Marka zegarmistrzowska Aviator Swiss Made oraz jej zegarki pojawiają się od lat na łamach portalu. Sam darzę ją sympatią za konsekwencję w budowaniu kolekcji czasomierzy, oraz za jej różnorodność. To od dawna marka szwajcarska. Firma ta projektuje i produkuje swoje zegarki w Szwajcarii. Dla wielu osób ma to szczególne znaczenie.
Ważne jest również to, że określenie „szwajcarski zegarek”, które ma bardzo pozytywny wydźwięk sugerujący precyzję pracy i wysoką jakość wykonania, ma pełne odzwierciedlenie w każdym zegarku, jaki oferuje firma Aviator Swiss Made. Tych cech zegarkom tego producenta nie brakuje. A moje słowa są poparte kontaktami z produktami tej marki, w tym kilkoma recenzjami, jakie ukazały się na łamach naszego portalu. Także reprezentant linii z jakiej pochodzą opisywane dziś zegarki gościł na naszym redakcyjnym stole, dokładnie w 2018 roku. Był to model Aviator Swiss Made Airacobra P45 Chrono Auto z tradycyjnym mechanizmem z automatycznym naciągiem sprężyny.
Duży, wytrzymały, a przede wszystkim - jak dla mnie - bardzo atrakcyjny wizualnie.
Inspiracja do powstania tej serii zegarków
Zanim przejdziemy do opisu zegarków, warto jeszcze podać nieco informacji dotyczących historycznej otoczki związanej z inspiracją do ich powstania, jaką jest oczywiście samolot.
Sukces wojskowej operacji naziemnej podczas II wojny światowej był możliwy dzięki wsparciu wojsk lotniczych. Wiele lotniczych bitew miało ogromne znaczenie dla sukcesu w całej wojnie. W walkach brał udział samolot, myśliwiec Bell P-39 Airacobra, który odegrał ważną rolę.
Wiele samolotów Airacobra służyło w lotnictwie brytyjskim, ale najwięcej sztuk przekazano do Związku Radzieckiego, gdzie służyła ponad połowa z niemal 10 000 wyprodukowanych samolotów. Warto wspomnieć, że nie był to ówcześnie najlepszy myśliwiec, jaki walczył na niebie podczas II wojny światowej, ale miał wiele zalet i jest na pewno wart upamiętnienia.
To zadanie przyjęła na siebie marka Aviator Swiss Made oferując zegarek typu pilot. Powstał model, a w zasadzie to cała linia czasomierzy pod nazwą Aviator Airacobra. Zegarek o atrakcyjnym wyglądzie, dobrym wykonaniu i z niezawodnym mechanizmem.
Stosowany w samolotach Bell Airacobra silnik Allison także w pełni odzwierciedlał tę cechę.
Militarna precyzja połączona z klasycznym wyglądem
Wykonany z wysokiej jakości materiałów zegarek Aviator Swiss Made Airacobra łączy militarną precyzję z klasycznym wyglądem. To zestawienie, które ma wielu miłośników. Jego wskazówki i cyfry o wysokim kontraście imitują wygląd zegarów kokpitu samolotu. Przekłada się to także na niezbędna w zegarkach dla lotników cechę związaną z jak najlepszą czytelnością wskazań. Do tego dochodzi duże okienko wskazań datownika w modelu trójwskazówkowym, dodatkowa funkcja stopera - w jednej z wersji zegarka, oraz dekiel 3D.
To połączenie wielu cech wiążących się z funkcjonalnością i wyglądem, niezawodności, oraz ogromnej pasji do upamiętniania historii lotnictwa zawartych w każdym Airacobra. Przywołując stylistykę kokpitu ówczesnych myśliwców, tarcza zegarka ma matową fakturę, która nadaje temu modelowi bardziej instrumentalny, techniczny charakter.
Jak wspomniałem, jest kilka wersji tego zegarka.
Kwintesencja „pilota”
Na początek poznajmy model prostszy, to Aviator Swiss Made Airacobra P42.
Kwintesencja „pilota”. Szerokie, wyraziste wskazówki z masą luminescencyjną na większej części ich powierzchni, indeksy godzinowe, duże i doskonale widoczne w postaci cyfr arabskich i ponadstandardowo duży datownik, w połączeniu z przejrzystymi tarczami dają wzorcową wręcz czytelność. Pod godziną 12., z indeksem w postaci charakterystycznego trójkąta z dwiema kropkami, nadrukowano nazwę marki i logo w postaci uskrzydlonej litery „A”.
Po przeciwnej stronie nadrukowano nazwę linii oraz informacje o klasie wodoszczelności do 100m. Te funkcjonalną zegarkową tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Do wybory są tarcze w wielu kolorach, jak również wersje z kopertami o klasycznej barwie stali, w kolorze czarnym (dzięki powłoce), jak i w kolorze brązu czy różowego złota. Koperta ma średnicę 42 mm oraz 13,3 mm grubości, co daje zegarek spory, ale mimo to mieszczący się w zakresie uniwersalnych rozmiarów. Oznacza to dobre dopasowanie do niemal każdego nadgarstka. W zestawie są skórzane paski lub solidne, stalowe bransolety w kolorach dostosowanych do koperty.
Sercem tej wersji jest mechanizm kwarcowy ETA F06.161 wyposażony w funkcję EOL, czyli wskazania wyczerpania baterii. Ten łożyskowany na 3 kamieniach mechanizm, zależnie od zastosowanej baterii, zapewnia od 68 do 94 miesięcy pracy.
Zegarek w wersji ze stoperem
Drugi model z serii to Airacobra P45 Chrono.
Nazwa zdradza nam, że zegarek ten jest wyposażony w dodatkową funkcję stopera. Tu na tarczy jest już więcej wskazań. Na krawędzi tarczy widać wewnętrzny, dwubarwny pierścień z nadrukowaną skalą tachometru i skalę telemetryczną, służącą do precyzyjnego obliczania i określania prędkości i odległości, zachowując integralność funkcji w swojej stylizacji.
Następnie obszar tarczy zajmują trzy małe subtarcze, w tym licznik minut stopera, licznik dziesiątych części sekundy tego wskazania i mały sekundnik czasu podstawowego. Łącząc te funkcje z czytelnymi indeksami godzinowymi w postaci bardzo dużych cyfr arabskich, oraz w połączeniu z wyrazistymi - jak w wyżej opisywanym modelu - wskazówkami i masą luminescencyjna, którą zastosowano bardzo obficie, mamy mimo dodatkowej funkcji stopera nadal świetnie czytelny zegarek w stylu „pilot”.
Wpływ ma na to większa średnica jego koperty. Tu do noszenia potrzebujemy już sporego nadgarstka, bo zegarek ma 45 mm średnicy oraz 14,2 mm grubości. Dla zachowania proporcji, ale także dla wytrzymałości. Zakrzywione i zwężające się uszy szczotkowanej koperty zapewniają wygodne dopasowanie do nadgarstka, niwelując nieco wielkość. Powiększona, zakręcana koronka zapewnia wodoszczelność i dobry chwyt. Po jej obu stronach umieszczono proste i wygodne w użyciu przyciski z grzybkowatym zakończeniem do obsługi stopera.
Model Aviator Swiss Made w wersji Airacobra P45 Chrono to znów duży, tradycyjnie już dla tej marki, wybór kolorów tarcz, masy świecącej, ale i kopert.
Tu także dostępny jest wariant z kopertą w kolorze klasycznej stali, różowego złota, czarnym, jak również w kolorze brązu. Jest też koperta w kolorze szarym. I w tym przypadku do wyboru są skórzane paski, jak i solidne stalowe bransolety dopasowane do koperty.
W zegarkach ze stoperem zastosowano szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 50.40D cieszący się dobra opinią. Zapewnia on 54 miesiące autonomii chodu.
Wspólny stylistycznie dla obu wersji jest pełny dekiel. Są na nim opisy techniczne danego modelu, ale uwagę najbardziej zwraca trójwymiarowy wizerunek wojskowej gwiazdy, w którą wkomponowany jest zarys samolotu Bell Airacobra oraz oznaczenie modelu zegarka.
Zegarek w bardzo lubianym typie „pilot”
Podsumowując, Aviator Swiss Made Airacobra to bardzo bogata w wersje linia zegarków w bardzo lubianym przez użytkowników typie „pilot”.
To zegarki bardzo uniwersalne, co podkreślone jest doskonało czytelnością niezależnie od warunków i wysokim poziomem wodoszczelności. Idealni kandydaci na codzienne zegarki prawe na każda okazje. Dostępne są różne kolory tarcz i kopert. Bransolety lub paski. Nawet różne kolory masy świecącej.
Tu każdy ma możliwość znaleźć coś dla siebie, tym bardziej, że koperta stylistycznie bazuje na klasycznym i ponadczasowym kanonie, idealnie pasującym do tego typu zegarka.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Avitor Swiss Made znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Aviator Swiss Made.
Adrian Szewczyk
03:00 10.08.2022Zegarki
Militarna precyzja połączona z klasycznym wyglądem. Aviator Swiss Made Airacobra
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki wojskowesrebrny zegarekzłoty zegarekchronografzegarki szwajcarskiezegarek wodoszczelnyzegarki lotniczeczarny zegarekzegarek na prezentzegarek do pływaniazegarki kwarcowe

REKLAMA

Dlaczego warto pamiętać o zegarach wieżowych? Spojrzenie historyczne
Aby rozmawiać o tym, czym są zegary wieżowe i dlaczego niestety są często niedocenianym świadectwem minionych czasów, najlepiej byłoby spojrzeć na nie z punktu widzenia p ...

Epizod 5. Napęd - sprężyna w bębnie
Moduł napędu jest silnikiem o ograniczonym zasobie energii. Jego zadaniem jest, zgromadzenie zapasu energii potencjalnej, która uzyskiwana jest poprzez napięcie sprężyny ...

„Gustav Becker. Zegary 1847 – 1857”. Informacja o nowej książce
O ile producenci zegarków są dość dobrze rozpoznawalni nawet w gronie osób niezainteresowanych poważniej tym tematem, to o jako taką rozpoznawalność producentów zegarów w ...

Mechaniczna i estetyczna perfekcja. Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Duoface Calendar
Mówiąc o prestiżowych zegarkach z prostokątnymi kopertami na myśl nasuwają nam się z reguły od razu dwie ikony: Cartier Tank i opisywany dziś czasomierz, czyli Reverso, z ...

Zanurz się i zanurkuj głębiej z nowymi diverami Citizen
Zegarki do nurkowania, nazywane także często „diverami”, możemy znaleźć w ofercie prawie każdego, liczącego się producenta. Jednak Citizen to firma, która w tym zakresie ...

Zegarek z epoki kryptowalut. Jacob&Co Astronomia Solar Bitcoin
Jacob&Co - i wszystko jasne. Kolejny niesamowity zegarek o wysokim stopniu skomplikowania. Astronomia Solar Bitcoin to symboliczny, zegarmistrzowski hołd dla świata krypt ...

Prezentacja zegarkowych nowości Tissot 2023 – relacja i zdjęcia
8 marca to dzień poświęcony płci pięknej. W 2023 roku data ta została wybrana przez markę Tissot na prezentację tegorocznych nowości. Polskie przedstawicielstwo tej szwaj ...

Carl F. Bucherer Manero Central Counter. Chronograf, który przełamuje schemat
Chronografy, czyli zegarki ze stoperem, to bardzo popularna grupa czasomierzy, głównie z dwóch względów - w codziennym użytkowaniu można bez problemu znaleźć zastosowanie ...

Flagowy model w 2 odsłonach. CORUM Admiral Automatic Black Sandblasted i Unisex
Znana z serii Admiral, szwajcarska marka Corum postanowiła odświeżyć swój flagowy model, a jednocześnie zaprezentować go w nowych, znacznie różniących się od siebie odsło ...

Prezentacja zegarkowych nowości Tissot 2023 – relacja i zdjęcia
8 marca to dzień poświęcony płci pięknej. W 2023 roku data ta została wybrana przez markę Tissot na prezentację tegorocznych nowości. Polskie przedstawicielstwo tej szwaj ...

Video recenzja: Epos 3439 Moon Classic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek 3439 Moon Classic marki Epos. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyczn ...

Brak zasad i wytycznych. Zegarki G-SHOCK dla ludzi z Generacji Z
Rok 2023 jest szczególny dla marki G-SHOCK, bowiem równo 40 lat temu, w 1983 roku, na rynek trafił pierwszy model jednych z najbardziej wytrzymałych zegarków na świecie. ...