• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Genialna „Czarna Mańka”. Dlaczego „Czarna Mańka”?


Już od jakiegoś czasu szef warszawskiej zegarkowej firmy Xicorr – Adam Tomaszewski, wspominał o planowanej specjalnej i limitowanej wersji zegarka FSO M20, czyli o tajemniczej Czarnej Mańce. Dziś pierwsze egzemplarze tego modelu pojawiają się w sklepach i punkty te, zaczynają przyjmować zapisy na konkretne egzemplarze z zaplanowanej serii 175 sztuk zegarków. Dlaczego właśnie Czarna Mańka?

Czy nazwa modelu została aby dobrze wybrana i czy limitacja polskiego wyrobu kierowanego na mały polski rynek ma jakikolwiek sens?

Legenda Czarnej Mańki

Pewnie nie doszłoby do wyprodukowania zegarka o takiej nazwie, gdyby nie ballada Stanisława Grzesiuka – Czarna Mańka.

Wyśpiewywana przez artystę mieszkanka warszawskiej Woli, w słowach utworu nie daję się wcale poznać, a tajemniczość i wyjątkowość wydarzeń z nią związanych frapuje zakochane w niej osoby z warszawskiego półświatka. Powstanie ballady to dalszy ciąg fascynacji tajemniczą osobą – tym razem muzycznej warszawskiej bohemy. Nie jest dziwne, że mieszkający w Warszawie twórca Xicorra, osoba z głową w której gnieżdżą się wyjątkowe zegarkowe pomysły, słuchając ballady zafascynowała się jej bohaterką.   

Rodzina Xicorr FSO M20

Czarna Mańka od Xicorra

By prowadzić rozważania podniesione we wprowadzeniu, trzeba na pewno przedstawić także drugiego bohatera – czyli wskazany tytułem zegarek Xicorr FSO M20 Czarna Mańka.

Czarna Mańka jest czwartym z kolei modelem w linii zegarków FSO M20, dla stworzenia której motywem były „zegar pokładowy”, oraz szybkościomierz z samochodu Warszawa, produkowanego w FSO na Żeraniu w Warszawie. Zegarek firmy Xicorr nie jest kopią zegara, a inspiracji dla detali można szukać tak w zegarze, jak i szybkościomierzu samochodu. Dzięki temu, będąc jednoznacznie powiązanym z samochodem, nabiera swojego indywidualnego charakteru.

Wielki sukces marketingowy, jaki odniosły pierwsze dwa modele tegoż zegarka (szary i biało-czarny) skłoniły właściciela marki do wyprodukowania kolejnego wariantu zegarka – z tarczą czarno-szarą, oraz sygnalizowanego już modelu limitowanego.

Czarna Mańka Xicorr FSO M20

Czarna Mańka – bo o nim tutaj mowa, posiada czarną kopertę wykonana w technologii DLC, czarno-szarą tarczę i  czarny skórzany pasek z czarną skuwką wykonaną ze stali także barwioną w technice DLC. Pasek posiada zabarwione na czerwono elementy skóry w otworach stylizujących pasek na model „rally”, oraz dodatkową czerwoną szlufkę. W komplecie oferowany jest także drugi – gumowy pasek.

Tak tarcza, jak i wskazówki zegarka posiadają elementy pokryte jasną masą świecącą SuperLumiNova, która w ciemności świeci na jasnozielono. Szafirowe szkło koperty wodoszczelnej do 100 M, posiada od wewnętrznej strony powłokę antyrefleksyjną.

Czarna Mańka Xicorr FSO M20

Jak wszystkie zegarki z linii FSO M20, także i Czarna Mańka jest oferowana w charakterystycznym, wzorowanym na apteczce samochodu Warszawa pudełku. Niezwykłym dodatkiem dla tego, limitowanego modelu, są sportowe rękawiczki, które w zależności od wymogów kupującego, można zamawiać w 4 różnych rozmiarach.

Zegarki z linii FSO M20 są typowymi, posiadającymi wysokie parametry techniczne zegarkami sportowymi i są przeznaczone do codziennego użytkowania w.

Samochód Warszawa FSO M20

Samochód Czarna Mańka

Sylwetka samochodu Warszawy ma w sobie to coś, co nie pozwala pozostać obojętnym - piękna, ponadczasowa linia może się podobać mimo upływu lat. Wnętrze, a w szczególności istotne dla stworzonego na ich bazie zegarka: prędkościomierz i zegar to kwintesencja wzornictwa lat czterdziestych i pięćdziesiątych poprzedniego wieku. Samochód Warszawa w kolorze czarnym – to samochód dygnitarzy partyjnych i państwowych. Z tego powodu taki model, już ze względu na przeznaczenie, a co za tym idzie także sposób użytkowania, w sposób naturalny stawał się samochodem wyjątkowym i tajemniczym.

Mimo, że prawdopodobnie w czasach królowania marki Warszawa na polskich szosach, nikt modelu w kolorze czarnym nie nazywał Czarną Mańką, to wydaje się, że nazwa doskonale pasuje do tegoż wyrobu. 

Czarna Mańka Xicorr FSO M20

Czy limitacja tego modelu jest dobrym wyborem?

Zadanie takiego pytania, ma o tyle sens, że nasz polski rynek jest rzeczywiście bardzo płytki i praktycznie wszystkie modele polskich zegarków są limitowane… wielkością produkcji. Z drugiej strony producent zegarków Xicorr, przynajmniej z jednym z modeli, cały czas miał problem z zaspokojeniem popytu, a chętni zmuszeni byli czekać nawet kilka miesięcy na swój wybrany, często upragniony czasomierz. W 2013 model FSO M20.02 otrzymał prestiżowe wyróżnienie w plebiscycie „must have!” organizowanym przez Międzynarodowy Festiwal Designu w Łodzi. Produkt został wybrany przez Radę Ekspertów, która podejmuje decyzje o wyróżnieniach. Był on także wystawiany między innymi na wystawie „must have!” w Mediolanie.

Dzięki takiemu przyjęciu zegarków na rynku, nie można mówić o jego płytkości przynajmniej dla tego jednego modelu zegarka. Mimo, że jest tak duży popyt, mimo, że wszystkie modele będą wyprodukowane w stosunkowo dużej ilości, w dalszym ciągu pozostaną wąską grupą wyrobów na naszym zegarkowym rynku. Z drugiej strony dla tych miłośników zegarków, którzy chcą posiadać wyroby zupełnie unikatowe, tak mała limitacja stanowi dodatkową wartość i może być „impulsem zakupowym”. Dla odmiany, dla producenta niezwykle ważnym jest na pewno, jak zawsze przy modelach limitowanych - aspekt marketingowy przedsięwzięcia. Przecież na produkcji tego nie pierwszego już modelu, nie zakończy się produkcja marki Xicorr i warto przy każdej nadarzającej się okazji, zdobywać rozgłos na rynku i medialną popularność.

Biorąc pod uwagę zebrane, wszystkie powyższe informacje, można bez żadnego ryzyka głośno powtórzyć twierdzenie zawarte w tytule opracowania: Genialna Czarna Mańka!

Warto także zauważyć, że napisanie powyższego tekstu, świadczy o początkach fascynacji Czarną Mańką jego autora, co na szczęście może skończyć się nie tak groźnie, czyli...  tylko zakupem zegarka.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Xicorr znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: XICORR

Władysław Meller


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Limitowana Omega De Ville Central T...
Limitowana Omega De Ville Central T...
29.09.2014
Roger Dubuis - Hommage Minute Repea...
Roger Dubuis - Hommage Minute Repea...
04.10.2014

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco