• Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic

Angelus U30 Black Titanum – mechaniczny czarny anioł


Firma Angelus jest producentem wysokiej klasy zegarków. Jej siedzibą jest kolebka szwajcarskiego zegarmistrzostwa, czyli miejscowość La Chaux-de-Fonds, a manufaktura ta działa na rynku od niemal 125. lat. W przeciągu tego okresu czasu stworzyła wiele pionierskich rozwiązań technicznych i wyjątkowych mechanizmów, dzięki czemu zyskała sobie uznanie wśród koneserów zegarmistrzostwa. W ubiegłym roku marka Angelus zaprezentowała zegarek ciekawy pod kątem wyglądu, ale co dla nas ważne, „naszpikowany” licznymi komplikacjami konstrukcji mechanizmu. Jest nim model U30 Black Titanum.

Niecodzienny wygląd

Model ten przyciąga uwagę swoim niecodziennym wyglądem wynikającym z braku tradycyjnej tarczy oraz szkieletowego wykonania elementów mechanizmu. Daje to możliwość niemal nieograniczonego podziwiania złożoności jego konstrukcji.

Angelus U30 Black Titanum – mechaniczny czarny anioł

Płyta i mosty zostały wyfrezowane w maksymalny sposób - wręcz do granicy ich sztywności i przydatności konstrukcyjnej. Takie działanie, przy poprawnym funkcjonowaniu zegarka, świadczy o olbrzymim rzemieślniczym kunszcie manufaktury Angelus oraz jej możliwościach technicznych. Skonstruowanie takiego mechanizmu zegarka możliwe było tylko dzięki oparciu procesu kreacji na programowaniu komputerowym, oraz trójwymiarowym modelowaniu cyfrowym.

Mimo nagromadzenia wielu elementów mechanizmu na „cyferblacie”, co jest także bezpośrednim wynikiem szkieletowania, projektantom udało się zachować dobrą czytelność wskazań. Stało się tak dzięki wybraniu odpowiedniej kolorystyki i właściwemu rozmieszczeniu wszystkich zespołów konstrukcyjnych i elementów wskazań.

Angelus U30 Black Titanum – mechaniczny czarny anioł

Angelus U30 Black Titanum – mechaniczny czarny anioł

W centralnym punkcie cyferblatu umieszczono cztery wskazówki: godzinową, minutową oraz sekundowe podwójnego chronografu. Odczyt wskazań ułatwia podziałka zlokalizowana przy krawędzi koperty. Z prawej strony tarczy, w okolicy koronki, znalazł się wyskalowany do 30. minut licznik stopera. Pomiędzy 7. i 8. indeksem godzinowym zlokalizowano wskazania rezerwy chodu posiadające zielono-czerwoną podziałkę.

Pole odczytu wskazań dzięki doskonale dobranej kolorystyce jego elementów - czerni, grafitu i stali, tworzy zgrabną i miłą dla oka kompozycję.

Skomplikowane mechaniczne serce

Sercem zegarka U30 jest manufakturowy werk z naciągiem automatycznym i możliwością dokręcania przy użyciu koronki, oznaczony jako kaliber A-150. Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, czyli 4 Hz.

Angelus U30 Black Titanum – mechaniczny czarny anioł

Mechanizm składa się z 350 elementów. Łożyskowany jest za pośrednictwem 38 syntetycznych rubinów, a rezerwa jego chodu sięga 45 godzin. Tytan wykorzystany do wykonania mostków został ciekawie zabarwiony. Dodatkowo, wybrane elementy mechanizmu zostały pokryte specjalnym stopem platyny w formie powłoki określanej jako NAC.

Mechanizm A-150 posiada bardzo złożoną konstrukcję.

Wynika to z wyposażenia go w szereg zaawansowanych technicznie komplikacji. Poza samym wskazaniem czasu, zastosowano tourbillon wykonujący pełen obrót wokół własnej osi w przeciągu jednej minuty, rozbudowany stoper z opcjami flyback i split-second, oraz wskaźnik rezerwy chodu. Tourbillon należy do wąskiego grona najbardziej skomplikowanych rozwiązań wykorzystywanych w mechanizmach zegarkowych. Jego obecność nie wpływa na dokładność działania zegarka, ale jest fantastycznym elementem dekoracyjnym. Do tego  potwierdza najwyższe umiejętności techniczne producenta. Tourbillon z ręcznie polerowaną klatką i fazowanymi krawędziami umieszczono w okolicy godziny 10.

Konstrukcję stopera oparto na zastosowaniu podwójnego koła kolumnowego, a sam stoper, w przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych przez innych zegarkowych producentów, nie jest osobnym modułem, który dołożono do mechanizmu bazowego, lecz stanowi on jego integralną część. Poza możliwością wykonywania pomiarów odcinków czasu o zakresie 30 minut, chronograf U30 Black Edition posiada dwie dodatkowe, ciekawe możliwości.

Angelus U30 Black Titanum – mechaniczny czarny anioł

Angelus U30 Black Titanum – mechaniczny czarny anioł

Split-second (rattrapante) umożliwia jednoczesne mierzenie dwóch, rozpoczynających się równocześnie, odcinków czasu, a funkcja flyback dzięki sprzężeniu zerowania i wyzwalania pomiaru pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie każdej nowej sekwencji pomiarowej. Do obsługi stopera służą trzy przyciski - dwa zlokalizowane po bokach koronki i jeden skryty w jej rdzeniu.

Czarny anioł

Mechanizm osadzono w czarnej, tytanowej kopercie o średnicy 47 mm.

Jej agresywne linie podkreślają sportowy charakter modelu U30.

Projektantom udało się perfekcyjnie dobrać proporcje między delikatną lunetą i smukło wyprowadzonymi uszami. Ergonomiczne przyciski i wpasowana między nimi koronka, zapewniając komfortową obsługę stopera, wpisują się w sportowy charakter zegarka. Wykorzystanie tytanu pozwoliło na uzyskanie małej wagi wyrobu.

Angelus U30 Black Titanum – mechaniczny czarny anioł

Angelus U30 Black Titanum – mechaniczny czarny anioł

Zegarek zaopatrzono w dedykowany, gumowy pasek w kolorze czerni z tytanowym zapięciem. Z obu jego stron umieszczono charakterystyczne logo marki Angelus. Wodoszczelność tego modelu wynosi 30 metrów.

Angelus U30 Black Titanum – dostępność i cena

Model U30 Black Edition stanowi dobry przykład najwyższej jakości wykonania zegarków połączonej z odważną i bezkompromisową stylistyką. Ten zegarek można przyrównać do sportowego super auta, wyciągając z takiego zestawienia ciekawe wnioski.

Angelus U30 Black Titanum – mechaniczny czarny anioł

Poza samym jego wyglądem i użytymi materiałami, które jednoznacznie przywodzą na myśl „sportowe bryki”, również wnętrze zegarka z niezwykle skomplikowanym konstrukcyjnie i dopracowanym do najmniejszego szczegółu werkiem, przypominają wyżyłowany do granic możliwości silnik samochodu wyścigowego.

Angelus U30 Black Titanum powstał w limitowanej liczbie zaledwie 5-ciu egzemplarzy.

Cena tego modelu wynosi ponad 330 000 złotych.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 16

Paweł Zgiep


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant Slimline Moonph...
Frederique Constant Slimline Moonph...
12.01.2022
Nowe modele Orient Sports Diver „Ma...
Nowe modele Orient Sports Diver „Ma...
17.01.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco