• Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen

Roger Dubuis - Hommage Minute Repeater Tourbillon Automatic


Najnowsze dzieło Roger Dubuis - Hommage Minute Repeater Tourbillon Automatic wyraźnie zaznacza i umacnia pozycję tej stosunkowo młodej firmy pośród elitarnych, szwajcarskich manufaktur zegarkowych. Można śmiało powiedzieć, iż model stworzony z okazji 20-stej rocznicy istnienia manufaktury stanowi manifest najwyższych umiejętności zegarmistrzowskich. 

Tworząc prezentowany dziś czasomierz projektanci i konstruktorzy skoncentrowali się wyraźnie na uzyskaniu technicznego wyrafinowania połączonego z niekonwencjonalnym stylem i nieodzowną elegancją – efekt tych prac jest imponujący. Jak sama nazwa wskazuje, nowy model pochodzi z kolekcji Hommage, która po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1995 roku i została stworzona przez założyciela firmy – Roger’a Dubuis. Warto wspomnieć, iż rok 1995 to równocześnie moment utworzenia tej prestiżowej manufaktury. Hommage Minute Repeater Tourbillon Automatic oprócz melodyjnej komplikacji mechanizmu, podkreślonej w nazwie czasomierza, skrywa także dwa inne, wysublimowane rozwiązania techniczne: naciąg sprężyny napędowej zegarka odbywa się automatycznie za pomocą dwóch wykonanych z różowego złota i ręcznie dekorowanych mikrorotorów oraz zegarek wyposażony został w tourbillon, czyli obiegowy moduł wychwytu, który zapewnia jeszcze wyższą dokładność chodu. Użycie dwóch mikrorotorów nie jest zabiegiem, który ma podnieść estetyczne walory tego modelu, ale podyktowane jest zastosowaniem dwóch tak wyrafinowanych komplikacji, jak tourbillon i minutowa repetycja, które to wymagają generowania dodatkowej energii do ich napędzania i prawidłowego funkcjonowania.

Konstruktorzy Roger Dubuis poświęcili 1r241 godzin na stworzenie mechanizmu w jaki wyposażony został rocznicowy model. Jak każdy zegarek wychodzący spod dachu tej manufaktury, tak i ten, opatrzony został Pieczęcią Genewską (z fran. Poinçon de Genève), poświadczającą najwyższą jakość jego wykonania oraz niezawodność. Sprostanie niezwykle wygórowanym wymogom, jakie muszą spełniać zegarki pretendujące do wyróżnienia Pieczęcią Genewskią, zajęło twórcom Hommage Minute Repeater Tourbillon dokładnie 328 godzin.

Czas przedstawiony fascynującym dźwiękiem

Zastosowana w prezentowanym modelu komplikacja konstrukcji mechanizmu jaką jest repetycja minutowa narodziła się w erze, gdy elektroniczne podświetlanie tarczy oraz luminescencyjne znakowania wskazówek i indeksów nie zostały jeszcze nawet wymyślone. W tamtych czasach jedynym sposobem sprawdzenia bieżącej godziny w mroku była właśnie wspomniana wyżej akustyczna komplikacja polegająca na wybijaniu aktualnego czasu za pomocą młoteczków uderzających w gongi bądź drut rezonansowy. Funkcja ta aktywowana była poprzez osobny przycisk, a kolejność i sposób „wybijania czasu” był następujący: godziny (niski ton), kwadranse (na przemian niski – wysoki) i minuty (wysoki ton). Repetycja w Hommage Minute Repeater aktywowana jest tradycyjnie poprzez przesuwkę umiejscowioną na lewym boku koperty, a gongi zaprojektowane zostały tak, aby poprawić znacznie jakość wydobywanego dźwięku. Efekt ten osiągnięto poprzez zastosowanie innowacyjnych materiałów, perfekcyjnej ergonomii oraz nadaniu gongom bardziej prostokątnego kształtu. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się czystym, miłym dla ucha dźwiękiem.

Żyjemy w XXI wieku, kiedy to elektryczność i oświetlenie są dla nas sprawą naturalną oraz otoczeni jesteśmy przez urządzenia niezwykle zaawansowane technicznie. Dlatego też skonstruowanie mechanizmu wyposażonego w repetycję minutową nie jest oczywiście podyktowane koniecznością dnia codziennego, a stanowi zdecydowanie bardziej kwintesencję zegarmistrzostwa oraz uważane jest za wyzwanie i dowód najwyższego kunsztu zegarmistrzowskiego. Tylko wąska grupa producentów posiada w swojej ofercie modele z taką właśnie komplikacją. Mogłoby się wydawać, iż tak imponujące parametry techniczne nowego modelu wystarczają, aby zegarek był już postrzegany, jako niezwykłe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej, dlatego aspekty wizualne mogłyby być sprawą drugorzędną. Otóż manufaktura Roger Doubius zadbała także o pełne dopracowanie wyglądu Hommage Minute Repeater, który nosi charakterystyczne cechy kolekcji Hommage. Tarcza czasomierza jest częściowo transparentna, dzięki czemu możemy podziwiać mechanizm składający się z kilku warstw oraz częściowo wyeksponowane elementy repetycji minutowej. Na wewnętrznym, cienkim pierścieniu okalającym tarczę nałożona została podziałka minutowa, sama tarcza zdobiona jest szlifem słonecznym, a rzymskie indeksy zostały nałożone ręcznie. Zarówno szkło chroniące tarczę, jak i przeszklenie dekla wykonane jest z szafiru, dzięki czemu podziwiać można kaliber RD 104 skonstruowany i wykonany w całości w pracowni Roger Dubuis.

Koperta i koronka wykonane zostały z różowego złota, natomiast tarcza oraz płyta mechanizmu wraz z elementami pokryte są warstwą tego kruszca, co w ciekawy sposób koresponduje z szarą kolorystyką nazwy producenta, indeksów, podziałki minutowej i wykończenia klatki tourbillonu. W zasadzie każdy, nawet najmniejszy element zarówno mechanizmu, jak i koperty został pięknie i misternie dekorowany poprzez zastosowanie kilku różnych technik, m.in. ręcznie wykonany szlif słoneczny i satynowe wykończenia.

W ramach rocznicowej kolekcji Hommage powstało 20 egzemplarzy modelu Minute Repeater Tourbillon Automatic. Niezwykłe i bardzo trudne do stworzenia komplikacje oraz materiał z jakiego wykonano kopertę i poszczególne elementy opisywanego czasomierza powodują, iż cena jednego egzemplarza jest równie oszałamiająca, co sam zegarek – wynosi około 1 300 000 PLN.

Autor: Maciej Kopyto 


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Genialna „Czarna Mańka”. Dlaczego „...
Genialna „Czarna Mańka”. Dlaczego „...
03.10.2014
Recenzja: Aerowatch Les Grandes Cla...
Recenzja: Aerowatch Les Grandes Cla...
10.10.2014

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco