• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made

Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive, czyli subtelna zmiana w wykonaniu Grand Seiko


Marka Grand Seiko słynie z misternego sposobu wykończenia i obróbki na najwyższym poziomie tworzonych przez nią zegarków. W zasadzie każda koperta jest zazwyczaj wykonana perfekcyjnie, a indeksy i wskazówki są po prostu majstersztykiem, który można zestawiać z tymi elementami w wyrobach najznamienitszych wytwórców z branży. Co ważne, to zazwyczaj wytwórcy oferujący zegarki wielokrotnie droższe od modeli Grand Seiko. Marka ta znana jest także z dość konserwatywnego podejścia do stylistyki swoich zegarków. W jej przypadku mówimy raczej o ewolucji ich wyglądu niż rewolucji w tym zakresie. 

Bardzo nieśpiesznej ewolucji. To jest niejednokrotnie wskazywane jako wada, ale ważniejsza dla firmy jest opinia fanów Grand Seiko, a dla nich liczy się przywiązanie do znanych projektów, konserwatywna, często nieco „przysadzista” stylistyka to ogromna zaleta. Ja bardzo lubię i cenię wygląd zegarków Grand Seiko, oraz zaliczam się właśnie do grona osób, które nie życzą sobie eksperymentów w tej dziedzinie. 

Ewolucja, a nie rewolucja

Jednym ze znaków rozpoznawczych marki, tym razem dość współczesnych, jest rewolucyjny pod względem technicznym regulator chodu stosowany przez Grand Seiko w mechanizmach Spring Drive, które są w niego wyposażone. Marka Grand Seiko w ubiegłym roku zaprezentowało świetny zegarek, którego recenzję miałem przyjemność przeprowadzić - Grand Seiko Heritage Shirakaba Hi-Beat 36000, oraz zdobił on także okładkę 17 numeru drukowanego magazynu „Zegarki i Pasja”.

Zegarek ten widać na zdjęciu poniżej, po lewej stronie.

Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive, czyli subtelna zmiana w wykonaniu Grand Seiko

Grand Seiko wprowadziło wtedy zegarek mechaniczny inspirowany smukłymi i pięknymi białymi brzozami płaskowyżu Hiraniwa w północnej Japonii. Model Heritage Shirakaba Hi-Beat 36000 był gorąco przyjęty na rynku i chwalony przez fanów zegarków na całym świecie za misternie teksturowaną tarczę i mechanizm, który w nim zastosowano. 

Jego sukces został podsumowany poprzez zwycięstwo podczas Grand Prix d'Horlogerie de Genève 2021 i otrzymanie nagrody za najlepszy zegarek w kategorii Men's Watch. Model Grand Seiko Heritage SLGH005 "Shirakaba" wyposażono w nowoczesny mechanizm 9SA5 pracujący z częstotliwością 36 000 wahnięć balansu na godzinę. Cechą rozpoznawczą tego zegarka jest tarcza o bardzo ciekawej strukturze i srebrzystym kolorze, co ma odniesienie do jego nazwy, bowiem „Shirakaba” to po japońsku brzoza, a tarcza zegarka ma być inspirowana powierzchnią pnia tego pięknego drzewa. 

Dziś zaprezentujemy nowy model, który oferuje własną interpretację „białych brzóz”. To bardzo subtelna zmiana, na pierwszy rzut oka prawie niewidoczna, ale struktura tarczy tego zegarka jest nieco inna. To właśnie ewolucja w wykonaniu Grand Seiko. Bardzo oszczędna. 

Grand Seiko SLGA009 Evolution 9 Collection

Mowa o zegarku Grand Seiko Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive. 

Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive, czyli subtelna zmiana w wykonaniu Grand Seiko

Tegoroczny model nie był na naszym redakcyjnym stole, więc mój opis bazuje na tym, co widziałem w przypadku jego poprzednio opisanej i testowanej wersji, jak i na materiałach promocyjnych firmy, które są tworzone w iście japońskim stylu. Charakteryzują się wyjątkowo kwiecistym stylem i różnymi odniesieniami do tradycji, historii czy zjawisk natury. 

Nowa wersja modelu Shirakaba jest wyposażona w najnowszy i najlepszy - jak do tej pory -mechanizm Spring Drive Calibre 9RA2. Zegarek swoim wyglądem ma oddawać atmosferę i klimat białego brzozowego lasu, ale w subtelnie nowy sposób. Ma odzwierciedlać uczucie obcowania z lasami Shinshu, w którym znajduje się studio zegarmistrzowskie, w którym powstają wszystkie zegarki Grand Seiko Spring Drive. Zegarek dostępny jest w Grand Seiko Boutiques i wybranych sklepach detalicznych na całym świecie od lutego 2022 roku. 

Kunszt jego wykonania jest widoczny w każdym szczególe. Ale to coś, czego każdy, kto miał do czynienia z zegarkami tej japońskiej marki po porostu oczekuje. 

Delikatnie teksturowana tarcza i barwiona termicznie niebieska wskazówka sekundowa podkreślają chłodny styl, któremu towarzyszy "mroźne" wykończenie mechanizmu, którego piękno jest wystawione na ocenę dzięki przeszkleniu dekla szafirowym szkłem.
 
Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive, czyli subtelna zmiana w wykonaniu Grand Seiko

Szron i chłodny blask

Obserwowanie całkowicie płynnego ruchu wskazówki sekundowej, która porusza się spokojnie po subtelnie wzorzystej tarczy, pozwala pomyśleć o łagodnym i płynnym upływie czasu. To jedna z cech charakteryzujących zegarki z mechanizmami Spring Drive. 

Delikatna faktura, jaką uzyskano wykańczając elementy mechanizmu, odzwierciedlać ma szron, który zima przynosi drzewom w Shinshu. Krawędzie są fazowane i polerowane, by odbijać światło, a kamienie łożyskujące i barwione na kolor niebieski wskaźnik rezerwy chodu oraz łebki śrubek  niejako dodają tego chłodnego blasku.  

Mechanizm Grand Seiko Spring Drive Kaliber 9RA2 zapewnia rezerwę chodu do 120 godzin i charakteryzuje się dokładnością chodu do ±10 sekund miesięcznie. Ma on automatyczny naciąg sprężyny napędowej i jest łożyskowany na 38 kamieniach. 

Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive, czyli subtelna zmiana w wykonaniu Grand Seiko

Evolution 9 Style

Koperta zegarka wizualnie jest wierna stylowi zegarków Grand Seiko zdefiniowanemu w 1967 roku dzięki projektowi 44GS. Zapowiada jednak również ważny krok naprzód w projektowaniu czasomierzy tej marki. Ten nowy kierunek wzornictwa nazwany jest Grand Seiko Evolution 9 Style, przenosi on ideały Grand Seiko dotyczące piękna, czytelności i komfortu noszenia na nowy poziom, nieco unowocześniając go, ale właśnie za pomocą ewolucji, a nie rewolucji. 

To mocne przywiązanie do tradycji i utartych kanonów na szczęście nadal jest immamentną cechą projektowego DNA marki. Polerowane, pozbawione zniekształceń lustrzane wykończenia Zaratsu i delikatne wykończenie za pomocą szczotkowania naprzemiennie nadają obudowie cichy i harmonijny blask. Krawędzie są ostre i wyraźne, a przy tym koperta jest zaprojektowana bardzo ergonomicznie, doskonale układając się na nadgarstku. 

Koronka jest tradycyjnie lekko zagłębiona, ale sama koperta - oparta na projekcie sprzed 55 lat - jest nowocześniejsza, mając bardziej lekki wygląd i współczesny, najwyższy poziom obróbki. Wodoszczelność ustalono na poziomie do 100 m.

Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive, czyli subtelna zmiana w wykonaniu Grand Seiko

U podstaw wspomnianego nowego stylu Evolution 9 leżą trzy podstawowe zasady. 

O to jak przedstawia je sama firma Grand Seiko:

Pierwszym z nich jest "ewolucja estetyki". 

Kierunkiem tej ewolucji jest zapewnienie dalszego wizualnego nacisku na japońskie poczucie piękna i natury, które leży w sercu stylu Grand Seiko. Jego celem są projekty, które wyraźnie wyrażają bogate piękno równowagi między światłem a cieniem oraz miękkie i subtelne gradacje między nimi. Osiąga się to poprzez zastosowanie kształtów złożonych z płaszczyzn i płaskich powierzchni ułożonych trójwymiarowo, oraz poprzez minimalizację użycia zakrzywionych powierzchni. Płaskie, polerowane powierzchnie lustrzane dają wolne od zniekształceń odbicia i pozwalają na wyłonienie się głębokiej czerni i jasnych bieli, podczas gdy częste stosowanie wykończenia linii skosów wydobywa wiele subtelnych odcieni światła i ciemności między tymi dwoma skrajnościami.


Drugi to "ewolucja w czytelności". 

Wskazówki i indeksy ewoluowały, aby stać się jeszcze bardziej charakterystyczne, a ich inspiracja pochodzi z pierwszego Grand Seiko stworzonego w 1960 roku. Ramiona wskazówek są odważne i wieloaspektowe, a indeksy są potężnie trójwymiarowe. Rezultatem jest zwiększona czytelność.

Trzeci to "ewolucja komfortu noszenia". 


Środek ciężkości koperty jest nisko, a uszy szerokie, dzięki czemu zegarek jest mocno i wygodnie osadzony na nadgarstku, przy minimalnym ruchu poziomym.

Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive, czyli subtelna zmiana w wykonaniu Grand Seiko

Te trzy zasady są mocno zakorzenione w stylu Grand Seiko osadzonym w 1960 roku, koncentrując się na podstawach zegarmistrzostwa, piękna, czytelności i komfortu. 

Jednocześnie ewolucyjne kroki podjęte przez zespół projektowy prowadzą Grand Seiko do przodu z nową energią i nowym kierunkiem.


Grand Seiko Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive – dostępność i cena

Tarcza, o strukturze już opisywanej, oraz szerokie, wyraziste wskazówki wraz z wielopłaszczyznowymi indeksami zapewniają doskonałą czytelność wskazań. Każdemu elementowi na tarczy można się przyglądać godzinami, nie wychodząc z podziwu, jak pieczołowicie dopracowano bardzo drobne przecież elementy. 

Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive, czyli subtelna zmiana w wykonaniu Grand Seiko

Uzupełnieniem jest stalowa bransoleta. Nie wyróżnia się ona jakoś szczególnie stylistyką, ale wysoka jakość wykonania jest niewątpliwie jej cechą. Ponadto jest ona atrakcyjna wizualnie, pasuje do wizerunku tego modelu, i - co najważniejsze - jest wygodna w użytkowaniu. 

Cena zegarka Grand Seiko Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive to około 43 200 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Grand Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Grand Seiko.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Nowość 2022: Rado Captain Cook High...
Nowość 2022: Rado Captain Cook High...
06.04.2022
Nowe szaty króla! Frederique Consta...
Nowe szaty króla! Frederique Consta...
08.04.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco