Najnowsze dzieło Roger Dubuis - Hommage Minute Repeater Tourbillon Automatic wyraźnie zaznacza i umacnia pozycję tej stosunkowo młodej firmy pośród elitarnych, szwajcarskich manufaktur zegarkowych. Można śmiało powiedzieć, iż model stworzony z okazji 20-stej rocznicy istnienia manufaktury stanowi manifest najwyższych umiejętności zegarmistrzowskich.
Tworząc prezentowany dziś czasomierz projektanci i konstruktorzy skoncentrowali się wyraźnie na uzyskaniu technicznego wyrafinowania połączonego z niekonwencjonalnym stylem i nieodzowną elegancją – efekt tych prac jest imponujący. Jak sama nazwa wskazuje, nowy model pochodzi z kolekcji Hommage, która po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1995 roku i została stworzona przez założyciela firmy – Roger’a Dubuis. Warto wspomnieć, iż rok 1995 to równocześnie moment utworzenia tej prestiżowej manufaktury. Hommage Minute Repeater Tourbillon Automatic oprócz melodyjnej komplikacji mechanizmu, podkreślonej w nazwie czasomierza, skrywa także dwa inne, wysublimowane rozwiązania techniczne: naciąg sprężyny napędowej zegarka odbywa się automatycznie za pomocą dwóch wykonanych z różowego złota i ręcznie dekorowanych mikrorotorów oraz zegarek wyposażony został w tourbillon, czyli obiegowy moduł wychwytu, który zapewnia jeszcze wyższą dokładność chodu. Użycie dwóch mikrorotorów nie jest zabiegiem, który ma podnieść estetyczne walory tego modelu, ale podyktowane jest zastosowaniem dwóch tak wyrafinowanych komplikacji, jak tourbillon i minutowa repetycja, które to wymagają generowania dodatkowej energii do ich napędzania i prawidłowego funkcjonowania.
Konstruktorzy Roger Dubuis poświęcili 1r241 godzin na stworzenie mechanizmu w jaki wyposażony został rocznicowy model. Jak każdy zegarek wychodzący spod dachu tej manufaktury, tak i ten, opatrzony został Pieczęcią Genewską (z fran. Poinçon de Genève), poświadczającą najwyższą jakość jego wykonania oraz niezawodność. Sprostanie niezwykle wygórowanym wymogom, jakie muszą spełniać zegarki pretendujące do wyróżnienia Pieczęcią Genewskią, zajęło twórcom Hommage Minute Repeater Tourbillon dokładnie 328 godzin.
Czas przedstawiony fascynującym dźwiękiem
Zastosowana w prezentowanym modelu komplikacja konstrukcji mechanizmu jaką jest repetycja minutowa narodziła się w erze, gdy elektroniczne podświetlanie tarczy oraz luminescencyjne znakowania wskazówek i indeksów nie zostały jeszcze nawet wymyślone. W tamtych czasach jedynym sposobem sprawdzenia bieżącej godziny w mroku była właśnie wspomniana wyżej akustyczna komplikacja polegająca na wybijaniu aktualnego czasu za pomocą młoteczków uderzających w gongi bądź drut rezonansowy. Funkcja ta aktywowana była poprzez osobny przycisk, a kolejność i sposób „wybijania czasu” był następujący: godziny (niski ton), kwadranse (na przemian niski – wysoki) i minuty (wysoki ton). Repetycja w Hommage Minute Repeater aktywowana jest tradycyjnie poprzez przesuwkę umiejscowioną na lewym boku koperty, a gongi zaprojektowane zostały tak, aby poprawić znacznie jakość wydobywanego dźwięku. Efekt ten osiągnięto poprzez zastosowanie innowacyjnych materiałów, perfekcyjnej ergonomii oraz nadaniu gongom bardziej prostokątnego kształtu. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się czystym, miłym dla ucha dźwiękiem.
Żyjemy w XXI wieku, kiedy to elektryczność i oświetlenie są dla nas sprawą naturalną oraz otoczeni jesteśmy przez urządzenia niezwykle zaawansowane technicznie. Dlatego też skonstruowanie mechanizmu wyposażonego w repetycję minutową nie jest oczywiście podyktowane koniecznością dnia codziennego, a stanowi zdecydowanie bardziej kwintesencję zegarmistrzostwa oraz uważane jest za wyzwanie i dowód najwyższego kunsztu zegarmistrzowskiego. Tylko wąska grupa producentów posiada w swojej ofercie modele z taką właśnie komplikacją. Mogłoby się wydawać, iż tak imponujące parametry techniczne nowego modelu wystarczają, aby zegarek był już postrzegany, jako niezwykłe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej, dlatego aspekty wizualne mogłyby być sprawą drugorzędną. Otóż manufaktura Roger Doubius zadbała także o pełne dopracowanie wyglądu Hommage Minute Repeater, który nosi charakterystyczne cechy kolekcji Hommage. Tarcza czasomierza jest częściowo transparentna, dzięki czemu możemy podziwiać mechanizm składający się z kilku warstw oraz częściowo wyeksponowane elementy repetycji minutowej. Na wewnętrznym, cienkim pierścieniu okalającym tarczę nałożona została podziałka minutowa, sama tarcza zdobiona jest szlifem słonecznym, a rzymskie indeksy zostały nałożone ręcznie. Zarówno szkło chroniące tarczę, jak i przeszklenie dekla wykonane jest z szafiru, dzięki czemu podziwiać można kaliber RD 104 skonstruowany i wykonany w całości w pracowni Roger Dubuis.
Koperta i koronka wykonane zostały z różowego złota, natomiast tarcza oraz płyta mechanizmu wraz z elementami pokryte są warstwą tego kruszca, co w ciekawy sposób koresponduje z szarą kolorystyką nazwy producenta, indeksów, podziałki minutowej i wykończenia klatki tourbillonu. W zasadzie każdy, nawet najmniejszy element zarówno mechanizmu, jak i koperty został pięknie i misternie dekorowany poprzez zastosowanie kilku różnych technik, m.in. ręcznie wykonany szlif słoneczny i satynowe wykończenia.
W ramach rocznicowej kolekcji Hommage powstało 20 egzemplarzy modelu Minute Repeater Tourbillon Automatic. Niezwykłe i bardzo trudne do stworzenia komplikacje oraz materiał z jakiego wykonano kopertę i poszczególne elementy opisywanego czasomierza powodują, iż cena jednego egzemplarza jest równie oszałamiająca, co sam zegarek – wynosi około 1 300 000 PLN.
Autor: Maciej Kopyto
0 Komentarzy
Średnia 0.00