CARTIER Rotonde de Cartier Astrotourbillon Skeleton

POWRÓT 14.12.2014 Zegarki
CARTIER Rotonde de Cartier Astrotourbillon Skeleton

Zbliżające się targi SIHH 2015 wzbudzają coraz więcej emocji oraz rozgrzewają wyobraźnię miłośników zegarmistrzostwa, gdyż kolejne manufaktury ujawniają nowe modele, które właśnie tam zostaną zaprezentowane poraz pierwszy. Jednym z nich będzie niezwykle wyrafinowany czasomierz stworzony przez Cartier - Rotonde de Cartier Astrotourbillon Skeleton. 

Cartier oczarował uczestników Salon International de la Haute Horlogerie już w 2010 roku prezentując model Rotonde de Cartier Astrotourbillon wyposażony w tourbillon, czyli jedną z najtrudniejszych do wykonania komplikacji konstrukcji mechanizmu. Sam moduł tourbillon'u, choć zawsze imponujący, nie jest wprawdzie niczym aż tak zaskakującym w czasomierzu stworzonym przez tak znakomitą manufakturę. To, co wywarło wrażenie na uczestnikach SIHH 2010, to innowacyjne zmodyfikowanie obiegowego modułu wychwytu, który w Rotonde de Cartier Astrotourbillon nie obraca się podczas minuty jedynie wokół własnej osi, ale cała klatka tourbillon'u obiega tarczę dookoła, służąc jednocześnie za wskazówkę sekundika. Po 5 latach nowa odsłona tego modelu zadebiutuje w drugiej połowie stycznia 2015 roku w Genewie. Nowy Rotonde de Cartier Astrotourbillon jest jeszcze bardziej rewolucyjny oraz ukazuje - dosłownie, gdyż jest to Skeleton - najwyższy poziom kunsztu i umiejętności zegarmistrzowskich konstruktorów manufaktury Cartier.

 

 

Bezwątpienia będzie to jeden z ciekawszych czasomierzy zaprezentowanych na SIHH 2015. Model ten zachwyca nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi oraz poziomem skomplikowania konstrukcji mechanizmu. Astrotourbillon niweluje bowiem wpływ grawitacji na działanie wychtywu czasomierza, jednocześnie funkcjonuje w innowacyjny sposób, gdyż podczas minuty wykonuje pełen obrót w okół mechanizmu czasomierza. Jak zapewne już zauważyliście, czasomierz nie posiada tarczy, gdyż jest to konstrukcja typu Skeleton, a zawieszona w przestrzeni klatka tourbillon'u służy jednocześnie za sekundnik. Właśnie ze względu na tak nietypowy, użekający wygląd obiegowego modułu wychytu przypominający nieco orbitujące w przestrzeni ciało niebieskie, model ten nazwano Astrotourbillon Skeleton.

 

 

Koperta oraz elementy tego wysoce skomplinowanego zegarka wykonane są z platyny oraz 18 karatowego białego złota. Poprzez transparente, szafirowe szkło oraz dekiel widać zredukowaną do minimum płytę główną mechanizmu oraz jego elementy. Podkreślić zdecydowanie należy fakt, iż centralnie umieszczony mechanizm z modułem Astrotourbillon'u spoczywa na trzech mostkach, z których dwa stanowią równocześnie arabskie cyfry VI oraz XII. Serce Rotonde de Cartier Astrotourbillon Skeleton stanowi manufakturowy mechanizm Cartier kaliber 9461 MC z manualnym naciągiem sprężyny.

 

 

 

Mechanizm jest niewielkich rozmiarów i stworzony został z 233 części wykonanych z platyny. Posiada 23 kamienie łożyskujące oraz pracuje z częstotliwością balansu równą 21 600 wahnięć na godzinę, a przy pełnym naciągu sprężyny może pracować ponad 48 godziny. Koperta w której umieszczono werk jest imponujących rozmiarów, gdyż ma średnicę 47 milimetrów, natomiast wykonana została z 18 karatowego białego złota. Całość kreacji dopełnia klasyczna koronka z błękitnym szafirem, która stanowi charakterystyczny znak rozpoznawczy produktów zegarmistrzowskich Cartier.

 

 

Rotonde de Cartier Astrotourbillon Skeleton posiada symboliczną klasę wodoodporności 30M oraz wyposażony będzie w czarny pasek wykonany ze skóry aligatora. Wersja z kopertą wykonaną z białego złota oferowana będzie w limitowanej edycji zawężonej jedynie do 100 egzemplarzy, w cenie około 120 000 Euro każdy. Ponadto powstanie 20 sztuk wyposażonych w koperty wykonane z platyny, których pierścień wysadzany będzie diamentami, w cenie 420 000 Euro oraz jedynie 5 egzemplarzy z kopertami wykonanymi także z platyny, ale wyposażonych w zintegorowane bransolety pokryte w całości diamentami, o wartości 1 300 000 Euro.

 

Autor: Maciej Kopyto 

 

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko2

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Epos

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Doxa

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Hublot Classic Fusion ForbiddenX
Hublot Classic Fusion ForbiddenX
08.12.2014
Masterpiece Squelette dla FC Barcel...
Masterpiece Squelette dla FC Barcel...
17.12.2014

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco