Marka Vostok Europe stale urozmaica swoją zegarkową ofertę. Na 2021 rok firma przygotowała kilka nowości, które warto poznać. Jedna z nich została stworzona w nietypowy sposób, wykorzystując zaangażowanie fanów tej litewskiej marki.
Od niej zaczniemy.
Projekt „VEareONE 2021”
Projekt pod nazwą „VEareONE 2021” zgromadził wokół siebie duża grupę miłośników zegarków. Uczestnicy w formie głosowania wybierali poszczególne elementy z których finalnie miał powstać wyjątkowy czasomierz.
Były to: mechanizm, tarcza, wskazówki i koperta.
Na ostatnim etapie projektu głosy uczestników niemal po równo dzieliły się między dwie wersje kolorystyczne tarczy: granatową z pomarańczowymi akcentami, oraz czarną z żółtymi.
I to właśnie obydwie wersje zostały finalnie wybrane do realizacji.
Model pod nazwą VEareONE 2021 będzie bazował na zegarku Lunokhod. Jego koperta zostanie wykonana z tytanu, a „serce” zegarka będzie stanowił hybrydowy mechanizm z mechanicznym generatorem prądu PX84A japońskiej firmy S. Epson.
Kolejną atrakcją jest fakt, że zegarek pojawi się aż w 5 zestawach:
- C Original – zegarek o nr referencyjnym PX84-620H658, Dry box, pasek skórzany, pasek silikonowy, śrubokręt. Zestaw w cenie 3 900 złotych;
- E Original – zegarek o nr referencyjnym PX84-620H659, Dry Box, pasek skórzany, pasek silikonowy, śrubokręt. Zestaw w cenie 3 900 złotych;
- C XL – zegarek o nr referencyjnym PX84-620H658, XL Dry Box, pasek skórzany, dwa paski silikonowe, multitool z trigalight. Zestaw w cenie 4 100 złotych;
- E XL – zegarek o nr referencyjnym PX84-620H659, XL Dry Box, pasek skórzany, dwa paski silikonowe, multitool z trigalight.
Zestaw w cenie 4 100 złotych;
- C+E MAX – dwa zegarki o nr referencyjnych PX84-620H658 + PX84-620H659, XL Dry Box, 3 paski skórzane, 4 paski silikonowe, multitool z trigalight. Zestaw w cenie 7 790 złotych.
Inspiracja Amerykańskim okrętem USS SSN 571
Jak dotychczas inspiracją do tworzenia nowych zegarków w firmie Vostok Europe były osiągnięcia radzieckiej myśli technicznej. Tym razem jest inaczej. Konstruktorzy zegarka Vostok Europe SSN 571 znaleźli sugestię do swojego projektu w pierwszym na świecie wdrożonym do służby, okręcie podwodnym o napędzie atomowym.
Amerykański USS SSN 571 Nautilius to okręt podwodny, który wyróżnia się nie tylko rodzajem napędu, ale również tym, że jako pierwszy w historii przepłynął pod Biegunem Północnym. W ten sposób pokazał, jak niepostrzeżenie można dostać się blisko wrogich granic. Okręt rozpoczął służbę w maju 1955 roku.
Po wielu latach pływania trwającego do 1980 roku, jednostka „poszła na emeryturę”.
Dziś pełni ona funkcję muzeum US Navy Submarine Force (Muzeum Sił Podwodnych).
Zegarek zainspirowany amerykańskim okrętem to nowość w ofercie Vostok Europe. Jego twórcy starali się przenieść cechy okrętu podwodnego na stylistykę zegarka.
Na pewno koperta może poszczycić się wodoszczelnością do 300 metrów, co z możliwościami okrętu podwodnego ma wiele wspólnego. SSN 571 to „rasowy diver”.
Oczywiście, jak przystało na zegarek z logo Vostok Europe, jego koperta jest duża - ma 45,7 mm średnicy oraz 15,6 mm grubości. Jej budulcem, w zależności od wersji jest stal szlachetna, tytan lub brąz. Od góry wieńczy ją masywna luneta z szerokimi ząbkami na bocznej krawędzi. Wkładka jest lekko skośnie ustawiona, obniżając się do wewnątrz. Okala ona mineralne szkło oznaczone jako „K1” z powłoką antyrefleksyjną.
Dekiel poprzez promieniście rozłożone nacięcia na klucz nawiązuje do śrub okrętu. Zdobi go również wizerunek okrętu SSN571 na tle lodowców, otoczony wygrawerowanymi informacjami o tym modelu. Uszy są wyprowadzone prostopadle i zagięte ku dołowi. Pasek mocowany jest śrubami będącymi jednocześnie elementami dekoracyjnymi.
Tarcza zegarka ma przywodzić na myśl wskaźniki pomiarowe okrętu. Jej różne wersje obfitują w ciekawe zestawienie kolorystyczne. Są one bardzo kontrastowe i to niezależnie od tego, czy oglądamy model z kwarcowym mechanizmem wyposażonym w stoper czy trójwskazówkową odmianę z mechanicznym sercem Seiko NH35.
Wersja kwarcowa ma dwie dodatkowe tarcze - ta na godzinie 12. odpowiada za zliczanie minut stopera, a ta na 6. to mały sekundnik. Subtarcze są lekko zagłębione, a ich kolor w każdej z wersji jest mocno kontrastowy w stosunku do bazowej barwy tarczy. Na dużych i wyrazistych wskazówkach zamocowano rurki T25 zapewniające możliwość odczytu wskazań czasu w ciemności. Minutowa ma jedną długą, a godzinowa dwie krótsze rurki z trytem. Także godzinowe indeksy to jakby małe reflektorki z osadzonymi pionowo trytowymi tubami. Takie rozwiązanie zapewnia doskonałą czytelność wskazań w ciemności i to bez konieczności wcześniejszego naświetlania jego elementów. Na godzinie 3 nadrukowano wizerunek okrętu podwodnego, a na godzinie 4.30 umieszczono okienko datownika.
Wersja z mechanizmem tradycyjnym ma tarczę o strukturze powierzchni przypominającej fale, a trytowe indeksy osadzono na lekko wyżej ułożonym pierścieniu okalającym falisty obszar. Obie wersje to zegarki przyciągają wzrok tak swoim wyglądem, jak i wielkością.
Ta nowa linia zegarków będzie produkowana w porozumieniu z „Association of Veterans of US Submarine Service” oraz przy wsparciu Craiga Hestera – dystrybutora zegarków marki Vostok Europe w USA.
Ten wyjątkowy model zegarka przekonał do siebie nowego ambasadora marki Vostok Europe - Marcina Tyburę. Polski sportowiec, zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) w najbardziej wymagającej wadze ciężkiej, utytułowany zawodnika UFC, jest doskonałym promotorem zegarków tej litewskiej firmy.
Expedition North Pole w odświeżonej wersji
Trzecia nowość marki Vostok Europe w roku 2021 to kolejne wydanie bardzo cenionego modelu Expedition North Pole. Dobrze znana fanom marki kolekcja doczekała się swojej odświeżonej odsłony. Producent wypuścił na rynek cztery nowe propozycje zegarka poświęconego wyprawie na Biegun Północny.
Limitacja tego modelu wynosi 3 000 sztuk.
Każda z wersji jest wyposażona w mechanizm z naciągiem automatycznym YN55 japońskiej marki Seiko Epson. Solidna budowa wykonanej ze stali koperty o charakterystycznym profilu oraz szkło mineralne oznaczone jako „K1” sprawiają, że zegarek ten jest wytrzymały i praktyczny, idealny do użytkowania na co dzień. Wodoszczelność wynosi 200 metrów.
Model Expedition North Pole jest bardzo czytelny, a dzięki zastosowaniu warstwy Super-LumiNova na indeksach i wskazówkach odczyt wskazań jest łatwy także w nocy.
Zegarek oferowany na skórzanym pasku dostępny jest w wersji stalowej, srebrzystej koperty z niebieską, lub czarno-szarą tarczą. Dla koperty w kolorze czarnym przewidziano czarno- pomarańczową tarczę, a dla koperty w kolorze różowego złota wybrano biały cyferblat z wyraźnie widocznymi niebieskimi indeksami.
Cena modelu zależy od wersji kolorystycznej koperty: stalowa to 1 290 złotych, czarna to 1 390 złotych, w kolorze różowego złota 1 490 złotych.
Wszystkie opisane powyżej nowości marki Vostok Europe są już dostępne w Polsce.
Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 16
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Vostok Europe znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: VOSTOK EUROPE.
Adrian Szewczyk
11:00 27.10.2021Zegarki
Nowości Vostok Europe: VEareONE 2021, SSN 571 i Expedition North Pole
Tagi:
zegarki automatyczneczarny zegarekzegarki kwarcowezegarki wojskowezegarki sportowezegarki męskie mechanicznezegarek wodoszczelnyzegarek hybrydowyzegarek do pływaniazegarek nurkowyzegarek na prezent

REKLAMA

Pierwszy Kurs Wiedzy Zegarmistrzowskiej dla Kolekcjonerów i Amatorów w Zegarmistrzowskiej - relacja!
Ile razy zdarzyło się wam utknąć na prostym problemie związanym z waszym zegarkiem? Jak często zadajecie sobie któreś z pytań: - po co te wszystkie zegarkowe kamienie? - ...

Citizen – zegarek dla obywatela
Wśród japońskich producentów zegarków, firma Citizen jest na pewno od dawna wysoko na branżowym piedestale. W technologii wykorzystującej promieniowanie słoneczne i ogóln ...

Zegarek Vintage czerwiec 2016 wybrany - poznajcie finalistów i zwycięzcę!
Zegarmistrzostwo to jeden z najciekawszych i najbardziej złożonych działów techniki. Choć człowiek wciąż poszerza swoją wiedzę w zakresie zaawansowanych technologii, i wy ...

Frederique Constant Classic Perpetual Calendar Manufacture. Piękno w czystej postaci
Nowość marki Frederique Constant, model Classic Perpetual Calendar Manufacture, który widzieliśmy podczas W&W 2025, to zegarek łączący w sobie elegancję, zaawansowane roz ...

Video recenzja: Ball Engineer III Outlier Limited Edition
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Engineer III Outlier Limited Edition marki Ball. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kla ...

Epos Sport 3505 Automatic. Fuzja sportowego i eleganckiego stylu w wielu wersjach
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam nowego Eposa 3505, dosłownie kilka dni temu, od razu przypomniał mi się Epos Sportive Drift Masters GP ze stoperem, który wiele lat temu ...

Serwis zegara Patek Philippe z fregaty „Dar Młodzieży” – relacja, film i zdjęcia
Pewnie niewielu miłośników zegarów, czy nawet zakręconych zegarkomaniaków mogło przypuszczać, że na „Darze Młodzieży” – żaglowcu szkolnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – ...

Ankieta nr 2 – Pokolenie X. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 2 - Pokolenie X W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozwó ...

Nomos Ahoi neomatik 38 date. Powiew lata z Saksonii. Ahoi, przygodo!
Nomos Glashütte to marka, która od momentu powstania w 1990 roku stała się symbolem niemieckiej precyzji i minimalistycznego designu w świecie zegarmistrzostwa. Założona ...

Omega jest kobietą. Premiera nowego zegarka Seamaster Aqua Terra 30 mm
Południowe słońce dawało się już mocno we znaki, kiedy dojeżdżaliśmy Alejami Jerozolimskimi do Ronda de Gaulle’a i ozdobionego plastikową palmą, górującego nad nim budynk ...

Frederique Constant Classics Manchette. Damski zegarek, będący piękną biżuterią
Frederique Constant Manchette to zegarek bardzo ciekawy. Tak naprawdę można powiedzieć, że to piękna bransoleta stworzona w taki sposób, że wygląda jakby wykonano ją z el ...

Portal „Zegarki i Pasja” - już pół miliona wizyt w 2025!
Mimo, iż działamy nieprzerwanie od 2014 roku, po raz pierwszy mogłem to napisać dopiero dwa lata temu, w sierpniu 2023. W kolejnym roku, czyli 2024, także miałem tę przyj ...