• Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot

Edouard Koehn Tempus Collection – nowe zegarki odrodzonej marki


Powrót do kategorii

Edouard Koehn (1839 - 1908) rozpoczął karierę zegarmistrza na dworze Wielkiego Księstwa Sachsen-Weimar-Eisenach, urodził się i wychował w atmosferze wysokich standardów zegarmistrzowskich. W 1859 roku wyjechał do Genewy i przez kilka lat studiował w szkole zegarmistrzowskiej, zanim rozpoczął karierę w prestiżowej manufakturze zegarmistrzowskiej.

Jego umiejętności i ogólne zdolności sprawiły, że szybko się rozwijał i stał się jednym z partnerów Spółki. Odbył liczne podróże, zwłaszcza do Ameryki Północnej, gdzie odniósł sukces, budząc zainteresowanie wielu firm, namawiając je do zaangażowania się w dystrybucję i zostanie agentami manufaktury, z którą był związany.

Jego imponująca osobowość oraz wiedza techniczna przyniosły mu zaufanie osób z którymi nawiązywał i utrzymywał kontakt. Jednak praca w czyimś imieniu i na czyjąś rzecz nie była zaspokojeniem ambicji Koehna. Dlatego w 1891 roku, pragnąc większej swobody w produkcji zegarków, zgodnie z własnym osądem, kupił zakład słynnego duńskiego zegarmistrza HR Ekegrena, w samym sercu Genewy.

Edouard Koehn Tempus Collection
Zdjęcia ze strony watch-wiki.org oraz edouardkoehn.com

Przebudował firmę, wykorzystując swoje umiejętności wyniesione z prestiżowego miejsca w jakim był wcześniej zatrudniony, rozwijał możliwości swoje i firmy, co pozwoliło na  skuteczne konkurowanie z najlepszymi producentami zegarków z Genewy. Edouard Koehn zdecydował się na dywersyfikację działalności, oprócz produkcji chronometrów zaczął projektować i wytwarzać wyjątkowo cienkie zegarki, oraz stosować w swoich wyrobach zegarmistrzowskie komplikacje. Swoją wiedzę i pasję przekazał synowi, Edouardowi Koehnowi Jr, który utrwalił tradycję działając do lat 30. XX wieku.

Po śmierci ojca, w 1908 roku został on szefem firmy, a dzięki udoskonalonym metodom produkcji oraz stałemu i uważnemu nadzorowi udało mu się wypracować wysoki stopień jednorodności wytwarzanych, precyzyjnych czasomierzy o bardzo wysokiej jakości.

Produkcja na niewielką skalę

Dziś, przedsiębiorstwo to znajduje się w rodzinnych rękach, a prowadzone jest przez dwa uzupełniające się pokolenia. Odrodzenie firmy Edouarda Koehna - jak można przeczytać na stronie tego producenta - jest inspirowane duchem doskonałości, który umożliwił produkcję wyjątkowych zegarków.

Edouard Koehn Tempus Collection

Edouard Koehn Tempus Collection

Nowa, niejako odrodzona firma zdecydowała się na osiedlenie  w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii, kolebce instrumentów do pomiaru czasu, zegarmistrzostwa, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta zegarmistrzowska metropolia położona na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza łączy unikalne umiejętności rzemieślnicze i techniczne, uznawane na całym świecie. Działające tam firmy mają dostęp do tych zasobów.

Edouard Koehn zawsze był fanem wyjątkowych przedmiotów i bardzo małych serii. Zgodnie z tą ideą obecne modele są nadal produkowane w niewielkich liczbach. Ta ekskluzywność jest również naturalną konsekwencją imponującej, rzemieślniczej pracy ręcznej, która charakteryzuje tworzenie każdego zegarka Edouarda Koehna.

Edouard Koehn Tempus Collection

Manualna praca i umiejętności, oraz związana z tym konieczna precyzja, warunkują kreowaną tożsamość wszystkich modeli odrodzonej marki działającej pod nazwą Edouard Koehn.

Kolekcja zegarków Tempus w różnych odsłonach

Pierwszy model zegarka z mechanizmem o naciągu automatycznym, z cenioną komplikację konstrukcji jaką jest stoper, opracowany przez Edouarda Koehna we współpracy z niezależną manufakturą zajmującą się projektowaniem i wytwarzaniem mechanizmów z siedzibą w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii, to połączenie tradycji i nowoczesności. Tradycja przejawia się w dbaniu o szczegóły i jakość wykonania. To także stosowanie klasycznego mechanizmu. Nowoczesność to dzisiejsze rozwiązania techniczne, futurystyczne wzornictwo i materiały.

Edouard Koehn Tempus Collection
 
Edouard Koehn Tempus Collection

Tempus I, pierwszy model odrodzonej marki, to zegarek do codziennego użytku, mogący być dla użytkownika emanacją jego stylu i osobowości, choć w tym wypadku w mocno odważnym wydaniu. Elegancki na nadgarstku, choć bez wątpienia sportowy, niezawodnie odmierza czas jak i pozwala na pomiary jego odcinków dzięki dodatkowej funkcji stopera.

Mechanizm zegarka składa się z 245 elementów, a został wyprodukowany i zmontowany zgodnie ze szwajcarską tradycją zegarmistrzowską, co gwarantuje bardzo wysoką jakość i precyzję w odmierzaniu czasu. Mechanizm ma rezerwę chodu na poziomie 48 godzin, łożyskowany jest na 27 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę. Masa oscylująca jest zamocowana na ceramicznym łożysku kulkowym.

Nowoczesny, monolityczny wygląd

Koperta ze stali ma średnicę 43 mm, a jej kształt jest jakby kompilacją struktur geometrycznych. To nowoczesny, niejako monolityczny wygląd.

Edouard Koehn Tempus Collection

Edouard Koehn Tempus Collection

Uszy są zintegrowane, a ustawione wobec siebie w uporządkowany, ale pod wieloma kątami, powierzchnie tworzą obraz masywnego, sportowego czasomierza. Grubość koperty jest spora, ale wynika to także z dostępnych funkcji, a wynosi 15 mm.

Dostępne są cztery wersje kolorystyczne tego modelu, także w związku z kolorem koperty. Tarcze przyozdobione są wzorem Clou De Paris, czyli gwoździ paryskich. Wizerunek tarczy jest niejako ustalony poprzez rozmieszczenie małych tarcz w układzie tri compax.

Model Tempus I Chronograph został również opracowany w wersji skeleton. W tym wydaniu serce zegarka jest widoczne od frontu dzięki ażurowej tarczy odsłaniającej pewne elementy mechanizmu. Ponadto Tempus I Skeleton oferuje funkcję wskazywania daty w postaci dni miesiąca.

Design wersji Skeleton jeszcze bardzie podkreśla sportowy charakter tego modelu zegarka.

Edouard Koehn Tempus Collection

W ślad za modelami Tempus I, oraz jego wersją Skeleton, marka Edouard Koehn z La Chaux-de-Fonds przedstawiła niedawno nową serię zegarków opartą wciąż na tym samych, charakterystycznym designie. Tym samym to konsekwentne podejście do wzornictwa.

To model Edouard Koehn Tempus I Squadron.

Ten sam mechanizm i ten sam styl wzbogacono o  detale kojarzone z przyrządami lotniczymi. Styl zegarka, jak i pozostałe kolekcje, doskonale wpisuje się w stylistykę sportowych zegarków z lat 70. XX wieku. Stylistykę tak modną dziś, ale we własnej interpretacji dającej obraz zegarka nowoczesnego.

Zegarki, w każdej z wersji, dostarczane są na zintegrowanym, kauczukowym pasku ze stalową klamrą.

Edouard Koehn Tempus Collection


Edouard Koehn Tempus Collection

Edouard Koehn Tempus – dostępność i cena

Jak dla mnie, zegarki mechaniczne z serii Edouard Koehn Tempus Collection to ciekawa i atrakcyjna nowinka na rynku. Nie znałem tej firmy wcześniej. Jest w mojej ocenie interesująca, ma duże aspiracje, więc z ciekawością czekam na dalszy jej rozwój i koleje wypusty.

Ceny modeli Edouard Koehn Tempus Collection oscylują w okolicy 5 500 dolarów, co dla nas w Polsce oznacza kwotę około 20 000 złotych (pewnie doliczyć należy jeszcze podatek VAT).

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger Neo Bordeaux Degradé ...
MeisterSinger Neo Bordeaux Degradé ...
02.09.2021
Carl F. Bucherer Patravi ScubaTec M...
Carl F. Bucherer Patravi ScubaTec M...
06.09.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco