• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Mudita

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic


Marka Atlantic, niezależnie od tego, że nie na wszystkich światowych rynkach jest tak dobrze rozpoznawalna jak w Polsce, stale rozbudowuje swoją – i tak już szeroką – gamę modeli zegarków. Ten szwajcarski producent, podążając za aktualnymi trendami w branży, dopasowuje się do oczekiwań użytkowników, co powoduje, że rozrasta się także kolekcja Heritage. W jej ramach Atlantic tworzy współczesne zegarki nawiązujące do historii zegarmistrzostwa, bazując na dorobku firmy.

Taki właśnie jest nowy model z serii Heritage utrzymany w militarnej stylistyce. Zegarek o numerze referencyjnym 53760 bardzo dobrze oddaje ducha czasomierzy pochodzących z lat 40. XX wieku, które w ostatnich latach przyzwyczailiśmy się nazywać modelami „vintage”.

Styl czasomierzy sprzed około 80 lat

Koperta Atlantic Worldmaster Heritage Automatic jest bardzo klasyczna. Przy pierwszym spojrzeniu wydaje się, że to właśnie ten element wykonany ze stali szlachetnej przyciąga wzrok oglądającego. Jej luneta, mimo że na pozór jest dominującą, ma średnią szerokość, a zza jej zarysu wystaje jeszcze około 1 mm korpusu koperty. Niezależnie od tego pierwszego wrażenia, obudowa nie jest wcale odbierana jako masywna.

To moim zdaniem dość udany projekt, pozwalający zauważyć zegarek już przy pierwszym spojrzeniu na nadgarstek osoby go posiadającej, a zarazem oddaje on charakterystyczny styl tego rodzaju czasomierzy sprzed 70, może nawet 80 lat.

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Byłby to idealny „field watch”, gdyby nie jeden szczegół…

Zegarek ma w całości polerowaną na błysk kopertę, a typowe „field watche” z reguły mają obudowy matowe. To oczywiste – w zegarkach militarnych konieczne jest minimalizowanie ryzyka odbłysków światła. Tyle że w przypadku w pełni „cywilnego wykorzystywania” zegarka to nie ma przecież żadnego znaczenia.

Dla odmiany wykończenie w postaci polerowania na błysk pozwala, by w razie potrzeby zegarek o dość minimalistycznym przecież wizerunku wykorzystać nawet do dość formalnej stylizacji. Zapewne z tej właśnie przyczyny marka Atlantic wybrała takie rozwiązanie.

Z drugiej strony pozostałe cechy nowego modelu zdecydowanie nawiązują do swoich militarnych protoplastów. Odpowiedniej wielkości koronka umieszczona na godzinie 3. ma wypukłe czoło i naniesione na nim logo marki Atlantic. Wkręcany dekiel składa się z szerokiego, stalowego, dwupłaszczyznowego pierścienia, gdzie na skośnej części są nacięcia pod klucz, a na dość wąskim pierścieniu płaskiej powierzchni wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu. Centralną część dekla zajmuje przeszklenie, które jest nieco mniejsze niż standardowe w obecnych zegarkach.

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Pozwala ono obserwować pracę zastosowanego dla tego modelu mechanizmu Sellita SW261-1. To „serce” zegarka posiada 31 kamieni syntetycznych, oferuje 38-godzinną rezerwę chodu i jest standardowo wykończone. Użyty mechanizm znany jest z wysokiego poziomu dokładności działania i niezawodności.

Pozwala też na oferowanie zegarka w atrakcyjnym przedziale cenowym.

Koperta o uniwersalny rozmiarze

Duże znaczenie mają wymiary koperty: średnica to 42 mm, wysokość od ucha do ucha 50 mm i 11,5 mm grubości. To bardzo uniwersalny rozmiar.

Dzięki niemu Atlantic Worldmaster Heritage Automatic będzie dobrze wyglądał tak na masywnych nadgarstkach, jak i na tych stosunkowo szczupłych. Dla tych ostatnich istotna jest także relatywnie niewielka tarcza, która optycznie nieco pomniejsza zegarek.

Warto też wspomnieć, że łagodnie wyprowadzone uszy, które zwężają się ku końcom, są także mocno zagięte ku dołowi, a ich dolna krawędź sięga nieco niżej niż płaszczyzna dekla. Odkładając więc zegarek na płaską powierzchnię, mamy wolną przestrzeń poniżej dekla. Zegarek niejako stoi na czterech „nóżkach” tworzonych przez uszy. Zapobiega to rysowaniu się dekla przy jego odkładaniu, ale też pozwala na lepsze ułożenie zegarka na nadgarstku.

Koperta ma jeszcze jedną pozytywną cechę – jej wykończenie stoi na wysokim poziomie. Krawędzie są wyraźne i ostre, a polerowane powierzchnie są równe i idealnie lustrzane.

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

 Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Pomiędzy rozstawionymi na 22 mm uszami mocowany jest wysokiej jakości, mięsisty i sprężysty, czarny pasek wykonany ze skóry. Ma on czarne przeszycia, a od spodu jest wykończony nubukową futrówką w naturalnym, brązowym kolorze. Zapięcie to polerowana i składana motylkowa klamra z wygrawerowanym logotypem marki.

Na koniec recenzji zostawiłem to, co najlepsze, czyli zegarkową „twarz” – tarczę.

Tarcza, która przyciąga wzrok detalami

Tarcza jest bardzo atrakcyjna. Określiłbym ją, jako bardzo stonowaną, choć przyciąga wzrok detalami, które nie są krzykliwe, ale tak dobrane, że całość robi całkiem imponujące wrażenie z wielu względów. Ma kolor oliwkowy (przynajmniej według mnie) i ziarnistą, opalizującą strukturę, na którą patrzy się z przyjemnością.

Właśnie ta jej ziarnistość jest jednym z głównych atutów.

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Tarcza nie błyszczy, ale wyraziste ziarenka odbijając padające na tarczę światło pod różnymi kątami dają wrażenie opalizującej powierzchni. Pojawiają się refleksy, swego rodzaju migotanie, kojarzące się z brokatem, ale na szczęście nie w takim kiczowatym znaczeniu, a bardziej subtelnym, przyciągającym wzrok i zainteresowanie.

Ciekawy jest złożony układ tworzący indeksy. Przy samej krawędzi nadrukowano wąski, biały okrąg. Linia go tworząca jest wyraźnie wypukła, ponieważ powstał on w wyniku nałożenia masy luminescencyjnej w białym kolorze. Około 2 mm bliżej środka widoczne są dwa bardzo wąskie, położone blisko siebie okręgi. One z kolei są nadrukowane białym lakierem.

W przestrzeni między podwójnym okręgiem z wąskich linii a tym grubszym, luminescencyjnym, widoczna jest podziałka minutowa w postaci krótkich i wąskich kreseczek odchodzących od podwójnej linii. Co 5 minut są one nieco grubsze, a co piętnaście także dłuższe, przez co łączą się one z tym najbardziej zewnętrznym, luminescencyjnym. Opis wydawać się może nieco skomplikowany, ale wystarczy spojrzeć na zdjęcie tarczy zegarka by zorientować się, że wygląda to klarownie, a przede wszystkim - atrakcyjnie.

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Kreseczki co 5 są pokryte masą świecącą. Od wewnątrz podwójnego okręgu nadrukowane są indeksy godzinowe w postaci cyfr arabskich. Średniej wielkości, wyrazistą czcionką w stylu retro. Nadruk jest dość gruby, wypukły, można powiedzieć, że trójwymiarowy, a wykonano go z masy świecącej, tak jak okrąg na krawędzi. Podobnie jak pozostałe elementy tak i indeksy są w kolorze białym. Pod godziną 12. nadrukowano historyczne logo marki Atlantic  stylizowaną ozdobną czcionką, a pod nim, bardzo drobnym drukiem, rok powstania firmy. Po drugiej stronie jest mała tarcza. Wydzielono ją jedynie poprzez nadruk drobnej, sekundowej podziałki z oznaczeniami co 10 w postaci cyfr arabskich i co 10 z nieco dłuższych kreseczek. To mały sekundnik zegarka. Jego wskazówka jest delikatna i pokryta masą świecącą.

Ostatni element, ale nie mniej istotny, to wskazówki.

Ramiona wskazówek są bardzo proste z ostrymi zakończeniami. Mimo, że nie są mocno szerokie to uzyskano efekt doskonałej widoczności. Część okrągła, nakładana na oś i krótki odcinek przy osi jest matowo czarna, ale zaraz za tym odcinkiem wskazówki są pokryte w całości aż do końca białą masą świecącą. Nie ma żadnych krawędzi.

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Całe wskazówki w tej części, tak minutowa jak i godzinowa, są pokryte grubą warstwą masy luminescencyjnej. Oczywiście w białym kolorze. Wskazówka minutowa sięga aż do podziałki na krawędzi. Świetnie to wygląda, ale i czytelność jest również świetna.

Można tak powiedzieć zarówno o czytelności w sytuacji dobrej widoczności i przy dobrym oświetleniu, jak i w ciemności, jeśli tarcza była wczesnej naświetlona.

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Gruba warstwa świecąca na początku emituje intensywne światło, oczywiście mocno przygasając z czasem, ale do samego rana bez problemu można odczytać czas.  

Tarczę chroni dopasowane do stylu retro zegarka wypukłe szkło szafirowe. Jestem niemal pewny, że ma ono powłokę antyrefleksyjną. Świetnie wygląda skomponowane z kształtem koperty tego zegarka, ale bardzo utrudnia zrobienie zdjęć bez wkradających się odbić.

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

 Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Czas na podsumowanie

Atlantic Worldmaster Heritage Automatic – podsumowanie, ocena i cena

Jak oceniamy nowy model Atlantic Worldmaster Heritage Automatic?

To niewątpliwie bardzo udany zegarek, utrzymany w modnej ostatnio stylistyce nawiązującej do antykwarycznych czasomierzy z połowy ubiegłego wieku. Wyraźnie widoczna jest inspiracja militarnymi modelami z czasów II wojny i okresu zaraz po niej.

Współczesne wymiary koperty korespondują dobrze z dawną stylistyką. Wzmacniający skojarzenia, „wojskowy” kolor tarczy i doskonała czytelność są dodatkowymi atutami.

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic

Dzięki polerowanej na błysk kopercie zegarek może być doskonałym towarzyszem nie tylko przy codziennym używaniu, ale także na wiele specjalnych okazji.

Wodoszczelność do 50 m wydaje się być wystarczająca (choć wyższa byłaby mile widziana), a wygodny w użytkowaniu, miękki pasek jest dobrym elementem tej udanej kompozycji.

Cena Atlantic Worldmaster Heritage Automatic wynosi 4 250 złotych.
 

Plusy (+)  Minusy (-)
+ świetna stylistyka - niezbyt wysoki poziom wodoszczelności
+ uniwersalny rozmiar koperty  
+ wysoka jakość wykonania  
+ dobry mechanizm  
+ doskonała czytelność  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Atlantic.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Recenzja: Michel Herbelin Antares
Recenzja: Michel Herbelin Antares
19.10.2021
Recenzja: Fortis B-42 Official Cosm...
Recenzja: Fortis B-42 Official Cosm...
19.11.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco