Marka Grand Seiko słynie z misternego sposobu wykończenia i obróbki na najwyższym poziomie tworzonych przez nią zegarków. W zasadzie każda koperta jest zazwyczaj wykonana perfekcyjnie, a indeksy i wskazówki są po prostu majstersztykiem, który można zestawiać z tymi elementami w wyrobach najznamienitszych wytwórców z branży. Co ważne, to zazwyczaj wytwórcy oferujący zegarki wielokrotnie droższe od modeli Grand Seiko. Marka ta znana jest także z dość konserwatywnego podejścia do stylistyki swoich zegarków. W jej przypadku mówimy raczej o ewolucji ich wyglądu niż rewolucji w tym zakresie.
Bardzo nieśpiesznej ewolucji. To jest niejednokrotnie wskazywane jako wada, ale ważniejsza dla firmy jest opinia fanów Grand Seiko, a dla nich liczy się przywiązanie do znanych projektów, konserwatywna, często nieco „przysadzista” stylistyka to ogromna zaleta. Ja bardzo lubię i cenię wygląd zegarków Grand Seiko, oraz zaliczam się właśnie do grona osób, które nie życzą sobie eksperymentów w tej dziedzinie.
Ewolucja, a nie rewolucja
Jednym ze znaków rozpoznawczych marki, tym razem dość współczesnych, jest rewolucyjny pod względem technicznym regulator chodu stosowany przez Grand Seiko w mechanizmach Spring Drive, które są w niego wyposażone. Marka Grand Seiko w ubiegłym roku zaprezentowało świetny zegarek, którego recenzję miałem przyjemność przeprowadzić - Grand Seiko Heritage Shirakaba Hi-Beat 36000, oraz zdobił on także okładkę 17 numeru drukowanego magazynu „Zegarki i Pasja”.
Zegarek ten widać na zdjęciu poniżej, po lewej stronie.
Grand Seiko wprowadziło wtedy zegarek mechaniczny inspirowany smukłymi i pięknymi białymi brzozami płaskowyżu Hiraniwa w północnej Japonii. Model Heritage Shirakaba Hi-Beat 36000 był gorąco przyjęty na rynku i chwalony przez fanów zegarków na całym świecie za misternie teksturowaną tarczę i mechanizm, który w nim zastosowano.
Jego sukces został podsumowany poprzez zwycięstwo podczas Grand Prix d'Horlogerie de Genève 2021 i otrzymanie nagrody za najlepszy zegarek w kategorii Men's Watch. Model Grand Seiko Heritage SLGH005 "Shirakaba" wyposażono w nowoczesny mechanizm 9SA5 pracujący z częstotliwością 36 000 wahnięć balansu na godzinę. Cechą rozpoznawczą tego zegarka jest tarcza o bardzo ciekawej strukturze i srebrzystym kolorze, co ma odniesienie do jego nazwy, bowiem „Shirakaba” to po japońsku brzoza, a tarcza zegarka ma być inspirowana powierzchnią pnia tego pięknego drzewa.
Dziś zaprezentujemy nowy model, który oferuje własną interpretację „białych brzóz”. To bardzo subtelna zmiana, na pierwszy rzut oka prawie niewidoczna, ale struktura tarczy tego zegarka jest nieco inna. To właśnie ewolucja w wykonaniu Grand Seiko. Bardzo oszczędna.
Grand Seiko SLGA009 Evolution 9 Collection
Mowa o zegarku Grand Seiko Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive.
Tegoroczny model nie był na naszym redakcyjnym stole, więc mój opis bazuje na tym, co widziałem w przypadku jego poprzednio opisanej i testowanej wersji, jak i na materiałach promocyjnych firmy, które są tworzone w iście japońskim stylu. Charakteryzują się wyjątkowo kwiecistym stylem i różnymi odniesieniami do tradycji, historii czy zjawisk natury.
Nowa wersja modelu Shirakaba jest wyposażona w najnowszy i najlepszy - jak do tej pory -mechanizm Spring Drive Calibre 9RA2. Zegarek swoim wyglądem ma oddawać atmosferę i klimat białego brzozowego lasu, ale w subtelnie nowy sposób. Ma odzwierciedlać uczucie obcowania z lasami Shinshu, w którym znajduje się studio zegarmistrzowskie, w którym powstają wszystkie zegarki Grand Seiko Spring Drive. Zegarek dostępny jest w Grand Seiko Boutiques i wybranych sklepach detalicznych na całym świecie od lutego 2022 roku.
Kunszt jego wykonania jest widoczny w każdym szczególe. Ale to coś, czego każdy, kto miał do czynienia z zegarkami tej japońskiej marki po porostu oczekuje.
Delikatnie teksturowana tarcza i barwiona termicznie niebieska wskazówka sekundowa podkreślają chłodny styl, któremu towarzyszy "mroźne" wykończenie mechanizmu, którego piękno jest wystawione na ocenę dzięki przeszkleniu dekla szafirowym szkłem.
Szron i chłodny blask
Obserwowanie całkowicie płynnego ruchu wskazówki sekundowej, która porusza się spokojnie po subtelnie wzorzystej tarczy, pozwala pomyśleć o łagodnym i płynnym upływie czasu. To jedna z cech charakteryzujących zegarki z mechanizmami Spring Drive.
Delikatna faktura, jaką uzyskano wykańczając elementy mechanizmu, odzwierciedlać ma szron, który zima przynosi drzewom w Shinshu. Krawędzie są fazowane i polerowane, by odbijać światło, a kamienie łożyskujące i barwione na kolor niebieski wskaźnik rezerwy chodu oraz łebki śrubek niejako dodają tego chłodnego blasku.
Mechanizm Grand Seiko Spring Drive Kaliber 9RA2 zapewnia rezerwę chodu do 120 godzin i charakteryzuje się dokładnością chodu do ±10 sekund miesięcznie. Ma on automatyczny naciąg sprężyny napędowej i jest łożyskowany na 38 kamieniach.
Evolution 9 Style
Koperta zegarka wizualnie jest wierna stylowi zegarków Grand Seiko zdefiniowanemu w 1967 roku dzięki projektowi 44GS. Zapowiada jednak również ważny krok naprzód w projektowaniu czasomierzy tej marki. Ten nowy kierunek wzornictwa nazwany jest Grand Seiko Evolution 9 Style, przenosi on ideały Grand Seiko dotyczące piękna, czytelności i komfortu noszenia na nowy poziom, nieco unowocześniając go, ale właśnie za pomocą ewolucji, a nie rewolucji.
To mocne przywiązanie do tradycji i utartych kanonów na szczęście nadal jest immamentną cechą projektowego DNA marki. Polerowane, pozbawione zniekształceń lustrzane wykończenia Zaratsu i delikatne wykończenie za pomocą szczotkowania naprzemiennie nadają obudowie cichy i harmonijny blask. Krawędzie są ostre i wyraźne, a przy tym koperta jest zaprojektowana bardzo ergonomicznie, doskonale układając się na nadgarstku.
Koronka jest tradycyjnie lekko zagłębiona, ale sama koperta - oparta na projekcie sprzed 55 lat - jest nowocześniejsza, mając bardziej lekki wygląd i współczesny, najwyższy poziom obróbki. Wodoszczelność ustalono na poziomie do 100 m.
U podstaw wspomnianego nowego stylu Evolution 9 leżą trzy podstawowe zasady.
O to jak przedstawia je sama firma Grand Seiko:
Pierwszym z nich jest "ewolucja estetyki".
Kierunkiem tej ewolucji jest zapewnienie dalszego wizualnego nacisku na japońskie poczucie piękna i natury, które leży w sercu stylu Grand Seiko. Jego celem są projekty, które wyraźnie wyrażają bogate piękno równowagi między światłem a cieniem oraz miękkie i subtelne gradacje między nimi. Osiąga się to poprzez zastosowanie kształtów złożonych z płaszczyzn i płaskich powierzchni ułożonych trójwymiarowo, oraz poprzez minimalizację użycia zakrzywionych powierzchni. Płaskie, polerowane powierzchnie lustrzane dają wolne od zniekształceń odbicia i pozwalają na wyłonienie się głębokiej czerni i jasnych bieli, podczas gdy częste stosowanie wykończenia linii skosów wydobywa wiele subtelnych odcieni światła i ciemności między tymi dwoma skrajnościami.
Drugi to "ewolucja w czytelności".
Wskazówki i indeksy ewoluowały, aby stać się jeszcze bardziej charakterystyczne, a ich inspiracja pochodzi z pierwszego Grand Seiko stworzonego w 1960 roku. Ramiona wskazówek są odważne i wieloaspektowe, a indeksy są potężnie trójwymiarowe. Rezultatem jest zwiększona czytelność.
Trzeci to "ewolucja komfortu noszenia".
Środek ciężkości koperty jest nisko, a uszy szerokie, dzięki czemu zegarek jest mocno i wygodnie osadzony na nadgarstku, przy minimalnym ruchu poziomym.
Te trzy zasady są mocno zakorzenione w stylu Grand Seiko osadzonym w 1960 roku, koncentrując się na podstawach zegarmistrzostwa, piękna, czytelności i komfortu.
Jednocześnie ewolucyjne kroki podjęte przez zespół projektowy prowadzą Grand Seiko do przodu z nową energią i nowym kierunkiem.
Grand Seiko Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive – dostępność i cena
Tarcza, o strukturze już opisywanej, oraz szerokie, wyraziste wskazówki wraz z wielopłaszczyznowymi indeksami zapewniają doskonałą czytelność wskazań. Każdemu elementowi na tarczy można się przyglądać godzinami, nie wychodząc z podziwu, jak pieczołowicie dopracowano bardzo drobne przecież elementy.
Uzupełnieniem jest stalowa bransoleta. Nie wyróżnia się ona jakoś szczególnie stylistyką, ale wysoka jakość wykonania jest niewątpliwie jej cechą. Ponadto jest ona atrakcyjna wizualnie, pasuje do wizerunku tego modelu, i - co najważniejsze - jest wygodna w użytkowaniu.
Cena zegarka Grand Seiko Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive to około 43 200 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Grand Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Grand Seiko.
Adrian Szewczyk
05:30 07.04.2022Zegarki
Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive, czyli subtelna zmiana w wykonaniu Grand Seiko
Tagi:
luksusowe zegarkijapoński zegareksrebrny zegarekzegarki japońskiezegarki automatycznezegarek do bieganiazegarki sportowezegarki męskie mechanicznezegarki męskie eleganckieprestiżowe zegarkizegarek mechaniczny
Wizyta w NOMOS Glashütte – poznajemy markę i jej zegarki (relacja i zdjęcia)
Często myśląc o krajach związanych z zegarmistrzostwem, pierwszym państwem, które nasuwa się na myśl prawdopodobnie niemal większości z nas, jest Szwajcaria. Nic w tym dz ...
Zegarki na Dakarze 2016 – testy czasomierzy Vostok Europe
Wiadomo, że w rajdach samochodowych uzyskiwane w wyniku pomiaru czasów rezultaty każdego z zespołów są jedynym kryterium w jakim oceniana jest rywalizacja. Oczywiście nie ...
ELGIN US Marines z okresu II Wojny Światowej
Przeglądając znany polski portal aukcyjny natrafiłem na bardzo interesującą ofertę. Była ona ciekawa nie tylko ze względu na przedmiot sprzedaży - zegarek vintage marki E ...
G-SHOCK GW-B5600CD Galapagos. Zegarki inspirowane stworzeniami z rajskiej wyspy
Nie jestem maniakiem marki G-SHOCK, a ma ona grono bardzo oddanych fanów. Niemniej doceniam tę japońską firmę, tym bardziej, że miałem i mam zegarki G-SHOCK, bo uważam je ...
Pogorszenie sytuacji grupy VRG, właściciela W.Kruk, w pierwszym półroczu 2024
W pierwszym półroczu 2024 r. grupa kapitałowa VRG osiągnęła zysk netto na poziomie 30,4 mln zł. Zysk wypracował jedynie segment zegarków i biżuterii, segment odzieżowy gr ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Z. „Zegarki przez pokolenia”
Zakończyła się 4 ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Celem naszej kampani ...
Zegarki z motywem postaci ze świata kreskówek i animacji
Na pierwszy rzut oka świat bajek i zegarmistrzostwo nie mają ze sobą wiele wspólnego. Świat mechanicznych czasomierzy to przestrzeń, w której trendy i kolorowe motywy jak ...
Carl F. Bucherer Manero Peripheral Perpetual Calendar. Legenda z Lucerny
Nie ma chyba takiej osoby, która interesując się zegarkami nie natrafiłaby wcześniej lub później na markę Carl. F. Bucherer. Ta rodzinna firma ze szwajcarskiej Lucerny pr ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...
Grand Seiko Heritage Collection SBGH349. Lodospady w prefekturze Iwate
Japońska kultura, bardzo bogata i z długą historią, jest atrakcyjna i ciekawa. Szczególnie dla nas, ludzi Zachodu. Funkcjonuje w taki sposób, że jej przesłania i motta z ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00