• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer

Ressence Type 1 Slim Red – mniej znaczy więcej


Powrót do kategorii

Ressence to marka pochodząca z Belgii. Jej twórca – Benoit Mintiens – postanowił stworzyć zegarek mechaniczny, w którym czas wskazywany będzie w nieszablonowy sposób. W tym celu użył systemu specjalnych dysków, który nazwano ROCS (Ressence Orbital Convex System), co w wolnym tłumaczeniu możemy nazwać systemem poruszających się orbitalnie dysków firmy Ressence. Zegarek wykorzystujący ten system wskazań przede wszystkim wygląda niepowtarzalnie i charakterystycznie, co dla wielu ich miłośników jest bardzo ważne. Standardowy, wielowarstwowy system wskazań, znany jako tarcza ze wskazówkami umieszczonymi na różnych wysokościach, w zegarkach Ressence zastąpiono w zasadzie jedną płaszczyzną i szkłem niemal jej dotykającym.

Wskazania godzin, minut, sekund i dni tygodnia są realizowane dokładnie w tej samej płaszczyźnie. Dotyczy to konstrukcji nie tylko jednego zegarka, a całej kolekcji tego producenta z Antwerpii.

Brzmi intrygująco, jak zatem wygląda w praktyce?

Zobaczmy na krótkim wideo:
 


Dodatkowo nietypowy jest także sposób ustawiania wskazań.

Zamiast koronki wykorzystywany jest specjalny mechanizm, którym sterujemy za pomocą odchylanego elementu, będącego wycinkiem pierścienia umieszczonego od spodu koperty. Element ten spełnia wszystkie funkcje tradycyjnej koronki, z której – z myślą o zerwaniu z tradycyjnymi zasadami dotyczącymi wyglądu i obsługi zegarka na rękę – zrezygnowano.

Belgijska firma przygotowała w 2021 roku nowy model, mocno wyróżniający się w kolekcji jej zegarków – Type 1 Slim Red. Oczywiście trudno w jakikolwiek techniczny sposób wyróżnić się jeszcze bardziej przy i tak innowacyjnej koncepcji Ressence.

Ressence Type 1 Slim Red

Ressence Type 1 Slim Red

Wyróżnienie dotyczy wybranego intensywnego, czerwonego koloru tarczy i paska.

Kwestionowanie tego, czym jest zegarek naręczny

Po raz pierwszy pokazany światu w 2014 roku model Type 1 pozostaje do tej pory najprostszym zegarkiem Ressence, a jego przełomowa koncepcja wskazywania czasu jest wykorzystywana we wszystkich innych zegarkach tej marki. Idea przyświecająca twórcom dla modelu Ressence Type 1 występuje w najbardziej pierwotnej i przejrzystej formie, co zdecydowanie lepiej pozwala docenić prostotę pomysłu. Jest to o tyle ważne, że to rozwiązanie marki niejako postawiło na głowie wielowiekową tradycję w zakresie konstrukcji zespołu wskazań.

Misja Ressence, polegająca na ulepszaniu zegarków mechanicznych, dała branży zegarmistrzowskiej wyjątkowe rozwiązanie, a model Type 1 Slim jest doskonałym przykładem jej determinacji.

Burząc stare systemy, marka wskazuje równocześnie, czym może być zegarek w XXI wieku. Główny nacisk kładziony jest na stworzenie lepszego produktu jako całości – biorąc z jednej strony pod uwagę takie cechy jak czytelność, użyteczność i wyjątkowość, a z drugiej oczekiwania i doświadczenie, jakie posiada użytkownik.

Ressence Type 1 Slim Red

Ressence Type 1 Slim Red

Ressence Type 1 Slim Red

Filozofia marki Ressence – „mniej znaczy więcej” – pozwala na tworzenie ponadczasowych zegarków i podnoszenie ich funkcjonalności.

Nowy model Ressence Type 1 Slim Red wyróżnia się tarczą wykonaną w odważnym, czerwonym kolorze i dopasowanym do niej gumowym paskiem.

W ten sposób do podstawowego projektu marki wprowadzono mocno energetyczny akcent kolorystyczny. Limitowane w liczbie egzemplarze tego nowego zegarka były produkowane tylko do końca 2021 roku.

Czerwień jest odważnym krokiem

Warto wspomnieć, że nowy model jest znaczącym krokiem dla firmy Ressence, która do tej pory czerpała z tradycyjnej palety kolorów. Czerwień jest odważnym krokiem. Ciekawą i zarazem wyjątkową inspiracją dla nowego zegarka był wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu, także czerwony, model Type 3 „MC”, który we wrześniu 2020 roku powstał dla wspierającej zrównoważony rozwój Fundacji Księcia Alberta II z Monako.

Ressence Type 1 Slim Red

Ressence Type 1 Slim Red

Ressence Type 1 Slim Red

Type 1 Slim to model, który po raz pierwszy pokazano w 2019 roku jako cieńszą, bardziej usprawnioną wersję pierwszego zegarka marki z Antwerpii – premierowego Type 1.

Ten model jest godny uwagi nie tylko ze względu na delikatniejszą linię i mniejszą o 2 mm grubość (11 zamiast 13 mm), ale także ze względu na zmianę koncepcji wyglądu koperty. W nowej wersji jest ona zdecydowanie bardziej zintegrowana wizualnie. Cała obudowa, na którą składają się korpus koperty i jej uszy, jest wyfrezowana z jednego bloku tytanu, co pozwoliło na uzyskane bardzo eleganckiej i wyrafinowanej koperty. Taki zabieg daje poczucie nowoczesności, ale i ponadczasowego podejścia do technologii wytwarzania, będącego ukłonem dla wieloletnich osiągnięć zegarmistrzostwa.

W nowym Type 1 Slim Red efekt płynnego przejścia od koperty do paska jest wzmocniony jaskrawą, energetyzującą czerwienią.

Ressence Type 1 Slim Red

Ressence Type 1 Slim Red

Zgodnie z naciskiem Ressence na czytelność i użyteczność na czerwonej tarczy znalazły się białe wskazówki i jasnoszare znaczniki minut. Dodatkowe, rodowane obramowanie na wskazówkach poprawia ich widoczność. Znaczniki na tarczy pokryte są białą powłoką SuperLuminova, która nadaje charakteru oraz zdecydowanie ułatwia odczyt wskazań przy słabym oświetleniu. Czerwone akcenty są kontynuowane na deklu, gdzie wygrawerowany numer egzemplarza w limitowanej serii jest wypełniony właśnie na czerwono.

Ressence Type 1 Slim Red

Kluczową cechą dla tożsamości zegarka Type 1 Slim jest charakterystyczny kształt jego koperty, przypominający wygładzony kamyk. Efekt ten osiągnięto także dzięki wypukłemu szkłu szafirowemu, które, sięgając samej krawędzi 42-milimetrowej koperty, wizualnie zlewa się z jej polerowanymi, smukłymi bokami. Zegarek nie posiada koronki, co zdecydowanie poprawia jego ergonomię. Korekta wskazań i w razie konieczności dokręcanie sprężyny odbywa się za pomocą wpuszczonej w dekiel dźwigni. Dzięki temu zabiegowi zegarek prezentuje się identycznie zarówno na prawym, jak i lewym nadgarstku.

Ressence Type 1 Slim Red

Ressence Type 1 Slim Red

Ressence Type 1 Slim Red

Mechanizm odpowiadający za pracę tego innowacyjnego zegarka z systemem ROCS składa się w sumie ze 107 części i jest poruszany przez oś minutową specjalnie zmodyfikowanego mechanizmu ETA 2824 z automatycznym naciągiem. Cała konstrukcja jest łożyskowana na 40 kamieniach.

Cena Ressence Type 1 Slim Red to około 81 000 złotych.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 17

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Na co dzień i na sportowo. Nowa ser...
Na co dzień i na sportowo. Nowa ser...
26.01.2022
Davosa Ternos Professional „Matt Su...
Davosa Ternos Professional „Matt Su...
31.01.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco