Szwajcarska branża zegarkowa może niemal oficjalnie ogłosić koniec pandemii Covid-19. Wartość eksportu szwajcarskich zegarków we wrześniu, jak i w okresie pierwszych trzech kwartałów 2021 roku była nie tylko wyższa niż w roku 2020, ale także była wyższa niż w przed pandemicznym roku 2019.
We wrześniu 2021 r. wartość eksportu szwajcarskich zegarków wyniosła 1,88 mld franków szwajcarskich. To o 16,6 procent więcej niż we wrześniu 2020 r., kiedy wartość eksportu był na poziomie 1,61 mld zł. Wrzesień ubiegłego roku to był jednak okres w trakcie pandemii, kiedy sprzedaż zegarków spadła, więc tu o pobicie wyniku nie było trudno.
Warto jednak zaznaczyć, że wartość sprzedaży eksportowej szwajcarskich czasomierzy we wrześniu 2021 roku była także wyższa - o 3,1 proc. - niż w przed pandemicznym wrześniu 2019 roku. Może wzrost o 3,1 proc. nie jest spektakularny, ale w obecnych niepewnych czasach może cieszyć.
Zmiana lidera
Największym rynkiem eksportowym we wrześniu 2021 roku były Stany Zjednoczone, gdzie sprzedano zegarki o wartości 276 mln franków (wzrost ze 185,2 mln rok wcześniej).
Na drugim miejscu uplasowały się Chiny ze sprzedażą na poziomie 235,6 mln franków (spadek z poziomu 289,7 mln). Dla porównania, we wrześniu 2020 to Chiny były na pierwszym miejscu pod względem wielkości eksportu a Stany Zjednoczone były na miejscu drugim.
Zarówno we wrześniu 2020 r. jak i we wrześniu 2021 r. na trzecim miejscu uplasował się Hong Kong, we wrześniu tego roku wyeksportowano tam szwajcarskie zegarki o wartości 156,6 mln franków (spadek ze 165,8 mln).
Poziom eksportu zegarków szwajcarskich we wrześniu 2021
Na dalszych miejscach uplasowały się Wielka Brytania, Japonia, Singapur, Niemcy, Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Włochy. Warte podkreślenia jest to, że we wszystkich tych krajach eksport we wrześniu 2021 roku był dużo wyższy niż we wrześniu 2020 roku. Niestety, za wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Francji, eksport we wrześniu 2021 r. był niższy niż we wrześniu 2019 roku.
We wrześniu wzrósł eksport zegarków wykonach zarówno z metali szlachetnych jak i ze stali.
Wyraźny spadek eksportu nastąpił w segmencie zegarków tańszych niż 500 franków.
Lepiej, choć gorzej
Dość optymistyczne wyniki eksportowe szwajcarska branża zegarkowa zanotowała w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku. Wartość eksportu w tym okresie wyniosła 16,08 mld franków szwajcarskich co było aż o 40,5 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2020, kiedy wartość eksportu wyniosła 11,44 mld franków. Trzeba zaznaczyć, że wartość sprzedaży w okresie pierwszych trzech kwartałów 2021 r. była zaledwie o 1,0 proc. wyższa niż w tym samym okresie roku 2019 r. Pod względem wielkości sprzedaży eksportowej szwajcarska branża zegarkowa jest więc na poziomie przed pandemicznym.
W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku czołówka rynków eksportowych była taka sama jak w roku 2020. Na pierwszym miejscu uplasowały się Chiny z eksportem wartości 2,22 mld franków (wzrost z poziomu 1,53 mld), na drugim miejscu są Stany Zjednoczone z eksportem 2,19 mld franków (wzrost z 1,34 mld) a podium zamyka Hong Kong z eksportem wartości 1,57 mld franków (wzrost z 1,14 mld).
Poziom eksportu zegarków szwajcarskich za trzy kwartały 2021
Czwartym rynkiem, gdzie w okresie pierwszych trzech kwartałów 2021 roku eksport szwajcarskich zegarków przekroczył miliard franków jest Japonia z wynikiem 1,03 mld franków (wzrost z 0,81 mld).
W przypadku Chin i Stanów Zjednoczonych sprzedaż zegarków szwajcarskich była wyższa niż w tym samym okresie roku 2019, natomiast była niższa w Hong Kongu i Japonii.
Do pierwszej dziesiątki eksportu szwajcarskich zegarków w okresie od stycznia do września 2021 roku należą także Wielka Brytania, Singapur, Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja i Włochy. We wszystkich tych państwach eksport był dużo wyższy niż w analogicznym okresie roku 2020, jednak z wyjątkiem Singapuru, był niższy niż w tym samym okresie roku 2019 r.
Gdzie jest Polska?
Listę największych trzydziestu rynków, gdzie trafiają szwajcarskie zegarki zarówno we wrześniu jak i w pierwszych trzech kwartałach 2021 zamykają Belgia, Portugalia i Grecja.
We wrześniu 2021 roku wartość eksportu zegarków ze Szwajcarii do Grecji (ostatnie miejsce na liście trzydziestu największych rynków) wyniosła 7,2 mln franków, a w pierwszych trzech kwartałach było to 67,1 mln franków. O ostatnim miejscu największych rynków eksportowych szwajcarskich zegarków warto wspomnieć, ponieważ na tej liście nie mieści się Polska.
Pod względem liczby ludności Polska należy do czołówki europejskiej, jednak daleko nam do zamożnych, zachodnioeuropejskich społeczeństw - na liście 30 największych rynków są kraje od Polski zdecydowanie mniej ludne, jak Belgia, Portugalia i Grecja właśnie, oraz Austria i Holandia.
Niepewna przyszłość
Październik 2021 roku przyniósł wzrost zarażeń wirusem Covid-19 w wielu krajach, ale wydaje się, że nie wpłynie to negatywnie na szwajcarską branżę zegarkową.
Czwarty kwartał to tradycyjnie najlepszy kwartał w wielu branżach pod względem wielkości sprzedaży.
Skoro do tej pory branża zegarkowa radziła sobie lepiej niż w 2020 roku to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że także czwarty kwartał 2021 roku będzie lepszy niż czwarty kwartał 2020 roku.
Pomimo optymistycznych danych dotyczących eksportu szwajcarskich zegarków branża z pewnością żyje nadal w dużej niepewności, m.in. co do czwartej fali koronawirusa (w niektórych krajach mówi się już o piątej fali) i możliwych kolejnych lockdownach.
Jacek Ciepiela
11:30 04.11.2021Wiadomości
Wzrost eksportu szwajcarskich zegarków! Koniec pandemii dla branży?
Powrót do kategorii
Tagi:

REKLAMA

Zegarek Vintage lipiec 2016 wybrany - poznajcie finalistów i zwycięzcę!
Jakiś czas temu pisaliśmy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy portalem Zegarki i Pasja oraz grupą Stare Zegarki / Vintage Watches. Głównym celem współpracy jest zwrócenie u ...

1 grudnia – święto Patrona zegarmistrzów
„Legendy chrześcijańskie” i święty Eligiusz, czyli rzemieślniczy morał z opowiastki na temat kowala, który został misjonarzem W Galerii Uffizi we Florencji znajduje się o ...

Zegarkowy savoir-vivre – czyli co wolno, co należy, a czego robić nie wypada
Zegarki (skoncentruję się na męskich) nie stanowią obecnie jedynie urządzeń do wskazywania czasu. Tych mamy wokół siebie na tyle dużo, że noszenie zegarka nie jest niezbę ...

Video recenzja: Błonie Limitowane „Jantar” Automatyczny
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek „Jantar” Automatyczny polskiej marki Błonie z serii Błonie Limitowane. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezent ...

Delma Oceanmaster Antarctica – upamiętnienie 200-lecia odkrycia Antarktydy
„Możliwość wypłynięcia na majestatyczny kontynent Antarktydy z okazji 200 lat od jego odkrycia zapewniła zdumiewającą perspektywę patrząc na potęgę i kruchość kontynentów ...

MeisterSinger N°03 z kopertą 40 mm otrzymuje nowy wygląd
Mimo pewnej niszowości marki MeisterSinger, stałym czytelnikom portalu Zegarki i Pasja przedstawiać jej zapewne nie trzeba. Ten niemiecki producent w swojej ofercie posia ...

Squale Sub-39 GMT Vintage – współczesne możliwości i wygląd złotej ery zegarków
Kluczowe kolekcje zegarków Squale są obecnie oparte na historycznych modelach tej marki. To z jednej strony jest ogromnym atutem, bo mówimy o konstrukcjach, które odniosł ...

Recenzja: Traser P67 Super Sub T100
Traser to marka wchodząca w skład firmy mb microtec, czyli szwajcarskiego przedsiębiorstwa, które stworzyło rewolucyjny, nie tylko dla branży zegarmistrzowskiej, system u ...

2021 - Monokrystaliczny oscylator 40 Hz
Marka Frederique Constant wprowadza do konstrukcji mechanizmu oscylator wykonany z monokryształu krzemu. Element ten drga z częstotliwością 40 Hz (288 000 wahnięć na godz ...

Czas w motoryzacyjnym świecie przyszłości. QLOCKTWO dla BMW iX
Dopóki słynna „nerka” BMW nie przybrała rozmiarów wrót przeciętnej stodoły, ta samochodowa marka była moją ulubioną. Przetrwałem nawet Chrisa Bangle. Dziś po prostu cenię ...

Nowość 2022: Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic
W 2022 roku szwajcarska marka Frederique Constant świętuje 70. rocznicę powstania swojego wieloletniego partnera motoryzacyjnego, brytyjskiej firmy Austin-Healey. Z tej o ...

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary - 50 lat zegarkowej ikony
Na trwający przez setki lat rozwój zegarmistrzostwa wpływ miało wielu utalentowanych ludzi, a na karty historii branży najczęściej trafiały nazwiska zegarmistrzów – twórc ...