Ressence to marka pochodząca z Belgii. Jej twórca – Benoit Mintiens – postanowił stworzyć zegarek mechaniczny, w którym czas wskazywany będzie w nieszablonowy sposób. W tym celu użył systemu specjalnych dysków, który nazwano ROCS (Ressence Orbital Convex System), co w wolnym tłumaczeniu możemy nazwać systemem poruszających się orbitalnie dysków firmy Ressence. Zegarek wykorzystujący ten system wskazań przede wszystkim wygląda niepowtarzalnie i charakterystycznie, co dla wielu ich miłośników jest bardzo ważne. Standardowy, wielowarstwowy system wskazań, znany jako tarcza ze wskazówkami umieszczonymi na różnych wysokościach, w zegarkach Ressence zastąpiono w zasadzie jedną płaszczyzną i szkłem niemal jej dotykającym.
Wskazania godzin, minut, sekund i dni tygodnia są realizowane dokładnie w tej samej płaszczyźnie. Dotyczy to konstrukcji nie tylko jednego zegarka, a całej kolekcji tego producenta z Antwerpii.
Brzmi intrygująco, jak zatem wygląda w praktyce?
Zobaczmy na krótkim wideo:
Dodatkowo nietypowy jest także sposób ustawiania wskazań.
Zamiast koronki wykorzystywany jest specjalny mechanizm, którym sterujemy za pomocą odchylanego elementu, będącego wycinkiem pierścienia umieszczonego od spodu koperty. Element ten spełnia wszystkie funkcje tradycyjnej koronki, z której – z myślą o zerwaniu z tradycyjnymi zasadami dotyczącymi wyglądu i obsługi zegarka na rękę – zrezygnowano.
Belgijska firma przygotowała w 2021 roku nowy model, mocno wyróżniający się w kolekcji jej zegarków – Type 1 Slim Red. Oczywiście trudno w jakikolwiek techniczny sposób wyróżnić się jeszcze bardziej przy i tak innowacyjnej koncepcji Ressence.
Wyróżnienie dotyczy wybranego intensywnego, czerwonego koloru tarczy i paska.
Kwestionowanie tego, czym jest zegarek naręczny
Po raz pierwszy pokazany światu w 2014 roku model Type 1 pozostaje do tej pory najprostszym zegarkiem Ressence, a jego przełomowa koncepcja wskazywania czasu jest wykorzystywana we wszystkich innych zegarkach tej marki. Idea przyświecająca twórcom dla modelu Ressence Type 1 występuje w najbardziej pierwotnej i przejrzystej formie, co zdecydowanie lepiej pozwala docenić prostotę pomysłu. Jest to o tyle ważne, że to rozwiązanie marki niejako postawiło na głowie wielowiekową tradycję w zakresie konstrukcji zespołu wskazań.
Misja Ressence, polegająca na ulepszaniu zegarków mechanicznych, dała branży zegarmistrzowskiej wyjątkowe rozwiązanie, a model Type 1 Slim jest doskonałym przykładem jej determinacji.
Burząc stare systemy, marka wskazuje równocześnie, czym może być zegarek w XXI wieku. Główny nacisk kładziony jest na stworzenie lepszego produktu jako całości – biorąc z jednej strony pod uwagę takie cechy jak czytelność, użyteczność i wyjątkowość, a z drugiej oczekiwania i doświadczenie, jakie posiada użytkownik.
Filozofia marki Ressence – „mniej znaczy więcej” – pozwala na tworzenie ponadczasowych zegarków i podnoszenie ich funkcjonalności.
Nowy model Ressence Type 1 Slim Red wyróżnia się tarczą wykonaną w odważnym, czerwonym kolorze i dopasowanym do niej gumowym paskiem.
W ten sposób do podstawowego projektu marki wprowadzono mocno energetyczny akcent kolorystyczny. Limitowane w liczbie egzemplarze tego nowego zegarka były produkowane tylko do końca 2021 roku.
Czerwień jest odważnym krokiem
Warto wspomnieć, że nowy model jest znaczącym krokiem dla firmy Ressence, która do tej pory czerpała z tradycyjnej palety kolorów. Czerwień jest odważnym krokiem. Ciekawą i zarazem wyjątkową inspiracją dla nowego zegarka był wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu, także czerwony, model Type 3 „MC”, który we wrześniu 2020 roku powstał dla wspierającej zrównoważony rozwój Fundacji Księcia Alberta II z Monako.
Type 1 Slim to model, który po raz pierwszy pokazano w 2019 roku jako cieńszą, bardziej usprawnioną wersję pierwszego zegarka marki z Antwerpii – premierowego Type 1.
Ten model jest godny uwagi nie tylko ze względu na delikatniejszą linię i mniejszą o 2 mm grubość (11 zamiast 13 mm), ale także ze względu na zmianę koncepcji wyglądu koperty. W nowej wersji jest ona zdecydowanie bardziej zintegrowana wizualnie. Cała obudowa, na którą składają się korpus koperty i jej uszy, jest wyfrezowana z jednego bloku tytanu, co pozwoliło na uzyskane bardzo eleganckiej i wyrafinowanej koperty. Taki zabieg daje poczucie nowoczesności, ale i ponadczasowego podejścia do technologii wytwarzania, będącego ukłonem dla wieloletnich osiągnięć zegarmistrzostwa.
W nowym Type 1 Slim Red efekt płynnego przejścia od koperty do paska jest wzmocniony jaskrawą, energetyzującą czerwienią.
Zgodnie z naciskiem Ressence na czytelność i użyteczność na czerwonej tarczy znalazły się białe wskazówki i jasnoszare znaczniki minut. Dodatkowe, rodowane obramowanie na wskazówkach poprawia ich widoczność. Znaczniki na tarczy pokryte są białą powłoką SuperLuminova, która nadaje charakteru oraz zdecydowanie ułatwia odczyt wskazań przy słabym oświetleniu. Czerwone akcenty są kontynuowane na deklu, gdzie wygrawerowany numer egzemplarza w limitowanej serii jest wypełniony właśnie na czerwono.
Ressence Type 1 Slim Red
Kluczową cechą dla tożsamości zegarka Type 1 Slim jest charakterystyczny kształt jego koperty, przypominający wygładzony kamyk. Efekt ten osiągnięto także dzięki wypukłemu szkłu szafirowemu, które, sięgając samej krawędzi 42-milimetrowej koperty, wizualnie zlewa się z jej polerowanymi, smukłymi bokami. Zegarek nie posiada koronki, co zdecydowanie poprawia jego ergonomię. Korekta wskazań i w razie konieczności dokręcanie sprężyny odbywa się za pomocą wpuszczonej w dekiel dźwigni. Dzięki temu zabiegowi zegarek prezentuje się identycznie zarówno na prawym, jak i lewym nadgarstku.
Mechanizm odpowiadający za pracę tego innowacyjnego zegarka z systemem ROCS składa się w sumie ze 107 części i jest poruszany przez oś minutową specjalnie zmodyfikowanego mechanizmu ETA 2824 z automatycznym naciągiem. Cała konstrukcja jest łożyskowana na 40 kamieniach.
Cena Ressence Type 1 Slim Red to około 81 000 złotych.
Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 17
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00