Rob Dickinson to znany miłośnik motoryzacji, który założył firmę Singer Vechicle Design tworzącą w Kalifornii wyjątkowo dopracowane samochody wykonywane na bazie Porsche 911 z lat 80. i 90. XX wieku. Mimo, że ten rejon świata nie kojarzy się z zegarkami, to jednak marka Singer pojawiła się także na tarczach czasomierzy. Tak jak Porsche 911 jest motoryzacyjną ikoną, a jego bryła nadwozia trudna do pomylenia z jakikolwiek innym autem i w ogólnej koncepcji nie zmienia się od lat 60., tak dla wielu ideał designu zegarka sportowego to modele pochodzące z lat 60. i 70 XX wieku. Ich „mięsiste” koperty, szlify, oraz eliptyczny kształt są niepowtarzalne i ciągle wywołują dreszczyk emocji wielu miłośników zegarmistrzostwa. Na tej wizualnej koncepcji oparte są zegarki marki Singer, która narodziła się dzięki wspomnianemu Robowi Dickinsonowi i projektantowi zegarków Marco Borracicno.
Jednak zamiłowanie i projekt to nie wszystko. Realizacja idei okazała się możliwa dopiero, gdy całość nabierze kształtu także pod względem mechaniki. Ta potrzeba skierowała twórców do Jean-Marca Wiederrechta. To zegarmistrz ze szwajcarskiego studia Agenhor, którego zespół tworzy wyjątkowe mechanizmy zegarkowe. Ich dzieło, mechanizm AgenGraphe, znalazł swoje miejsce jako „serce” zegarka Singer Track 1, pierwszego modelu młodej firmy.
Z miłości do espresso
Marco Borraccino, współzałożyciel i kreatywny twórca w firmie Singer, jest Włochem i miłośnikiem kawy. Jego miłość do espresso skłoniła go do wyobrażenia sobie zegarka dla… baristy. Zegarka, który ma skalę umożliwiającą łatwe określenie czasu ekstrakcji ulubionego stylu kawy przygotowanej za pomocą ekspresu. Dla wielu parzenie espresso to sztuka.
Precyzja jest najważniejsza, to klucz do uzyskania najlepszego smaku.
W ten oto sposób marka Singer zaprezentowała niedawno model Flytrack Barista Edition, spotkanie sztuki zegarmistrzowskiej ze sztuką parzenia kawy, espresso.
Sztuka parzenia kawy, sztuka tworzenia zegarków
W wydobycie właściwego smaku zaangażowanych jest wiele czynników składających się na idealne pojedyncze espresso. Zaczynając od 6 do 8 gramów twojej ulubionej, świeżo mielonej arabiki, przygotowanej ubijakiem do espresso i właściwej ilość siły użytej do „ubicia” zmielonych ziaren. Wydobywanie idealnego 30 ml espresso zajmuje od 25 do 30 sekund, a odbywa się przy użyciu gorącej wody o temperaturze między 90 i 95°C i pod ciśnieniem 9ATM. Im dłuższy czas ekstrakcji pokazany na skali, tym większa kawa, i kolejny inny styl dla naparu bardziej rozcieńczonego.
Singer Barista to zegarek, który celebruje właśnie te elementy włoskiej kultury i stylu życia, do czego jest wymagane dobranie odpowiedniego stylu wizualnego.
Koperta Singer Flytrack Barista Edition jest wykonana ze stali nierdzewnej. Ma średnicę 43 mm i 15 mm grubości. Jej kształt to kwintesencja stylu sportowych zegarków z lat 70. XX wieku. Koperta jest ręcznie wykończona okrężnym szczotkowaniem górnych powierzchni, szczotkowaniem boków i polerowaniem fazowanych krawędzi.
Polerowana wypukła luneta okala także wypukłe szkło szafirowe.
Patrząc z boku na profil obudowy widzimy jakby nietypowe podcięcie końców uszu powodujące ich optyczne uniesienie, gdzie zwykle oczekujemy ukierunkowania w dół. Zdjęcia nadgarstkowe uspokajają mogące rodzić się obawy, bo zegarek układa się bardzo dobrze.
Na godzinie 4. umieszczona jest klasyczna koronka przyozdobiona stylizowaną literą „S”, a na godzinie 2. jest przycisk z polerowanym, grzybkowatym zakończeniem. Spód zegarka to wkręcany, bardzo płaski dekiel z przeszkleniem ukazujący mechanizm wykończony tak, że trudno oderwać od niego wzrok - są pasy genewskie na mostach, powierzchnie wykończone przez perłowanie, fazowane i polerowane krawędzie i sporo mikromechaniki w układach nie znanych z typowych mechanizmów zegarkowych. Polerowane na wysoki połysk elementy, złociste koła zębate, szlify słoneczne i kontrastujące, rubinowe kamienie łożyskujące.
Tarcza ze skalą do parzenia kawy
Tarcza zegarka ma kolor brązowy i jest matowa.
Jej elementem charakterystycznym jest jednominutowa skala parzenia kawy nadrukowana beżowym kolorem. Wskazania odczytujemy za pomocą wskazówki sekundowej działającej jak wskazówka stopera, po uprzednim wciśnięciu przycisku. Okrągły, szczotkowany złocisty pierścień ma wygrawerowaną i wypełnioną czarnym lakierem skalę minutową. Obwodowa, obracająca się tarcza godzinowa jest wykonana z czarnej matowej ceramiki i posiada 12 oznaczeń godzinowych wypełnionych masą luminescencyjną. Na godzinie 6. widoczny jest wystający element wypełniony masą świecącą w kolorze pomarańczowym. To w tym miejscu odczytujemy właściwą godzinę. Minuty pokazuje centralna, masywna wskazówka minutowa także wypełniona pomarańczowa masa świecącą.
Zegarek do nadgarstka mocujemy za pomocą ciemnobrązowego gładkiego paska wykonanego ze skóry, z brązowym szwem. Ma on składaną klamrę ze stali nierdzewnej. Stanowi dobre dopełnienie wizerunku zegarka bazującego na ciepłych kolorach kojarzących się z kawą.
Singer Flytrack Barista Edition został tak wykonany, aby zapewnić jak najbardziej natychmiastowy i intuicyjny sposób mierzenia upływu krótkich odcinków czasu. To także zegarek wyposażony w charakterystyczny, peryferyjny wskaźnik godzin w połączeniu z centralnym wskazaniem minut i sekund. Jedno dotknięcie przycisku natychmiast resetuje centralny sekundnik, a zwolnienie przycisku startuje sekundnik, umożliwiając tym samym natychmiastowy pomiar krótkich odcinków czasu (60 sekund). Operację tą można powtórzyć wielokrotnie, bez ingerencji w pomiar czasu głównego.
Mechanizm Singer Flytrack
Mechanizm Flytrack posiada także funkcję „stop sekundy”, czyli umożliwia to zsynchronizowanie wskazań zegarka z dokładnym wzorcem czasu. Utrzymując nacisk na przycisk, wskazówka sekundowa pozostanie nieruchoma, uwalniając go we właściwym momencie mamy zsynchronizowany czas.
Opracowany we współpracy z Agenhor mechanizm Singer Flytrack, AG6364 składa się z 314 elementów, ma ręczny naciąg, oraz wyposażono go w dwie beczki ze sprężynami napędowymi zapewniającymi 55 godzin rezerwy chodu. Łożyskowanie odbywa się na 49 kamieniach, mechanizm pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę i posiada unikalną komplikację konstrukcji w postaci funkcji flyback i funkcjonalności „zero-reset”.
Singer Flytrack Barista Edition – dostępność i cena
Zegarek jest bez wątpienia nietypowy, marka podaje, iż to pierwszy na świecie tego typu zegarek wykonany z myślą o osobach precyzyjnie odmierzających czas parzenia kawy.
Przede wszystkim jest to atrakcyjnie zaprojektowany casualowy model, oparty wizualnie na bardzo lubianej koncepcji sportowych czasomierzy z lat 70. ubiegłego wieku. Do tego ciekawe i innowacyjne rozwiązania oraz wysoka jakość wykonania wraz z niepowtarzalnością, niszowością i edycją limitowaną do 30 sztuk czynią go atrakcyjną ofertą.
Niestety, zapał może nieco ostudzić cena. Singer Flytrack Barista Edition to koszt na poziomie 25 500 franków szwajcarskich, co daje kwotę około 138 000 złotych.
Adrian Szewczyk
11:00 08.07.2022Zegarki
Zegarek dla miłośników rytuału parzenia kawy! Singer Flytrack Barista Edition
Tagi:
nietypowe zegarkiprestiżowe zegarkizegarki sportowezegarki męskie eleganckiezegarki niemieckiezegarki męskie mechaniczneluksusowe zegarkizegarki męskie klasycznezegarek mechaniczny

REKLAMA

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy
W pokazywanych przez kolekcjonerów zbiorach zegarków vintage z Błonia, obok choć jednego modelu Wars w kopercie wodoszczelnej, nie może zabraknąć modelu Wars w kopercie t ...

Wodoszczelność. Zakręcane koronki w zegarkach
null ...

Mała książeczka o wawelskich zegarach przenośnych
Wawel to krakowskie wzgórze, miejsce prastarego osadnictwa, historyczne centrum władzy państwowej, królewska nekropolia, miejsce kultu religijnego i kultywowania tradycji ...

Rolex Land-Dweller. Premiera, która wywołała poruszenie w zegarkowym świecie
Jedna z najgłośniejszych premier branży zegarmistrzowskiej ostatnich lat. Nowość, która momentalnie przyciągnęła uwagę kolekcjonerów, fanów marki i miłośników zegarków na ...

Video recenzja: Oris Divers Sixty-Five Date. 60 lat nurkowania z Orisem
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Divers Sixty-Five Date marki Oris. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenz ...

Inspirowany stylem Streamline. Bell & Ross BR05 Artline Steel & Gold
Bell & Ross to zegarki, wobec których nikt nie pozostaje obojętny, większości z nas kojarzą się z lotnictwem i kanciastymi kopertami. Oczywiście są też inne kształty kope ...

Video recenzja: Frederique Constant Classics Elegance Luna. Zegarek dobrze skomponowany
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Classics Elegance Luna marki Frederique Constant. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kl ...

Citizen kolekcja LAYERS of TIME, by uczcić 100-lecie pierwszego zegarka Citizen
Kolekcja LAYERS of TIME firmy Citizen to pomysł na uczczenie stu lat, jakie minęły od zaoferowania światu pierwszego zegarka z logo Citizen. Tak, ten japoński producent, ...

G. Gerlach – polska marka zegarków z historią i techniką w tle (AuroChronos 2025)
W świecie zegarków, zdominowanym przez szwajcarskie manufaktury, polska marka G. Gerlach wyróżnia się, jako wyjątkowy przykład patriotyzmu, kreatywności i dbałości o rodz ...

Jakub Przygoński nowym ambasadorem zegarków marki Edifice!
Marka Edifice w swoim zegarkowym języku projektowym, ma bardzo mocno zakorzenione powiązania ze sportami motorowymi. Nie dziwi więc kierunek najnowszej kampanii japońskie ...

Alpina Heritage Tropic-Proof Handwinding. Zaskakująca i (nie)doceniona premiera 2025
Podczas, gdy wiele zegarków zaprezentowanych na tegorocznych targach Watches & Wonders 2025 w Genewie zdawało się niemal krzyczeć o uwagę - latającym tourbillonem, mister ...

Ergonomia i harmonia. Rado Anatom z ceramicznymi bransoletami High-Tech
Zegarki Rado nie pozostawiają nikogo obojętnym. Ta szwajcarska marka od dekad stosuje w procesie produkcji różne materiały, ale jest szczególnie doświadczonym specjalistą ...