• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition


Rob Dickinson to znany miłośnik motoryzacji, który założył firmę Singer Vechicle Design tworzącą w Kalifornii wyjątkowo dopracowane samochody wykonywane na bazie Porsche 911 z lat 80. i 90. XX wieku. Mimo, że ten rejon świata nie kojarzy się z zegarkami, to jednak marka Singer pojawiła się także na tarczach czasomierzy. Tak jak Porsche 911 jest motoryzacyjną ikoną, a jego bryła nadwozia trudna do pomylenia z jakikolwiek innym autem i w ogólnej koncepcji nie zmienia się od lat 60., tak dla wielu ideał designu zegarka sportowego to modele pochodzące z lat 60. i 70 XX wieku. Ich „mięsiste” koperty, szlify, oraz eliptyczny kształt są niepowtarzalne i ciągle wywołują dreszczyk emocji wielu miłośników zegarmistrzostwa. Na tej wizualnej koncepcji oparte są zegarki marki Singer, która narodziła się dzięki wspomnianemu Robowi Dickinsonowi i projektantowi zegarków Marco Borracicno. 

Jednak zamiłowanie i projekt to nie wszystko. Realizacja idei okazała się możliwa dopiero, gdy całość nabierze kształtu także pod względem mechaniki. Ta potrzeba skierowała twórców do Jean-Marca Wiederrechta. To zegarmistrz ze szwajcarskiego studia Agenhor, którego zespół tworzy wyjątkowe mechanizmy zegarkowe.  Ich dzieło, mechanizm  AgenGraphe, znalazł swoje miejsce jako „serce” zegarka Singer Track 1, pierwszego modelu młodej firmy.

Z miłości do espresso

Marco Borraccino, współzałożyciel i kreatywny twórca w firmie Singer, jest Włochem i miłośnikiem kawy. Jego miłość do espresso skłoniła go do wyobrażenia sobie zegarka dla… baristy. Zegarka, który ma skalę umożliwiającą łatwe określenie czasu ekstrakcji ulubionego stylu kawy przygotowanej za pomocą ekspresu. Dla wielu parzenie espresso to sztuka. 

Precyzja jest najważniejsza, to klucz do uzyskania najlepszego smaku.

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

W ten oto sposób marka Singer zaprezentowała niedawno model Flytrack Barista Edition, spotkanie sztuki zegarmistrzowskiej ze sztuką parzenia kawy, espresso. 

Sztuka parzenia kawy, sztuka tworzenia zegarków 

W wydobycie właściwego smaku zaangażowanych jest wiele czynników składających się na idealne pojedyncze espresso. Zaczynając od 6 do 8 gramów twojej ulubionej, świeżo mielonej arabiki, przygotowanej ubijakiem do espresso i właściwej ilość siły użytej do „ubicia” zmielonych ziaren. Wydobywanie idealnego 30 ml espresso zajmuje od 25 do 30 sekund, a odbywa się przy użyciu gorącej wody o temperaturze między 90 i 95°C i pod ciśnieniem 9ATM. Im dłuższy czas ekstrakcji pokazany na skali, tym większa kawa, i kolejny inny styl dla naparu bardziej rozcieńczonego. 

Singer Barista to zegarek, który celebruje właśnie te elementy włoskiej kultury i stylu życia, do czego jest  wymagane dobranie odpowiedniego stylu wizualnego. 

Koperta Singer Flytrack Barista Edition jest wykonana ze stali nierdzewnej. Ma średnicę 43 mm i 15 mm grubości. Jej kształt to kwintesencja stylu sportowych zegarków z lat 70. XX wieku. Koperta jest ręcznie wykończona okrężnym szczotkowaniem górnych powierzchni, szczotkowaniem boków  i polerowaniem fazowanych krawędzi. 

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

Polerowana wypukła luneta okala także wypukłe szkło szafirowe. 

Patrząc z boku na profil obudowy widzimy jakby nietypowe podcięcie końców uszu powodujące ich optyczne uniesienie, gdzie zwykle oczekujemy ukierunkowania w dół. Zdjęcia nadgarstkowe uspokajają mogące rodzić się obawy, bo zegarek układa się bardzo dobrze. 

Na godzinie 4. umieszczona jest klasyczna koronka przyozdobiona stylizowaną literą „S”, a na godzinie 2. jest przycisk z polerowanym, grzybkowatym zakończeniem. Spód zegarka to wkręcany, bardzo płaski dekiel z przeszkleniem ukazujący mechanizm wykończony tak, że trudno oderwać od niego wzrok - są pasy genewskie na mostach, powierzchnie wykończone przez perłowanie, fazowane i polerowane krawędzie i sporo mikromechaniki w układach nie znanych z typowych mechanizmów zegarkowych. Polerowane na wysoki połysk elementy, złociste koła zębate, szlify słoneczne i kontrastujące, rubinowe kamienie łożyskujące. 

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

Tarcza ze skalą do parzenia kawy

Tarcza zegarka ma kolor brązowy i jest matowa. 

Jej elementem charakterystycznym jest jednominutowa skala parzenia kawy nadrukowana beżowym kolorem. Wskazania odczytujemy za pomocą wskazówki sekundowej działającej jak wskazówka stopera, po uprzednim wciśnięciu przycisku. Okrągły, szczotkowany złocisty pierścień ma wygrawerowaną i wypełnioną czarnym lakierem skalę minutową. Obwodowa, obracająca się tarcza godzinowa jest wykonana z czarnej matowej ceramiki i posiada 12 oznaczeń godzinowych wypełnionych masą luminescencyjną. Na godzinie 6. widoczny jest wystający element wypełniony masą świecącą w kolorze pomarańczowym. To w tym miejscu odczytujemy właściwą godzinę. Minuty pokazuje centralna, masywna wskazówka minutowa także wypełniona pomarańczowa masa świecącą. 

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

Zegarek do nadgarstka mocujemy za pomocą ciemnobrązowego gładkiego paska wykonanego ze skóry, z brązowym szwem. Ma on składaną klamrę ze stali nierdzewnej. Stanowi dobre dopełnienie wizerunku zegarka bazującego na ciepłych kolorach kojarzących się z kawą. 

Singer Flytrack Barista Edition został tak wykonany, aby zapewnić jak najbardziej natychmiastowy i intuicyjny sposób mierzenia upływu krótkich odcinków czasu. To także zegarek wyposażony w charakterystyczny, peryferyjny wskaźnik godzin w połączeniu z centralnym wskazaniem minut i sekund. Jedno dotknięcie przycisku natychmiast resetuje centralny sekundnik, a zwolnienie przycisku startuje sekundnik, umożliwiając tym samym natychmiastowy pomiar krótkich odcinków czasu (60 sekund). Operację tą można powtórzyć wielokrotnie, bez ingerencji w pomiar czasu głównego. 

Mechanizm Singer Flytrack

Mechanizm Flytrack posiada także funkcję „stop sekundy”, czyli umożliwia to zsynchronizowanie wskazań zegarka z dokładnym wzorcem czasu. Utrzymując nacisk na przycisk, wskazówka sekundowa pozostanie nieruchoma, uwalniając go we właściwym momencie mamy zsynchronizowany czas. 

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

Opracowany we współpracy z Agenhor mechanizm Singer Flytrack, AG6364 składa się z 314 elementów, ma ręczny naciąg, oraz wyposażono go w dwie beczki ze sprężynami napędowymi zapewniającymi 55 godzin rezerwy chodu. Łożyskowanie odbywa się na 49 kamieniach, mechanizm pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę i posiada unikalną komplikację konstrukcji w postaci funkcji flyback i funkcjonalności „zero-reset”. 

Singer Flytrack Barista Edition – dostępność i cena

Zegarek jest bez wątpienia nietypowy, marka podaje, iż to pierwszy na świecie tego typu zegarek wykonany z myślą o osobach precyzyjnie odmierzających czas parzenia kawy. 

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition

Przede wszystkim jest to atrakcyjnie zaprojektowany casualowy model, oparty wizualnie na bardzo lubianej koncepcji sportowych czasomierzy z lat 70. ubiegłego wieku. Do tego ciekawe i innowacyjne rozwiązania oraz wysoka jakość wykonania wraz z niepowtarzalnością, niszowością i edycją limitowaną do 30 sztuk czynią go atrakcyjną ofertą. 

Niestety, zapał może nieco ostudzić cena. Singer Flytrack Barista Edition to koszt na poziomie 25 500 franków szwajcarskich, co daje kwotę około 138 000 złotych.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Tissot PRX 35mm. Uniwersalny look z...
Tissot PRX 35mm. Uniwersalny look z...
06.07.2022
Squale Master X Marina Militare. Ef...
Squale Master X Marina Militare. Ef...
11.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco