• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball

Zegarki i biżuteria na fali rosnącej: rekordowa sprzedaż luksusowych zegarków w Polsce!


Szacowana wartość polskiego rynku luksusowej biżuterii i zegarków w 2022 roku wyniosła ok. 540 mln zł., z czego 44 proc., czyli 237,6 mln zł, to wartość rynku samych zegarków. Wartość sprzedaży luksusowych zegarków w Polsce w 2022 roku była najwyższa w historii!

- Całkowita wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2022 roku wyniosła prawie 37 miliardów złotych i była blisko 19 proc. większa niż w roku 2021 - wynika z raportu "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Luksus w niepewnych czasach", przygotowanym przez firmę doradczą KPMG. To już kolejny tego typu raport KPMG, o poprzednich jego edycjach również informowaliśmy w portalu "Zegarki i Pasja".

Samochody, odzież, kosmetyki i hotele

Z raportu wynika, że największą część rynku dóbr luksusowych stanowią, jak co roku, producenci samochodów premium i luksusowych. Wartość tego segmentu wyniosła 24,7 mld zł – po dużym wzroście sprzedaży zarówno w ujęciu wolumenowym (5,1 proc.), jak i wartościowym (20,5 proc.).

W 2022 roku Polacy zarejestrowali 95,7 tys. nowych samochodów marek premium oraz 329 sztuk samochodów luksusowych.

Rynek luksusowej odzieży i akcesoriów w 2022 roku powiększył się o 9,9 proc. w skali roku (czyli 290 mln zł) osiągając wartość 3,2 mld złotych – przewyższając rekordową wartość tego segmentu (3,1 mld złotych z roku 2019).

Segment luksusowych kosmetyków i perfum osiągnął w Polsce w 2022 roku wartość 1,2 mld złotych – co przełożyło się na wzrost 7,7 proc. w skali roku. Za ponad połowę wartości tego segmentu odpowiadają perfumy.

W 2022 roku największy wzrost wartości (45,6 proc. w skali roku) odnotował segment luksusowych hoteli i SPA. Wartość tego segmentu w 2022 roku wyniosła 2,6 mld złotych. Zgodnie z prognozami w 2024 roku branża hoteli premium i luksusowych powinna osiągnąć wyższą wartość niż przed pandemią. W 2022 roku w Polsce znajdowało 87 hoteli pięciogwiazdkowych – najwięcej w Krakowie (16), Warszawie (14) oraz Wrocławiu (6).

Zegarki i biżuteria na fali rosnącej

Ważną część rynku dóbr luksusowych w Polsce stanowią zegarki i biżuteria. Z wyliczeń KPMG wynika, że sprzedaż na rynku luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce wzrosła w 2022 roku w porównaniu do roku poprzedniego o 10,3 proc. w skali roku i wyniosła 540 mln zł. Według prognoz ten segment rynku dóbr luksusowych przekroczy wartość sprzed pandemii już w 2023 roku.

Zegarki i biżuteria na fali rosnącej: rekordowa sprzedaż luksusowych zegarków w Polsce!
Struktura luksusowej biżuterii i zegarków w 2022 roku, raport KPMG

Z raportu wynika, że segment biżuterii stanowi 56 proc. udziałów w rynku, co oznacza wzrost o 1 p.p w porównaniu do 2022 roku, kosztem segmentu zegarków. To oznacza, że zegarki zajmowały 44 proc. rynku wartego 540 mln zł, co daje kwotę 237,6 mln zł. Warto podkreślić, że to najwyższy poziom w historii, a więc także powyżej poziomów sprzed pandemii. W ostatnim roku przedpandemicznym, czyli 2019, wartość sprzedaży luksusowych zegarków w Polsce była na poziomie 230 mln zł, a w latach 2020 i 2021 sprzedaż była mniejsza.

Warto zauważyć, że to są zupełnie inne szacunki niż te, które podaje grupa VRG, czyli właściciel sieci W.Kruk, drugiej co do wielkości sieci w Polsce sprzedającej biżuterię i zegarki. VRG podaje, że rynek jubilerski w 2021 był warty prawie 3,7 mld zł. Największą jego część stanowi biżuteria szlachetna – ok. 60 proc. (czyli ok. 2,2 mld zł). Rynek zegarków mechanicznych grupa VRG szacuje na 300 mln w 2021 roku. Więcej na ten temat piszemy tu - nowa strategia VRG, właściciela W.Kruk: dobra luksusowe, odmłodzenie i ekspansja zagraniczna.

KPMG ocenia, że zarówno zegarki jak i biżuteria są często traktowane jako lokata kapitału, a popyt na niektóre limitowane modele wciąż przewyższa podaż. W 2022 roku wg. Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego eksport zegarków szwajcarskich wzrósł o 11.4 proc. r/r, a najlepiej sprzedają się te najdroższe modele.

Do czasu wybuchu pandemii rynek luksusowej biżuterii rósł średniorocznie szybciej niż wartość sprzedaży luksusowych zegarków. Obecnie to biżuteria szlachetna, głównie damska, odpowiada za największy wzrost w segmencie biżuterii (12,4 proc. wzrost r/r), podczas gdy w segmencie zegarków, to męskie zegarki odpowiadają za większy wzrost sprzedaży (8,0 prc. r/r.).

Zegarki i biżuteria na fali rosnącej: rekordowa sprzedaż luksusowych zegarków w Polsce!
Wartość rynku luksusowej biżuterii i zegarków – podział rynku w Europie, raport KPMG

Przewiduje się, że przez kolejne pięć lat utrzyma się wzrost sprzedaży na średnim poziomie 4,5 proc.

Rumunia wyprzedziła Polskę

Pomimo wzrostów w 2022 r., wartość rynków luksusowej biżuterii i zegarków nie doszła jeszcze do poziomu sprzed wybuchu pandemii. Do tej pory tylko największy rynek w Europie - Wielka Brytania może pochwalić się wynikiem nawet wyższym niż ten w 2019 roku.

KPMG zaznacza, że rynek rumuński, również wrócił do poziomu sprzed pandemii i rośnie w bardzo szybkim tempie, a zgodnie z przewidywaniami w ciągu najbliższych 5 lat jego wartość zwiększy się o 64,4 proc.

Warto zaznaczyć, że Polska nie należy do największych rynków biżuterii i zegarków w Europie.

Jak podaje KPMG, w 2022 r. największym rynkiem luksusowych zegarków i biżuterii w Europie była Wielka Brytania, z wartością ponad 5,5 mld euro. Na kolejnych miejscach uplasowała się Francja (3,71 mld euro), Szwajcaria (3,67 mld euro) i Niemcy (3,62 mld euro) oraz Włochy (3,57 mld euro.). Inne kraje to zdecydowanie mniejsze rynki, jak Hiszpania (1,5 mld euro), czy Holandia (772 mln euro).

Ciekawe, że Rumunia ma większy rynek luksusowych zegarków i biżuterii (154 mln euro) niż Polska (117 mln euro). A trzeba pamiętać, że Rumunia ma znacznie mniejszą liczbę ludności niż Polska, ok. 19 mln osób, a i średni poziom zamożności też jest mniejszy. Wytłumaczeniem tak dużego rynku biżuterii i zegarków w Rumunii wydają się być zagraniczni turyści.

Zegarki i biżuteria na fali rosnącej: rekordowa sprzedaż luksusowych zegarków w Polsce!
Prognoza: rynek luksusowej biżuterii i zegarków w latach 2015 – 2027, raport KPMG

Rośnie liczba bogatych Polek i Polaków

KPMG wylicza, że w Polsce rośnie liczba osób zamożnych oraz bogatych, które są kluczowymi odbiorcami rynku dóbr luksusowych. W 2021 roku dochody powyżej 20 tys. zł miesięcznie osiągało 320 tys. osób – to o blisko 13 proc. więcej niż w 2020 roku.

Grono osób bogatych, o miesięcznych zarobkach powyżej 50 tys. złotych w 2021 roku wzrosło o 7,4 proc. r/r i wyniosło 83 tys., a ich dochód wyniósł 130 mld złotych. Najwięcej osób, z takimi zarobkami zamieszkiwało Mazowsze, Wielkopolskę, Śląsk oraz Małopolskę.

Średnie miesięczne zarobki bogatych Polaków w 2021 roku wynosiły 131 tys. złotych.

Najważniejszą grupą docelową dla firm z branży dóbr luksusowych pozostają osoby bardzo bogate, z zarobkami powyżej 1 mln złotych brutto rocznie. W 2021 roku w Polsce mieszkało 37 tys. takich osób (wzrost o 4,8 proc. r/r). Ich zarobki osiągnęły 94 mld złotych i były o 2,6 proc. wyższe r/r. Najwięcej bardzo bogatych Polaków w 2021 roku zamieszkiwało Mazowsze (8,56 tys. osób), Wielkopolskę (4,24 tys.) oraz Śląsk (4,21 tys.), gdzie liczba bardzo bogatych zwiększyła się o 34,1 proc. r/r. Średnie miesięcznie zarobki bardzo bogatych Polaków w 2021 roku wynosiły 211,4 tys. złotych.

- Od wielu lat liczba bogatych i zamożnych Polaków systematycznie rośnie. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że Polacy w szybkim tempie się bogacą w obliczu rekordowej inflacji, która istotnie wpływa na ich majątki. Wyniki poszczególnych segmentów rynku dóbr luksusowych w Polsce wskazują jednak, że zainteresowanie towarami luksusowymi i premium nie słabnie. Wręcz przeciwnie, w niepewnych czasach coraz więcej osób bogatych lokuje kapitał na rynku dóbr luksusowych lub poszukuje możliwości inwestycyjnych - komentuje Andrzej Marczak, partner KPMG w Polsce i szef Działu Doradztwa Podatkowego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz szef Zespołu ds. PIT w Polsce.

Więcej ciekawych informacji tego typu prezentujemy tu: wiadomości z branży zegarkowej.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Portal „Zegarki i Pasja” - już pół...
Portal „Zegarki i Pasja” - już pół...
10.08.2023
Geneva Watch Days 2023 – lista ucze...
Geneva Watch Days 2023 – lista ucze...
18.08.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco