• Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Victorinox

Recenzja: Aerowatch Les Grandes Classiques Limited Edition


Powrót do kategorii

Zegarki klasyczne stanowią jedną z największych, co do wielkości, grup czasomierzy biorąc pod uwagę ich popularności i chęć posiadania przez użytkowników. Każda licząca się na ryku firma posiada w swojej ofercie przynajmniej niewielką kolekcję takich właśnie czasomierzy. Nie inaczej jest w przypadku szwajcarskiej marki Aerowatch, która słynie przede wszystkim z produkcji zegarków o klasycznym wyglądzie i stylu.

W dość niespodziewany sposób, na kilka dni, stałem się posiadaczem nowego modelu - LES GRANDES CLASSIQUES SÉRIE LIMITÉE - wyprodukowanego właśnie przez tę firmę. Tytułowy model został zaprezentowany na tegorocznych targach w Bazylei i jak sama nazwa wskazuje, został objęty limitacją w ilości 499 sztuk. Tak, jak wspomniałem wcześniej, czasomierze klasyczne są grupą bardzo popularną na rynku, lecz ja jakoś szczególnie za nimi nie przepadam. Może to wynika z mojego stosunkowo młodego wieku oraz stylu życia. Jednak jak każdy prawdziwy miłośnik zegarków mechanicznych posiadam swojego faworyta w każdej grupie stylistycznej. Gdybym jednak miał się skusić na zegarek wieczorowy do garnituru czy kolację biznesową, celowałbym w model z wiecznym kalendarzem, wskaźnikiem faz księżyca oraz stoperem. Moim idealnym kandydatem jest Vacheron Constantin Patrimony Traditionnelle Perpetual Calendar Chronograph, oczywiście jego kosmiczna cena sprawia, że chyba nigdy nie stanę się jego właścicielem, chociaż niektórzy mówią : „nigdy nie mów nigdy” . Wracając z powrotem na ziemię, pragnę przybliżyć niezwykle atrakcyjny zegarek, nadający się idealnie na takie okazję jak wyżej wymienione, w stosunkowo przystępnej cenie, a jest nim właśnie LES GRANDES CLASSIQUES SÉRIE LIMITÉE .

Zegarek został wyposażony w czarną tarczę o wysokim nasyceniu tegoż koloru i dużym połysku, na której  naniesione są indeksy godzinowe, pomiędzy którymi widnieje biała podziałka minutowa. Zarówno indeksy jak i wskazówki zostały pokryte warstwą z 18K różowego złota, przez co idealnie kontrastują z kolorem tarczy.  Wskazówka od datownika, a w zasadzie jej grot, został wykonany na kształt czerwonego półksiężyca. Jeżeli mowa już o dacie, to została ona umieszczona na zewnętrznym pierścieniu tarczy usytuowanym pod delikatnym kątem, gdzie dzień 31 oznaczono na czerwono. Dodatkowo wskazówki (godzinowa i minutowa) zostały wypełnione substancją luminescencyjną. Na godzinie 3 znajduje się wskaźnik faz księżyca, pod którym widnieje nazwa producenta wraz z adnotacją , że model pochodzi z limitowanej serii. Czasomierz został również wyposażony w dodatkową komplikację konstrukcji mechanizmu, jaką jest chronograph, pełniący funkcję pomiarów krótkich odcinków czasu. Dlatego na tarczy znalazły się dodatkowe totalizatory. Na godzinie szóstej mamy totalizator godzinowy, a na dwunastej – minutowy. Mała sekunda jest usytuowana na godzinie 9. Koperta od góry została zamknięta wypukłym szafirowym szkłem z powłoką antyrefleksyjną.

Mechanizm jaki zastosowano w LES GRANDES CLASSIQUES SÉRIE LIMITÉE to wręcz legendarne już Valjoux 7750 w wersji Top Grande z automatycznym naciągiem. Pomimo, że sam mechanizm cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród użytkowników, zegarmistrzowie pracujący dla firmy Aerowatch poddali go pewnym modyfikacjom. Pierwszą z nich było zamontowanie specjalnego modułu CCL3H, który odpowiada za wskazywanie faz księżyca. Kolejną istotną zmianą jest zastosowanie włosa balansu. Przyznam szczerze, że byłem bardzo zaskoczony kiedy wnikliwie oglądałem mechanizm pod lupą, a moim oczom ukazał się włos Breguetowski. Dla nie wtajemniczonych, włos Breguetowski charakteryzuje się tym, iż jego zewnętrzny (ostatni) zwój wraz z klockiem służącym do jego zamocowania znajdują się ponad powierzchnią spirali. Celem takiego ukształtowania włosa jest zapewnienie mu współosiowego zwijania i rozwijania się oraz utrzymania jego środka ciężkości na osi balansu. Oprócz korzyści technicznych wynikających z jego modyfikacji, mechanizm został pięknie ozdobiony, w postaci pasów genewskich (z fran. „Côtes de Genève”), perłowanej powierzchni płyty głównej oraz niebieskich śrubek, które ładnie kontrastują z pozostałymi elementami mechanizmu. Mechanizm legitymuje się 48 godzinną rezerwę chodu i działa z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę. Podziwianie pracy werku umożliwia nam transparentny dekiel, którego elementem przezroczystym jest szkło szafirowe.

Całość umieszczono w kopercie wykonanej ze stali szlachetnej o średnicy 42 mm i grubości 15,4 mm. Aby nadać charakterystycznego wyglądu odpowiadającego zegarkom klasycznym, powierzchnia koperty została poddana procesowi polerowania, dzięki czemu wygląda zjawiskowo. Oczywiście zabieg ten ma swoje wady i zalety. Na tak mocno wypolerowanej powierzchni stali znacznie bardziej widać odciski palców. Wypolerowana powierzchnia również znaczniej szybciej łapie rysy. Przyciski od obsługi stopera, jak i koronka także zostały poddane procesowi polerowania. Zatrzymując się na chwilę przy koronce, proszę zwrócić uwagę na jej piękny klasyczny kształt.

Dodatkowo – jak dla mnie – dużym atutem jest to, że na jej powierzchni producent nie zdecydował się wygrawerować swojego logo, pozostawiając ją nieskazitelnie czystą. Na boku koperty na godzinie 9, kursywą wygrawerowano numer limitacji.  Moim zdanem  to bardzo dobre posunięcie ze strony firmy, gdyż w większość przypadków numer limitacji znajduje się na deklu, który tak bardzo rzadko oglądamy, a tak możemy cieszyć nim oko częściej. Dużym plusem jest również sposób zamocowania dekla koperty. Mianowicie został on przykręcony przy użyciu siedmiu śrub. Koperta oferuje nam 50 metrów wodoszczelności, co odpowiada 5 ATM. Jak na tego typu zegarek, jest to w zupełności wystarczająca wartość.

Jeśli chodzi o walory użytkowe i wrażenia ogólne, to zegarek na żywo prezentuję się naprawdę dobrze i elegancko. Mocno wypolerowana koperta pięknie się mieni i odbija światło, a tarcza jest pełna kontrastów, zapewniając idealną czytelność. Uszy koperty zostały odpowiednio wyprofilowane, tak aby zegarek dobrze układał się na nadgarstku - nawet małym. Do minusów zaliczyłbym znaczną grubość koperty, która wynosi w tym przypadku wspomniane wcześniej 15,4 milimetry. Podejrzewam, że jest to kwestia przyzwyczajenia ale jednak mi to przeszkadza. Zegarkowi naprawdę nie można nic zarzucić, został starannie wykonany z dbałością o każdy nawet najmniejszy szczegół.

          

LES GRANDES CLASSIQUES SÉRIE LIMITÉE jest dostępny na czarnym skórzanym pasku wykonanym ze skóry aligatora (rozm. 21mm) z zapięciem motylkowym, na powierzchni którego wygrawerowano nazwę producenta.

Zegarek jest dostarczany razem z eleganckim drewnianym pudełkiem, specyfikacją techniczną oraz certyfikatem podpisanym własnoręcznie przez Freda- Erica Bolzli – mistrza zegarmistrzostwa. Cena detaliczna prezentowanego modelu wynosi 13850 zł.

Autor: Bartosz Marciniak

*Zegarek do recenzji dostarczyła firma Morwa dustrybutor marki Aerowatch w Polsce 

 

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Orient 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Roger Dubuis - Hommage Minute Repea...
Roger Dubuis - Hommage Minute Repea...
04.10.2014
Hautlence Invictus Morphos Limited ...
Hautlence Invictus Morphos Limited ...
15.10.2014

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco