Oris to niezależna, szwajcarska firma zegarmistrzowska o ugruntowanej pozycji na rynku, także w Polsce. Producent ten może pochwalić się licznymi osiągnięciami w dziedzinie zegarmistrzostwa. Na przestrzeni wielu lat swojej działalności przechodził wprawdzie różne okresy, także trudne, ale od dłuższego czasu konsekwentnie się rozwija, a ostatnie lata to wręcz wyraźny rozkwit i ekspansja. Rozwijane są modele zegarków będące w ofercie od lat, równocześnie pojawiają się nowe, a także opracowywane są własne mechanizmy.
Ważnym elementem w portfolio modeli zegarków oferowanych przez tę szwajcarską firmę są zegarki nurkowe, a wśród nich seria funkcjonująca pod nazwą Aquis. Należące do niej zegarki szczycą się wysoką rozpoznawalnością z racji atrakcyjnego, ale bardzo indywidualnego wyglądu, wysokiej jakości wykonania, oraz dzięki relatywnie atrakcyjnym cenom.
W ramach tej linii są modele o różnej wielkości kopert, teraz także o średnicy 36,5 mm.
Mniejsze jest piękniejsze
Trwający co najmniej ostatnie dwie dekady trend do zwiększania kopert zegarków spowodował, iż modele o średnicy 35 mm - 36 mm traktowane były z gruntu jako czasomierze damskie. A przecież jeszcze w połowie XX wieku ten rozmiar miały w zasadzie wyłącznie zegarki męskie. Branża zegarmistrzowska podatna jest na aktualne style i modę, ale wszystko wskazuje na to, iż po latach „pęczniejących” kopert nadszedł czas na odwrotny trend.
Dowód? Prezentowany zegarek Oris Aquis Date 36,5 mm.
Nie tylko z racji swego rozmiaru, ale także z racji kolorystyki, zegarki te jeszcze kilka lat temu traktowane byłyby jako wyłącznie damskie, ale obecnie są to zdecydowanie modele unisex. Myślę także, że tego typu modele mają dużą szansę przyciągnąć uwagę potencjalnych młodszych nabywców.
Te zegarki mechaniczne typu diver, tak jak inne z serii Aquis, mają wysoką klasę wodoszczelności, bo aż do 30 bar (300 metrów). Opisywany model Oris Aquis Date 36,5mm został przedstawiony na Geneva Watch Days 2022 w postaci nowego trio, trzech wersji.
Koperta zegarka jest wykonana ze stali nierdzewnej - jej średnica, jak już wiemy, to 36,5 mm.
Grubość jest na poziomie 12,5 mm. Ma ona charakterystyczny, okrągły kształt, bez typowych uszu. Wyglądem przywodzi na myśl krążek, z wypustkami w górnej i dolnej części koperty, które są jednocześnie masywnymi uszami, ale także są początkiem solidnej, trójrzędowej bransolety. Od góry kopertę wieńczy obrotowa w jednym kierunku luneta wykonana ze stali. Na jej krawędzi umieszczono ząbki, służące do wygodnego i pewnego chwytu.
Oris Aquis Date 36,5 mm to pełnowartościowy zegarek mechaniczny do nurkowania. Stalowa wkładka lunety ma naniesioną skalę minutową stworzoną za pomocą reliefowych oznaczeń. Na godzinie 12. znajduje się na niej trójkącik z punktem luminescencyjnym, dla ułatwienia określenia jej położenia kiedy jest ciemno. Koronka jest zakręcana i umieszczona na godzinie 3. Z obu stron chronią ją przykręcone elementy w stylu wypustek koperty.
Wkręcany dekiel jest również stalowy i przeszklony szkłem mineralnym, co pozwala obserwować mechanizm z automatycznym naciągiem. W Oris Aquis Date 36,5 mm zastosowano – używany także w wielu innych modelach – mechanizm o oznaczeniu Oris 733. To mechaniczne serce zegarka wykonane zostało na bazie cenionego i sprawdzonego, szwajcarskiego mechanizmu Sellita SW200-1. Werk ma 26 kamieni łożyskujących, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, oraz oferuje 38 godzin rezerwy chodu przy pełnym naciągu.
Oczywiście widoczny jest charakterystyczny dla marki Oris czerwony wahnik.
Tarcze z masy perłowej
Poza wspomnianą już wielkością koperty, elementem wyróżniającym te zegarki są ich tarcze wykonane z masy perłowej, w stylowych, modnych, ale naturalnych kolorach.
Podstawę wyglądu nowych czasomierzy stanowi od razu rozpoznawalna sylwetka zegarka do nurkowania będąca wizytówką linii Aquis. Uzupełnieniem są właśnie tarcze w kolorach: Blush Pink, Aegean Blue i Seafoam Green. Wykonane z masy perłowej, pięknie mienią się, gdy na ich powierzchnię padają promienie światła, przywodząc na myśl powierzchnię wody o zachodzie słońca. Uzupełniają sportowy, choć i nieco elegancki, wyrafinowany wygląd zegarka.
Tarcze budują wizerunek nowego zegarka Oris. Dostępne są trzy wersje - to modne dziś wariacje kolorystyczne, ale kolejny raz szwajcarska marka postawiła na ciepłe barwy, radosne, ale w stonowanym, pastelowym wydaniu. Nieostre, wyraziste kolory. We mnie, gdy na nie patrzę, budzą uczucie spokoju, jak gdyby były one za lekko mleczną mgiełką.
Masa perłowa uwydatnia ten efekt, uatrakcyjniając go swoim opalizującym blaskiem.
Z racji użycia naturalnego materiału, każda z wykonanych tarcz jest wyjątkowa. Jest na każdej z nich naturalny i nieregularny wzór układający się w prążki, powodujący odbicia światła i dający poczucie, że tarcza na swój sposób żyje. Na jej powierzchni znajdują się nakładane, wielopłaszczyznowe i polerowane indeksy godzinowe. Są one nieco szersze przy krawędzi tarczy i zwężają się ku środowi, dodatkowo - tak po około 2/3 długości - spłaszczając się jeszcze. Daje to bardzo atrakcyjnie wyglądające elementy, świetnie prezentujące się na kolorowych tarczach. To kształt znany nam z innych modeli Aquis.
Każdy z indeksów ma przez swój środek poprowadzone paski wykonane z masy luminescencyjnej. Podobnie wykonane są ramiona wskazówek. Ich kształt jest dopasowany do indeksów. Przypominają nieco miecze, oraz także uzupełniono je białą masą świecącą Super-LumiNova. Sekundnik ma pod koniec okrągły punkt z masą świecącą. Na godzinie 6. widoczne jest okienko datownika wskazującego dni miesiąca.
Z racji niewielkiego rozmiaru tarczy, datownik znajduje się przy krawędzi tarczy, całkowicie zajmując miejsce indeksu godziny 6. Umieszczono w tym miejscu tylko drobny, okrągły, a w zasadzie półkolisty punkcik. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę firmy, a po przeciwnej stronie widzimy nazwę linii „Aquis”, oraz informację o poziomie wodoszczelności.
Oris Aquis Date 36,5 mm – dostępność i cena
Niezależnie od wersji, każdy Oris Aquis Date 36,5 mm z nowego trio ma solidną, trójrzędową bransoletę, która jest wykonana ze stali i pewnie mocuje zegarek do nadgarstka. Ma ona centralne ogniwa szczotkowane, a zewnętrzne polerowane.
Bransoleta zapinana jest na składaną klamrę zwalnianą przyciskami.
Nowy model Oris Aquis Date 36,5 mm w mojej ocenie jest świetnym, sportowym zegarkiem mechanicznym do użytku na co dzień. Wygląda atrakcyjnie, ale jego budowa i cechy charakterystyczne pozostawiają go w pełni funkcjonalnym zegarkiem do nurkowania.
Cena Oris Aquis Date 36,5 mm wynosi 2 200 CHF, co przy obecnym kursie waluty szwajcarskiej daje w przeliczeniu kwotę około 11 000 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Oris znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Oris.
Adrian Szewczyk
10:00 18.10.2022Zegarki
Mniejsze jest piękniejsze. Oris Aquis Date 36,5 mm
Tagi:
srebrny zegarekzegarek do pływaniazegarek wodoszczelnyzegarki męskie mechanicznezegarek żeglarskizegarek mechanicznyzegarki automatycznezegarki damskieprestiżowe zegarkizegarki sportowezegarki młodzieżowezegarek na prezentzegarki szwajcarskiezegarek nurkowy
REKLAMA
Epizod 2. Systematyka
Systematyka konstrukcji komplikacji mechanizmu zegarków Próbując wyliczyć znane komplikacje konstrukcji mechanizmu zegarka, niezbędne jest przyjęcie racjonalnej ich syste ...
Komplikacja konstrukcji przekładni chodu - część 1. Zegarek z centralną wskazówką sekundową
Rozważając zmiany konstrukcyjne w zespole przekładni chodu w stosunku do mechanizmu bazowego zegarka mechanicznego opisanego w poprzednich rozdziałach tej analizy, musimy ...
Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Brat Bernard Maria Stanisław Bartnik (1918 - 2002)
Postać Brata Bernarda, bo tak najczęściej nazywali go przyjaciele i zegarmistrzowie, jest na pewno niesłusznie, choć to także na skutek jego własnych działań i aprobaty d ...
Vostok Europe Systema Periodicum. Sześć zegarków, 6 pierwiastków chemicznych
Kiedy piszemy o zegarkach litewskiej marki Vostok Europe jestem przekonany, że nasi czytelnicy – tak jak ja również - przed oczami mają bardzo wyraziste, zazwyczaj duże z ...
Atak hakerski na markę Casio i przesunięta premiera zegarków
Żyjemy w czasach, w których bardzo często słyszymy o atakach hackerskich na różnego rodzaju firmy. Aktualnie niemal już co tydzień możemy przeczytać, że miało miejsce pod ...
Pierwsza kolekcja spinek do mankietów marki Doxa
Szwajcarska firma zegarmistrzowska Doxa, znana ze swoich zegarków dla nurków, postanowiła wprowadzić na rynek swoją pierwszą linię akcesoriów. Inspiracją dla niej stała s ...
Recenzja: IKEA Plira 20047 z funkcją budzika
Po tych wszystkich mniejszych i większych zegarkach, przyszła wreszcie pora na prawdziwego zawodnika wagi ciężkiej, z dodatkową funkcją, której przydatność jest wręcz nie ...
Arnold & Son Longitude Titanium. Marynistyczny styl, choć nieco pod prąd
Jaki jest najsilniejszy trend zegarkowy ostatniego czasu? Niebieska bądź zielona tarcza? Reedycje? To wszystko są nośne tematy, ale prawdziwą popularność zbiera moda na s ...
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...
Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...
Le Régulateur Louis Erard x Vianney Halter II. Wspólna kreacja zegarków typu régulateur
Zegarki typu régulateur, mimo prezentowania wskazań w nieco odmienny sposób niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić, hołdują klasycznemu zegarmistrzostwu, stając ...