• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient

Warsaw Sirens – naszą pasją są… siła i futbol amerykański!


W Polsce istnieje drużyna sportowa, której historia przypomina bardziej scenariusz filmowy niż rzeczywistość, a niniejszy artykuł o niej nie jest typową opowieścią o amatorskim klubie sportowym. W zasadzie nic, co do dotyczy Warsaw Sirens nie jest typowe – ani dyscyplina sportu, ani okoliczności, w jakich jest trenowana, ani zawodnicy. Mimo że sam futbol amerykański staje się coraz popularniejszy w Polsce, to nadal pozostaje on domeną mężczyzn.

Warszawskie Syreny (Warsaw Sirens), to jedyna kobieca drużyna futbolu amerykańskiego w Polsce.

Ich własna liga

Dziś Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce (ZFAP) zrzesza 30 męskich zespołów i właśnie Warsaw Sirens. Męskie drużyny z całego kraju rywalizują ze sobą o mistrzostwo Polski, puchar Polish Bowl. Tegoroczne zwycięstwo odniósł podlaski klub Lowlanders Białystok, którego czołowy zawodnik jest też jednym z trenerów Warsaw Sirens. Nie jest to wyjątek – w kadrze trenerskiej Syren większość stanowią byli i obecni trenerzy oraz zawodnicy męskich drużyn, m.in.: Dukes Ząbki, Warsaw Eagles Warsaw Mets czy obecnego Mistrza Polski – Lowlanders Białystok.

Sam futbol amerykański zaczął pojawiać się w Polsce dopiero w latach 90., a pierwsza polska drużyna w tej dyscyplinie – Warsaw Eagles – została utworzona w 1999 roku. W 2004 roku powstała pierwsza organizacja zrzeszająca polskie kluby – Polski Związek Futbolu Amerykańskiego – która zorganizowała męską ligę. Futbol amerykański w Polsce istnieje dzięki pasji, gdyż zarówno powstanie męskiej, jak i kobiecej pierwszej drużyny było rezultatem zaangażowania samych przyszłych zawodników.

Drużyna Warsaw Sirens formalnie zawiązała się pod koniec 2012 roku.

Zespół stworzyło kilkanaście młodych kobiet, które pasjonowały się futbolem jako kibicki amerykańskiej ligi i znajome polskich zawodników. Przez pierwszych kilkanaście miesięcy Syreny pracowały nad fundamentami: skompletowaniem sprzętu, przygotowaniem treningów i materiałów dotyczących zasad oraz technik gry. Do 2014 roku Warsaw Sirens trenowały wyłącznie we własnym gronie. Zimą tego roku część zawodniczek uczestniczyło w obozie sportowym, gdzie trenowały razem z polskimi drużynami mężczyzn, a w maju rozgrały swój pierwszy mecz towarzyski z Francuzkami z Molosses Équipe Féminine. Przed meczem Syreny zorganizowały zbiórkę „Ubierz Syrenę”, dzięki której udało się zebrać 7 tys. zł i kupić prawdziwe stroje meczowe.

Jeszcze w 2014 roku Syreny brały udział w międzynarodowym i koedukacyjnym obozie sportowym, gdzie poznały zawodniczki z czeskiej ligi futbolowej. Był to przełomowy moment dla Warsaw Sirens, ponieważ w kolejnych latach miały możliwość gry z innymi kobiecymi zespołami – najpierw z Czeszkami, następnie Niemkami i Węgierkami. Nie było łatwo, koleżanki z zagranicy miały swoje ligi i mecze towarzyskie we własnych krajach. Przez ten czas powstała druga polska drużyna, Vixens Opole, która preferowała bezkontaktową wersję futbolu, tzw. flagówkę.

W 2015 i 2016 roku drużyna ta dwukrotnie zagrała z Syrenami w pełnym kontakcie, ale już w 2016 roku zespół się rozwiązał. W kolejnych latach Syreny trenowały same i – gdy tylko mogły – wyjeżdżały na imprezy międzynarodowe i mecze towarzyskie.

Warsaw Sirens – naszą pasją są… siła i futbol amerykański!

Warsaw Sirens – naszą pasją są… siła i futbol amerykański!

We wrześniu 2019 roku spełnia się największe marzenie Warsaw Sirens.

W końcu, po tylu latach starań, polskie zawodniczki rozegrały swój pierwszy regularny sezon ligowy, dołączając do czeskiej ligi – České Asociace Amerického Fotbalu (ČAAF). W swoim pierwszym sezonie Syreny wywalczyły wicemistrzostwo Czech.

Każdego roku zawodniczki Warsaw Sirens we własnym zakresie organizują fundusze na działalność klubu i udział w czeskiej lidze. Mimo ogromnej wdzięczności dla koleżanek z Czech, Syreny nadal mają nadzieję, że kiedyś będą mogły rywalizować z polskimi drużynami we własnej lidze.

Futbol amerykański – o co w tym chodzi?

Futbol amerykański to kontaktowy sport drużynowy. Każdą drużynę tworzą 2 podzespoły, czyli atak i obrona. W odróżnieniu od piłki nożnej, w czasie meczu grają one osobno – gra albo obrona (i atak przeciwnika), albo atak (i obrona przeciwnika). Męskie drużyny liczą po 11 zawodników, kobiet w drużynie jest 9.

Celem gry jest oczywiście zdobycie większej liczby punktów od drużyny przeciwnej w ciągu 4 kwart meczu. Punkty zdobywa się przez przeniesienie podaniami lub przerzucenie piłki tak, aby znalazła się w polu punktowym drużyny przeciwnej (tzw. przyłożenie – 6 punktów). Po zdobyciu przyłożenia, drużyna, które je zdobyła, może uzyskać dodatkowo 2 punkty albo 1 punkt.

Aby uzyskać dodatkowe 2 punkty, musi zdobyć kolejne przyłożenie, rozpoczynając swoją grę niedaleko pola punktowego przeciwnika. Zamiast tego może spróbować uzyskać 1 punkt, wykonując kopnięcie między słupki bramki.

Kiedy piłka jest w grze, zespół obrony dąży do zatrzymania formacji atakującej i piłki jak najdalej od swojego pola punktowego. Aby powstrzymać drużynę atakującą, obrona stosuje tzw. szarżę (ang. tackle). Szarża polega na fizycznym zmuszeniu zawodniczki ataku, która ma piłkę, do dotknięcia boiska inną częścią ciała niż stopy i ręce. To przerywa grę, ale można ją przerwać także poprzez wypchnięcie atakującej zawodniczki poza boisko.

Drużyna atakująca ma 4 próby, aby przebiec z piłką 10 jardów (1 jard = 0,9144 metra) w kierunku pola punktowego drużyny przeciwnej. Jeśli to się uda, zaczynają się kolejne 4 próby, a formacja ataku jest coraz bliżej pola punktowego. Jeśli formacji atakującej nie uda się przesunąć piłki o 10 jardów w czasie 4 zagrywek, to schodzi ona z boiska i swój atak zaczyna drużyna przeciwna.

Zważywszy na dużą fizyczną kontaktowość futbolu amerykańskiego jest to sport niezwykle restrykcyjny w swoich regułach.

Dotyczy to nie tylko koniecznego wyposażenia (kaski, ochraniacze ramion i korpusu tzw. pady, ochraniacze na szczęki, spodnie z ochraniaczami na nerki, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, uda i kolana), ale też szczegółowych zasad wchodzenia w kontakt z przeciwnikami.

Warsaw Sirens – naszą pasją są… siła i futbol amerykański!

Warsaw Sirens – naszą pasją są… siła i futbol amerykański!

Warsaw Sirens – naszą pasją są… siła i futbol amerykański!

Żeby nie było wątpliwości: futbol amerykański nie ma nic wspólnego z chaotycznym bieganiem po boisku i „tłuczeniem” kogo popadnie. Wręcz przeciwnie. Zawodnicy nie tylko muszą grać przepisowo, ale także dbać o to, aby nie było wątpliwości, że dany blok czy szarża, a właściwie każdy kontakt fizyczny, jest zgodny z drobiazgowo zdefiniowanymi regułami (gdzie, czym i jak można dotknąć przeciwnika i podczas jakiego typu zagrywki).

Sędziowie futbolu amerykańskiego są bardzo zasadniczy w kwestiach bezpieczeństwa, stosują kary za potencjalne stworzenie zagrożenia dla zdrowia zawodników. Dlatego też nauka teorii technik gry oraz zasad jest ważnym i niełatwym elementem treningu futbolowego.

Niemniej dzięki temu jest to sport tak samo bezpieczny, jak inne kontaktowe sporty drużynowe.

Futbol amerykański rodem z… Wielkiej Brytanii

Początki futbolu amerykańskiego sięgają XIX stulecia i gier piłkarskich rozgrywanych w Wielkiej Brytanii – głównie rugby i piłki nożnej. Na kontynencie północnoamerykańskim był to sport akademicki, początkowo trenowany w najbardziej prestiżowych uczelniach.

W 1920 roku powstała liga American Professional Football Association, która później zmieniła nazwę na National Football League (NFL). W latach 20. XX wieku futbol amerykański sprofesjonalizował się i stał się drugim najpopularniejszym sportem w USA (na pierwszym miejscu był baseball). Podczas drugiej wojny światowej amerykańscy żołnierze przyczynili się do spopularyzowania swojego sportu także w Europie. Dzięki upowszechnieniu telewizji i transmisjom meczów już w latach 60. futbol pokonał baseball i… tak już zostało do dziś.

