Polpora to polska marka zegarkowa z Zielonej Góry. To także firma, będąca pionierem w zakresie odradzania się produkcji zegarków w Polsce. Darzę tę firmę od początku jej istnienia sporą sympatią, nie tylko ze względu na wspomniane „pierwszeństwo”, ale także za odważne celowanie z tworzonymi zegarkami nieco wyżej niż inni polscy producenci. Dziś Polpora oferuje zegarki dla klientów wymagających, cechujące się wysoką jakością wykonania, ciekawymi rozwiązaniami technicznymi, nie raz również wyrafinowanym podejściem artystycznym. Ich ceny nie są na poziomie zegarków powszechnie dostępnych, a mimo tego cieszą się popularnością. Trudno nie docenić także chęci właścicieli marki Polpora do oferowania coraz więcej jeśli chodzi o zaawansowanie zegarków, nie tylko techniczne, co jest również potwierdzeniem dążenia do rozwoju, nie spoczywaniu na laurach.
Polska marka stara się wchodzić na nowe obszary. Po pięknych, ale relatywnie prostych modelach z początkowych lat działalności, z czasem zaczęły pojawiać się zegarki oferujące również dodatkowe komplikacje zegarmistrzowskie.
Patrząc na funkcjonowanie firmy nie sposób pominąć także kolejnego charakterystycznego elementu jej działalności - sposobu informowania o nowościach. Z reguły są to eleganckie, można nawet powiedzieć na swój sposób luksusowe prezentacje nowych modeli.
Firma Polpora znów jako pierwszy i jedyny polski producent postawiła na uroczyste, eleganckie premiery zegarkowe, na które zapraszani są goście, gdzie w świetle reflektorów firma prezentuje nowe kolekcje. Odbywa się to zazwyczaj w pięknym otoczeniu, w elegancko zaaranżowany sposób ale bez niepotrzebnego przepychu.
Tak było i tym razem. Niestety, mimo zaproszenia otrzymanego od marki Polpora nie mogliśmy uczestniczyć w premierze, ale przygotowana została także prezentacja on-line, więc możemy przybliżyć nowości marki na 2022 rok. Dziś zaprezentujemy dwa nowe modele zegarków polskiego producenta, których premiera miała miejsca na początku grudnia.
Wśród nich jest pierwszy zegarek marki Polpora, którego koperta została wykonana ze złota – to model Denar Chrobrego dla mężczyzn, oraz dwa nowe zegarki damskie z kolekcji Elementum: Terra Lux Bianko i Terra Lux Tahiti.
Zacznę od opisu zegarka Polpora Denar Chrobrego z kolekcji Dziedzictwo
Inskrypcja denara i szlachetność materiałów
Premiera złotego zegarka odbyła się w dniu 15-lecia marki Polpora (01.12.2021 r.).
Tego dnia przypada dzień św. Eligiusza – patrona zegarmistrzów i złotników. Dlatego ten model łączy w sobie oba elementy: szlachetny kruszec 18-karatowego złota z mechanizmem o klasycznym, manualnym, naciągu. Tak jak w logotypie marki znajduje się krzyż z denara I księcia Polski – Mieszka I, tak w przypadku zegarka przygotowanego z okazji 15-lecia na pierwszy plan wysuwa się krzyż nitkowy z denara pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
Jak wspomniałem, to pierwszy złoty zegarek zielonogórskiej marki.
Zegarek zaprojektowany w stosunkowo dużej, bo 40-milimetrowej kopercie wykonanej z 18-karatowego żółtego złota (ok. 28 gram złota). Koperta ma klasyczny, okrągły kształt z łagodnie wyprowadzonymi uszami. Polerowane powierzchnie podkreślają subtelny i elegancki blask złota. Koperta jest bardzo płaska - bez szkła to jedynie 6,4 mm, a około 10,5 ze szkłem. Szkło jest oczywiście wykonane z szafiru, z powłoką antyrefleksyjna, i jest wyraźnie wypukłe, co podkreśla klasyczny styl tego nowego modelu zegarka.
Dekiel jest przeszklony, również szafirowym szkłem. Dzięki czemu można obserwować mechanizm, o którym więcej za chwilę.
PRINCESS POLONIE
Piękna, biała tarcza z efektem porcelanowego wykończenia z nałożonymi grubymi indeksami, oraz przestrzenną monetą nawiązującą do Denara Chrobrego, prezentują się nobliwie i elegancko, a za sprawą wizerunku denara także nietypowo i innowacyjnie.
Centralny element tarczy – wspomniany Denar Chrobrego – to moneta na której po raz pierwszy pojawia się zapis nazwy polski (w języku łacińskim) – PRINCESS POLONIE, który został wpisany zarówno w monecie, jak i w środkowej części tarczy zegarka, w zewnętrzny obrys krzyża nitkowego. Moneta do której odnosi się ten zegarek, została uznana przez Skarbnicę Narodową za najważniejszą monetę polską.
Delikatna skala minutowa zamknięta od wewnątrz okręgiem, eleganckie, nakładane indeksy i atrakcyjnie wykonane wskazówki z wąskimi zakończeniami dopełniają całości wizerunku. Nadruki, takie jak nazwa i logo marki pod godziną 12,. oraz nazwa modelu po przeciwnej stronie są - jak w każdym zegarku Polpora - wysokiej jakości. Prosta pod względem kształtu koronka jest w tradycyjnym miejscu, a przyozdobiona została krzyżem, symbolem firmy.
W zestawie wraz z zegarkiem Polpora Denar Chrobrego są dwa paski - elegancki czarny z lakierowanej skóry krokodyla i casualowy typu vintage, zamszowy w kolorze brązowym.
Zastosowany w zegarku mechanizm to szwajcarski werk Sellita SW210 w wersji Top. To ładnie zdobiony mechanizm z naciągiem ręcznym.
Cena zegarka to niebagatelne 38 980 złotych. Limitacja to 50 sztuk.
Zegarki z kolekcji Elementum
Kolejne dwie nowości to zegarki różniące się wyglądem tarczy.
Dwa nowe modele wchodzą w skład kolekcji Elementum nawiązującej do żywiołów. Nazwa Terra odwołuje się do żywiołu ziemi, z której wywodzą się zastosowane do ozdobienia zegarka diamenty o szlifie brylantowym.
Oba modele są damskie. Mają, jak opisywany wyżej model męski, klasyczną, ponadczasową kopertę o okrągłym kształcie i z łagodnie wypuszczonymi uszami. Ma ona średnicę 34 milimetry i oferuje klasę wodoszczelności na poziomie 5 atmosfer. Jej grubość to 10 mm. Ma charakterystyczną, zdobioną lunetę, nieco wydłużone uszy i wykończenie poprzez polerowanie górnych krawędzi uszu i szczotkowanie boków.
Wspomniana luneta jest obła, polerowana i ma ząbkowaną krawędź. Dekiel jest przeszklony szafirowym szkłem.
Tarcze wykonane z masy perłowej
Jak w większości przypadków, wizytówką każdego zegarka jest tacza.
Tutaj mamy do wyboru dwie wersje.
Obie wykonane z masy perłowej.
W modelu Lux Bianco to biała masa perłowa, a w przypadku Lux Tahiti zielono-różowa masa perłowa. Poza atrakcją, czyli pięknym mienieniem się obu tarcz gdy pada na nie światło pod różnym kątem, w każdym zegarku - na tarczy właśnie - odnajdziemy 48 brylantów zakutych w stali szlachetnej, w formie indeksów godzinowych oraz wewnętrznego ringu. Do tego dobrano finezyjne, częściowo ażurowane wskazówki. Pod godziną 12. nadrukowano logo i nazwę firmy, a ponad godziną 6. nazwę modelu. To tradycyjnie już dla marki Polpora wysokiej jakości nadruki.
Zegarek z białą tarczą ma w zestawie dwa skórzane lakierowane paski – biały i bardziej awangardowy czerwony. Model ciemniejszy ma w zestawie pasek czarny i zielonkawy.
Mechaniczne serce, które wybrano dla tych damskich modeli, to szwajcarski mechanizm Sellita SW200-1 z naciągiem automatycznym, wykończone w wersji Elabore.
Oba modele Terra Lux Bianko i Terra Lux Tahiti wykonano w limitowanej edycji, a każdy egzemplarz wyceniono na kwotę 11 790 złotych. Dostępne są w liczbie do 50 sztuk każdy.
Opisywane zegarki zaczną trafiać do właścicieli pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku.
Adrian Szewczyk