Troska o środowisko naturalne, dbanie o czystość rzek i oceanów, to dziś tematy, które nie powinny budzić zdziwienia. Susze, zanieczyszczenie wód, obumieranie ważnych ekosystemów, w tym niestety także tych morskich, to coś, co dzieje się tu i teraz. Każdego dnia. Często sami widzimy już ten problem wokół siebie. Pamiętamy przecież chociażby niedawną katastrofę związaną z zanieczyszczeniem Odry, czy też zanikanie życia na obszarach Bałtyku. Dlatego wszelkie działania mające na celu ochronę wody pitnej oraz akwenów wodnych, przypominanie o tym, informowanie, edukowanie i inne tego typu aktywności powinny być dziś normą. Jednak nie wszyscy zachowujemy się odpowiednio. Więc warto o tym przypominać jeszcze intensywniej, współdziałać, nagłaśniać.
Coraz więcej firm zegarmistrzowskich również bierze udział w propagowaniu ochronny środowiska, starają się działać w ramach zasad zrównoważonego rozwoju. Do tego grona przyłącza się także szwajcarska marka Davosa – mówiąc potocznie - dorzuca cegiełkę od siebie.
Wsparcie Coral Guardian
Na bazie nowej odsłony modelu Argonautic BG powstał limitowany zegarek, a w zasadzie dwa zegarki, które dodatkowo doskonale wpisują się w modny ostatnio trend, by oferować modele z tarczami o ciekawych kolorach. To ma miejsce nawet w przypadku modeli eleganckich, ale najwięcej fantazji można zrealizować w zegarkach sportowych, jak nasza dzisiejsza Davosa.
W tym specjalnym projekcie szwajcarski producent zegarków wspiera organizację pozarządową. To Coral Guardian, która specjalizuje się na arenie międzynarodowej w ochronie i odnawianiu zagrożonych ekosystemów podwodnych. Zespół współpracujący z biologiem i współzałożycielem organizacji Martinem Colognolim działa lokalnie z miejscowymi strukturami w celu odbudowy koralowców, a także edukuje miejscową ludność zamieszkującą takie obszary w tej ważnej kwestii. Coral Guardian udostępnia wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas szkoleń w ramach czynnej ochrony morza także ogółowi społeczeństwa.
Program Blue Center od wielu lat pozwala na włączanie się lokalnych społeczności do ochrony wodnych ekosystemów ze wsparciem Coral Guardian dla zgłaszanych projektów w tej dziedzinie. Jednym z głównych celów organizacji jest szkolenie jak największej liczby osób do realizacji własnych lokalnych projektów na całym świecie.
Dlatego ważne jest wsparcie dla Coral Guardian, a to z kolei oznacza, że w przypadku opisywanych zegarków, inicjatywy marki Davosa, liczy się każdy zegarek
Wyjątkowe cechy serii Argonautic
W ten oto sposób bliskie powiązania Davosy z międzynarodowym światem nurkowym doprowadziły do współpracy z ekipą Coral Guardian. Następnie powstał pierwszy wspólny projekt zegarkowy: Davosa Argonautic Coral.
Dwie kolorystycznie wyraziste tarcze od samego początku robią mocne wrażenie. Jest wersja jaskrawo pomarańczowa i turkusowa. Te dwie tarcze zastosowane w profesjonalnym zegarku nurkowym mają przywodzić koralowce fluorescencyjne. Wśród nich są gatunki, które właśnie pomarańczowymi lub turkusowymi barwami wzbogacają podwodny świat, który poprzez własne zaniedbania dziś musimy szczególnie chronić. Wpływy z projektu trafiają bezpośrednio do Coral Guardian w celu wsparcia odbudowy rafy koralowej na wyspie Hatamin w Indonezji. Każdy nabywca zegarka Argonautic Coral Limited Edition otrzymuje wymierne potwierdzenie swojego wkładu w postaci zaświadczenia darczyńcy z dołączoną specjalną książeczką
Cel szczytny. A jaki jest sam zegarek?
To oczywiście sprawdzony i doceniany diver firmy Davosa. Zegarek mechaniczny, który doskonale znają także czytelnicy naszego portalu i magazynu Zegarki i Pasja, bo pisaliśmy już na przestrzeni lat o kolejnych odsłonach tego modelu wielokrotnie, a także mieliśmy możliwość przygotować recenzje niektórych modeli.
Argonautic Coral Limited Edition podziela wszystkie wyjątkowe cechy serii Argonautic, dzięki czemu jest to nie tylko atrakcyjny sportowy zegarek, ale w razie konieczności profesjonalny, choć stylowy instrument do podwodnych wojaży. 30ATM to klasa wodoszczelności wystarczająca do takich zastosowań.
Koperta z zakręcaną koronką i zaworem helowym jest od góry zwieńczona szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną. Zastosowane w limitowanej edycji kolory tarcz zapewniają doskonała czytelność w dobrych warunkach oświetlenia, a materiał luminescencyjny SuperLumiNova® BGW sprawia, że wskazówki, cyfry i specjalny punkt na obrotowej lunecie świecą jasno, nawet przy bardzo słabej widoczności, wspierając odczyt aktualnego czasy i zadanego czasu nurkowania.
Kolejną „atrakcją” w jaki wyposażono te specjalne zegarki jest unikalny materiał zastosowany do wykonania wkładki obrotowej lunety. To materiał o którym już pisaliśmy, a który to został specjalnie opracowany przez firmę Davosa - specjalny stop stali o nazwie Beyond Steel®.
To stal o szczególnych właściwościach, przydatnych z racji możliwości kontaktu zegarka z dość agresywnymi dla tego typu urządzeń środowiskami, jak chociażby mocno zasolona woda, ale także odporny na ślady związane z upływem czasu i użytkowaniem zegarka. Beyond Steel jako materiał jest ciężki jak złoto (ma gęstość 19,3 g/cm³), prawie tak twardy jak diament (9,5 w skali twardości Mohsa), i wytrzymuje najwyższe temperatury (temperatura topnienia 2950 C°). To powoduje, że stal Beyond Steel® jest praktycznie niezniszczalna, absolutnie odporna na czynniki chemiczne i korozję, a przy tym jest wolna od niklu.
Argonautic w wersji Coral Limited Edition to oczywiście ta sama, ciekawa i dobrze wykonana koperta o rozpoznawalnej, technicznej stylistyce. Koperta Davosa Argonautic BG jest stalowa, w całości szczotkowana. Ma szeroko rozstawione, średniej masywności uszy. Przestrzeń między nimi nie ma zaokrąglonego kształtu, jest prosta. Średnica koperty to uniwersalne 43 mm, a jej grubość to jedynie 13,8 mm. Uszy są zagięte ku dołowi, przez co zegarek dość dobrze układa się na nadgarstku, mimo sporej wielkości, bo wysokość od ucha do ucha to 51 mm. Wymiary dają nam zatem zegarek o rozsądnej wielkości, choć wizualnie sprawia on wrażenie większego, bardziej masywnego, niż wynika to z „suchych” danych technicznych.
Dekiel jest pełny i stalowy. Oprócz numeru z limitowanej edycji, zakręcany dekiel ozdobiony jest przez umieszczenie na nim stylizowanego korala jako symbolu, który ma przypominać noszącemu o pochodzeniu i intencjach, które przyświecały stworzeniu tego specjalnego modelu w dwóch wersjach. Aby nigdy nie zapomnieć o konieczności ochrony oceanów.
Tarcza w dwóch kolorach
Przypomnijmy, Davosa Argonautic Coral Limited Edition jest w wersji jaskrawo pomarańczowej oraz turkusowej. Niezależnie od koloru, tarcza składa się z jednolitego, płaskiego obszaru, który stanowi jej podstawę. Przy krawędzi tarczy nadrukowano czarnym lakierem bardzo drobne, delikatne kreseczki będące indeksami minutowymi. Co 5 zamiast kreseczki widoczny jest duży, wyrazisty indeks godzinowy. W większości znaczników są to mocno wydłużone prostokąty. Na godzinach 6. i 9. są one zdecydowanie szersze. Na godzinie 3. to tylko kwadracik, o boku równym szerokości większych indeksów, ponieważ tam umieszczono okienko datownika. Jest ono otoczone podwójną, nadrukowaną ramką i możemy w nim odczytać dni miesiąca. Na godzinie 12. indeks ma kształt trójkąta odwróconego grotem do środka. To wyróżnienie pozwala nam na łatwą orientację co do położenia tarczy zegarka w ciemności.
Indeksy są nakładane, wyraźnie trójwymiarowe, oraz mają wąskie ramki i obfite wypełnienie masą świecącą SuperLumiNova BGW9. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę producenta, a nad nią logo marki Davosa, czyli charakterystyczną gwiazdę. Po przeciwnej stronie znajdziemy nieco więcej informacji. Prostą czcionką nadrukowano nazwę modelu, czyli Argonautic BG, poniżej widoczna jest informacja po poziomie wodoszczelności, tutaj do 300 m, oraz rodzaju naciągu sprężyny. Nadruki są w kolorze czarnym na obu wersjach.
Zegarek wyposażono w sprawdzony szwajcarski mechanizm Sellita SW200-1 z naciągiem automatycznym. To mechanizm o znanych walorach, funkcjonujący na rynku już od wielu lat, charakteryzujący się nowoczesną konstrukcją, niezawodnością i dobrą precyzją pracy.
Davosa Argonautic Coral Limited Edition – dostępność i cena
Do każdego egzemplarza Davosa Argonautic Coral Limited Edition dołączona jest stalowa, trójrzędowa bransoleta TriaLink z przedłużką pozwalająca na założenie zegarka na rękaw kombinezonu nurkowego.
Każda z wersji jest limitowana do 300 sztuk.
Zegarek jest dostarczany w pięknie wykonanym drewnianym pudełku. Model ten jest już dostępy w Polsce, cena zegarka to 5 700 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Davosy znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Davosa.
Adrian Szewczyk
07:40 26.01.2023Zegarki
Davosa Argonautic BG Coral Limited Edition. Wspierajmy ochronę środowiska!
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarek na prezentsrebrny zegarekzegarki męskie klasycznezegarki szwajcarskiezegarek wodoszczelnyzegarek do pływaniazegarek mechanicznyzegarek nurkowyzegarki automatycznenietypowe zegarkizegarki męskie mechaniczne

REKLAMA

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity
Użytkownicy zegarków, a szczególnie osoby pasjonujące się zegarmistrzostwem, chcąc zdefiniować podczas prowadzonych przez siebie rozmów używane przez nich zegarki, posług ...

Cyfrowe zegarki mechaniczne typu „Jump Hour” – historia
Mówiąc o zegarkach mechanicznych, z reguły mamy na myśli czasomierze analogowe, czyli posiadające tarczę oraz wskazówki. Kiedy natomiast pada hasło zegarek cyfrowy, najcz ...

Mała książeczka o wawelskich zegarach przenośnych
Wawel to krakowskie wzgórze, miejsce prastarego osadnictwa, historyczne centrum władzy państwowej, królewska nekropolia, miejsce kultu religijnego i kultywowania tradycji ...

Orient Sports Mako Chronograph. Pierwszy chronograf w historii kolekcji Mako!
Firma Orient już od ponad 70 lat oferuje przystępne cenowo, atrakcyjne wizualnie i technicznie zegarki, w tym bardzo wiele modeli wyposażonych jest w tradycyjne mechanizm ...

Davosa Ternos Professional Mountain Lake. Sportowy zegarek, nie tylko do nurkowania
Nurkowanie z akwalungiem wielu osobom kojarzy się jedynie ze sportem rekreacyjnym, wykonywanym w pięknych okolicznościach podwodnej przyrody, najczęściej gdzieś w tropika ...

Nowy Zodiac Super Sea Wolf Skin Diver. Kontynuacja 70 lat historii
Wiele tekstów branżowych zaczyna historię Sea Wolfa od wspomnienia o ikonach ze świata zegarków do nurkowania. Mowa oczywiście o kultowych Rolexie Submarinerze i Blancpai ...

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!
Speake-Marin, jak na standardy branży zegarmistrzowskiej, to młoda marka zegarkowa, założona w 2002 roku przez zegarmistrza pochodzącego z Londynu - Petera Speake-Marin’a ...

Nowe trio damskich zegarków Oris Aquis Date z kopertami 36,5 mm
Wielu producentów zegarków dba o to, aby regularnie zaskakiwać swoich fanów oraz przyciągać potencjalnych klientów prezentując nowe linie produktowe, bądź też rozszerzają ...

GPHG 2023 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki
Jak co roku, także w 2023 byliśmy świadkami najważniejszego wydarzenia w świecie zegarmistrzostwa, jakim jest gala “Grand Prix d'Horlogerie de Genève”. GPHG odbywa się na ...

Hautlence Sphere Series 1. Manualne arcydzieło – trójwymiarowy jumping hour
Hautlence to nie jest marka, której produkty spotkacie w każdym zegarkowym butiku na świecie, ba, nie jest też łatwo zobaczyć zegarek tej firmy na czyimkolwiek nadgarstku ...

Citizen Series 8 GMT Automatic. Panorama Tokio nocą i jesienne słońce w Japonii
Citizen Watch to prawdziwa manufaktura zegarmistrzowska – firma ta ma możliwości, aby przeprowadzić cały proces produkcji zegarków we własnym zakresie, od stworzenia posz ...

Xicorr FSO M20 Warszawa - lifting kolekcji po 11 latach. Co się zmieniło?
Przedstawiany zegarek to model, dla którego inspirację stanowił kultowy samochód FSO M20 Warszawa. Auto na stałe zapisało się w zbiorowej świadomości Polaków już w momenc ...