Popularność futbolu amerykańskiego na świecie jest fenomenem nie tylko sportowym, ale i komercyjnym, którego nie da się porównać do żadnej innej dyscypliny sportowej. W rankingu Forbesa dotyczącym 50 najbogatszych klubów sportowych na świecie w 2020 roku aż 27 zespołów należało do NFL, a same umowy transmisji meczów NFL są wyceniane przeciętnie na 6,5 miliarda dolarów rocznie. W 2019 roku wśród 100 programów o największej oglądalności w amerykańskiej telewizji aż 73 stanowiły mecze NFL. Warto pamiętać, że mecze amerykańskiej ligi, w tym finały (Super Bowl), są transmitowane także w innych krajach, i to na wszystkich kontynentach.

Sport idealny dla każdego, a może w szczególności dla kobiet?

Czynników globalnego sukcesu futbolu amerykańskiego jest wiele.

Mecze są niezwykle widowiskowe, a sylwetki profesjonalnych zawodników kojarzą się bardziej z gladiatorami niż sportowcami. Dlatego oglądanie meczów futbolu jest świetną rozrywką. Z drugiej strony jest to sport niezwykle inkluzywny, ponieważ właściwie każdy i każda może go uprawiać.

Amerykańskie kino pokazuje widzom na całym świecie, że jest to sport i rozrywka dla całej rodziny (sceny w stylu: rodzice biorą jajowatą piłkę i idą pograć z dziećmi przed domem).

Dlaczego?

Żeby grać w futbol amerykański nie trzeba wyglądać jak tytani z drużyn NFL.

Warsaw Sirens – naszą pasją są… siła i futbol amerykański!

Warsaw Sirens – naszą pasją są… siła i futbol amerykański!

Oczywiście siła fizyczna, zwinność ruchów czy szybki bieg wiele ułatwiają, jak to w sportach. Niemniej nie są warunkiem uczestnictwa w grze. Nie można być za niskim, za wysokim, za grubym czy za chudym na futbol amerykański. Każda sylwetka jest dobra, gdyż w futbolu mamy bogactwo różnych typów pozycji.

Nie lubisz biegać?

Nie ma problemu, będziesz grać na pierwszej linii ataku albo na pierwszej linii obrony.

Lubisz biegać, ale rzucanie/łapanie to nie twoja bajka?

Też nie ma problemu, zapraszamy do 2. lub 3. linii obrony.

Albo może fajnie jednak coś porzucać, ale to łapanie to jakiś koszmar?

Kto wie, może jesteś urodzoną/urodzonym rozgrywającą/rozgrywającym i będziesz gwiazdą ataku?

I tak dalej…

Jakiekolwiek masz chęci i niechęci, futbol amerykański na pewno ma dla ciebie propozycję.

Myśląc o futbolu, często myślimy o profesjonalnych zawodnikach NFL – mężczyznach o niemal nadludzkiej sile, szybkości, zwinności i umiejętnościach łapania piłki w pełnym sprincie wśród czyhających przeciwników o takich samych walorach fizycznych. Każdy, kto kiedykolwiek widział mecz futbolu amerykańskiego, wie, że zawodników tego sportu wyróżnia nie tylko siła fizyczna, ale również psychiczna. Z kolei ci, którzy kiedyś grali, wiedzą, że elementem tej psychicznej siły jest odwaga i pokonanie własnych obaw przed fizycznym starciem z przeciwnikiem.

W codziennym życiu fizyczna konfrontacja z drugą osobą jest nie tylko niepożądana, lecz wręcz zakazana. Jednakże wchodząc na boisko do futbolu amerykańskiego, zostawiamy zasady współżycia społecznego za sobą i wkraczamy w świat, gdzie konfrontacja fizyczna jest nie tylko pożądana, ale i nieuchronna. Dlatego też trening futbolowy ma wymiar zarówno fizyczny, jak i mentalny, dla niektórych może nawet bardziej mentalny, a efekty treningów bywają wręcz terapeutyczne.

Warsaw Sirens – naszą pasją są… siła i futbol amerykański!

Fizyczna konfrontacja i dominacja nad przeciwnikami niezbyt jednak koresponduje z tradycyjnym, stereotypowym wyobrażeniem o kobietach jako słabszych i niedominujących.

Śmiało można powiedzieć, że zgodnie z tym stereotypem kobiety wręcz nie pasują do futbolu amerykańskiego i jest to sport typowo męski. Jednak kobiety na całym świecie, a w Polsce Warsaw Sirens, udowadniają, że to nieprawda.

Może właśnie ze względu na stereotypizację futbol amerykański jest wręcz idealny dla kobiet, a jego popularyzacja niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie, wykraczające poza sam sport?

Warsaw Sirens

Więcej publikacji o różnych ciekawych hobby i pasjach, poza zegarkami, w dziale: pasja.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 19


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Moja pasja: sporty sylwetkowe oraz ...
Moja pasja: sporty sylwetkowe oraz ...
27.08.2022
Pasja: Chiny i fotografia. Jak wygl...
Pasja: Chiny i fotografia. Jak wygl...
30.12.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco