• Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary LE - czy to już szczyt?


Powrót do kategorii

Niezależnie od stopnia wtajemniczenia, miłośnicy i kolekcjonerzy zegarków są w stanie wymienić marki z gatunku haute horlogerie. Pośród nich padają głównie marki pochodzenia niemieckiego oraz szwajcarskiego. Tymczasem Japończycy za sprawą modeli Credor i Grand Seiko wychodzących z Micro Artist Studio sprawiają wrażenie zupełnie niewzruszonych europejskim status quo. W efekcie prezentują światu czasomierze takie jak opisany poniżej model Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary Limited Edition SBGW007, co prowadzi do pytania - czy można oczekiwać od zegarka więcej?

Czy można oczekiwać więcej?

Marka Grand Seiko to per se bardzo młoda marka, choć jej tradycje w granicach marki Seiko sięgają wczesnych lat 60. Okresem szczególnego rozkwitu, do którego marka zapewne zawsze będzie wracać był przełom lat 60. i 70. XX wieku. Był to czas, kiedy zegarki oznaczane skrótem GS pokazywały swój poprawiony, ostatecznie ukształtowany design, zyskiwały nowe rodziny mechanizmów i dzieliły się na kolejne subkategorie.

Trwająca wówczas pogoń za doskonałością techniczną i precyzją chodu skutkowała wprowadzeniem do masowej produkcji mechanizmów Hi-Beat serii 61, nisko seryjnych Seiko Astronomical Chronometer, testowanych indywidualnie w szwajcarskim Neuchatel, i prezentacją serii V.F.A. stanowiącej szczyt seryjnej części gamy.

Jednym z dziedzictw złotego okresu są zdobione fantazyjnymi wzorami tarcze oraz koperty. Trend ten objął znaczną część ówczesnej wyższej półki modeli, w tym wspomniane wyżej VFA, które w pewnych odmianach posiadało młotkowane boki kopert, jak również rewolucyjne - w tamtym czasie - Astrony wykonane z młotkowanego złota.

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary LE - czy to już szczyt?

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary LE - czy to już szczyt?

Nowy, jubileuszowy model Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary Limited Edition SBGW007 jest jednym ze spadkobierców tychże zegarków, stąd zauważalnie wysoki poziom zdobienia i zaawansowany technicznie mechanizm o unikalnej, niespotykanej poza grupą Seiko konstrukcji.

Najlepszy punkt do obserwacji gwiazd

Koperta limitowanego do 50 egzemplarzy modelu z kolekcji Masterpiece Collection jest kolejnym przykładem ewolucji języka stylistycznego zegarków Grand Seiko.

W zasadzie zachowano większość dawnych cech, takie jak zintegrowane z linią boczną uszy koperty czy dwustronnie załamany profil boczny. Całkiem tradycyjne są również jej wymiary - średnica na poziomie 38,5mm oraz 9,8mm to całkiem kompromisowe wartości, które z pewnością nie wywołają kontrowersji.

Nowością są jednak gruntownie zredefiniowane proporcje, które eksponują tarczę jak nigdy wcześniej, czyniąc z niej element dominujący frontu zegarka, który zabezpieczono podwójnie zakrzywionym szkłem z powłoką antyrefleksyjną.

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary LE - czy to już szczyt?

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary LE - czy to już szczyt?

Jej powierzchnia została w całości pokryta grawerowanym zdobieniem nawiązującym do promieni gwiazd widocznych w górskiej miejscowości Achi w prowincji Nagano.

Dzięki dogodnemu położeniu w kotlinie górskiej i oddaleniu od dużych ośrodków miejskich miejsce to cechuje się niskim zanieczyszczeniem świetlnym. W efekcie zyskało status najlepszego punktu do obserwacji gwiazd w Japonii.

Motyw rozgwieżdżonego nieba kontynuowany jest na głęboko niebieskiej tarczy oznaczonej symbolem Special Dial na godzinie szóstej. Ten historyczny symbol podkreśla niezbędny kunszt oraz poziom wykończenia, który jest wyższy niż może się wydawać. Niecodziennie bowiem widuje się ręcznie grawerowane indeksy minutowe i logotypy. Dopełnieniem bogatego, choć nieprzytłaczającego tła są typowe dla marki nakładane indeksy godzinowe. Zwężają się one do środka, dzięki czemu pełnią dodatkową funkcję wskaźników kierujących uwagę w stronę centrum, czyli wskazówek wykonanych z białego złota.

Grand Seiko w tym przypadku postawiło na bardzo konserwatywny zestaw określany francuskim słowem dauphine. Wykończenie tej pary elementów jest typowe dla japońskiej marki - płaskim czołowym, satynowanym częściom towarzyszą bowiem precyzyjnie fazowane i polerowanie krawędzie.

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary LE - czy to już szczyt?

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary LE - czy to już szczyt?

Odrębność i ekskluzywność

Dopracowanie widoczne jest również w ramieniu sekundnika z krytą osią. Jego ruch jest idealnie płynny za sprawą zastosowanego w tym modelu mechanizmu Spring Drive, który od lat łączy świat zegarków kwarcowych z tradycyjną mechaniką i rzemiosłem. Mechanizm 9R02, będący jednym z najmłodszych w tej rodzinie, zadebiutował w 2019 roku, 20 lat po premierze pierwszego zegarka z kalibrem Spring Drive.

Charakteryzuje się on najwyższym poziomem wykończenia - możemy tu zaobserwować fazowane krawędzie pokaźnych mostków, które powierzchniowo wykończono delikatnym szczotkowaniem. Nie sposób przeoczyć również piękna widocznych kamieni, ażurowego bębna oraz oksydowanych na niebiesko łbów śrub mocujących, których użyto m.in. do mocowania wykonanej z 18k złota aplikacji. Standardowo zdobi ją ręcznie grawerowany napis Micro Artist przypominający o odrębności i ekskluzywności kolekcji Masterpiece.

Możliwa jest również zmiana jego treści, zgodnie z życzeniem klienta.

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary LE - czy to już szczyt?

Ważna jest również funkcjonalność, a jednym z najważniejszych parametrów jest rezerwa chodu sięgająca aż 84 godzin. Tak imponujący wynik jest możliwy dzięki obecności dwóch sprężyn w jednym bębnie oraz systemowi odzyskiwania nadmiaru energii, który pojawia się tuż po maksymalnym nakręceniu. Jej stan można sprawdzić za sprawą umieszczonego na tylnym mostku wskaźnika rezerwy chodu, co oczywiście oznacza obowiązkowy wręcz przeszklony dekiel. Platynowa część, stanowiąca istotny element struktury, zawiera kluczowe informacje o miejscu produkcji, kod kalibru i koperty, oraz indywidualny numer przypominający o byciu jednym z pięćdziesięciu właścicieli tego modelu na świecie.

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary Limited Edition SBGW007 – cena i dostępność

Garniturowy, elegancki charakter modelu Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary Limited Edition niejako wymusza zastosowanie paska - w tym wypadku wykonanego ze skóry aligatora, w kolorze granatowym. Jego logowane zapięcie, podobnie jak kopertę, wykonano z platyny próby 950. Cała konstrukcja jest zabezpieczona przed wilgocią na wystarczającym w tej klasie poziomie 30 metrów.  

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary LE - czy to już szczyt?

Grand Seiko Masterpiece Collection Seiko 140th Anniversary LE - czy to już szczyt?

Nowe Grand Seiko SBGW007 to zdecydowanie zegarek, który w godny sposób upamiętnia 140 urodziny japońskiej firmy Seiko. Jego twórcy w umiejętny sposób połączyli dorobek najważniejszych modeli marki z własnym mistrzostwem i nową perspektywą na design.

Ścisła limitacja do 50 egzemplarzy oraz zastosowane absolutnie topowe rozwiązania i materiały mają swoje odzwierciedlenie w cenie tego modelu rekomendowanej przez producenta, która w Europie sięga poziomu 80 000 euro, czyli około 400 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Grand Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: GRAND SEIKO

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Inventic 420

REKLAMA

Janeba Alpina 420

REKLAMA

Fiyta Clover Lady Automatic – czter...
Fiyta Clover Lady Automatic – czter...
12.08.2021
Ball Trainmaster Railroad Standard ...
Ball Trainmaster Railroad Standard ...
16.08.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco