Edouard Koehn (1839 - 1908) rozpoczął karierę zegarmistrza na dworze Wielkiego Księstwa Sachsen-Weimar-Eisenach, urodził się i wychował w atmosferze wysokich standardów zegarmistrzowskich. W 1859 roku wyjechał do Genewy i przez kilka lat studiował w szkole zegarmistrzowskiej, zanim rozpoczął karierę w prestiżowej manufakturze zegarmistrzowskiej.
Jego umiejętności i ogólne zdolności sprawiły, że szybko się rozwijał i stał się jednym z partnerów Spółki. Odbył liczne podróże, zwłaszcza do Ameryki Północnej, gdzie odniósł sukces, budząc zainteresowanie wielu firm, namawiając je do zaangażowania się w dystrybucję i zostanie agentami manufaktury, z którą był związany.
Jego imponująca osobowość oraz wiedza techniczna przyniosły mu zaufanie osób z którymi nawiązywał i utrzymywał kontakt. Jednak praca w czyimś imieniu i na czyjąś rzecz nie była zaspokojeniem ambicji Koehna. Dlatego w 1891 roku, pragnąc większej swobody w produkcji zegarków, zgodnie z własnym osądem, kupił zakład słynnego duńskiego zegarmistrza HR Ekegrena, w samym sercu Genewy.
Zdjęcia ze strony watch-wiki.org oraz edouardkoehn.com
Przebudował firmę, wykorzystując swoje umiejętności wyniesione z prestiżowego miejsca w jakim był wcześniej zatrudniony, rozwijał możliwości swoje i firmy, co pozwoliło na skuteczne konkurowanie z najlepszymi producentami zegarków z Genewy. Edouard Koehn zdecydował się na dywersyfikację działalności, oprócz produkcji chronometrów zaczął projektować i wytwarzać wyjątkowo cienkie zegarki, oraz stosować w swoich wyrobach zegarmistrzowskie komplikacje. Swoją wiedzę i pasję przekazał synowi, Edouardowi Koehnowi Jr, który utrwalił tradycję działając do lat 30. XX wieku.
Po śmierci ojca, w 1908 roku został on szefem firmy, a dzięki udoskonalonym metodom produkcji oraz stałemu i uważnemu nadzorowi udało mu się wypracować wysoki stopień jednorodności wytwarzanych, precyzyjnych czasomierzy o bardzo wysokiej jakości.
Produkcja na niewielką skalę
Dziś, przedsiębiorstwo to znajduje się w rodzinnych rękach, a prowadzone jest przez dwa uzupełniające się pokolenia. Odrodzenie firmy Edouarda Koehna - jak można przeczytać na stronie tego producenta - jest inspirowane duchem doskonałości, który umożliwił produkcję wyjątkowych zegarków.
Nowa, niejako odrodzona firma zdecydowała się na osiedlenie w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii, kolebce instrumentów do pomiaru czasu, zegarmistrzostwa, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta zegarmistrzowska metropolia położona na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza łączy unikalne umiejętności rzemieślnicze i techniczne, uznawane na całym świecie. Działające tam firmy mają dostęp do tych zasobów.
Edouard Koehn zawsze był fanem wyjątkowych przedmiotów i bardzo małych serii. Zgodnie z tą ideą obecne modele są nadal produkowane w niewielkich liczbach. Ta ekskluzywność jest również naturalną konsekwencją imponującej, rzemieślniczej pracy ręcznej, która charakteryzuje tworzenie każdego zegarka Edouarda Koehna.
Manualna praca i umiejętności, oraz związana z tym konieczna precyzja, warunkują kreowaną tożsamość wszystkich modeli odrodzonej marki działającej pod nazwą Edouard Koehn.
Kolekcja zegarków Tempus w różnych odsłonach
Pierwszy model zegarka z mechanizmem o naciągu automatycznym, z cenioną komplikację konstrukcji jaką jest stoper, opracowany przez Edouarda Koehna we współpracy z niezależną manufakturą zajmującą się projektowaniem i wytwarzaniem mechanizmów z siedzibą w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii, to połączenie tradycji i nowoczesności. Tradycja przejawia się w dbaniu o szczegóły i jakość wykonania. To także stosowanie klasycznego mechanizmu. Nowoczesność to dzisiejsze rozwiązania techniczne, futurystyczne wzornictwo i materiały.
Tempus I, pierwszy model odrodzonej marki, to zegarek do codziennego użytku, mogący być dla użytkownika emanacją jego stylu i osobowości, choć w tym wypadku w mocno odważnym wydaniu. Elegancki na nadgarstku, choć bez wątpienia sportowy, niezawodnie odmierza czas jak i pozwala na pomiary jego odcinków dzięki dodatkowej funkcji stopera.
Mechanizm zegarka składa się z 245 elementów, a został wyprodukowany i zmontowany zgodnie ze szwajcarską tradycją zegarmistrzowską, co gwarantuje bardzo wysoką jakość i precyzję w odmierzaniu czasu. Mechanizm ma rezerwę chodu na poziomie 48 godzin, łożyskowany jest na 27 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę. Masa oscylująca jest zamocowana na ceramicznym łożysku kulkowym.
Nowoczesny, monolityczny wygląd
Koperta ze stali ma średnicę 43 mm, a jej kształt jest jakby kompilacją struktur geometrycznych. To nowoczesny, niejako monolityczny wygląd.
Uszy są zintegrowane, a ustawione wobec siebie w uporządkowany, ale pod wieloma kątami, powierzchnie tworzą obraz masywnego, sportowego czasomierza. Grubość koperty jest spora, ale wynika to także z dostępnych funkcji, a wynosi 15 mm.
Dostępne są cztery wersje kolorystyczne tego modelu, także w związku z kolorem koperty. Tarcze przyozdobione są wzorem Clou De Paris, czyli gwoździ paryskich. Wizerunek tarczy jest niejako ustalony poprzez rozmieszczenie małych tarcz w układzie tri compax.
Model Tempus I Chronograph został również opracowany w wersji skeleton. W tym wydaniu serce zegarka jest widoczne od frontu dzięki ażurowej tarczy odsłaniającej pewne elementy mechanizmu. Ponadto Tempus I Skeleton oferuje funkcję wskazywania daty w postaci dni miesiąca.
Design wersji Skeleton jeszcze bardzie podkreśla sportowy charakter tego modelu zegarka.
W ślad za modelami Tempus I, oraz jego wersją Skeleton, marka Edouard Koehn z La Chaux-de-Fonds przedstawiła niedawno nową serię zegarków opartą wciąż na tym samych, charakterystycznym designie. Tym samym to konsekwentne podejście do wzornictwa.
To model Edouard Koehn Tempus I Squadron.
Ten sam mechanizm i ten sam styl wzbogacono o detale kojarzone z przyrządami lotniczymi. Styl zegarka, jak i pozostałe kolekcje, doskonale wpisuje się w stylistykę sportowych zegarków z lat 70. XX wieku. Stylistykę tak modną dziś, ale we własnej interpretacji dającej obraz zegarka nowoczesnego.
Zegarki, w każdej z wersji, dostarczane są na zintegrowanym, kauczukowym pasku ze stalową klamrą.
Edouard Koehn Tempus – dostępność i cena
Jak dla mnie, zegarki mechaniczne z serii Edouard Koehn Tempus Collection to ciekawa i atrakcyjna nowinka na rynku. Nie znałem tej firmy wcześniej. Jest w mojej ocenie interesująca, ma duże aspiracje, więc z ciekawością czekam na dalszy jej rozwój i koleje wypusty.
Ceny modeli Edouard Koehn Tempus Collection oscylują w okolicy 5 500 dolarów, co dla nas w Polsce oznacza kwotę około 20 000 złotych (pewnie doliczyć należy jeszcze podatek VAT).
Adrian Szewczyk
13:33 03.09.2021Zegarki
Edouard Koehn Tempus Collection – nowe zegarki odrodzonej marki
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki męskie eleganckiezegarki szwajcarskiezegarki automatycznechronografnietypowe zegarkizegarek mechanicznyzegarki męskie klasyczneluksusowe zegarkizegarki męskie mechaniczne

REKLAMA

Zegarki lotnicze - 6 modeli typu „pilot”, które stały się klasyką gatunku!
Niektórzy twierdzą (some say…), że kamieniami milowymi w rozwoju naszej cywilizacji były kolejne przełomowe momenty osiągane w dokładności pomiaru czasu. Niezależnie od t ...

Zenith Defy LAB. Czy to przełom w mechanicznym zegarmistrzostwie?
Premierę zegarka marki Zenith – model Defy LAB, dział promocji marki Zenith nazwał rewolucją w zegarmistrzostwie, równocześnie obwieszczając kres dominacji wychwytu szwaj ...

Zegarki garniturowe - klasyczne, proste i eleganckie. Czy mniej znaczy więcej? Część 1
Czy klasyczne, proste i eleganckie zegarki, zwane w uproszczeniu garniturowymi, są jeszcze komukolwiek potrzebne? W końcu coraz rzadziej nosimy garnitury i krawaty, okreś ...

Nowa Certina DS-6 Lady. Równowaga i harmonia na kobiecym nadgarstku
Szwajcarska marka Certina na przestrzeni swojej bardzo długiej działalności zawsze pamiętała o tworzeniu zegarków dla kobiet. Cały czas w ramach oferty tego producenta fu ...

Tissot i NBA – zapowiedź przedłużenia umowy partnerskiej
NOWY JORK, 20 października 2021 roku – Liga NBA (The National Basketball Association) oraz marka Tissot zapowiedziały przedłużenie współpracy marketingowej na wiele lat w ...

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture – manufakturowy czas światowy
W zeszłym roku szwajcarska marka Frederique Constant reaktywowała swoją kolekcję Highlife, która premierę miała w... 1999 roku. O pierwszych zegarkach należących do noweg ...

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?
Ilvo Fontana był inżynierem specjalizującym się w projektowaniu urządzeń precyzyjnych. Otrzymał on zlecenie od Włoskiej Marynarki Wojennej na stworzenie zegarka wedle ryg ...

Only Watch 2021 – wybrane, najciekawsze zegarki z tegorocznej aukcji
W dniu 6. listopada 2021 roku, w genewskim hotelu „Cztery Pory Roku”, odbędzie się aukcja „Only Watch”- ta charakterystyczna, jakże inna od licytacji jakie znamy, impreza ...

Traser P68 Pathfinder Automatic Green i Beige. Taktyczny bestseller w wydaniu na 2022
Zegarek Traser P68 Pathfinder w wersji z tradycyjnym mechanizmem mechanicznym gościł w naszej redakcji w 2019 roku, gdy poddawaliśmy go recenzji. Był zarazem pierwszym ze ...

Prezentacja nowej kolekcji Tissot Seastar 2022 – relacja, opis zegarków i zdjęcia
Od wielu lat światowa branża zegarkowa żyła w rytmie cyklicznych, dużych wydarzeń branżowych odbywających się przede wszystkim w Szwajcarii, a od niedawna dołączyły do te ...

Nowa Certina DS-6 Lady. Równowaga i harmonia na kobiecym nadgarstku
Szwajcarska marka Certina na przestrzeni swojej bardzo długiej działalności zawsze pamiętała o tworzeniu zegarków dla kobiet. Cały czas w ramach oferty tego producenta fu ...

Pierre DeRoche GrandCliff Annual Calendar - efekt doświadczenia rodziny Dubois
Szwajcarska marka Pierre DeRoche dla wielu miłośników zegarmistrzostwa nadal może pozostawać nieznana, choć od jej powstania minęło już kilkanaście lat. Założona w 2004 r ...