Pod koniec września 2022 premierę miała jedna z nowości marki Luminox, opisywany przez nas model Luminox Air Pilot P-38 Lightning 9520 Series. Dziś prezentujemy kolejny, także nowy zegarek tego producenta. Jest to czasomierz mechaniczny, który nieco odbiega od militarnego stylu, jakiego spodziewamy się po produktach tej marki. Tym razem to bardzo klasyczny, sportowy zegarek o wyglądzie divera, z elementami charakterystycznymi dla modeli typu pilot. To wygląd modny i lubiany przez użytkowników, choć sam zegarek typowym diverem nie jest, choćby dlatego, że jego tarcza ma wspomniane cechy pilota, a wodoszczelność ustalono na poziomie do 100 m. Taka wartość jest wystarczająca do użytku zegarka na co dzień, ale nieco zbyt niska, by wykorzystywać go do zaawansowanych podwodnych wojaży. Niemniej do nurkowania rekreacyjnego powinno także w zupełności wystarczyć.
„Connie”
Prezentowany zegarek Air Series Constellation Automatic 9600, podobnie jak wiele innych modeli marki Luminox, inspirowany jest awiacją. Ten czasomierz oddaje hołd ciekawemu samolotowi pasażerskiemu i transportowemu, jakim był Lockheed Martin Constellation.
Samolot ten nazywany jest pieszczotliwie „Connie”.
Samolot był przełomowym osiągnięciem technicznym zarówno dla lotnictwa cywilnego, jak i wojskowego, ustanawiając rekordy czasu lotu, w tym w 1944 roku najszybszy lot z Burbank w Kalifornii do Waszyngtonu w niecałe 7 godzin, przy średniej prędkości 331 mil / godzinę (około 533 km / godzinę). Lot ten był pilotowany przez właściciela TWA, Howarda Hughesa, który odegrał kluczową rolę we wprowadzeniu tego statku powietrznego na rynek. Połączenie wysokich osiągów i wzornictwa sprawiło, że ten samolot stał się legendą w branży, a teraz inspiruje najnowszy zegarek Luminox z serii Air.
Lockheed jest powiązany z Luminoxem partnerstwem, ponieważ ta zegarkowa firma jest oficjalną marką dostarczającą zegarki dla amerykańskiego giganta inżynieryjnego - Lockheed Martin. Właśnie dzięki tej współpracy, Luminox czerpie tym razem inspirację z jednego z najbardziej rewolucyjnych samolotów swoich czasów, zaprojektowanego przez Lockheed.
Wizerunek siatki geograficznej kuli ziemskiej i rurki trytowe
Zegarek Luminox Air Series Constellation Automatic 9600 jest dostępny w czterech różnych wariantach. Zakres kolorów tarczy obejmuje wersję czarną z beżowymi wskaźnikami, szarą ze wskaźnikami beżowymi, lub beżową z czarnymi. Zegarek w wersji z czarną tarczą możemy wybrać w wariancie na pasku lub ze stalową bransoletą.
Niezależnie od kolorystyki, przedstawiony na tarczy każdej z wersji zegarka wizerunek siatki geograficznej kuli ziemskiej i samolot Constellation jednoznacznie ukazują stylistyczny motyw przewodni. Zarys samolotu jest widoczny pod osią wskazówek, a po przeciwnej stronie umieszczono logo marki. Tarcza - zgodnie z tradycją klasycznych zegarków dla pilotów - ma trójkąt z dwiema kropkami, który jest umieszczony na godzinie 12., aby zapewnić szybką orientację w ułożeniu zegarka przy krótkim spojrzeniu, a tym samym ułatwić odczyt czasu.
Nadruki na tarczy podnoszą wizualną atrakcyjność zegarków, ale czasem mogą niekorzystnie wpływać na ich czytelność wskazań, na szczęście w przypadku prezentowanych Luminoxów odpowiednio dobrane wskazówki zapewniają łatwy i szybki odczyt.
Na tarczy w jasnej barwie ramiona wskazówek są na większej powierzchni w kolorze czarnym, natomiast wersje zegarka z tarczami w kolorach szarym i czarnym mają te elementy wskazówek jasne. To pomaga przy odczycie wskazań w dobrym świetle. W kiepskich warunkach oświetlenia odczyt ułatwiają nałożone na wskazówki rurki trytowe emitujące światło. Także indeksy godzinowe mają wkomponowane trytowe podświetlenie, co pozwala na doskonały, łatwy i intuicyjny odczyt wskazań, nawet w całkowitej ciemności.
Orientację we wskazaniach dodatkowo ułatwiają kolory. Rurki trytowe na wskazówkach i na indeksie godziny 12. emitują światło pomarańczowe, a na pozostałych indeksach zielone. Wszystkie wersje na krawędzi tarczy maja nadrukowaną podziałkę minutową. Na czarnej jest ona beżowa, na szarej również, ale niebieską linią na jej krawędzi podkreślono pierwsze 20 minut. Na tarczy jasnej jest najbardziej kolorowo. Pierwsze 20 minut to linia zielona, a reszta tworząca pełen okrąg jest koloru czerwonego. Także sekundnik w tej wersji ma czerwone zakończenie. W szarym jest cały niebieski, a w wariancie czarnym końcówka jest czerwona.
Może się wydawać, iż to jedynie detale, i nie potrzebnie poświęcamy im tyle uwagi, ale właśnie wszystkie wymienione szczegóły składają się na cały, atrakcyjny wizerunek danej wersji zegarka Luminox Air Series Constellation Automatic 9600.
Ponadczasowa klasyka
Koperta zegarka ma klasyczny kształt. Jest okrągła, z łagodnie wypuszczonymi uszami, które się zwężają. Taki wygląd to ponadczasowa klasyka. Obudowę wykonano ze stali. Jej średnica wynosi 42 mm, a grubość 14 mm. Od góry kopertę wieńczy obracająca się w obie strony luneta. Ma ona wkładkę w kolorze czarnym, z naniesioną skalą 12-godzinną, dzięki czemu w modelu Air Series Constellation Automatic 9600 możemy ustawić wskazanie drugiego czasu.
Luneta okala chroniące tarczę szkło szafirowe z naniesioną powłoką antyrefleksyjną. Boki koperty i górne części uszu są szczotkowane, a między nimi jest fazowana i polerowana krawędź, co mocno uatrakcyjnia jej wygląd. Odpowiednio duża, zakręcana i dość płaska koronka jest umiejscowiona standardowo, na godzinie 3. Jej czołową część zdobi logo marki.
Bardzo atrakcyjny wizualnie jest pełny, stalowy i wkręcany dekiel.
Na jego skośnie ustawionej krawędzi są widoczne nacięcia pod klucz zegarmistrzowski. Dalej widzimy nieco wyżej ułożony pierścień, na którym wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarku. Okala on przestrzeń o matowej strukturze. Na górnej części umieszczono reliefowy, wystający napis „Constellation”. Pod nim znajduje się trójwymiarowy, wykonany niemal jak płaskorzeźba wizerunek samochodu Lockheed Martin Constellation.
To świetny, przyciągający oko widok.
Dekiel chroni osadzony w kopercie mechanizm. W modelu Luminox Air Series Constellation Automatic 9600 zastosowano tradycyjne zegarkowe serce z automatycznym naciągiem sprężyny. Postawiono na pewniaka - to znany i sprawdzony szwajcarski mechanizm Sellita SW200-1 z dodatkową funkcją wskazania daty, który przy pełnym naciągu oferuje 38 godzin rezerwy chodu.
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o bransolecie dołączanej do wersji zegarka z czarną tarczą. To stalowa, trójrzędowa konstrukcja o bardzo klasycznej budowie, z ogniwami wykończonymi poprzez szczotkowanie. Zapięcie to klasyczna, niewielka klamra zwalniana przyciskami.
Wersje bez bransolety mają solidne paski wykonane ze skóry. Odpowiednio czarny, szary lub czekoladowo brązowy z jasnymi, kontrastowymi przeszyciami i dużą klamrą z pinem.
Luminox Air Series Constellation Automatic 9600 – dostępność i cena
Prezentowany Luminox Air Series Constellation Automatic 9600 to atrakcyjny, sportowy zegarek mechaniczny z atrybutami pilota, oraz stylem przypominającym zegarki nurkowe.
Wydawać by się mogło, że to nieco niekonwencjonalny mix cech, ale w sumie otrzymaliśmy bardzo uniwersalny czasomierz w rozmiarze 42mm, świetnie czytelny, wodoszczelny na wysokim poziomie. Dodatkowo „Connie”, jako samolot, który do dziś jest kochany i miło wspominany, powraca do lotu, dzięki temu nowemu modelowi marki Luminox.
Zegarki Air Series Constellation Automatic 9600 są już dostępne w Polsce, a ich cena zależy od wersji – wariant z paskiem jest w cenie 4490 złotych, a z bransoletą w cenie 4760 złotych.
Adrian Szewczyk