• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic

CIGA Design Z-Series Automatic - nagrodzony design w przystępnej cenie


Powrót do kategorii

Nagrody i różnego rodzaju wyróżnienia, przyznawane także w świecie zegarkowym, to temat, który wielu emocjonuje. Z reguły obejmują zegarki wyższych segmentów, które pozostają poza zasięgiem finansowym większości miłośników czasomierzy. Jednym z najciekawszych wyjątków stanowi marka CIGA Design. Jaki jest jej przepis na sukces?

Przepis na sukces

CIGA Design to marka założona w listopadzie 2012 roku przez Zhanga Jianminga w Chinach. Jej twórca to doświadczony, działający od ponad 30 lat projektant będący w topowej dziesiątce najbardziej rozpoznawalnych chińskich designerów.

To dało młodej marce solidne podstawy do sukcesu.

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Chińskie pochodzenie marki nie przekreśla jej mocno kosmopolitycznego charakteru. Tworzy go zespół składający się z Michaela Younga (Wielka Brytania), Andersa Ellegarda i Knud Holschera (Dania), duetu Ju&Ke (Francja), prof. Rona Nabarro (Izrael), Jacquesa Koeweidena (Holandia) oraz Paula Cohena i dr. Kennetha Cato AO (Australia).

Zgromadzony przez Jianminga team został już doceniony, i to nie raz.

Pierwszą z nagród było słynne Red Dot Design Award otrzymane... rok po założeniu marki.

Imponujące tempo, prawda?

A CIGA Design wcale nie zwalnia i już w 2014 roku była pierwszą chińską marką wystawianą na Baselworld. Rok 2017 z kolei przyniósł marce prestiżową nagrodę iF Gold Award, która przyczyniła się do wielkiego sukcesu podczas kampanii crowdfundingowej z 2018 roku. Patrząc na historię marki chciałoby się powiedzieć, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych - w 2019 roku marka zdobyła German Design Award i jako jedyny chiński brand została nominowana do Grand Prix d'Horlogerie de Geneve!

Patrząc na Z-Series Automatic, ale także inne modele tego producenta, nietrudno ustalić co stanowi designerski rdzeń marki. To rzecz jasna mechanika, która stanowi niezmiennie od lat integralny element stylistyki produktów CIGA Design.

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Z-Series Automatic

W przypadku zegarków z kolekcji Z-Series nie ma tradycyjnej tarczy.

Za przykład możemy wziąć ciekawy model Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition. Tarczę w nim, podobnie jak w pozostałych modelach serii, zastępuje bardzo szczątkowa ramka z drukowanymi indeksami. Reszta pasuje do oryginalnie zaprojektowanych, spiczastych wskazówek z dwukolorowym wypełnieniem, dla których tłem jest szkieletowany, modyfikowany mechanizm kaliber Seagull ST2553JK.

Większą część frontu stanowi jego ażurowa, pokryta czarną powłoką płyta główna, która stanowi mocowanie dla pozostałych, widocznych elementów, takich jak odkryty, ukazujący sprężynę bęben, całej przekładni czy koła balansowego.

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Mechanizm kaliber Seagull ST2553JK posiada naciąg automatyczny realizowany za pośrednictwem centralnie mocowanego, również czernionego rotora. Werk łożyskowany jest na 25 kamieniach, a po pełnym nakręceniu w stanie pracować do 40 godzin. Jego balans pracuje w częstotliwości 21 600 wahnięć na godzinę. Dodatkowo mechanizm pozwala na ręczne dokręcanie sprężyny oraz zatrzymanie pracy w celu precyzyjnej korekty godziny.

Siedmioetapowa, ręczna obróbka koperty

Industrialną stylistykę mechanizmu podkreśla futurystyczna koperta w kształcie dużego tonneau. Wykonano ją ze stali nierdzewnej, a jej wymiary to 40.50 mm szerokości i grubość na poziomie 12.00 mm. W ramach tej serii są także modele z kopertami wykonanymi z tytanu, a także pokryte bardzo wytrzymałą powłoką DLC w kolorze matowej czerni. Jeszcze bardziej odporne na zarysowania jest zastosowane zagięte szkło szafirowe.

Producent chwali się również siedmioetapową, ręczną obróbką koperty, której forma to efekt pracy pięcioosiowego CNC 3D, oraz powłoką niwelującą widoczność odcisków palców.

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Najciekawszy jest jednak sam wygląd zegarka, który od frontu urzeka wydzielonymi, bocznymi płaszczyznami zdobionymi satynowym szlifem oraz sześciokątnymi śrubami. W widoku bocznymi ukazuje się dynamika koperty, którą tworzą zagięcia i zwężenia kierowanie do środka. Sportowego sznytu dodają również dwie duże wypustki na prawym boku przy koronce - stanowią one jej ochronę, choć wyglądają niemal jak przyciski chronografu. Lewy bok to z kolei miejsce na naprawdę pokaźne logo marki będące nierozłączną częścią koperty.

Dekiel jest oczywiście przeszklony - to niemal standard w zegarkach typu skeleton. Mocowany jest na cztery śruby i zapewnia wodoszczelność na podstawowym poziomie 30 metrów.

Niespotykanym w tym segmencie cenowym dopracowaniem wyróżnia się gumowy i logowany pasek. To element, który z całą pewnością powstawał jako część projektu zegarka, o czym dają o sobie znać jego detale, takie jak nietypowe, czterokątne punkty mocowania zapięcia czy trójwymiarowy wzór na większej części powierzchni.

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

CIGA Design Z-Series DLC Automatic – dostępność i cena

Zegarki CIGA Design oferują to, co większość azjatyckich rywali w tym segmencie, czyli przede wszystkim znakomitą relację ceny do jakości oraz oferowanych parametrów.

Z-Series DLC Automatic, czego model Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition jest najlepszym przykładem, oferują dodatkowo nagrodzoną, bardzo nietypową stylistykę, która przywodzi na myśl nieporównywalnie droższe zegarki niszowych, szwajcarskich manufaktur.

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition

W Polsce zegarki mechaniczne z tej kolekcji dostępne są w cenie od 1 049 złotych, a więc jest to kwota, która praktycznie pozbawia je bezpośrednich rywali. Model Ciga Aircraft Carrier Skeleton Limited Edition, którego zdjęcia prezentujemy w artykule, jest nieco droższy, bo jego cena to 1 399 złotych, ale też jest oferowany w limitowanej edycji.

Co istotne, w cenie producent dodaje dwa dodatkowe paski - jeden ze skóry naturalnej i kolejny gumowy z certyfikatem FDA, gwarantującym bezpieczeństwo i brak zagrożenia dla zdrowia.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

A.Lange & Sohne Zeitwerk Honeygold ...
A.Lange & Sohne Zeitwerk Honeygold ...
22.11.2021
Prezentujemy: Bulova 50th Anniversa...
Prezentujemy: Bulova 50th Anniversa...
23.11.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco