego testowania, który nosi nazwę “H1 Timing Standard”, zaś logo potwierdzające pomyślne przejście tego typu wewnętrznej certyfikacji zostało naniesione na cyferblacie zegarka w jego dolnej części. Całościowy program testów przeprowadzanych przez Brytyjczyków jest porównywalny do wymogów stawianych dla chronometrów certyfikowanych przez szwajcarski instytut “COSC”.

Model zegarka MB Viper legitymuje się dokładnością chodu w przedziale -4/+6 sekundy na dobę, a subtelne przypomnienie o tym fakcie zostało umieszczone na tarczy w postaci małych czerwonych liczb na samej górze tarczy.

Bremont MB Viper

Bremont MB Viper

Bremont MB Viper

Koperta - nowy standard jakości

Obudowa zegarka otrzymała dużo szersze boki wykonane z tytanu klasy 5-tej, pokrytego matowo-czarną powłoką węglową  DLC (Diamond Like Carbon).

Dosyć szeroka, spłaszczona luneta w kolorze pomarańczowym jest wytworzona z anodowanego aluminium. Ogół zabiegów wprowadzonych na etapie projektowania przełożył się na niezwykłą wytrzymałość i lekkość tego elementu, wynoszącą jedynie 58 gram. Koperta ma średnicę 43.5 mm, więc nie jest małych wymiarów, dodatkowo nie jest szczególnie cienka, bowiem ma 10.8 mm grubości, lecz wygodnie przylega do nadgarstka. Producent zadbał o jej wodoszczelność wynoszącą 100m. Cała konstrukcja zaawansowanej technicznie koperty zegarka jest dodatkowo zabezpieczona czterema solidnymi śrubami “TORX® “.

Tył obudowy prezentuje się równie imponująco jak front zegarka, a to za sprawą dużego, transparentnego dekla wykonanego ze szkła szafirowego.

Bremont MB Viper

Bremont MB Viper

Bremont MB Viper

Dzięki temu można obserwować m.in. obracający się wahnik z wytłoczoną nazwą producenta, oraz okalający całość wewnętrzny pierścień udekorowany perłowym zdobieniem. Sam Rotor jest uformowany z solidnego materiału, jakim jest wolfram.

Mechanizm - duma marki Bremont

Skoro już jesteśmy przy mechanizmie, to osadzony w kopercie werk nosi oznaczenie “ENG 352”, i jest uzasadnionym powodem do dumy dla Brytyjczyków. Zapewniający 65 godzinną rezerwę chodu mechanizm został wyposażony w szereg innowacji takich jak: krzemowe koło wychwytowe, sprężyna balansowa z obciążnikami bezwładnościowymi oraz zabezpieczenia antywstrząsowe. Werk jest oczywiście zabezpieczony także, wcześniej wspomnianym, systemem antywstrząsowym koperty “TRIP - TICK”, opracowanym podczas pierwszej współpracy marki Bremont z firmą “Martin - Baker” w 2009 roku.

Warto dodać, że mechanizm ten pracuje z dość nietypową częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 3.5 Hz, czyli 25 200 wahnięć na godzinę.  Wszystkie mechanizmy zostały poddane opisanym wcześniej testom w fotelu katapultowym.

Bremont MB Viper

Bremont MB Viper

Tarcza jak w testowych, prototypowych zegarkach

Projekt tarczy Bremont MB Viper ściśle odwołuje się do testowych, prototypowych zegarków, które odznaczają się prostotą i czytelnością, co zdradza ich typowo użytkowy charakter.

Jasna tarcza jest pozbawiona zbędnych ozdób, a wskazówki tego limitowanego zegarka są ozdobione czarno-białymi pasami - wskazówka godzinowa, oraz czarno-żółtymi - wskazówka minutowa. Jest to nawiązanie do uchwytu fotela katapultowego w wojskowych myśliwcach. Przy tym zestawieniu czerwony kolor wskazówki sekundowej wydaje się być bardzo stonowany. Zaprojektowana z myślą o maksymalnej czytelności tarcza otrzymała znaczniki godzinowe w postaci małych kwadratów na jej obrzeżu, wypełnionych masą SuperLumiNova. Tą świecącą na zielono substancją pokryte zostały również końcówki wskazówek.

Bremont MB Viper – dostępność i cena

Założona w 2002 roku przez dwóch braci firma Bremont jest obecnie jedną z niewielu brytyjskich firm zegarkowych, radzących sobie doskonale na zdominowanym przez szwajcarów rynku. Model MB Viper kultywuje charakter tego przedsiębiorstwa oraz tego, w jakim kierunku zmierza ono poprzez swoje działania.

Agresywny i bardzo wyrazisty projekt zegarka MB Viper - według zapowiedzi osób decyzyjnych w tym przedsiębiorstwie - będzie kontynuowany. My już wkrótce przekonamy się, jak będzie wyglądał kolejny krok w historii tej marki.

Bremont MB Viper

Bremont MB Viper

Bremont MB Viper

Zegarek Bremont MB Viper jest dostarczany w specjalnym pudełku, a cały zestaw uzupełniono dwoma materiałowymi paskami w kolorach: pomarańczowym i czarnym z tytanową klamrą, również pokrytą powłoką DLC. Model MB Viper jest objęty imitacją do 300 sztuk, jego cena wynosi około 26 400 złotych (5 975 EUR).

Marka Bremont dodaje, że każdy zamówiony zegarek będzie indywidualnie składany ręcznie po złożeniu zamówienia. Obecnie czas oczekiwania na egzemplarz wynosi około 6-8 tygodni.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Ball Roadmaster First Responder. Id...
Ball Roadmaster First Responder. Id...
01.09.2023
Frederic Jouvenot Helios Albedo i H...
Frederic Jouvenot Helios Albedo i H...
06.09.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco