Mercedes i IWC - nie po raz pierwszy

POWRÓT 21.09.2014 Zegarki
Mercedes i IWC - nie po raz pierwszy

Szwajcarska manufaktura IWC Schaffhausen wznawiając współpracę z Mercedesem, skupiła się na ich fabrycznym zespole Formuły 1 – Mercedes AMG Petronas. Ten znany producent zegarków – wprowadził na rynek dwa nowe modele czasomierzy pochodzące z kolekcji Ingenieur, dedykowane Lewisowi Hamiltonowi oraz Nico Rosbergowi, którzy od 2013 roku tworzą zespół kierowców Mercedesa. Na kilka dni przed Grand Prix w Singapurze, każdy z nich oficjalnie zaprezentował swój osobisty model zegarka Ingenieur Chronograf.

Oprócz tego, że Lewis Hamilton oraz Nico Rosberg, są jednymi z najlepszych kierowców Formuły 1 na świecie i zgodnie z przekazem, swoją pracę łączą ze swoją pasją, to obydwu zawodników łączy jeszcze jedno zainteresowanie – mianowicie zegarki mechaniczne. Dlatego, kiedy zrodził się pomysł wydania na rynek limitowanej edycji czasomierzy dedykowanym tym obydwu sportowcom , tak jeden, jak i drugi – wyraził ogromne zainteresowanie i chęć współpracy w realizacji projektu.

Wybór zegarka ze stoperem z rodziny Ingenieur nie był przypadkowy. Po pierwsze, możliwość pomiaru krótkich odcinków czasu , jest zazwyczaj domeną zegarka sportowego , umożliwiającą porównywanie wyników sportowych, a po drugie kolekcja Ingenieur oddaje hołd globalnemu partnerstwu pomiędzy IWC i Mercedesem AMG Petronas poprzez zastosowanie materiałów typowo stosowanych w sportach motorowych takich jak: włókno węglowe, ceramika oraz tytan. Tak Lewis Hamilton, jak i Nico Rosberg, jednogłośnie stwierdzili, że jedynym sensownym materiałem do wykonania koperty zegarka będzie tytan. Właśnie ten szary metal jest stosowany do produkcji komponentów o wysokiej wytrzymałości w sportach motorowych, a w połączeniu z satynowym wykończeniem, wygląda szczególnie atrakcyjnie, co oprócz wydajności i osiągów, jest kolejnym ważnym elementem branym pod uwagę podczas projektowania bolidu. 

Przechodząc już do opisu samych czasomierzy, nie sposób nie zauważyć, że są całkiem odmienne – i właśnie takie mają być! Model dedykowany Lewisowi prezentuje się bardzo spójnie – i to mi się w nim najbardziej podoba. Wszystko zostało starannie przemyślane i zaprojektowane, a efekt końcowy jest więcej niż zadowalający. Tarcza wykonana z włókna węglowego, na której znalazły się  tylko niezbędne elementy układu wskazań, wygląda bardzo efektownie. Na zewnętrznej stronie tarczy znajduje się czarny pierścień z naniesioną na nim skalą minutową. Na godzinie 12 umieszczono totalizator stopera(godziny i minuty), a na 6 małą sekundę wraz z okienkiem datownika. Naniesione indeksy godzinowe, jak i wskazówki, są koloru srebrnego i zostały wypełnione substancją luminescencyjną. Powyższe elementy znajdują się pod szkłem szafirowym z obustronną powłoką antyrefleksyjną. Koperta zegarka, o średnicy 45mm i grubości 15,5 mm, została wykonana w całości z wcześniej wspomnianego tytanu. Luneta koperty została ozdobiona czarnymi śrubkami wykonanymi z tlenku cyrkonu, co świetnie komponuje się z czarnymi "pusher'ami" stopera, ochronnym elementem obudowy zakręcanej koronki oraz samą koronką. Kopertę od spodu zabezpieczono pełnym stalowym deklem, gdzie w centralnej jego części, na karbonowej powierzchni, widnieje logo kierowcy. Zegarek Lewisa Hamiltona jest dostępny na bransolecie wykonanej z tytanu.

Jeśli chodzi natomiast o zegarek dedykowany drugiemu kierowcy z teamu Mercedesa – Nico Rosbergowi, to muszę z przykrością stwierdzić, że moim zdaniem wypada on znacznie gorzej na tle pierwszego. Oczywiście rozmiar, materiały koperty, z których została wykonana oraz rozmieszczenie elementów układu wskazań, pozostały niezmienne. Największe zmiany tyczą się samej tarczy, która osobiście nie przypadła mi do gustu. Srebrzysta tarcza w połączeniu z czarnymi indeksami, jak i wskazówkami (wyjątek stanowi wskazówka sekundowa, która jest koloru żółtego z zakończeniem białym), oraz białe subtarcze, powodują niepotrzebne zamieszanie, zaburzając harmonię jaką uzyskano w modelu Lewisa. Rozumiem, że nie mogą być to jednakowe zegarki ale myślę, że można było to rozegrać lepiej. Tak, jak w przypadku pierwszego czasomierza, dekiel jest taki sam, tylko logotyp kierowcy się zmienił. Zegarek Nico dostępny jest na pasku kauczukowym, z wkładką ze skóry cielęcej, posiadającym tytanowe zapięcie.

Oba zegarki zostały wyposażone w mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, własnej konstrukcji firmy – kaliber 89361 - który oferuje 68 godzinną rezerwę chodu. Do łożyskowania jego części ruchomych użyto 38 kamieni syntetycznych. Częstotliwość pracy balansu wynosi 28 800 wahnięć na godzinę. Ponadto mechanizm został wzbogacony o takie możliwości, jak: stop sekunda i fly-back . Wodoszczelność wynosi 12 barów. 

Czasomierze zostały objęte limitacją w ilości 250 sztuk - każdy. Czy odniosą sukces na rynku? Tego nie wiem, ale dyrektor generalny IWC Schaffhausen - Georges Kern podchodzi do sprawy optymistycznie, o czym może świadczyć jego poniższa wypowiedź:

„Jestem święcie przekonany, że te niezwykłe czasomierze będą popularne zarówno wśród miłośników sportów motorowych, jak i koneserów zegarków.”

Czy tak będzie? O tym przekonamy się dopiero za jakiś czas.

Autor: Bartosz Marciniak

 

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Glycine

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Doxa

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

TAG Heuer. Niezawodny partner sport...
TAG Heuer. Niezawodny partner sport...
13.09.2014
Recenzja: DOXA TROFEO TC-EVOLUTION ...
Recenzja: DOXA TROFEO TC-EVOLUTION ...
26.09.2014

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco