• Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Roamer

Wzrost eksportu szwajcarskich zegarków! Koniec pandemii dla branży?


Szwajcarska branża zegarkowa może niemal oficjalnie ogłosić koniec pandemii Covid-19. Wartość eksportu szwajcarskich zegarków we wrześniu, jak i w okresie pierwszych trzech kwartałów 2021 roku była nie tylko wyższa niż w roku 2020, ale także była wyższa niż w przed pandemicznym roku 2019.

We wrześniu 2021 r. wartość eksportu szwajcarskich zegarków wyniosła 1,88 mld franków szwajcarskich. To o 16,6 procent więcej niż we wrześniu 2020 r., kiedy wartość eksportu był na poziomie 1,61 mld zł. Wrzesień ubiegłego roku to był jednak okres w trakcie pandemii, kiedy sprzedaż zegarków spadła, więc tu o pobicie wyniku nie było trudno.

Warto jednak zaznaczyć, że wartość sprzedaży eksportowej szwajcarskich czasomierzy we wrześniu 2021 roku była także wyższa - o 3,1 proc. - niż w przed pandemicznym wrześniu 2019 roku. Może wzrost o 3,1 proc. nie jest spektakularny, ale w obecnych niepewnych czasach może cieszyć.

Zmiana lidera

Największym rynkiem eksportowym we wrześniu 2021 roku były Stany Zjednoczone, gdzie sprzedano zegarki o wartości 276 mln franków (wzrost ze 185,2 mln rok wcześniej).

Na drugim miejscu uplasowały się Chiny ze sprzedażą na poziomie 235,6 mln franków (spadek z poziomu 289,7 mln). Dla porównania, we wrześniu 2020 to Chiny były na pierwszym miejscu pod względem wielkości eksportu a Stany Zjednoczone były na miejscu drugim.

Zarówno we wrześniu 2020 r. jak i we wrześniu 2021 r. na trzecim miejscu uplasował się Hong Kong, we wrześniu tego roku wyeksportowano tam szwajcarskie zegarki o wartości 156,6 mln franków (spadek ze 165,8 mln).

Wzrost eksportu szwajcarskich zegarków! Koniec pandemii dla branży?
Poziom eksportu zegarków szwajcarskich we wrześniu 2021

Na dalszych miejscach uplasowały się Wielka Brytania, Japonia, Singapur, Niemcy, Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Włochy. Warte podkreślenia jest to, że we wszystkich tych krajach eksport we wrześniu 2021 roku był dużo wyższy niż we wrześniu 2020 roku. Niestety, za wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Francji, eksport we wrześniu 2021 r. był niższy niż we wrześniu 2019 roku.

We wrześniu wzrósł eksport zegarków wykonach zarówno z metali szlachetnych jak i ze stali.

Wyraźny spadek eksportu nastąpił w segmencie zegarków tańszych niż 500 franków.

Lepiej, choć gorzej

Dość optymistyczne wyniki eksportowe szwajcarska branża zegarkowa zanotowała w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku. Wartość eksportu w tym okresie wyniosła 16,08 mld franków szwajcarskich co było aż o 40,5 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2020, kiedy wartość eksportu wyniosła 11,44 mld franków. Trzeba zaznaczyć, że wartość sprzedaży w okresie pierwszych trzech kwartałów 2021 r. była zaledwie o 1,0 proc. wyższa niż w tym samym okresie roku 2019 r. Pod względem wielkości sprzedaży eksportowej szwajcarska branża zegarkowa jest więc na poziomie przed pandemicznym.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku czołówka rynków eksportowych była taka sama jak w roku 2020. Na pierwszym miejscu uplasowały się Chiny z eksportem wartości 2,22 mld franków (wzrost z poziomu 1,53 mld), na drugim miejscu są Stany Zjednoczone z eksportem 2,19 mld franków (wzrost z 1,34 mld) a podium zamyka Hong Kong z eksportem wartości 1,57 mld franków (wzrost z 1,14 mld).

Wzrost eksportu szwajcarskich zegarków! Koniec pandemii dla branży?
Poziom eksportu zegarków szwajcarskich za trzy kwartały 2021

Czwartym rynkiem, gdzie w okresie pierwszych trzech kwartałów 2021 roku eksport szwajcarskich zegarków przekroczył miliard franków jest Japonia z wynikiem 1,03 mld franków (wzrost z 0,81 mld).

W przypadku Chin i Stanów Zjednoczonych sprzedaż zegarków szwajcarskich była wyższa niż w tym samym okresie roku 2019, natomiast była niższa w Hong Kongu i Japonii.

Do pierwszej dziesiątki eksportu szwajcarskich zegarków w okresie od stycznia do września 2021 roku należą także Wielka Brytania, Singapur, Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja i Włochy. We wszystkich tych państwach eksport był dużo wyższy niż w analogicznym okresie roku 2020, jednak z wyjątkiem Singapuru, był niższy niż w tym samym okresie roku 2019 r.

Gdzie jest Polska?

Listę największych trzydziestu rynków, gdzie trafiają szwajcarskie zegarki zarówno we wrześniu jak i w pierwszych trzech kwartałach 2021 zamykają Belgia, Portugalia i Grecja.

Wzrost eksportu szwajcarskich zegarków! Koniec pandemii dla branży?

We wrześniu 2021 roku wartość eksportu zegarków ze Szwajcarii do Grecji (ostatnie miejsce na liście trzydziestu największych rynków) wyniosła 7,2 mln franków, a w pierwszych trzech kwartałach było to 67,1 mln franków. O ostatnim miejscu największych rynków eksportowych szwajcarskich zegarków warto wspomnieć, ponieważ na tej liście nie mieści się Polska.

Pod względem liczby ludności Polska należy do czołówki europejskiej, jednak daleko nam do zamożnych, zachodnioeuropejskich społeczeństw - na liście 30 największych rynków są kraje od Polski zdecydowanie mniej ludne, jak Belgia, Portugalia i Grecja właśnie, oraz Austria i Holandia.

Niepewna przyszłość

Październik 2021 roku przyniósł wzrost zarażeń wirusem Covid-19 w wielu krajach, ale wydaje się, że nie wpłynie to negatywnie na szwajcarską branżę zegarkową.

Czwarty kwartał to tradycyjnie najlepszy kwartał w wielu branżach pod względem wielkości sprzedaży.

Wzrost eksportu szwajcarskich zegarków! Koniec pandemii dla branży?

Skoro do tej pory branża zegarkowa radziła sobie lepiej niż w 2020 roku to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że także czwarty kwartał 2021 roku będzie lepszy niż czwarty kwartał 2020 roku.

Pomimo optymistycznych danych dotyczących eksportu szwajcarskich zegarków branża z pewnością żyje nadal w dużej niepewności, m.in. co do czwartej fali koronawirusa (w niektórych krajach mówi się już o piątej fali) i możliwych kolejnych lockdownach.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Nowy standard Grand Seiko – marka z...
Nowy standard Grand Seiko – marka z...
02.11.2021
Pokaz nowych zegarków Bulova w kosm...
Pokaz nowych zegarków Bulova w kosm...
11.11.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco