Marka Vostok Europe stale urozmaica swoją zegarkową ofertę. Na 2021 rok firma przygotowała kilka nowości, które warto poznać. Jedna z nich została stworzona w nietypowy sposób, wykorzystując zaangażowanie fanów tej litewskiej marki.
Od niej zaczniemy.
Projekt „VEareONE 2021”
Projekt pod nazwą „VEareONE 2021” zgromadził wokół siebie duża grupę miłośników zegarków. Uczestnicy w formie głosowania wybierali poszczególne elementy z których finalnie miał powstać wyjątkowy czasomierz.
Były to: mechanizm, tarcza, wskazówki i koperta.
Na ostatnim etapie projektu głosy uczestników niemal po równo dzieliły się między dwie wersje kolorystyczne tarczy: granatową z pomarańczowymi akcentami, oraz czarną z żółtymi.
I to właśnie obydwie wersje zostały finalnie wybrane do realizacji.
Model pod nazwą VEareONE 2021 będzie bazował na zegarku Lunokhod. Jego koperta zostanie wykonana z tytanu, a „serce” zegarka będzie stanowił hybrydowy mechanizm z mechanicznym generatorem prądu PX84A japońskiej firmy S. Epson.
Kolejną atrakcją jest fakt, że zegarek pojawi się aż w 5 zestawach:
- C Original – zegarek o nr referencyjnym PX84-620H658, Dry box, pasek skórzany, pasek silikonowy, śrubokręt. Zestaw w cenie 3 900 złotych;
- E Original – zegarek o nr referencyjnym PX84-620H659, Dry Box, pasek skórzany, pasek silikonowy, śrubokręt. Zestaw w cenie 3 900 złotych;
- C XL – zegarek o nr referencyjnym PX84-620H658, XL Dry Box, pasek skórzany, dwa paski silikonowe, multitool z trigalight. Zestaw w cenie 4 100 złotych;
- E XL – zegarek o nr referencyjnym PX84-620H659, XL Dry Box, pasek skórzany, dwa paski silikonowe, multitool z trigalight.
Zestaw w cenie 4 100 złotych;
- C+E MAX – dwa zegarki o nr referencyjnych PX84-620H658 + PX84-620H659, XL Dry Box, 3 paski skórzane, 4 paski silikonowe, multitool z trigalight. Zestaw w cenie 7 790 złotych.
Inspiracja Amerykańskim okrętem USS SSN 571
Jak dotychczas inspiracją do tworzenia nowych zegarków w firmie Vostok Europe były osiągnięcia radzieckiej myśli technicznej. Tym razem jest inaczej. Konstruktorzy zegarka Vostok Europe SSN 571 znaleźli sugestię do swojego projektu w pierwszym na świecie wdrożonym do służby, okręcie podwodnym o napędzie atomowym.
Amerykański USS SSN 571 Nautilius to okręt podwodny, który wyróżnia się nie tylko rodzajem napędu, ale również tym, że jako pierwszy w historii przepłynął pod Biegunem Północnym. W ten sposób pokazał, jak niepostrzeżenie można dostać się blisko wrogich granic. Okręt rozpoczął służbę w maju 1955 roku.
Po wielu latach pływania trwającego do 1980 roku, jednostka „poszła na emeryturę”.
Dziś pełni ona funkcję muzeum US Navy Submarine Force (Muzeum Sił Podwodnych).
Zegarek zainspirowany amerykańskim okrętem to nowość w ofercie Vostok Europe. Jego twórcy starali się przenieść cechy okrętu podwodnego na stylistykę zegarka.
Na pewno koperta może poszczycić się wodoszczelnością do 300 metrów, co z możliwościami okrętu podwodnego ma wiele wspólnego. SSN 571 to „rasowy diver”.
Oczywiście, jak przystało na zegarek z logo Vostok Europe, jego koperta jest duża - ma 45,7 mm średnicy oraz 15,6 mm grubości. Jej budulcem, w zależności od wersji jest stal szlachetna, tytan lub brąz. Od góry wieńczy ją masywna luneta z szerokimi ząbkami na bocznej krawędzi. Wkładka jest lekko skośnie ustawiona, obniżając się do wewnątrz. Okala ona mineralne szkło oznaczone jako „K1” z powłoką antyrefleksyjną.
Dekiel poprzez promieniście rozłożone nacięcia na klucz nawiązuje do śrub okrętu. Zdobi go również wizerunek okrętu SSN571 na tle lodowców, otoczony wygrawerowanymi informacjami o tym modelu. Uszy są wyprowadzone prostopadle i zagięte ku dołowi. Pasek mocowany jest śrubami będącymi jednocześnie elementami dekoracyjnymi.
Tarcza zegarka ma przywodzić na myśl wskaźniki pomiarowe okrętu. Jej różne wersje obfitują w ciekawe zestawienie kolorystyczne. Są one bardzo kontrastowe i to niezależnie od tego, czy oglądamy model z kwarcowym mechanizmem wyposażonym w stoper czy trójwskazówkową odmianę z mechanicznym sercem Seiko NH35.
Wersja kwarcowa ma dwie dodatkowe tarcze - ta na godzinie 12. odpowiada za zliczanie minut stopera, a ta na 6. to mały sekundnik. Subtarcze są lekko zagłębione, a ich kolor w każdej z wersji jest mocno kontrastowy w stosunku do bazowej barwy tarczy. Na dużych i wyrazistych wskazówkach zamocowano rurki T25 zapewniające możliwość odczytu wskazań czasu w ciemności. Minutowa ma jedną długą, a godzinowa dwie krótsze rurki z trytem. Także godzinowe indeksy to jakby małe reflektorki z osadzonymi pionowo trytowymi tubami. Takie rozwiązanie zapewnia doskonałą czytelność wskazań w ciemności i to bez konieczności wcześniejszego naświetlania jego elementów. Na godzinie 3 nadrukowano wizerunek okrętu podwodnego, a na godzinie 4.30 umieszczono okienko datownika.
Wersja z mechanizmem tradycyjnym ma tarczę o strukturze powierzchni przypominającej fale, a trytowe indeksy osadzono na lekko wyżej ułożonym pierścieniu okalającym falisty obszar. Obie wersje to zegarki przyciągają wzrok tak swoim wyglądem, jak i wielkością.
Ta nowa linia zegarków będzie produkowana w porozumieniu z „Association of Veterans of US Submarine Service” oraz przy wsparciu Craiga Hestera – dystrybutora zegarków marki Vostok Europe w USA.
Ten wyjątkowy model zegarka przekonał do siebie nowego ambasadora marki Vostok Europe - Marcina Tyburę. Polski sportowiec, zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) w najbardziej wymagającej wadze ciężkiej, utytułowany zawodnika UFC, jest doskonałym promotorem zegarków tej litewskiej firmy.
Expedition North Pole w odświeżonej wersji
Trzecia nowość marki Vostok Europe w roku 2021 to kolejne wydanie bardzo cenionego modelu Expedition North Pole. Dobrze znana fanom marki kolekcja doczekała się swojej odświeżonej odsłony. Producent wypuścił na rynek cztery nowe propozycje zegarka poświęconego wyprawie na Biegun Północny.
Limitacja tego modelu wynosi 3 000 sztuk.
Każda z wersji jest wyposażona w mechanizm z naciągiem automatycznym YN55 japońskiej marki Seiko Epson. Solidna budowa wykonanej ze stali koperty o charakterystycznym profilu oraz szkło mineralne oznaczone jako „K1” sprawiają, że zegarek ten jest wytrzymały i praktyczny, idealny do użytkowania na co dzień. Wodoszczelność wynosi 200 metrów.
Model Expedition North Pole jest bardzo czytelny, a dzięki zastosowaniu warstwy Super-LumiNova na indeksach i wskazówkach odczyt wskazań jest łatwy także w nocy.
Zegarek oferowany na skórzanym pasku dostępny jest w wersji stalowej, srebrzystej koperty z niebieską, lub czarno-szarą tarczą. Dla koperty w kolorze czarnym przewidziano czarno- pomarańczową tarczę, a dla koperty w kolorze różowego złota wybrano biały cyferblat z wyraźnie widocznymi niebieskimi indeksami.
Cena modelu zależy od wersji kolorystycznej koperty: stalowa to 1 290 złotych, czarna to 1 390 złotych, w kolorze różowego złota 1 490 złotych.
Wszystkie opisane powyżej nowości marki Vostok Europe są już dostępne w Polsce.
Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 16
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Vostok Europe znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: VOSTOK EUROPE.
Adrian Szewczyk
11:00 27.10.2021Zegarki
Nowości Vostok Europe: VEareONE 2021, SSN 571 i Expedition North Pole
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarek do pływaniazegarki męskie mechanicznezegarki sportoweczarny zegarekzegarek wodoszczelnyzegarek na prezentzegarek nurkowyzegarki wojskowezegarek hybrydowyzegarki automatycznezegarki kwarcowe

REKLAMA

Krótka historia zegarmistrzostwa od II Wojny Światowej. „Dobry” socjalizm
Abstrahując od przedstawionego w poprzednim odcinku pod zaczerpniętym z historii Polski tytułem „Bitwa o handel”, nastawienia władz państwowych do rzemiosła po zakończeni ...

Leon Prokop - dokładność i piękno kluczem do sukcesu?
Dopracowane szczegóły elementów zewnętrznych oraz ponadczasowe piękno użytych materiałów to cechy wyróżniające markę Leon Prokop na rynku polskiego zegarmistrzostwa. Pomy ...

Balticus – nowa marka na polskim rynku zegarkowym !
Marka Balticus zrodziła sie z hobby, pasji i chęci stworzenia Polskiego brandu zegarkowego, który będzie oferował czasomierze wyposażone w jak najlepsze mechanizmy z auto ...

Italo Fontana znów zaskakuje! U-BOAT Classico Vintage 40mm w dwóch odsłonach
Italo Fontana, założyciel i główny projektant marki U-BOAT, uwielbia zaskakiwać. Najpierw wstrząsnął przemysłem zegarkowym, prezentując zegarki w bezczelnie dużych - jak ...

Recenzja: Epos Sportive Diver 3504
Epos to niezależna i jednocześnie stosunkowo niewielka, szwajcarska firma zegarmistrzowska, która - jak pisałem wielokrotnie, opanowała do perfekcji sztukę tworzenia uniw ...

Spadek sprzedaży zegarków w grupie Richemont
Przychody ze sprzedaży grupy Richemont w pierwszych trzech kwartałach roku obrachunkowego 2022 r. wyniosły 5,4 miliarda euro i były o 5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Sp ...

Urok stylu retro. Nowy zegarek Ralph Lauren The Polo Vintage 67
Zegarki naręczne, które na tarczach mają logo znanych firm działających głównie w zakresie produkcji odzieży, lub w branży modowej, są nadal często niedoceniane. W środow ...

Roma Synergy Terracotta. Efekt współpracy Schwarz Etienne x Kari Voutilainen x TLE
“Współczesne, niezależne zegarmistrzostwo - jako metafora życia”. Tymi słowami kierował się podczas pracy nad nowym zegarkiem Pietro Tomajew z The Limited Edition, nawiąz ...

Nowy Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase. Czytając Księżyc
Prezentujemy nowy, kolejny zaawansowany technicznie zegarek marki Citizen. To model z flagową i wyjątkowo użyteczną technologią tej japońskiej firmy, czyli Eco-Drive. Zas ...

Roamer Searock Master Automatic “Open Heart”. Kontynuacja dawnych tradycji
Rok 1888 był prawdopodobnie w Szwajcarii bardzo owocny jeśli chodzi o powstawanie firm zegarmistrzowskich. Jedną z tych marek, która właśnie wtedy oficjalnie rozpoczęła s ...

Zrównoważona i waleczna! Pia Skrzyszowska ambasadorką marki Maurice Lacroix
W ostatnim czasie szwajcarska firma Maurice Lacroix zakomunikowała, że jej ambasadorką została doskonała polska lekkoatletka – Pia Skrzyszowska. Taka decyzja zegarkowej m ...

Only Watch 2023 – przegląd 7 wybranych, unikatowych zegarków
Od 2005 roku aukcje Only Watch organizowane są w celu zebrania funduszy na badania nad chorobą Duchenne'a oraz innymi przypadłościami genetycznymi. Przez ten czas udało s ...