• Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Ball

Squale Sub-39 GMT Vintage – współczesne możliwości i wygląd złotej ery zegarków


Powrót do kategorii

Kluczowe kolekcje zegarków Squale są obecnie oparte na historycznych modelach tej marki. To z jednej strony jest ogromnym atutem, bo mówimy o konstrukcjach, które odniosły sukces. Także pod względem wyglądu te zegarki można uznać za bardzo udane. To działania doskonale wpisujące się w panującą w branży już jakiś czas modę na stylistykę zegarków czerpaną z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Z drugiej strony istnieje zawsze w tego typu działaniach pewne ryzyko zawężenia pola manewru w przypadku chęci rozwoju marki, poszerzania jej oferty.

Okazuje się jednak, że absolutnie nie ma takiego ryzyka w przypadku marki Squale.

Ten producent zegarków potrafi z archiwalnych wzorów „wycisnąć” naprawdę wiele. Doskonałym przykładem jest nowy w ofercie Squale Sub-39 GMT Vintage.

Ultra klasyczny i zarazem delikatny

Zegarek o ultra klasycznej i zarazem delikatnej - jak na divera - kopercie dostał nowe funkcjonalności. Warto w tym miejscu wtrącić, że firma Squale poza tym, że wyróżnia się jakością i mocno zakorzenionymi w historii zegarmistrzostwa osiągnieciami, jak i konkretnymi zegarkami, od początku funkcjonowania do dziś oferuje wyłącznie zegarki do nurkowania.

Model Sub-39 GMT Vintage zrodził się z chęci poszerzenia, uatrakcyjnienia dotychczasowej kolekcji, która szczyci się silnym związkiem z historią marki.

Zanim przejdziemy do jego opisu warto zobaczyć krótkie video:
 


Wzór wspomnianej wyżej koperty oparty jest na modelach zegarków marki pochodzących z lat 60. XX wieku. To, jak pisałem, klasyka. Okrągły kształt i zwężające się, łagodnie wyprowadzone uszy dość delikatnej linii, niezbyt masywne, tworzą kompozycję dającą urok sportowego, nurkowego zegarka z tamtych czasów. Współczesna technika i możliwości pozwoliły natomiast przy takiej budowie uzyskać klasę wodoszczelności aż do 300 metrów.

Mamy więc do dyspozycji w pełni dzisiejsze możliwości i wygląd żywcem przeniesiony z czasów nazywanych nieraz złotą erą zegarków.  

Wygląd z czasów złotej ery zegarków

Stalowa polerowana koperta ma - zgodnie z nazwą linii - 39 mm średnicy. Jej grubość wynosi około 11 mm, co jest świetnym wynikiem biorąc pod uwagę możliwości i funkcje zegarka.

Squale Sub-39 GMT Vintage

Squale Sub-39 GMT Vintage

Jej powierzchnie są polerowane, a wzorując się na pierwowzorze - nie zastosowano ostrych krawędzi. Królują obłości i delikatne przejścia, oraz wąski boczny profil. Ząbkowana krawędź pierścienia lunety lekko wystaje poza obrys koperty.

Od spodu zastosowano wkręcany, pełny dekiel. Jest on dość płaski. Na polerowanej krawędzi zastosowano nacięcia pod klucz, a centralną, szczotkowaną pionowo część zdobi coś w rodzaju medalionu powstałego przez grawerowanie, co dało wizerunek fal, z umieszczonymi dookoła podstawowymi informacjami i symbolem marki na dole czyli słynnym rekinem Squale.

Mimo relatywnie niewielkiego rozmiaru, rozstaw uszu pozwala na zastosowanie paska o szerokości 22 mm, co jak dla mnie bardzo pozytywnie wpływa na proporcje zegarka i czyni go lepiej dopasowanym także do obfitszych nadgarstków.

Squale Sub-39 GMT Vintage

Squale Sub-39 GMT Vintage

Tutaj w zestawie jest czarny, skórzany pasek z jasną, miękką futrówką, robiący wrażenie wysokiej jakości, zapinany na klasyczną, polerowana klamrę z pinem.

Pierwszy w rodzinie Sub-39

Prezentowany Squale Sub-39 GMT Vintage to pierwszy zegarek w rodzinie Sub-39 z mechanizmem wyposażonym w komplikację konstrukcji jaką jest możliwość wskazywania drugiego czasu, czyli GMT. To swego rodzaju połączenie cech pochodzących z przeszłości z atrybutami teraźniejszości, z naciskiem na wygląd zegarków sprzed 60 lat.  

Wszystkie istotne elementy zegarka do nurkowania znajdziemy także w nowym modelu, a są to cechy uznawane za niezbędne w tego typu zegarkach. Począwszy od prostoty i można powiedzieć „czystości” tarczy, która gwarantuje doskonałą czytelność nawet na głębokości, szczególnie w połączeniu z pokryciem wskazówek i indeksów masą świecącą SuperLuminova, poprzez szczelny korpus i wyposażenie w obrotową lunetę.

Wskazówki czasu głównego są proste, typu „pencil”, z ostrymi zakończeniami. Mieszane indeksy to trzy oznaczenia wydłużonymi prostokątami, odwrócony grotem do środka trójkąt na godzinie 12. i pozostałe oznaczenia jako spore, okrągłe punkty.

Squale Sub-39 GMT Vintage

Squale Sub-39 GMT Vintage

Czerwona, czwarta wskazówka odpowiadająca za wskazania funkcji dodatkowe GMT została zaprojektowana tak, aby umożliwić łatwe odczytanie drugiej strefy czasowej w połączeniu z obracającą się lunetą, która ma wkładkę z naniesioną skalą 24-godzinną, bo właśnie w takim trybie pracuje dodatkowe ramię wskazówki. Jej trójkątny grot jest także wypełniony masą świecąca. Tu warto wspomnieć, że dla tego zegarka wybrano masę świecącą o kolorze mocno podkreślającym charakter vintage tego zegarka.

Możemy opisać go jako beżowy, choć funkcjonuje też nazwa „old radium”, odnosząca się do koloru nieco zestarzałej masy świecącej opartej na radzie. Odporne na zarysowania szafirowe szkło chroni tarczę i jej elementy, a z racji tego, że jest mocno wypukłe oddaje urok typowy dla wielu modeli Squale z lat 60. XX wieku. Ciekawostką jest, że zastosowano koronkę o stożkowym kształcie, co ma korzenie w nieco odrębnym świecie  zegarków dla pilotów.

Zegarkowe serce

Poza szczelnością i współczesnym wykończeniem, oznaką nowoczesności jest zastosowanie cenionego mechanizmu. Pod deklem pracuje zegarkowe serce pochodzące z firmy ETA. To mechanizm 2893-2. Jest on wyposażony w automatyczny naciąg sprężyny napędowej, łożyskowany na 21 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę.

Squale Sub-39 GMT Vintage

Mechanizm ten ma bardzo dobrą opinię wśród użytkowników.

Każdy werk wykorzystywany w opisywanych modelach zanim trafi do zegarka Squale Sub-39 GMT Vintage jest regulowany i testowany przez doświadczonych zegarmistrzów firmy.

Squale Sub-39 GMT Vintage – dostępność i cena

Estetyka retro modelu Sub-39 GMT Vintage to hołd dla bogatego i znakomitego dziedzictwa marki Squale, w połączeniu z jej zaangażowaniem w ciągłe innowacje, ale także chęci zaspokajania potrzeb użytkowników.

Squale Sub-39 GMT Vintage

Zegarek Sub-39 GMT Vintage, naprawdę wszechstronny, jest zarówno praktyczny, jak i stylowy.

W mojej ocenie jest idealnym wyborem dla każdego miłośnika sportów wodnych i nurkowania, oraz dla podróżnika, który wyrusza w kolejną przygodę. To także po prostu świetny i wygodny zegarek na co dzień.

Cena zegarka Squale Sub-39 GMT Vintage to 6 610 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Squale znajdują się na naszym portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Squale.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Doxa SUB 600T – model nieograniczon...
Doxa SUB 600T – model nieograniczon...
21.12.2021
Orient Star Diver 1964 Sports Colle...
Orient Star Diver 1964 Sports Colle...
23.12.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco