W Polsce istnieje drużyna sportowa, której historia przypomina bardziej scenariusz filmowy niż rzeczywistość, a niniejszy artykuł o niej nie jest typową opowieścią o amatorskim klubie sportowym. W zasadzie nic, co do dotyczy Warsaw Sirens nie jest typowe – ani dyscyplina sportu, ani okoliczności, w jakich jest trenowana, ani zawodnicy. Mimo że sam futbol amerykański staje się coraz popularniejszy w Polsce, to nadal pozostaje on domeną mężczyzn.
Warszawskie Syreny (Warsaw Sirens), to jedyna kobieca drużyna futbolu amerykańskiego w Polsce.
Ich własna liga
Dziś Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce (ZFAP) zrzesza 30 męskich zespołów i właśnie Warsaw Sirens. Męskie drużyny z całego kraju rywalizują ze sobą o mistrzostwo Polski, puchar Polish Bowl. Tegoroczne zwycięstwo odniósł podlaski klub Lowlanders Białystok, którego czołowy zawodnik jest też jednym z trenerów Warsaw Sirens. Nie jest to wyjątek – w kadrze trenerskiej Syren większość stanowią byli i obecni trenerzy oraz zawodnicy męskich drużyn, m.in.: Dukes Ząbki, Warsaw Eagles Warsaw Mets czy obecnego Mistrza Polski – Lowlanders Białystok.
Sam futbol amerykański zaczął pojawiać się w Polsce dopiero w latach 90., a pierwsza polska drużyna w tej dyscyplinie – Warsaw Eagles – została utworzona w 1999 roku. W 2004 roku powstała pierwsza organizacja zrzeszająca polskie kluby – Polski Związek Futbolu Amerykańskiego – która zorganizowała męską ligę. Futbol amerykański w Polsce istnieje dzięki pasji, gdyż zarówno powstanie męskiej, jak i kobiecej pierwszej drużyny było rezultatem zaangażowania samych przyszłych zawodników.
Drużyna Warsaw Sirens formalnie zawiązała się pod koniec 2012 roku.
Zespół stworzyło kilkanaście młodych kobiet, które pasjonowały się futbolem jako kibicki amerykańskiej ligi i znajome polskich zawodników. Przez pierwszych kilkanaście miesięcy Syreny pracowały nad fundamentami: skompletowaniem sprzętu, przygotowaniem treningów i materiałów dotyczących zasad oraz technik gry. Do 2014 roku Warsaw Sirens trenowały wyłącznie we własnym gronie. Zimą tego roku część zawodniczek uczestniczyło w obozie sportowym, gdzie trenowały razem z polskimi drużynami mężczyzn, a w maju rozgrały swój pierwszy mecz towarzyski z Francuzkami z Molosses Équipe Féminine. Przed meczem Syreny zorganizowały zbiórkę „Ubierz Syrenę”, dzięki której udało się zebrać 7 tys. zł i kupić prawdziwe stroje meczowe.
Jeszcze w 2014 roku Syreny brały udział w międzynarodowym i koedukacyjnym obozie sportowym, gdzie poznały zawodniczki z czeskiej ligi futbolowej. Był to przełomowy moment dla Warsaw Sirens, ponieważ w kolejnych latach miały możliwość gry z innymi kobiecymi zespołami – najpierw z Czeszkami, następnie Niemkami i Węgierkami. Nie było łatwo, koleżanki z zagranicy miały swoje ligi i mecze towarzyskie we własnych krajach. Przez ten czas powstała druga polska drużyna, Vixens Opole, która preferowała bezkontaktową wersję futbolu, tzw. flagówkę.
W 2015 i 2016 roku drużyna ta dwukrotnie zagrała z Syrenami w pełnym kontakcie, ale już w 2016 roku zespół się rozwiązał. W kolejnych latach Syreny trenowały same i – gdy tylko mogły – wyjeżdżały na imprezy międzynarodowe i mecze towarzyskie.
We wrześniu 2019 roku spełnia się największe marzenie Warsaw Sirens.
W końcu, po tylu latach starań, polskie zawodniczki rozegrały swój pierwszy regularny sezon ligowy, dołączając do czeskiej ligi – České Asociace Amerického Fotbalu (ČAAF). W swoim pierwszym sezonie Syreny wywalczyły wicemistrzostwo Czech.
Każdego roku zawodniczki Warsaw Sirens we własnym zakresie organizują fundusze na działalność klubu i udział w czeskiej lidze. Mimo ogromnej wdzięczności dla koleżanek z Czech, Syreny nadal mają nadzieję, że kiedyś będą mogły rywalizować z polskimi drużynami we własnej lidze.
Futbol amerykański – o co w tym chodzi?
Futbol amerykański to kontaktowy sport drużynowy. Każdą drużynę tworzą 2 podzespoły, czyli atak i obrona. W odróżnieniu od piłki nożnej, w czasie meczu grają one osobno – gra albo obrona (i atak przeciwnika), albo atak (i obrona przeciwnika). Męskie drużyny liczą po 11 zawodników, kobiet w drużynie jest 9.
Celem gry jest oczywiście zdobycie większej liczby punktów od drużyny przeciwnej w ciągu 4 kwart meczu. Punkty zdobywa się przez przeniesienie podaniami lub przerzucenie piłki tak, aby znalazła się w polu punktowym drużyny przeciwnej (tzw. przyłożenie – 6 punktów). Po zdobyciu przyłożenia, drużyna, które je zdobyła, może uzyskać dodatkowo 2 punkty albo 1 punkt.
Aby uzyskać dodatkowe 2 punkty, musi zdobyć kolejne przyłożenie, rozpoczynając swoją grę niedaleko pola punktowego przeciwnika. Zamiast tego może spróbować uzyskać 1 punkt, wykonując kopnięcie między słupki bramki.
Kiedy piłka jest w grze, zespół obrony dąży do zatrzymania formacji atakującej i piłki jak najdalej od swojego pola punktowego. Aby powstrzymać drużynę atakującą, obrona stosuje tzw. szarżę (ang. tackle). Szarża polega na fizycznym zmuszeniu zawodniczki ataku, która ma piłkę, do dotknięcia boiska inną częścią ciała niż stopy i ręce. To przerywa grę, ale można ją przerwać także poprzez wypchnięcie atakującej zawodniczki poza boisko.
Drużyna atakująca ma 4 próby, aby przebiec z piłką 10 jardów (1 jard = 0,9144 metra) w kierunku pola punktowego drużyny przeciwnej. Jeśli to się uda, zaczynają się kolejne 4 próby, a formacja ataku jest coraz bliżej pola punktowego. Jeśli formacji atakującej nie uda się przesunąć piłki o 10 jardów w czasie 4 zagrywek, to schodzi ona z boiska i swój atak zaczyna drużyna przeciwna.
Zważywszy na dużą fizyczną kontaktowość futbolu amerykańskiego jest to sport niezwykle restrykcyjny w swoich regułach.
Dotyczy to nie tylko koniecznego wyposażenia (kaski, ochraniacze ramion i korpusu tzw. pady, ochraniacze na szczęki, spodnie z ochraniaczami na nerki, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, uda i kolana), ale też szczegółowych zasad wchodzenia w kontakt z przeciwnikami.
Żeby nie było wątpliwości: futbol amerykański nie ma nic wspólnego z chaotycznym bieganiem po boisku i „tłuczeniem” kogo popadnie. Wręcz przeciwnie. Zawodnicy nie tylko muszą grać przepisowo, ale także dbać o to, aby nie było wątpliwości, że dany blok czy szarża, a właściwie każdy kontakt fizyczny, jest zgodny z drobiazgowo zdefiniowanymi regułami (gdzie, czym i jak można dotknąć przeciwnika i podczas jakiego typu zagrywki).
Sędziowie futbolu amerykańskiego są bardzo zasadniczy w kwestiach bezpieczeństwa, stosują kary za potencjalne stworzenie zagrożenia dla zdrowia zawodników. Dlatego też nauka teorii technik gry oraz zasad jest ważnym i niełatwym elementem treningu futbolowego.
Niemniej dzięki temu jest to sport tak samo bezpieczny, jak inne kontaktowe sporty drużynowe.
Futbol amerykański rodem z… Wielkiej Brytanii
Początki futbolu amerykańskiego sięgają XIX stulecia i gier piłkarskich rozgrywanych w Wielkiej Brytanii – głównie rugby i piłki nożnej. Na kontynencie północnoamerykańskim był to sport akademicki, początkowo trenowany w najbardziej prestiżowych uczelniach.
W 1920 roku powstała liga American Professional Football Association, która później zmieniła nazwę na National Football League (NFL). W latach 20. XX wieku futbol amerykański sprofesjonalizował się i stał się drugim najpopularniejszym sportem w USA (na pierwszym miejscu był baseball). Podczas drugiej wojny światowej amerykańscy żołnierze przyczynili się do spopularyzowania swojego sportu także w Europie. Dzięki upowszechnieniu telewizji i transmisjom meczów już w latach 60. futbol pokonał baseball i… tak już zostało do dziś.
Popularność futbolu amerykańskiego na świecie jest fenomenem nie tylko sportowym, ale i komercyjnym, którego nie da się porównać do żadnej innej dyscypliny sportowej. W rankingu Forbesa dotyczącym 50 najbogatszych klubów sportowych na świecie w 2020 roku aż 27 zespołów należało do NFL, a same umowy transmisji meczów NFL są wyceniane przeciętnie na 6,5 miliarda dolarów rocznie. W 2019 roku wśród 100 programów o największej oglądalności w amerykańskiej telewizji aż 73 stanowiły mecze NFL. Warto pamiętać, że mecze amerykańskiej ligi, w tym finały (Super Bowl), są transmitowane także w innych krajach, i to na wszystkich kontynentach.
Sport idealny dla każdego, a może w szczególności dla kobiet?
Czynników globalnego sukcesu futbolu amerykańskiego jest wiele.
Mecze są niezwykle widowiskowe, a sylwetki profesjonalnych zawodników kojarzą się bardziej z gladiatorami niż sportowcami. Dlatego oglądanie meczów futbolu jest świetną rozrywką. Z drugiej strony jest to sport niezwykle inkluzywny, ponieważ właściwie każdy i każda może go uprawiać.
Amerykańskie kino pokazuje widzom na całym świecie, że jest to sport i rozrywka dla całej rodziny (sceny w stylu: rodzice biorą jajowatą piłkę i idą pograć z dziećmi przed domem).
Dlaczego?
Żeby grać w futbol amerykański nie trzeba wyglądać jak tytani z drużyn NFL.
Oczywiście siła fizyczna, zwinność ruchów czy szybki bieg wiele ułatwiają, jak to w sportach. Niemniej nie są warunkiem uczestnictwa w grze. Nie można być za niskim, za wysokim, za grubym czy za chudym na futbol amerykański. Każda sylwetka jest dobra, gdyż w futbolu mamy bogactwo różnych typów pozycji.
Nie lubisz biegać?
Nie ma problemu, będziesz grać na pierwszej linii ataku albo na pierwszej linii obrony.
Lubisz biegać, ale rzucanie/łapanie to nie twoja bajka?
Też nie ma problemu, zapraszamy do 2. lub 3. linii obrony.
Albo może fajnie jednak coś porzucać, ale to łapanie to jakiś koszmar?
Kto wie, może jesteś urodzoną/urodzonym rozgrywającą/rozgrywającym i będziesz gwiazdą ataku?
I tak dalej…
Jakiekolwiek masz chęci i niechęci, futbol amerykański na pewno ma dla ciebie propozycję.
Myśląc o futbolu, często myślimy o profesjonalnych zawodnikach NFL – mężczyznach o niemal nadludzkiej sile, szybkości, zwinności i umiejętnościach łapania piłki w pełnym sprincie wśród czyhających przeciwników o takich samych walorach fizycznych. Każdy, kto kiedykolwiek widział mecz futbolu amerykańskiego, wie, że zawodników tego sportu wyróżnia nie tylko siła fizyczna, ale również psychiczna. Z kolei ci, którzy kiedyś grali, wiedzą, że elementem tej psychicznej siły jest odwaga i pokonanie własnych obaw przed fizycznym starciem z przeciwnikiem.
W codziennym życiu fizyczna konfrontacja z drugą osobą jest nie tylko niepożądana, lecz wręcz zakazana. Jednakże wchodząc na boisko do futbolu amerykańskiego, zostawiamy zasady współżycia społecznego za sobą i wkraczamy w świat, gdzie konfrontacja fizyczna jest nie tylko pożądana, ale i nieuchronna. Dlatego też trening futbolowy ma wymiar zarówno fizyczny, jak i mentalny, dla niektórych może nawet bardziej mentalny, a efekty treningów bywają wręcz terapeutyczne.
Fizyczna konfrontacja i dominacja nad przeciwnikami niezbyt jednak koresponduje z tradycyjnym, stereotypowym wyobrażeniem o kobietach jako słabszych i niedominujących.
Śmiało można powiedzieć, że zgodnie z tym stereotypem kobiety wręcz nie pasują do futbolu amerykańskiego i jest to sport typowo męski. Jednak kobiety na całym świecie, a w Polsce Warsaw Sirens, udowadniają, że to nieprawda.
Może właśnie ze względu na stereotypizację futbol amerykański jest wręcz idealny dla kobiet, a jego popularyzacja niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie, wykraczające poza sam sport?
Warsaw Sirens
Więcej publikacji o różnych ciekawych hobby i pasjach, poza zegarkami, w dziale: pasja.
Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 19
15:30 29.04.2023Pasja
Warsaw Sirens – naszą pasją są… siła i futbol amerykański!
Powrót do kategorii

REKLAMA

Krótka historia zegarmistrzostwa od II Wojny Światowej. „Bitwa o handel”
Nie tylko na fali ujawniania tajemnic funkcjonowania powojennej Polski, bardzo ciekawą może okazać się próba przedstawienia historii niezwykłego zawodu, jakim jest zegarm ...

Mondaine Stop2Go, a zegar dworcowy...
Stylistyka zegarów dworcowych szwajcarskich kolei znana jest nie tylko zegarkomaniakom i znawcom wzornictwa przemysłowego. Nie tak dawno temu, dzięki zgłoszonemu naruszen ...

Martel Watch Co. – zapomniany twórca El Primero. Historia marki.
Martel - ta nazwa zazwyczaj nie mówi nic, nawet kolekcjonerom starych zegarków. Szkoda, ponieważ była to niezwykle zasłużona manufaktura, szczególnie w dziedzinie produkc ...

Portal „Zegarki i Pasja” - już pół miliona wizyt w 2023!
Dzień 10 sierpnia 2023 roku zapisał się właśnie na zawsze w historii naszego wydawnictwa. Z ogromną przyjemnością i nieukrywaną dumą możemy ogłosić, iż dziś portal „Zegar ...

Zegarek inspirowany legendarnym samolotem. Luminox Air Series Constellation Automatic 9600
Pod koniec września 2022 premierę miała jedna z nowości marki Luminox, opisywany przez nas model Luminox Air Pilot P-38 Lightning 9520 Series. Dziś prezentujemy kolejny, ...

Widok Ziemi z kosmosu. Nowy zegarek G-SHOCK—110 EARTH-1AER
Historia jednych z najbardziej wytrzymałych zegarków na świecie zaczęła się w Japonii w 1983 roku. Wtedy właśnie na rynku pojawił się pierwszy zegarek marki G-SHOCK. Jego ...

Nowy Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase. Czytając Księżyc
Prezentujemy nowy, kolejny zaawansowany technicznie zegarek marki Citizen. To model z flagową i wyjątkowo użyteczną technologią tej japońskiej firmy, czyli Eco-Drive. Zas ...

Stylistyka lat 70. XX wieku we współczesnym wydaniu. Delbana Locarno
Obserwując w ostatnim czasie aktywność szwajcarskiej firmy Delbana, wyraźnie widać, iż marka ta za swój cel obrała próbę odzyskania swojej dawnej, silnej pozycji na naszy ...

Polska marka Xicorr na World Time UK - The London Watch Event 2023
Firma Xicorr w tym roku po raz pierwszy podjęła decyzję, aby wystawić się na zagranicznych targach zegarkowych. Wybór padł na World Time UK - The London Watch Event 2023, ...

Zegarki Alpina z serii Alpiner Extreme pierwszy raz ze zintegrowaną bransoletą!
Założona w 1883 roku firma zegarmistrzowska Alpina w 2023 roku obchodzi 140-lecie swojego istnienia. W tym roku, po raz pierwszy, ten szwajcarski producent pojawił się na ...

Recenzja: Davosa Newton Pilot Automatic
Davosa to szwajcarska marka zegarmistrzowska, która w swojej całkiem bogatej ofercie proponuje zegarki dobrze wykonane i często sporo oferujące, a dostępne w niewygórowan ...

Frederique Constant Highlife Ladies Automatic Heart Beat. Zegarek w najmodniejszym dziś stylu
Frederique Constant, ambitna szwajcarska marka która oferuje to, co jest w zegarmistrzostwie najlepsze w relatywnie rozsądnych cenach, pamięta także o paniach. Nowy model ...